Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klasika Visual C++ vs. C#

[es] :: C/C++ programiranje :: Klasika Visual C++ vs. C#

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5774 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 03:22 - pre 215 meseci
Dakle jasno je da se na svim forumima ljudi prepucavaju sta je bolje i pametnog odgovora nema, ali ja imam drugu dilemu.
Uglavnom prije cca pola godine poceo sam uciti C# i svidio mi se. Tezak, ali ok. Problem je u tome da sam tada isto tako, poput mnogih na ovom forumu, ispitivao od kojeg jezika poceti pa se nekako opredijelio na web aplikacije i buduce ucenje ASP .NETA-a zbog posla, te je logican izbor bio C#.
Kako se ljudi uglavnom svadjaju oko ove teme i svi hvale C#, koji je i po meni izvrstan i ajmo reci logican, a o C++ nemam pojma, problem je da me uhvatio interes za programiranjem igara i njihovom manipulacijom u multiplayeru i jos vise zelja za razvijanjem aplikacija za Symbian i Win mobile 2005. Koliko sam shvatio tako nesto ne ide sa C#-om, a ljudi i dalje isti stavljaju kao jezik buducnosti. Ovdje ocito dolazimo na vjecno pitanje bolji za sta? Za .NET paltformu vjerojatno, ali ostalo, hmm...

Iako sam jos deebelo pocetnik vidim da mi je C#, ajmo reci, legao, ali C++, koliko sam u zadnja dva dana procitao po netu, izgleda puno kompliciraniji, a vidim da je u onome sto zelim jedini izbor ili grijesim?
Zar pojavom VC++ .NET-a nije doslo do toga da je isti kompatibilan i sa .NET okruzenjem, a ostavlja i veliku mogucnost programiranja za igre, drivere, engine, mobilne aplikacije, za ono sto C# nije u stanju?
Zaista malo znam o VC++ i vidim da svaki programer vuce svoje argumente za i protiv pa molim strucnije programere da daju svoje misljenje i da li da se uopce prebacujem na VC++ ili da pilam na sigurno sa C#-om i zaboravim na zelje obzirom da mi se taj put sada cini vrlo dugim?
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
222.67.159.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 14:02 - pre 215 meseci
Programiranje igara možeš raditi u C# bez problema, postoji i čitav spektar mobilnih platformi na kojima to radi.
C++ je dosta teži od C#, ali pruža veću fleksibilnost i lakšu prenosivost programa na druge platforme.
Da li da se prebacuješ ili ne, a zašto ne učiš oba? Ne treba žuriti sa projektima, i sam kažeš da si početnik...
 
Odgovor na temu

peka
Beograd

Član broj: 3947
Poruke: 124
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 14:30 - pre 215 meseci
Osnovna razlika izmedju C# i C++ je sto je C# jezik za managed programiranje, tj. program se kompajlira tek u vrijeme izvrsavanja i vrse se razne provjere i sl. Zbog toga je on dosta sporiji od C++ koji se kompajlira u masinski kod (osim C++/CLI koji je managed verzija C++-a). Prema tome, ako ces da pises nekakve ne mnogo zahtjevne aplikacije, C# je dobar izbor (prednosti su mu jos i velika biblioteka klasa i jednostavniji razvoj aplikacija od C++-a). Za ostale stvari gdje su performanse bitne (igrice, drajveri...) C++ je mnogo bolji.

VC++ .net omogucava (izmedju ostalog) pisanje programa u C++ i u C#. Nema tu nikakve kompatibilnosti, to su dva jezika, izvrsavaju se na drugaciji nacin i oba imaju svoju primjenu. Programi pisani u C# zahtjevaju instaliran .net framework, dok oni pisani u C++ ne zahtjevaju, i izvrsavaju se potpuno nezavisno od njega.
IRC is just multiplayer notepad.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.static.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 14:54 - pre 215 meseci
Postoji puno razloga (kao sto ti je rekao tosa) da poznajes oba jezika,
a koji ce ti biti primarni reci ce ti se samo vremenom.
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 15:01 - pre 215 meseci
Citat:
tosa: Programiranje igara možeš raditi u C# bez problema, postoji i čitav spektar mobilnih platformi na kojima to radi.
C++ je dosta teži od C#, ali pruža veću fleksibilnost i lakšu prenosivost programa na druge platforme.
Da li da se prebacuješ ili ne, a zašto ne učiš oba? Ne treba žuriti sa projektima, i sam kažeš da si početnik...


