Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dizajn, prelom i priprema magazina

[es] :: Izdavaštvo :: Dizajn, prelom i priprema magazina

[ Pregleda: 5064 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tron
ns

Član broj: 48128
Poruke: 6
80.74.165.*



Profil

icon Dizajn, prelom i priprema magazina16.10.2006. u 16:47 - pre 213 meseci
Pregledao sam vec slicne teme na forumu i dale su mi neki uvid u ovu problematiku ali ovaj moj slucaj je malo drugaciji od svega napisanog i zamolio bih za pomoc.
U pitanju je pokretanje novog magazina. Na nasem trzistu postoji par slicnih ali bi ovaj trebao od istih da odskace kvalitetom clanaka i dizajna.
Moj posao je da ga postavim na noge, dizajniram, prelamam, ilustrujem, korigujem fotografije, verovatno kada se posle nekog broja pojave reklame - poneku od njih i ja da uradim. Dakle ceo posao oko izgleda magazina je na meni sa tim da glavnu rech ima urednik. Dobijem text i sadrzaj od novinara i krenem sa poslom.
Magazin izlazi na svaka 3 meseca, ima 48 strana i nijednu reklamu (zasad). Treba da dam cenu za ovaj posao.
Ako neko moze da mi pomogne sa svojim iskustvima po ovom pitanju, bio bih zahvalan da kaze koju rec:) hvala unapred!
 
Odgovor na temu

goran.sm
Goran Smiljanić
Novi Sad

Član broj: 88760
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Dizajn, prelom i priprema magazina16.10.2006. u 19:48 - pre 213 meseci
Sa ove distance nemoguće je reći koliko taj posao vredi, odnosno koliki je to posao. Pošto si one-man-army jedino ti preostaje da odrediš cifru koja bi tebe zadovoljila i ne razmišljaš da li si pogrešio i da li te iskorišćavaju.
Kada taj posao razbiješ na segmente 1. dizajn magazina (samo ovo vredi čitavo malo bogatstvo) + 2. prelom po definisanom dizajnu + 3. kolorna korekcija slika + 4. ilustracije + 5. ostalo i sabereš cifre niko ti to neće platiti. Da se radi o timu ljudi (studiju) oni bi mogli da traže puno veću cifru nego ti sam. Zato, ko što rekoh, ne osvrći se na ovu ili onu cifru nego vidi koliko je to vremenski posla i daj cenu kojom bi ti bio zadovoljan.
 
Odgovor na temu

tron
ns

Član broj: 48128
Poruke: 6
80.74.165.*



Profil

icon Re: Dizajn, prelom i priprema magazina16.10.2006. u 20:53 - pre 213 meseci
Hm da, u pravu si. Stvar je u tome sto sam vec krenuo u celu 'operaciju'. Takodje sam i svestan 'one man army' situacije kao i o trzistu o kojem pricamo (srbiji). Samo me zanima koliko bi neko od vas trazio za takav poduhvat? Za par dana imam sastanak po tom pitanju i kontam da ce biti clash sa menadzmentom sta god rekao ;]
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
195.252.90.*



+9 Profil

icon Re: Dizajn, prelom i priprema magazina16.10.2006. u 21:27 - pre 213 meseci
Potpuno se slažem sa onim što je rekao goran.sm - samo bih dodao: raščisti sa sobom da li želis da radiš, ili da zaradiš? U ovoj zemlji rad, na žalost, ne podrazumeva i zaradu. Smisli cifru kojom si zadovoljan (ne razmišljaj o tome da li će "oni" prihvatiti ili ne), i na tu cifru dodaj 10-20% (da bi imao prostora za eventualno pogadjanje), pa im reci. Naravno, uzmi u obzir da je vreme potrebno za pripremu+štampu jednog broja tog časopisa oko 3 meseca.

Imaj u vidu da ce se dešavati da te cimaju i npr. u 23:00 i slično, da će budući oglašivači (naravno, posle uplate) komunicirati sa tobom, kao i da će o onome što uradiš verovatno krajnju reč imati neki duduk koji se u dizajn vrlo malo ili nimalo ne razume, i koji će o tvojim rezultatima (verovatno) suditi po svom ličnom ukusu.

Srećno!

