Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Monitoring hardvera u mreži

[es] :: Enterprise Networking :: Monitoring hardvera u mreži

[ Pregleda: 3840 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tranzik
Vojvodina

Član broj: 17147
Poruke: 50
213.244.220.*



Profil

icon Monitoring hardvera u mreži06.10.2006. u 15:42 - pre 212 meseci
Ima li neko iskustva sa programima za monitoring hardvera koji se nalazi na računarima u mreži? Prvenstveno mislim na praćenje i prijavljivanje serveru bilo kakve promene hardvera (prevencija od "neželjene" zamene hardvera). Naletao sam na nekolicinu programa koji ovo rade, međutim, problem je što nemaju nikakvu zaštitu pristupa programu.
Poenta je da tražim program koji bi bio instalitran na serveru, pratio stanje hardvera i prijavljivao svaku izmenu, ALI da mu ne može pristupiti niko ko ne zna lozinku. Neka vrsta špijuniranja, samo što ne treba da bude nevidljiv, već samo nepristupačan... nezgodno je kad posle 3+ meseca shvatiš da ti fali pet modula ram memorije... a mašine 'štucaju'... :-(

Iskustva? Saveti?

_..:_|0^0|_:.._
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.mediaworksit.net.



+164 Profil

icon Re: Monitoring hardvera u mreži09.10.2006. u 12:03 - pre 212 meseci
Odlican program koji radi inventarisanje hardware-a i software-a je discovery, probao sam ga i mogu ti preporuciti. U novoj verziji je dodata i komponenta koja nadjene racunare i aktivu iscrtava u MS visio. Takodje, sve podatke smesta u SQL, tako da je lako postavljati razlicite upite i dobiti trazenu informaciju u sto kracem roku. Osim toga, klijentska komponenta (agent koji se instalira na racunare), javlja serveru cim se desi neka promena bilo software-ska ili hardware-ska. Inace, imaces tacan spisak svih komponenti koje imas u mrezi, pa cak sa sve serijskim brojevima i u kom slotu je koja memorija ;) . Ovaj program mozes da preuzmes i probas sa oficijelnog sajta sa ogranicenjem od 5 stanica za popis, a punu verziju mozes da narucis preko mene, jer igrom slucaja firma u kojoj radim je zvanicni distributer, a najbolje bi bilo na private, da bi izbegli dalju reklamu.

Pozdrav i link (http://www.centennial-software...ds/download/?product=discovery)
 
Odgovor na temu

tranzik
Vojvodina

Član broj: 17147
Poruke: 50
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Monitoring hardvera u mreži10.10.2006. u 01:34 - pre 212 meseci
Hvala, probaću ga. U međuvremenu, bakćem se sa nekolicinom programčića;
Steel Inventory je simpatičan freeware, ali izgleda nema zabranu pristupa,
Emco Network Inventory i Dameware obećavaju, ali treba još da ih isprobam... sve je otprilike to, ali ne baš :-|
Pozdrav!
_..:_|0^0|_:.._
 
Odgovor na temu

tranzik
Vojvodina

Član broj: 17147
Poruke: 50
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Monitoring hardvera u mreži11.10.2006. u 19:20 - pre 212 meseci
btw (možda sad malo proširujem temu, ali...), pali su mi na pamet i kontrola upotrebe štampača i cd/dvd rezača.
Postoji li možda ova mogućnost u Discoveriju (ili u nekom drugom programu)?
Znači, da se vodi tačna evidencija koliko je korišten štampač (br strana i sl.) tj. koliko je puta rezač korišćen za rezanje. U ovom slučaju, najveći je problem onesposobiti korisnika da isključi program za praćenje (bar kod administratorskog naloga...) - ako uopšte postoji mogućnost razlikovanja read/write na rezaču (logično mi je da postoji...)

_..:_|0^0|_:.._
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.dynamic.sbb.co.yu.



+164 Profil

icon Re: Monitoring hardvera u mreži14.10.2006. u 21:39 - pre 212 meseci
Ovo za stampace i rezace moram da proverim :( . U svakom slucaju, Discovery je program za inventarisanje i nece ti pomoci oko zabrane pristupa uredjajima ili aplikacijama. Taj problem mozes resiti pomocu druga dva programa (za koja je moja firma takodje zastupnik), a jedan je od istog proizvodjaca koji je napravio Discovery, i zove se DeviceWall. Drugi je izraelski proizvod Safend. Postoji mogucnost integracije sa AD, deploy klijenta kroz GPO, korisnik ne moze da ukloni aplikaciju, itd. Oba programa sluze za restrikciju pristupa uredjajima, pocevsi od optickih uredjaja do USB, Firewire, BT i ostalih uredjaja. Odgovor na tvoje pitanje vezano za R/W prava je potvrdan, jer Safend moze da ogranici korisnika za opticki uredjaj po obrascu: nema pristup - ima samo read - ima write - ima read/write .I tako dalje....Cak mozes da napravis da korisnik kada zeli da pristupi uredjaju od aplikacije dobije sifru, zatim prosledi adminu, ovaj u admin konzoli ukljuci odredjene opcije koje zeli da omoguci tom korisniku (npr, da moze da koristi uredjaj sat vremena, i to samo za citanje), na osnovu kljuca koji je dobio od korisnika generise drugi kljuc koji vrati korisniku, i tako omoguci za tog usera privremeno koriscenje tog uredjaja i to samo za citanje....Sto se tice evidencije o tome koliko je rezano diskova, taj info mozes dobiti u Discovery-ju ali na zaobilazan nacin, tako sto ces da vidis koliko vremena je koriscena aplikacija koja sluzi u tu svrhu. Naravno neces moci da znas definitivno koliko diskova je narezano, ali mozes makar priblizno da saznas.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Monitoring hardvera u mreži

[ Pregleda: 3840 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.