Kako programiranje igara u C#? Pa svi engine-i su radjeni C++-u, svaki multiplayer hack, koji se usput jako dobro da naplatiti, je radjen u C++-u, jos nigdje nisam vidio C#. Znam da je moguce, ali u praksi svi se vezu za C++ zbog brzine izvrsavanja kako kazu. Da ucim oba, pa i jedan mi zadaje glavobolje :)


[Ovu poruku je menjao M@ster dana 19.08.2006. u 22:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao M@ster dana 19.08.2006. u 22:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 15:05 - pre 215 meseci
Citat:
peka: Osnovna razlika izmedju C# i C++ je sto je C# jezik za managed programiranje, tj. program se kompajlira tek u vrijeme izvrsavanja i vrse se razne provjere i sl. Zbog toga je on dosta sporiji od C++ koji se kompajlira u masinski kod (osim C++/CLI koji je managed verzija C++-a). Prema tome, ako ces da pises nekakve ne mnogo zahtjevne aplikacije, C# je dobar izbor (prednosti su mu jos i velika biblioteka klasa i jednostavniji razvoj aplikacija od C++-a). Za ostale stvari gdje su performanse bitne (igrice, drajveri...) C++ je mnogo bolji.

VC++ .net omogucava (izmedju ostalog) pisanje programa u C++ i u C#. Nema tu nikakve kompatibilnosti, to su dva jezika, izvrsavaju se na drugaciji nacin i oba imaju svoju primjenu. Programi pisani u C# zahtjevaju instaliran .net framework, dok oni pisani u C++ ne zahtjevaju, i izvrsavaju se potpuno nezavisno od njega.


Znam razlike medju njima, ali C++ mi djeluje kao igra bez granica, a cini mi se da je ipak nekako sveobuhvatniji, odnosno da ga se moze primjenjivati i u .NET-u i van njega pa zvuci kao bolja opcija. Drugi pak tvrde kako je C# buducnost sto nas sve opet dovodi do pocetne tocke da ne znam sta da radim.
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 15:07 - pre 215 meseci
Citat:
X Files: Postoji puno razloga (kao sto ti je rekao tosa) da poznajes oba jezika,
a koji ce ti biti primarni reci ce ti se samo vremenom.


Vidim da je tako jer ocito i jedan i drugi imaju svoje prednosti, ali imam 3 banke i vjerujem da bi mi za oba trebalo jos puno godina, a vremena i para fali ;)
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 16:12 - pre 215 meseci
Pazi za osnove programiranja 1 godina obavezno! Algoritmi i osnove jezika, tipova podataka, memorije i bla, bla.
Onda ti je sve lako mozda mjesec, dva za novi jezik.

Ja imam dvije godine iza sebe i zadovoljan sam svojim znanjem i konstantno napredujem.

No opet ja sam mlad (18) pa moze biti devijacija od standarda. :)
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 21:19 - pre 215 meseci
Citat:
NrmMyth: Pazi za osnove programiranja 1 godina obavezno! Algoritmi i osnove jezika, tipova podataka, memorije i bla, bla.
Onda ti je sve lako mozda mjesec, dva za novi jezik.

Ja imam dvije godine iza sebe i zadovoljan sam svojim znanjem i konstantno napredujem.

No opet ja sam mlad (18) pa moze biti devijacija od standarda. :)


E da je meni sa 18 godina bila tvoja svijest o tome :)
Znam da treba vremena pa mi nije bas drago da preduboko krenem u jednom smijeru te kasnije pozalim sto nisam isao u drugom. Vjerujem to sto kazes da se kasnije vrlo jednostavno prebaciti na drugi jezik kada imas dobre temelje jer to tvrdi vecina programera. Nista, mislim da cu i dalje ici po C#-u pa cemo vidjeti. Ipak sam ulozio odredjeno vrijeme, a koliko sam shvatio u C++-u treba brinuti o puno vise stvari...

