Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

promjena vrste slova

[es] :: Oracle :: promjena vrste slova

[ Pregleda: 2421 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mojeKorIme
BiH

Član broj: 59512
Poruke: 350
195.222.35.*



+1 Profil

icon promjena vrste slova11.10.2006. u 06:09 - pre 213 meseci
Instalirao sam ponovo oracle 9.1. jer mi je pao sistem. Kada sam importovao bazu koja je radila prije zakljucio sam da mi umjesto čćšžđ slova stoje upitnici i neki dr znakovi. Onda sam primjetio da sam fulao u regional settingsima prilikom instalacije. Sada sam vratio sve na croatian kako je bilo i prije ali su podaci ostali isti:/ stanje je nepromjenjeno. Kako da ovo vratim bez obaranja sistema.
Hvala na pomoci..
Give me six hours to chop down a tree and I will spend the first four sharpening the axe.
 
Odgovor na temu

sasa_stankovic
Nis

Član broj: 36482
Poruke: 15
80.93.225.*

ICQ: 41857385


Profil

icon Re: promjena vrste slova11.10.2006. u 11:42 - pre 213 meseci
Na to uticu Database Character Set koji se zadaje pri formiranju baze, kao i jezicka podesavanja (NLS_LANG, ...) na masini sa koje pravis export/import. A u pricu mogu da se umesaju i podesavanja na Application Serveru (doduse, u ovom slucaju malo verovatno, jer ako i koristis OAS, sumanjam da exp/imp pravis koriscenjem nekog programa koji ide preko njega). U svakom slucaju, mozda je problem nastao odmah kada si pravio export (nadam se da nije, jer mislim da onda nema pomoci).

Kada se pri importu otkrije neslaganje (character set, 'nekompatibilnost' NLS_LANG vrednosti i sl.) , vrsi se konverzija podataka i onda 'čćšžđ' moze da postane '?'.

Dakle, trebalo bi da pri kreiranju baze stavis isti character set sa kojim je kreirana i ta ranija baza, ili da to bude neki 'superset' tog char seta. To sto se tice baze. A NLS_LANG takodje treba da odgovara (pretpostavljam da je to ono sto kazes da si 'vratio kako je bilo i ranije'). Vazno je da to bude lepo podeseno na masini sa koje pokreces program za import.

Da bi otklonio dileme da li ti je export ispravan predlazem da mu pogledas sadrzaj 'direktno' koriscenjem nekog listera (npr. iz Total Commandera, postavi se na .dmp fajl i pritisni F3) ili nekog HEX editora. Pa onda potrazi neki podatak koji bi trebalo da ima kvacice. Ako naidjes na znakove pitanja, onda imas problem. Ako je sve ok, onda bez brige, uspeces (pre ili kasnije) da korektno podesis sve i ispravno importujes podatke.

 
Odgovor na temu

[es] :: Oracle :: promjena vrste slova

[ Pregleda: 2421 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.