Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...

[es] :: ISP :: ADSL :: aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9050 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igort82
Beograd

Član broj: 82663
Poruke: 51
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...15.08.2006. u 23:03 - pre 215 meseci
Sto bi rekao 'tdjokic' svrha ove teme je da se vidi gde smo mi, a gde su neki drugi, sa posebnim naglaskom na to da su ti drugi do juce bili sa nama, znaci ne radi se o nekim Englezima, Svedjanima, Svajcarcima, strancima .... nego o Slovencima. Startovali smo sa potpuno istih pozicija onda, a evo sada vidimo dokle su oni stigli sa razvojem (internet usluga) i standardom a takodje znamo i dokle smo mi dogurali.
Ako neko sad kaze: A pa to ne moze u Srbiji ta ponuda, taj standard, te plate, ti uslovi, cene i brzine za internet, onda se postavlja pitanje: A kako onda to moze u Sloveniji kada smo sa istih pozicija startovali?
Ako mi u Srbiji nemamo ljude koji mogu da dostignu ono sto su Slovenci postigli (sa internet aDSL uslugama) pa ajmo ljudi da pustimo njih, da dodju u Srbiju da nam pokazu ili objasne kako su oni to uradili i resili probleme koje su onda imali, a to su verovatno manje-vise isti problemi koje Srbija sada ima i koje ocigledno sprecavaju da imamo iste uslove i cene internet usluga kao u Sloveniji. Evo recimo kako se kod njih stvorila konkurencija, onakva ponuda sa onakvim cenama? Znam znam... ipak ce biti to sveobuhvatna situacija u Sloveniji, opsti napredak pa samim tim i visok stepen razvoja i ponuda internet usluga kod njih. Ali ipak mislim da bi od Slovenaca mogli mnogo sto sta da pametno naucimo bas zato sto su sigurno i oni imali slicne ako ne i iste probleme kao mi sada u Srbiji... naravno mislim na internet usluge (mada ovo vazi i za sve ostalo).
 
Odgovor na temu

N N

Član broj: 87759
Poruke: 126
195.252.78.*



Profil

icon Re: aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...15.08.2006. u 23:47 - pre 215 meseci
Citat:
A kako onda to moze u Sloveniji kada smo sa istih pozicija startovali?
Tako što su oni išli prečicom, a mi smo išli (i još uvek idemo) zaobilaznim putem
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
80.93.248.*



+43 Profil

icon Re: aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...16.08.2006. u 00:09 - pre 215 meseci
Slovenci su spakovali kofere i otisli a mi smo ratovali 10 godina, zato su oni tamo gde jesu a mi smo ovde gde smo.
Glupo je porediti nas i Slovence, bolje poredite nas i BIH ili nas i HR, oni nemaju nista mnogo bolje, jedino sto je kod njih uvedeno vise firmi za fiksnu i mobilnu telefoniju tako da je monopol malo srezan.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...16.08.2006. u 06:33 - pre 215 meseci
Citat:
Sto bi rekao 'tdjokic' svrha ove teme je da se vidi gde smo mi, a gde su neki drugi, sa posebnim naglaskom na to da su ti drugi do juce bili sa nama, znaci ne radi se o nekim Englezima, Svedjanima, Svajcarcima, strancima .... nego o Slovencima. Startovali smo sa potpuno istih pozicija onda, a evo sada vidimo dokle su oni stigli sa razvojem (internet usluga) i standardom a takodje znamo i dokle smo mi dogurali.
Ako neko sad kaze: A pa to ne moze u Srbiji ta ponuda, taj standard, te plate, ti uslovi, cene i brzine za internet, onda se postavlja pitanje: A kako onda to moze u Sloveniji kada smo sa istih pozicija startovali?


