Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!

[es] :: Linux :: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!

[ Pregleda: 2763 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

popaj81
Bor

Član broj: 65974
Poruke: 39
213.244.209.*



Profil

icon Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!20.10.2006. u 12:37 - pre 212 meseci
posto imam jako malo vremena,izvinjavam se sto sam ovu temu stavio u cekaonicu,a ne na njeno odgovarajuce mesto.

zanima me :
1. da li se Linux i Windows mogu instalirati na istu particiju i kolika je slozenost procesa instalacije
2. kompatibilnost linuxa sa windows aplikacijama i igrama
3. koja verzija linuxa je najadekvatnija(najbolja) za kucno koriscenje(audio,video,igre,internet)
4. nacin konekcije na internet,surfovanje
5. bezbednost



napomena:koristim 32bitprocesor

hvala unapred .
budimo ljudi!!!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!20.10.2006. u 13:04 - pre 212 meseci
Citat:
popaj81: 1. da li se Linux i Windows mogu instalirati na istu particiju i kolika je slozenost procesa instalacije

Koliko se sjećam Mandriva (bivši Mandrake) je podržavao instalaciju na FAT32 particiju u vidu dva velika fajla koja su predstavljala virtualne particije, ali ovo nikako nije preporučeni način instalacije. Particionisanje nije neki veliki problema.
Citat:
popaj81: 2. kompatibilnost linuxa sa windows aplikacijama i igrama

Nikakva. Ako trebaš igre, batali Linux. Vrlo mali broj Win aplikacija se može pokretati pod Linuxom uz pomoć emulacije, ali i ta emulacija je prilično loša. Za Win aplikacije važi ista preporuka kao za igre.
Citat:
popaj81: 3. koja verzija linuxa je najadekvatnija(najbolja) za kucno koriscenje(audio,video,igre,internet)

Opet, za igre - ni jedna. Za audio/video/Net - sve. Probaj neku od user-friendly distribucija (Fedora, SuSE, Mandriva, K/Ubuntu, PCLinuxOS...).
Citat:
popaj81: 4. nacin konekcije na internet,surfovanje

Sve kao na Win-u, mada zna biti peoblema sa tzv. soft modemima.
Citat:
popaj81: 5. bezbednost

Nakon što podesiš firewall, odlična.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!20.10.2006. u 23:21 - pre 212 meseci
Pozdrav!

Pored Wina odlučio sam da koristim još jedan OS na mašini, izabrao sam FreeBSD, nešto poput linux-a ...
Kada surfujem i opuštam se na netu koristim njega a Win samo kada treba nešto odraditi i na Winu nemam nikakve zaštite što mi opet više odgovara, "čistiji" i brži Win za rad a BSD za net bez razmišljanja o virusima ...
Eto ja nisam prešao na linux/BSD, ova kombinacija mi jako odgovara.
Preporučujem Ubuntu ili PCLinux
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-43.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 08:11 - pre 212 meseci
Pogledaj temu http://www.elitesecurity.org/t174094
Tu ti je objašnjeno kako da pored postojećeg Windowsa instaliraš i Linux. Pravo pitanje je - kako da pređem na dva operativna sistema.
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 08:54 - pre 212 meseci
(24.10.2006. - 10:54) Tema je premeštena iz foruma Čekaonica u forum Linux
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 12:10 - pre 212 meseci
Citat:
popaj81:
1. da li se Linux i Windows mogu instalirati na istu particiju i kolika je slozenost procesa instalacije


Ako imaš samo jednu particiju, onda je bolje podeli, pa od nje napravi i Linux particije (to nije teško da se uradi). Nije preporučljivo da se Linux instalira na Win particije.

Citat:
popaj81:
2. kompatibilnost linuxa sa windows aplikacijama i igrama


Isto onolika kolka je kompatibilnost Linux aplikacija s Windowsom. Znači, nikakva. Možeš da koristiš neke emulatore, koji emuliraju Win, al' je bolje da koristiš Linux ekvivalente tim Win programima koje želiš da koristiš.

Citat:
popaj81:
3. koja verzija linuxa je najadekvatnija(najbolja) za kucno koriscenje(audio,video,igre,internet)


Kad se kaže "verzija Linuxa", onda se to odnosi na verziju kernela, al' ti si verovatno mislio na to koja je distribucija najbolja za kućnu upotrebu.
Dosta je diskutabilno pitanje koja je to "najbolja distribucija" jer sve zavisi kome šta više odgovara. Igrice možeš odma da otpišeš jer ih nema mnogo za Linux (pošto hoćeš da ostaviš Win, onda igraj igrice na njemu), a što se tiče slušanja muzike, gledanja filmova i surfovanja, to imaju sve distribucije.

