Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko lestvica

[es] :: Muzička produkcija :: Pomoć oko lestvica

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15883 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Pomoć oko lestvica25.08.2006. u 06:42 - pre 215 meseci
Ljudi moze li neko da mi objasni sledece:Kada neko kaze sviraj u C-dur,ili nekoj drugoj skali,kako to ustvari izgleda,na koji nacin se to odredjuje.Nadam se da je pitanje razumljivo.POZDRAV za muzicare
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica25.08.2006. u 10:28 - pre 215 meseci
pa i nije bas najjasnije. ne znam kako da ti opisem kako c-dur skala "izgleda" :))

ali ajde, imas 7 nota, i samo tih sedam sviras ako hoces da radis u cduru, na klavijaturi su ti to samo bele dirke u jednoj oktavi.

preciznije pitaj.
 
Odgovor na temu

Pwog

Član broj: 17851
Poruke: 52
*.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica25.08.2006. u 21:40 - pre 215 meseci
Kod durske skale, polustepeni se nalaze izmedju 3 i 4 i 7 i 8 tona (bilo koje durske) lestvice. Konkretno, kod C Dur skale

to ide ovako:

c-d-e/f-g-a-h/c
1-2-3/4-5-6-7/8


Za razliku od durske, kod molskih polustepeni se nalaze izmedju 2 i 3 i 5 i 6 tona skale-lestvice.
Da bi sada dobio c mol lestvicu, potrebni su ti povisilice i/ili znizilice, nebi li pravilno raspodelio polustepene.

Da bi svirao u C dur skali li bilo kojoj drugoj, potrebno je da odsviras tonove koji sacinjavaju (u ovom slucaju C dur) skalu. Tako, sviranjem vise tonova odjednom dobijas harmoniju.

Pozdrav

P.S. Koji instrument je u pitanju?
 
Odgovor na temu

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 00:55 - pre 215 meseci
Radi se o klavijaturi
 
Odgovor na temu

Pwog

Član broj: 17851
Poruke: 52
*.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 01:21 - pre 215 meseci
Ja sam tek pocetnik (i sviram neki drugi instrument) ali mislim da znam ste te zbunjuje. Neka ti orjentir u durskim skalama bude C dur skala/lestvica.

Ona, dakle, ide: c,d,e-f,g,a,h-c, odnosno polustepeni su izmedju 3 i 4 i 7 i 8 tona.

Akord je istovremeno zvucanje najmanje 3 tona. Kvintakord jeste zvucanje 3 tona istovremeno. Ako sviras C dur (kvint)akord to znaci da ces odsvirati 3 tona iz C dur skale. (Postoje akordi koji imaju vise tonova...)

U nasem (C dur) slucaju ti ces istovremeno odsvirati 1 ton (c) 3 ton (e) i 5 ton (g) skale. Znaci, pocev od bele dirke ispred dve crne (tj. c ton).
 
Odgovor na temu

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 15:18 - pre 215 meseci
Pa sad mi nije jasno kako u C duru moze povisilica kad izmedju 3.i 4. tona(E,F) ne postoji crna dirka,isto tako i izmedju 7.i 8.
Barem je tako na klavijaturi
POZDRAV
 
Odgovor na temu

Pwog

Član broj: 17851
Poruke: 52
*.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 15:47 - pre 215 meseci
Nisam te najbolje razumeo.

C dur lestvica/skala ne sadrzi povisilice niti snizilice. Izmedu e i f (3 i 4) i h i c (7 i 8) kod klavira ne postoje crne dirke. Kod nje (c dur) je takav raspored polustepena i stepena da povisilice i snizilice nisu potrebne da bi se ispostovao pravilo polustepena. Kod neke druge skale potrebne su snizlice i povisilice da bi se skala "naterala" da izmedju 3 i 4 i 7 i 8 tona bude polustepen.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 16:00 - pre 215 meseci
Pa kakva je razlika izmedju polustepena i stepena u odnosu na povisilice i snizilice,
ili je to ustvari jedno isto
 
Odgovor na temu

Pwog

Član broj: 17851
Poruke: 52
*.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 17:03 - pre 215 meseci
Povisilice i snizilice korste se da bi se dobili polustepeni ili celi stepeni koji ce odgovarajucoj skali pravilno raspodeliti tonove.

C Dur skala ide ovako: C,D,E-F G,A,H-C (izmedju E i F i H i C su polustepeni)
D Dur skala ide ovako: D,E,Fis-G A,H Cis-D (izmedju Fis-G i Cis-D su polustepeni koje smo dobili takosto smo povisili F u Fis i C u Cis).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 17:08 - pre 215 meseci
E sad mi je vec jasno.A da li znas mozda kako se hvataju akordi kada sviram na aranzerskoj klavijaturi.Kad pocnem da sviram pesmu desnom rukom,levom treba da hvatam akorde za tu pesmu,sad ne znam od cega zavisi koje akorde treba da upotrebim,to me interesuje
Pozdrav
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 17:30 - pre 215 meseci
Posto si bas na samom pocetku, a zanimaju te akordi, bilo bi dobro da se poigras samo sa prirodnom C-dur skalom i akordima koji se grade na osnovu ove skale, jer se u njoj ne koriste povisilice.
Akordi koje mozes da kombinujes u tom slucaju su: C-dur, D-mol, E-mol, F-dur, G-dur, A-mol i H-dim (on ti za sada nije potreban). Najbolje je da odes na sledecu adresu - http://www.telacommunications.com/nutshell/music/index.htm ...tu imas spisak nekih 144 akorda i prstored za klavijaturu. Dakle, tu pronadji akorde sa oznakama C, F, G, Am, Dm, Em i pocni da se igras sa njima
 