Hmm mislim da nije bas tacno da su Srbija i Slovenija "startovali sa istih pozicija" - cak i ako zanemarimo rat, Slobu i sva s*anja koja su se desila u Srbiji tokom 90-tih par stvari:

- I u SFRJ je Slovenija imala 2 puta veci bruto nacionalni proizvod od Srbije po glavi stanovnika - dakle, prosecni Slovenac je proizvodio 2x vise od prosecnog Srbina

- Slovenija se granicila sa 2 zemlje clanice EEZ, dok se Srbija granicila sa nesrecnim istocnim blokom sa kojim smo bili u ne bas tako prijateljskim odnosima vise puta - sto je daleko manja sansa za izvoz

- Dok se Srbija busala u grudi po, recimo, Politici "sa najvecim brojem pripadnika radnicke klase u vodecim strukturama KP (dakle i svih firmi i bitnih pozicija u zemlji)", Slovenija je imala svoj hibridni socijalizam sa vrlo jakim uticajem intelektualne elite - dakle pametnije upravljanje zemljom, kao i malogranicni promet sa Austrijom i Italijom tj. daleko vecu sansu da pokupi iskustva u trzisnoj ekonomiji i za obican svet tj. seljake :)

- Dok je Srbija manje-vise bila republika koja se bavila poljoprivredom i proizvodnjom sirovina - Slovenija je imala dosta razvijenije industrije (i ja se secam nacionalistickih izjava krajem 80-tih kako Srbi proizvode voce a onda im Slovenci kupe voce i prodaju vocni jogurt ;-))

Iz tih razloga su Slovenci prihvatili sistem trzisne ekonomije i zapadnog modela drzave - jer su vec imali kakvo-takvo iskustvo i veci GDP.

OK, dosta politike - samo sam hteo da objasnim da "Srbija i Slovenija NISU startovali sa istih pozicija 1990" vec da je i 1990-te Slovenija vec bila vidno ispred Srbije (i svih ostalih zemalja kako SFRJ tako i istocnog bloka)

Citat:

Ako mi u Srbiji nemamo ljude koji mogu da dostignu ono sto su Slovenci postigli (sa internet aDSL uslugama) pa ajmo ljudi da pustimo njih, da dodju u Srbiju da nam pokazu ili objasne kako su oni to uradili i resili probleme koje su onda imali, a to su verovatno manje-vise isti problemi koje Srbija sada ima i koje ocigledno sprecavaju da imamo iste uslove i cene internet usluga kao u Sloveniji. Evo recimo kako se kod njih stvorila konkurencija, onakva ponuda sa onakvim cenama? Znam znam... ipak ce biti to sveobuhvatna situacija u Sloveniji, opsti napredak pa samim tim i visok stepen razvoja i ponuda internet usluga kod njih. Ali ipak mislim da bi od Slovenaca mogli mnogo sto sta da pametno naucimo bas zato sto su sigurno i oni imali slicne ako ne i iste probleme kao mi sada u Srbiji... naravno mislim na internet usluge (mada ovo vazi i za sve ostalo).


I da i ne - pre svega, Slovenija je manja zemlja po povrsini, i potrebno je bilo manje sistemsko ulaganje u infrastrukturu da bi mogao da konkurises nacionalnom operateru - Srbija ima 4x vise stanovnika, vecu povrsinu, i daleko losiju ekonomiju - pa je odnos izmedju ulaganja i povrataka novca daleko nepovoljniji za nekog mreznog operatera.

Zato sam i rekao da je jedina sansa Srbije u pogledu razvijenog interneta zapravo Telenor, koji je za 1.5 milijardi dolara dobio bazu korisnika (dakle - profit) a i infrastrukturu Mobtela koja ima i svoju transportnu mrezu sirom Srbije - sa ekstenzijom servisa na 3G i, eventualno - sto bi bilo jos bolje, HSDPA - bilo bi moguce vrlo efikasno ponuditi broadband uslugu svakom stanovniku Srbije bez prevelikih ulaganja u fiksnu pristupnu mrezu.

Naravno - i to kosta, i zahteva da zaista ima dovoljno kupaca za tu uslugu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: aDSL kod nase "brace" iz Slovenije...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9050 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.