The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

zokara
Zoran Zivancevic
Novi Sad

Član broj: 17843
Poruke: 9
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Dizajn, prelom i priprema magazina17.10.2006. u 10:03 - pre 213 meseci
Mozda ce ti pomoci moje konkretno iskustvo:

Par godina radim na casopisu koji ima 68 strana. U pocetku je izlazio cetiri puta godisnje, a sada dva puta. Za prvi broj (za koji imas najvise posla - a nisi siguran da ce se saradnja nastaviti) sam trazio 15 evra/strana, a za svaki sledeci 11 evra/strana. Uz to, tamo gde uz clanak ne obezbede fotografije, placaju mi za one koje kupim sa net-a. Jako su zadovoljni kako radim, i nikada se nisu zalili oko cene. Posto mi je ovo drugi posao, casopis zavrsim za 20 dana. Prvi broj sam se polomio od rada, a sve nakon toga je puno lakse.

Pricao sam sa jednim dizajnerom koji poseduje svoj studio, i on kaze da je to EXTRA cena. I ja se slazem. Kada sam pogadjao cenu, imajuci u glavi koliko je posao odgovoran i tezak bio sam u fazonu - ili cu zaraditi - ili necu ni raditi. Opet, to je moja specificna situacija - jer ne zivim od toga. U medjuvremenu sam poceo da radim neki Newsletter od 16 strana za jednu ogranizaciju iz Norveske koji izlazi cetiri puta godisnje, gde uzimam 50 evra/strana. Takodje su prezadovoljni izgledom, a sto se tice cene - do sada su placali 100 evra/strana.

Jedan drugar koji se takodje bavi dizajnom je bio u pregovorima sa nekim hrvatima da radi neki casopis od 100 strana koji izlazi sest puta godisnje. Znajuci za moje iskustvo, 'zvizno' je cenu od 15 evra po strani - i proslo je. Radio je godinu dana, a onda su ga pritiskali da prepolovi cenu, na sta je on pristao. Na kraju su ugasili casopis.

To je kratka retrospektiva mojih domacih i inostranih iskustava. Nadam se da je pomoglo.
 
Odgovor na temu

SonGayla
Dušan Mladenović
Beograd

Član broj: 69451
Poruke: 13
212.200.222.*



Profil

icon Re: Dizajn, prelom i priprema magazina17.10.2006. u 11:33 - pre 213 meseci
Citat:
U pitanju je pokretanje novog magazina. Na nasem trzistu postoji par slicnih ali bi ovaj trebao od istih da odskace kvalitetom clanaka i dizajna.
Moj posao je da ga postavim na noge, dizajniram, prelamam, ilustrujem, korigujem fotografije, verovatno kada se posle nekog broja pojave reklame - poneku od njih i ja da uradim. Dakle ceo posao oko izgleda magazina je na meni sa tim da glavnu rech ima urednik. Dobijem text i sadrzaj od novinara i krenem sa poslom.


Teško da će se taj magazin izdvojiti od ostalih ako ti sve sam radiš. Ja ne sumljam da ti ne znam da crtaš, prelamaš, obrađujep slike itd., ali sigurno nisi u svemu baš dobar, oću reći, negde mora da si tanak.

Ok, pitao si koliko da tražiš za sve to... Iako je jedno izdanje na 3 meseca, to nije uopšte mali posao, tako da po meni nemoj da ideš ispod cifre od 700€ za jedan broj (a ako je plata u pitanju, onda traži bar 300€ mesečno)
 
Odgovor na temu

tron
ns

Član broj: 48128
Poruke: 6
80.74.165.*



Profil

icon Re: Dizajn, prelom i priprema magazina17.10.2006. u 12:43 - pre 213 meseci
Kao sto rece SonGayla tesko je sve to sklopiti u jednoj osobi i da sve funkcionise. Moj minus je korigovanje fotografija, zato ih vecinu kupujem na netu (mada ni tu nije uvek blistava situacija:) a njihov materijal koristim samo u situaciji kada se te fotke moraju pojaviti i nema druge.
Da li ce se razlikovati od ostalih magazina iste tematike - hoce, a da li ce to biti u plus ili minus smeru, zavisi od publike (izdanje je free) ali kad su mi pokazali slicne, ja sam rekao, drugari ovako sigurno necemo raditi. Nekako je to automatski podiglo ocekivanja o celom vidjenju casopisa kod osnivaca.

Hvala svima na komentarima, pomoglo je, mada i otezalo. Prijavicu sta se izdesavalo da kraja:)
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: Dizajn, prelom i priprema magazina

[ Pregleda: 5064 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.