Citat:
popaj81:
4. nacin konekcije na internet,surfovanje


Slično kao na Win.

Citat:
popaj81:
5. bezbednost


Svaka distribucija Linuxa je mnogo bezbednija od bilo kog Windowsa. AV i firewall uopšte nisu ni potrebni, osim ako ne nameravaš da praviš neki server.



Ja ti toplo preporučujem Ubuntu Linux. Izuzetno je lak za upotrebu, a i dosta ljudi ga koristi (Ubuntu je najpopularnija Linux distribucja), tako da ćeš lako da nađeš odgovor na neko pitanje, ako budeš imao neki problem.


 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 18:20 - pre 212 meseci
U poslednjoj verziji mnogi su imali problema sa intrnetom sa Ubuntu-om. A što se tiče pomoći, na njihovim forumima ima mnogo pitanja, ali malo odgovora, za razliku od Debian mailing lista. Skoro sam instalirao Debian i ne mogu reći da je mnogo teži za korišćenje od Ubuntu-a. A Ubuntu je zasnovan na Debian-u tako da skoro sve što važi za ubuntu može da se primeni i na Debian. Nisu ni te "hakerske" distribucije više tako "negostoljubive" kao pre.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 18:35 - pre 212 meseci
Videh pre neki dan PCLinux, vrlo je jednostavan i zgodan za korišćenje. Ubuntu je dosta popularan u mom okruženju pa ga često koristim.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 19:44 - pre 212 meseci
Ja namjeravam da smanjim svoju želju da probam sve što je šareno, tj. kad god se dočepam kakvog Linux distroa i instaliram FreeBSD, eventualno PC-BSD, zbog navikavanja na BSD, stoga preporučujem PC-BSD svim početnicima na Unixoidnim sistemima... Ovaj sistem čak ima i installer sličan kao u Windows-u ili Remove programs što opet dođe kao zamjena za Add/Remove Programs, tako da će stvarno da se na prvi pogled svidi i okorelim Win korisnicima
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

B4lt4z4r
c0d3Error T34m

Član broj: 72810
Poruke: 309
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!24.10.2006. u 23:50 - pre 212 meseci
Ja sam nov sa Linuxima i instalirao sam Mandrivu 2007...svidja mi se njeno okruzenje,nije teska za upotrebu..
Imam par problema koje pokusavam da resim...i koje se odnose na modem..Inace sve je ok..
Muzika,filmovi sve radi...
Igrice nisam probao ali sam cuo da ima nesto sto se naziva Cedega i pomocu cega je moguce igrati igrice...
I was born smart but education ruined me!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.beobug.com.



+4 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!25.10.2006. u 01:10 - pre 212 meseci
Hmmmmm....
Ko kaze da ne moze da se igra pod Linux-om?
Postoji emulator koji se zove Cedega(baziran je na Wine-u,ali ima mnoga poboljsanja ukljucujuci i emulaciju za directx sto Wine nema)
Nazlost nije besplatan(da bi skinuo moras da platis),ali preko torenta mozes naci full verzije za razlicite distribucije...
Kazu ljudi da radi 70% igara,a spisak probatih i podrzanih je podugacak na www.transgaming.com
Jos ako imas Nvidia karticu za koju postoje odlicni linux drajveri-na konju si...
Sto se tice distribucije za preporuku-ja bi ti preporucio Fedoru-vrlo je jednostavna za instaliranje i koriscenje,a sto je najbitnije imas dosta resursa na netu i odlican forum sa dosta unapred resenih problema,howto-a,odlicnu dokumentaciju na zvanicnoj strani i gomilu korisnika koja ti moze pomoci ako negde zapne(bolje nego i Ubuntu)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!25.10.2006. u 19:27 - pre 212 meseci
Da li taj emulator "Cedega" može da radi na Unix PCBSD?
I kako se čita to-Cedega?
Hvala.
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!25.10.2006. u 20:37 - pre 212 meseci
Mislim da se cita "Sedega" ovo "S" se izgovara skoro kao "C"
Nema je za BSD(zbog licence,i guess),imas samo Wine....
Mada mozes mozda da probas preko linux emulacije(emulator pod emulacijom-interesantno)
Nije da odvracam ljude od BSD-a,ali ako hoces da OS koristis za standardne desktop poslove-linux je dosta bolji izbor....
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!27.10.2006. u 21:43 - pre 212 meseci
Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Preći na Linux -- da ili ne? ...i kako??!?!

[ Pregleda: 2763 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.