Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Placanjpreko sajta

[es] :: E-Kupovina :: Placanjpreko sajta

[ Pregleda: 3242 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RAYLI
Rayli Josip
Beograd

Član broj: 45162
Poruke: 69
*.ptt.yu.



Profil

icon Placanjpreko sajta06.09.2006. u 23:16 - pre 214 meseci
Potrebna pomoc. Kako da vrsim naplatuiz inostranstva. Naruce mi preko sajta ali KAKO DA MI PLATE... Oni meni da plate i da mi legne na racun i ja njima posaljem robu. Da li je to moguce kod nas. I kolike su provizije recimo da je roba vredna 8-9 EUR. Ima li nade za mene ili jok.
RAYLI
 
Odgovor na temu

kuruz
Serbia

Član broj: 97792
Poruke: 44
212.62.46.*

Sajt: www.kuruz.co.nr


+15 Profil

icon Re: Placanjpreko sajta10.09.2006. u 01:21 - pre 214 meseci
Znači prodaješ neku robu preko sajta strancima
Tok prodaje ide kroz sledeće korake:
1. Kupac ovu robu plaća platnom karticom preko interneta - najnormalnija opcija

2. Ti moraš da otvoriš neki merchant account (račun prodavca) preko nekog PayProcessora. Ovo je neophodno da bi ti neko uopšte ostavio broj svoje platne kartice, jer u protivnom ne bi imao nijednu mušteriju (Da li bi ti na nekom nepoznatom sajtu ukucao broj svoje kartice ako na njoj imaš $3.000,00 ?).
Ovde nailaziš na Problem br.1 : Većina PayProcessora ne prihvata prodavce iz Srbije (npr PayPall)
Rešenje Problema br.1 : www.2checkout.com - imaju odličnu reputaciju i provereno šalju pare u Srbiju. Treba ti $49 za otvaranje računa i plaćaš prilikom svake prodaje proviziju od 5.5% + $0.45. Znači ako prodajna cena tvog proizvoda iznosi $10 i prodao si 1 komad onda plaćaš proviziju od $1.

3. Dobijaš obaveštenje e-mailom o podacima kupca tj. na koju adresu šalješ proizvod. Koliko sam ja razumeo radi se o fizičkoj robi koja se šalje poštom, a ne neki elektronski proizvod koji možeš poslati e-mailom. I baš sada dolazi do:
Problem br.2 : Način slanja robe iz Srbije u inostranstvo.
Rešenje a: Kurirska služba - preskupo, $50 i više za najmanje i najlakše stvari kao što je pismo.
Rešenje b: Dobri stari PTT - ako proizvod može da ti stane u koverat i nije teži od 200gr šalješ ga kao pismo. Cene Evropa 800-1000 dinara, USA oko 1500 dinara.
Rok isporuke je od 7-20 dana pošto je avionska pošta višestruko skuplja.
NAPOMENA: Proveri u pošti za tačne cene u skladu sa veličinom i masom pošiljke.

4. Carina. Proveri da li tvoja roba ne podleže carinjenju pri izvozu. Ne zaboravi da carinici vole da kradu.

5. Kupac dobija robu na ruke. Ako je roba neoštećena, ako mu nije dosadilo da čeka, ako mu je uopšte stigla dolaziš do poslednje i najslađe stavke.

5. ISPLATA - da, ovo je pravi redosled. Pare nećeš videti dok kupac ne dobije robu i ne potvrdi da je robu primio. POTVRDI DA JE ROBU PRIMIO. Dolazimo do:
Problem br.3 : Dobri stari PTT ti ne daje povratnicu - znači ti nemaš dokaz da je roba isporučena. Ako kupac kaže da nije dobio robu, a PTT kaže da je pošiljka isporučena ti si PUK'O. U praksi se dešava da slaže kupac, ali se često dešava da radnik PTT-a uzme nešto i za sebe. O osiguranju pošiljke nemoj ni da razmišljaš jer tek onda ti ne ostaje ništa od zarade.
Ja nisam uspeo da rešim ovaj problem i odustao sam od čitave ideje, ali da ti sve objasnim do kraja.
Stranac je potvrdio prijem robe i ako si sada mislio da ćeš dobiti novac, pa naravno da NE.
Ono što kod nas još ne postoji u svetu je podrazumevano a to je "30 days money back guarantee". Znači čekaš još 30 dana i moliš boga da se stranac ne predomisli.
Nakon svega ovoga pare ležu na merchant account i ti možeš da tražiš da ti ih pošalju čekom. Za slanje čeka je potrebno još najmanje 2 nedelje. Unovčavanje čeka je uz 2-3% provizije nekad odmah u banci, a nekad tek 40 dana kasnije nakon provere (zavisi od raspoloženja šalterske službenice).

Znači moraš da imaš gotov proizvod, da ti finansiraš poštanske troškove pre slanja, a da pare dobiješ za 40-90 dana.
Teško ti je da od kupca naplatiš prave poštanske troškove zato što za avionsku pošiljku iz USA u Srbiju poštarina je oko $8, dok je u suprotnom smeru oko $20 (i to bez aviona).
I naravno da bi trgovina uspela moraš imati poštenog kupca, poštara i carinika.

Pozdrav, i javi mi kako si prošao sa ovim poslom, makar na PM.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Placanjpreko sajta

[ Pregleda: 3242 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.