Koliko si u te 2 god. vremena dnevno posvetio ucenju i sto znaci zadovoljan, da li si sada u stanju samostalno napisati neki laksi program za WinXP?
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 23:08 - pre 215 meseci
Citat:
[url=/p1251108]Koliko si u te 2 god. vremena dnevno posvetio ucenju i sto znaci zadovoljan
Recimo da sam konstantno u doticaju sa programiranjem i vjestima u IT. Hocu reci da si nikada nisam rekao "evo sad ces Ivane nauciti ovo i ovo", nego kad hocu onda uzmem knjigu ili odem rijesit neki zadatak ili se uhvatim rada na nekom projektu. Oblikuje me situacija.

"Zadovoljan" znaci shvacati da znas sa 18 vise nego neki s zavrsenim faxom. Ovo zvuci kao "tesko egoisticki", ali ponekad je stvarno tako.

Citat:
laksi program za WinXP?

Tipa? ...


Inace kad ste vec tu gdje jeste nastavite sa C#, mislim da bi vas C++ samo zbunio. (ovo je prvi put da sam na strani C#)
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#19.08.2006. u 23:21 - pre 215 meseci
Citat:
NrmMyth: Tipa? ...

"Zadovoljan" znaci shvacati da znas sa 18 vise nego neki s zavrsenim faxom. Ovo zvuci kao "tesko egoisticki", ali ponekad je stvarno tako.


Ne ne, to je ok, vjerujem jer sam i sam u par mjeseci kampanjskog ucenja shvatio da znam vise od nekih ljudi koji su prosli tecajeve.


Citat:
Tipa? ...


Pa ne znam, recimo program za video klub ili recimo program sa bazom klijenata sa reminderom ili sl.

 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#20.08.2006. u 09:36 - pre 215 meseci
Citat:
M@ster: Pa ne znam, recimo program za video klub ili recimo program sa bazom klijenata sa reminderom ili sl.

Kod takvih uskuznih programa nema neke velike pameti. Treba razmisliti sto sve se moze iskoristiti, sto sve ubaciti u program i kako sve to dizajnirati na code-levelu. Iskoristiti par bilblioteka iz .NET-a i nije tesko.
Takve aplikacije samo iziskuju vremena dok se ne dovrse i za kasnije uredjivanje prije predaje kupcu.

Vjerujem da mogu...
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
195.178.57.*

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#20.08.2006. u 10:23 - pre 215 meseci
Pozdrav,

Samo da kazem da misljenja iskusnih programera tesko da cete ovde naci. Oni znaju svoj posao, i ne pisu preterano po forumima. Najbolje savete cete dobiti ako odete sa njima na pivo i gde ce vam reci njihova iskustva.

Citat:
M@ster: Pa ne znam, recimo program za video klub ili recimo program sa bazom klijenata sa reminderom ili sl.


Ovo su programi tipa koji se gimnaziji recimo rade za maturski rad, a na tehnickim fakultetima se ni ne pominju, bez namere da nekoga da uvredim...

Svako dobro.
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#20.08.2006. u 14:11 - pre 215 meseci
Citat:
djordjeno: Pozdrav,

Samo da kazem da misljenja iskusnih programera tesko da cete ovde naci. Oni znaju svoj posao, i ne pisu preterano po forumima. Najbolje savete cete dobiti ako odete sa njima na pivo i gde ce vam reci njihova iskustva.



Ovo su programi tipa koji se gimnaziji recimo rade za maturski rad, a na tehnickim fakultetima se ni ne pominju, bez namere da nekoga da uvredim...

Svako dobro.


Zahvaljujem!
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#21.08.2006. u 06:18 - pre 215 meseci
C# nije dosta sporiji od C++, može lako da bude ukoliko se ne piše kod kako treba.
Program se prevodi prilikom startovanja a ne run-time, tako da se izvrsava native.

Citat:
djordjeno: Pozdrav,

Samo da kazem da misljenja iskusnih programera tesko da cete ovde naci. Oni znaju svoj posao, i ne pisu preterano po forumima. Najbolje savete cete dobiti ako odete sa njima na pivo i gde ce vam reci njihova iskustva.

Hajde pokušaj da provedeš malo više vremena na forumu pa onda daj ovakve komentare (ako i dalje budeš tako mislio).
 
