Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savjet za kreiranje izvještaja

[es] :: Office :: Savjet za kreiranje izvještaja

[ Pregleda: 2159 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dirichlet

Član broj: 114130
Poruke: 5
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Savjet za kreiranje izvještaja25.09.2006. u 23:42 - pre 214 meseci
Pozdrav svima!

Imam slijedeći problem. Imam popis materijala i popis dobavljača. Svaki od dobavljača dobavlja više vrsta materijala i isto tako, svaki od materijala dobavlja više dobavljača. Htio bih napraviti neku vrstu baze podataka tako da vidim sve dobavljače određene vrste materijala ali i da kada odaberem dobavljača da vidim koje sve materijale dobavlja i po kojoj cijeni. Zatim, bitno mi je da mogu usporediti cijene pojedinih dobavljača za isti materijal.
Imam gotovu bazu materijala, uskoro će biti gotova i baza dobavljača pa me zanima kako je najbolje da se to napravi?
Npr. bazu materijala mogu pretraživati pomoću liste, auto ili naprednih filtera, bazu dobavljača isto tako. Pokušao sam napraviti nešto u pivot tablili ali ne daje usporedbu koju sam gore naveo (da kada odaberem materijal izbaci sve dobavljače sa cijenom pojedinog dobavljača).

Unaprijed zahvaljujem na svakoj sugestiji i pomoći!
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.27.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Savjet za kreiranje izvještaja26.09.2006. u 07:33 - pre 214 meseci
Koliko sam shvatio iz opisa ti ovo imaš nameru da realizuješ u Excelu. Excel nije baš najpogodniji za ovu svrhu, ali bi moglo da se realizuje tako što napraviš jedan list u kojem će biti veza između materijala i dobavljača i cena - dobavljači i materijali ponavljaće se u ovoj listi. Kad ovakvu tabelu filtriraš preko materijala ili dobavljača dobićeš to što ti treba. Kod unosa je dobro da iskoristiš validaciju preko postojećih lista: dobavljača/materijala, kako bi se olakšao unos i izbegle greške u kucanju.

Ukoliko odustaneš od Excela i ovo realizuješ u nekoj bazi podataka - Accesu ili dr. Pored dve tabele koje već imaš: Dobavljači i Materijali (možeš ih importovati iz Excela) treba da formiraš tabelu veze MaterijalDob koja će sadržati kolone ŠifraMaterijal, ŠifraDobavljača i Cena. Nakon toga napraviš dva parametarska upita po Materijalu i Dobavljaču i dobićeš to što ti treba na osnovu jednog od njih.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Dirichlet

Član broj: 114130
Poruke: 5
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Savjet za kreiranje izvještaja26.09.2006. u 18:44 - pre 214 meseci
tako je, namjera je da se stvar realizira u Excelu. znam da bi Access bio puno bolji izbor za ovakvu stvar ali MORAM to napraviti u excelu. ima excel dobre funkcije za rad nad bazom podataka, filtere, pivot, grupiranje, sort pa mislim da bi se dalo izvesti. Kako misliš da izvedem tu vezu između materijala i dobavljača sa pripadnim cijenama? Upravo to mi i je problem! Kako povezati dobavljače sa materijalima?
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.27.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Savjet za kreiranje izvještaja27.09.2006. u 08:24 - pre 214 meseci
Pa moraš da uneseš u posebnom listu, u svakom redu :
Materijal, Dobavljač, Cena

Dobavljače i materijale možeš da biraš sa liste umesto unosa, ukoliko primeniš validaciju pomoću liste. Druga varijanta je da materijale i dobavljače šifriraš, pa da unosiš/biraš šifre umesto punih naziva, a pomoću VLOOKUP funkcije dobiješ nazive u posebnoj koloni.

I za validaciju i za VLOOKUP funkciju možeš naći objašnjenja na ovom forumu.

Primer u najjedostavnijem obliku imaš prikačeno
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dirichlet

Član broj: 114130
Poruke: 5
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Savjet za kreiranje izvještaja27.09.2006. u 19:42 - pre 214 meseci
bravo, bravo! to je to što mi treba. puno hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Savjet za kreiranje izvještaja

[ Pregleda: 2159 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.