Odgovor na temu

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 19:05 - pre 215 meseci
Nismo se bas razumeli,ja te osnovne akorde znam,samo ne shvatam kako se upotrebljavaju sa pesmom,kadasviram pesmu kako da znam koji akord treba da koristim.
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 20:35 - pre 215 meseci
Hmm...postoje tri nacina:
- ili da sam "skines" akorde....tj. pustis pesmu, ukljucis svoje klavijature, i po sluhu provaljujes sta je odsvirano, pa to bacis na papir
- ili da ti to neko drugi uradi
- a moze i da se nadje na internetu...zavisi za koje ti pesme trebaju akordi
 
Odgovor na temu

mmilanov

Član broj: 83855
Poruke: 109
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 21:43 - pre 215 meseci
A da li znas mozda neki sajt za to?
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica26.08.2006. u 22:44 - pre 215 meseci
Ima recimo ovaj http://www.hamienet.com ...midi fajlovi, akordi, tablature, tekstovi pesama...registrujes se (dzabe je) da bi mogao neograniceno da skidas i da ti ne iskacu dosadne reklame na koje moras da cekas po 10 sekundi da bi mogao da nastavis.

Ma toga ima na netu (jos uvek, uskoro ce i to biti piraterija) koliko hoces, samo treba malo googlanja
 
Odgovor na temu

zoki_ftn
Ruma

Član broj: 103653
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica28.08.2006. u 13:32 - pre 215 meseci
Postoje srodnosti tonliteta... to je najbolje da vidis u nekim knjigama iz muzicke teorije, na primer Tajcevic.
U C duru koristis sledece akorde C-dur, D-moll,E-moll,F-dur,G-dur,A-moll,Hm7+5.
Ali to su najosnovnije srodnosti. Na osnovu akorda gradis skalu i obrnuto, na osnovu skale gradis akorde. Ima tu mnogo da se radi. Za to su jako dobre Jazz knjige. Ovo ti je najkrace. Vidi nesto konkretno da pitas.
Long Live Rock `n` Roll
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica28.08.2006. u 20:23 - pre 215 meseci
Citat:
zoki_ftn:
U C duru koristis sledece akorde C-dur, D-moll,E-moll,F-dur,G-dur,A-moll,Hm7+5.


Ne Hm7+5, već Hdim (ako si već krenuo da ređaš trozvuke po C-dur lestvici, ostani dosledan do kraja).

[Ovu poruku je menjao random dana 29.08.2006. u 03:06 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

zoki_ftn
Ruma

Član broj: 103653
Poruke: 18
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica31.08.2006. u 16:47 - pre 215 meseci
Kao prvo nisam samo krenuo da redjam trozvuke, u c duru bi trebali da se redjaju cetvorozvuci, ali posto je ovo tema da se nesto lakse objasni, razjasni ili sta vec krenuo sam po trozvucima (vecinom). (koliko sam upucen Hdim nije trozvuk). Taj tvoj cuveni akord nije jedini koji razresava C dur, tako da ako zelimo da ostanemo dosledni do kraja bolje da malo procitamo po koju knjigu ili eventualno uzmemo neki instrument u ruku pa onda da polivamo po necemu, da li je to tacno ili nije. Hdim nije akord iz C-dura.
Long Live Rock `n` Roll
 
Odgovor na temu

zoki_ftn
Ruma

Član broj: 103653
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica01.09.2006. u 10:46 - pre 214 meseci
Jedna ispravka: nije +5 nego je kvinta snizena, znaci Hm7-5
Long Live Rock `n` Roll
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Pomoć oko lestvica01.09.2006. u 13:28 - pre 214 meseci
Hdim jeste trozvuk, i jeste akord C dura. Dim, ili "umanjeni" se gradi od sniženog trećeg i sniženog petog stupnja, tj. Hdim se gradi kao H, D i Gbb (a Gbb je enharmonijski isto što i F), tako da su to sve note C dura. Ti si verovatno mislio na Hdim7 (šifrira se i kao °7), koji definitivno nije trozvuk, i gradi se dodavanjem još jednog sniženog trećeg (tj. sniženog sedmog u odnosu na osnovni ton), znači H, D, Gbb, Ab. Dim7 se koristi relativno češće nego "običan" dim, posebno u jazzu. I na kraju, Hm7b5 (tako već može) koji pominješ, je takozvani "poluumanjeni" (half-diminished), razlikuje se od Hdim7 samo po tome što nema snižen sedmi stupanj. On je takođe akord C dura, ali nije trozvuk. U jazzu se dotični poluumanjeni često šifrira i ovako: Hø.

Naravno, mogli bi (i trebalo bi) da ređamo i četvorozvuke C dur skale, tako da bi naš niz bio Cmaj7, Dm7, Em7, Fmaj7, G7, A7, Hm7b5.

P.S. Ostavio sam u tekstu i linkove, tako da možeš lako da proveriš da je ovo što ti pričam zaista tako.

[Ovu poruku je menjao random dana 01.09.2006. u 14:39 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Pomoć oko lestvica

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15883 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.