Odgovor na temu

DjoleReject
Djordje Knezevic
Zvezdara

Član broj: 85258
Poruke: 309
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#22.08.2006. u 17:26 - pre 214 meseci
@djordjeno - mnogo, mnogo se ovde da nauciti... A da je covek okruzen programerima prilikom posete kafani, na bi ni zapodevao temu, jel` tako?

Sto se tice C# vs C++, ja sam krenuo nedavno C# (jos uvek pocetnik), nakon nekoliko godina C++a i mogu ti reci da mi je tvoj slucaj dosta cudan. Naime, vecina ljudi se krece u smeru C - C++ - C#, a ti si krenuo sa kontra strane. Kad znas C++, laksi programi u C# su smesno laki za napraviti (ja sam vec drugi dan ucenja tog jezika pravio razne aplikacije koji su mi u vreme bavljenja C-om trazile par meseci prethodnog krvavog rada). Nemam pojma da li ima ikakvog olaksanja za C# programera kad se do`vati C++a, ali mi se cini da bi trebalo ici dosta lakse.
Ima jedna vazna stvar koju ti neko mora reci: Ako mislis da ces C++ nauciti onako usput, bez mnogo ulozenog vremena i truda, onda nemoj ni gubiti vreme na pocinjanje. Ovo nije lozenje i plasenje, nego istina u koju zaista verujem.
De si Deda...
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#22.08.2006. u 21:11 - pre 214 meseci
Citat:
DjoleReject:
Sto se tice C# vs C++, ja sam krenuo nedavno C# (jos uvek pocetnik), nakon nekoliko godina C++a i mogu ti reci da mi je tvoj slucaj dosta cudan. Naime, vecina ljudi se krece u smeru C - C++ - C#, a ti si krenuo sa kontra strane. Kad znas C++, laksi programi u C# su smesno laki za napraviti (ja sam vec drugi dan ucenja tog jezika pravio razne aplikacije koji su mi u vreme bavljenja C-om trazile par meseci prethodnog krvavog rada). Nemam pojma da li ima ikakvog olaksanja za C# programera kad se do`vati C++a, ali mi se cini da bi trebalo ici dosta lakse.
Ima jedna vazna stvar koju ti neko mora reci: Ako mislis da ces C++ nauciti onako usput, bez mnogo ulozenog vremena i truda, onda nemoj ni gubiti vreme na pocinjanje. Ovo nije lozenje i plasenje, nego istina u koju zaista verujem.


Bez uvrede, ali ne znam zasto se moram konstantno ponavljati jer sam naveo kako sam proveo cca 6 mj. u ucenju C#-a i vise mi je nego jasno koliko je potrebno za ucenje programiranja. Istrazujuci sve vezano za C++ isto tako sam naveo da imam dojam da je isti jos tezi pa sam se upravo zato i javio na ovaj forum, valjda je to sada jasno!
S druge strane pitas me zasto bi se ja okrenuo ka C++, a "svi", kako kazes, krecu ka C#-u. Pa ako si zaista programer u C++-u onda ti takva izjava ne bi pala na pamet jer mislim da je nepotrebno ponovo prozvakivati razliku izmedju jednog i drugog jezika. Iako ucestvujem u mnogim stranim forumima jos nisam cuo da se netko tko se strogo nije orijentirao na web, odnosno na .NET platformu, prebacio sa C++ na C#...
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
195.178.57.*

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#23.08.2006. u 07:50 - pre 214 meseci
Citat:
DjoleReject: @djordjeno - mnogo, mnogo se ovde da nauciti... A da je covek okruzen programerima prilikom posete kafani, na bi ni zapodevao temu, jel` tako?


Stoji da se preko ES moze nauciti, mada vecina koji imaju problem - traze resenje na "tacni". Nece da se potrude da pretraze forum, i imam utisak kada ga pronadju/dobiju nece da se dublje udube u resenje.
Na kraju, sto se tice ovoga sa kafanom jedna informacija (proverena). Microsoft u svojim razvojnim centrima u Nemackoj posle radnog vremena dozvoljava besplatno pice i hranu za radnike koji ostanu da rade posle regularnog vremena.

Da li mislite da ce ljudi koji tamo rade da pricaju o miru u svetu, ozonskoj rupi, rodbini ili o problemima sa posla koji ih muce?

Svako dobro.
 
Odgovor na temu

DjoleReject
Djordje Knezevic
Zvezdara

Član broj: 85258
Poruke: 309
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#24.08.2006. u 03:54 - pre 214 meseci
Sve to stoji, ali covek nije zaposlen u Microsoftu, jel da? A da je kafana najveca uciteljica (u svakoj oblasti zivota) nemam ni trunka sumnje, tu sam s tobom 100%. Da se ja pitam, skole bi i bile organizovane kao kafane :)

M@stere, aj` ti jos jednom procitaj moj post, jer mi se cini da si citao svaki drugi red, pa sklapao smisao sam.
Nisam se cudio zasto neko zeli da uci C++, nego mi je bilo neobicno da znas C# PRE nego si krenuo sa C++om, sto se cini obrnutim smerom od vecine, jer je C# idejno nadgradnja C++a i VBa, kao sto bi mi bilo neobicno da neko upita kako da krene sa ucenjem Ca, a zna C++. Ne kazem da je zabranjeno ili besmisleno (cak naprotiv), ali sam razmisljao kakve bi prednosti imao covek u tvom polozaju u odnosu na nekoga ko ne zna nista. Moje skromno misljenje je da te prednosti postoje, ali da nisu krupne, pa je shodno tome i savet - zaboravi C#, kreni da ucis C++ kao da nista ne znas, pa kasnije (kad i ako ti bude potrebno) neces imati nikakvih problema da brzo napredujes u C#u. Mozda se neki nece sloziti s tim, ali meni se cini da je baktanje sa GUIem tek druga stepenica u napredovanju, a i to ne bi bilo lose obaviti u C++u, pa tek onda krenuti na C#. Ja bih svakome najpre savetovao MNOGO cimanja oko same sustine standardnog C++a. Tebi ako se ne svidja moje misljenje - ignorisi me, a ja obecavam da necu smarati.
Valjda je ovo bilo jasnije...
De si Deda...
 
Odgovor na temu

M@ster

Član broj: 34240
Poruke: 24
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Klasika Visual C++ vs. C#25.08.2006. u 01:35 - pre 214 meseci
Citat:
DjoleReject:

M@stere, aj` ti jos jednom procitaj moj post, jer mi se cini da si citao svaki drugi red, pa sklapao smisao sam.
Nisam se cudio zasto neko zeli da uci C++, nego mi je bilo neobicno da znas C# PRE nego si krenuo sa C++om, sto se cini obrnutim smerom od vecine, jer je C# idejno nadgradnja C++a i VBa, kao sto bi mi bilo neobicno da neko upita kako da krene sa ucenjem Ca, a zna C++. Ne kazem da je zabranjeno ili besmisleno (cak naprotiv), ali sam razmisljao kakve bi prednosti imao covek u tvom polozaju u odnosu na nekoga ko ne zna nista. Moje skromno misljenje je da te prednosti postoje, ali da nisu krupne, pa je shodno tome i savet - zaboravi C#, kreni da ucis C++ kao da nista ne znas, pa kasnije (kad i ako ti bude potrebno) neces imati nikakvih problema da brzo napredujes u C#u. Mozda se neki nece sloziti s tim, ali meni se cini da je baktanje sa GUIem tek druga stepenica u napredovanju, a i to ne bi bilo lose obaviti u C++u, pa tek onda krenuti na C#. Ja bih svakome najpre savetovao MNOGO cimanja oko same sustine standardnog C++a. Tebi ako se ne svidja moje misljenje - ignorisi me, a ja obecavam da necu smarati.
Valjda je ovo bilo jasnije...


Nema tu obrnutog smijera, pojavom novog jezika koji ima drugaciji pravac od C++-a po meni je normalno krenuti s njim, a koliko sam imao prilike vidjeti i vecini novopecenih programera poput mene, a drugi je par rukava sto sam ja sada nasao smisao u C++. Ok, shvatio sam sta hoces reci i dao si neke argumente i sada sam opet na pocetku. Drugim rijecima ne znam za sta da se opredijelim :)
Mislim da cu to morati rascistiti sam sa sobom.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Klasika Visual C++ vs. C#

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5774 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.