Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

(Ne)Produktivnost u Srbiji

[es] :: Vodič za posao :: (Ne)Produktivnost u Srbiji

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18215 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
195.252.89.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji28.09.2006. u 17:24 - pre 214 meseci
Ako sam išta naučio na tupavom FON-u to je da se produktivnost ne podiže samo kontrolom, parama i teranjem. Isak Adižes, makedonski Jevrejin, je šlapio i šlapa ogromne pare samo na teriji i praksi samouprevljanja. Samo se ono tamo naziva participacija. Nigde ne postoji šef koji goni radnike, naređuje im, a radnici slepo izvršavaju naredbe. Zezam se, postoji i to, ali se ta preduzeća zovu US. army, IDF itd. I u serijama ste videli da postoje sastanci a kojima se radnici ili njihovi predstavnici pitaju bar za mišljenje. To je jako značajno za motivaciju a potvrdio je Mayo u Hotornškom eksperimantu. U auto industriji se za povećanje motvacije koristi rotacija radnog mesta. Npr. osoba mesec dana radi na sklapanju vrata, sledeći mesec na sklapanju motora... Nemci vole da upravljaju ciljem. Zada se cilj i uopšte se ne vodi briga šta se radi i kako do cilja dolazi, važno je samo da se cilj ostvari... Novac u funkciji produktisti je samo jedan kamičak u mozaiku, naravno kod nas veći nego u svetu...
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Milan S. aka Morlak
EU

Član broj: 58202
Poruke: 354
*.net
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji28.09.2006. u 23:47 - pre 214 meseci
>
Izvini brate Ducho, sto nisam napravio razliku izmedju menadzmenta i
direktorstva. Evo, u zadnjih godinu dana svi postadose menadzeri sa plavim
kravatama, ko da se ne secaju svog direktorstva sa kariranim kravatama.

Sta da radis. A da je krvav dinar, krvav je.
 
Odgovor na temu

Milan S. aka Morlak
EU

Član broj: 58202
Poruke: 354
*.net
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji28.09.2006. u 23:51 - pre 214 meseci
>
E to Neco, o tome ti pricam. "Ovde je potrebna cvrsta ruka". Ili radi kako
treba, ili mars napolje. Imaju po hektare zemlje, koju obradjuju kao
njihovi pradedovi, a prde po nekim polufabrikama. Pa ja da imam
poljoprivredu nikad u grad ne bi otisao. Lepo, Internet, nove tehnologije,
seminari, ucenje, udruzivanje, razmena iskustava, i zivelo bi se lepo.
fradilobi se, ali sto da se ne radi kad si na svome odakle niko ne moze da
te istera. Ali ne, svi hoce da setaju golodupetasti kroz Kneza MIhaila...
 
Odgovor na temu

Trikki

Član broj: 75366
Poruke: 94
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 00:35 - pre 214 meseci
obozavam likove tipa fantasticnog Venture, kojima je sve kriv srpski narod.

Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni. A ti se samo slikaj po tudjim jahtama i sa tudjim ribama. Kad se umoris onda dodji ovde da nam kukas kako ne mozes da nahvatas ni jednog majmuna da radi za tebe ! Jednog notornog neradnika.
Tu verras, tu te reconnaitras !
 
Odgovor na temu

ducka
Milos Dukic
Novi Sad

Član broj: 8386
Poruke: 596



+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 00:44 - pre 214 meseci
Hej ekipo, dajmo malo chill-outa...
Pa necemo se valjda izmedju sebe klati!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 02:31 - pre 214 meseci
Citat:
Milan S. aka Morlak: Imaju po hektare zemlje, koju obradjuju kao
njihovi pradedovi, a prde po nekim polufabrikama. Pa ja da imam
poljoprivredu nikad u grad ne bi otisao. Lepo, Internet, nove tehnologije,
seminari, ucenje, udruzivanje, razmena iskustava, i zivelo bi se lepo.

Kako kenjaju ovi sto tako pricaju... izvinite na izrazu, ali ne mogu da se uzdrzim. Svako moze da proda stan u Beogradu i kupi staru seosku kucicu sa pomocnim zgradama i 20 hektara zemlje, sto je 3x vise nego sto ima prosecan poljoprivrednik u Srbiji, pa nek radi ako je to isplativo. Kompjuter mozes poneti sa sobom, skoro sva sela danas imaju struju. Onda zemlju das pod hipoteku uzmes kredit sa nekom smesnom kamatom tipa 3% godisnje pa kupis neki prosecan traktor i najpotrebnije prikljucke i eto, vec si zemljoradnik, i to iznad proseka. Koji je razlog da to ne uradis?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.7.*



+6455 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 08:19 - pre 214 meseci
Citat:
Trikki: obozavam likove tipa fantasticnog Venture, kojima je sve kriv srpski narod.

Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni. A ti se samo slikaj po tudjim jahtama i sa tudjim ribama. Kad se umoris onda dodji ovde da nam kukas kako ne mozes da nahvatas ni jednog majmuna da radi za tebe ! Jednog notornog neradnika.


Srbi na zapadu su manjina - to znači da moraju da se povinuju pravilima zapadnog društva, ili su najebali, i deportuju ih nazad u Srbiju.
Srbi u Srbiji su većina - to znači da ih zabole k**** za pravila i mogu da rade šta hoće.

Nemoj samo meni da pričaš o 'zapadu', jer sam obišao i iskusio mnogo više 'zapada' od svih vas zajedno ovde...


Što se tiče jahti, riba, svega ostalog. Meni je pun k**** vas iskompleksiranih likova, gastarbajtera koji su otišli da rade preko trbuhom za kruhom, koji u selo moraju da se vrate sa mečkom, i koji dignu kredit za godišnji odmor kako bi bili glavne baje u selu 10 dana godišnje, a kad se vrate čiste klonje i konobarišu po restoranima. Takvi likovi umru od ljubomore kad vide nekog poput mene, koji se vratio u Srbiju, ostao da živi tu odakle su oni otišli i koji živi deset puta bolje od tih gastarbajtera i zarađuje 10 puta više od njih. Zato nemoj da patetišeš sa tim 'iznajmljenim' jahtama i ribama, pomiri se sa tim da je to sve stvarno, i da u Srbiji ima ljudi koji žive kako ti nikada nećeš moći.

 
Odgovor na temu

Milan S. aka Morlak
EU

Član broj: 58202
Poruke: 354
*.net
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 09:10 - pre 214 meseci
Izvini brate pctel, sto mnogo kenjam. Ja sam, za tvoj info, prognan 95e iz
Krajine, izgubio sam sve. Moja familija je imala ogromna imanja i na selu
i u gradu. Nisam ja kriv sto me jebeni rat naterao da se seljakam po
Srbiji i da me trte privatnici po Beogradu. Nisam ja trazio da napustim
svoje "selo i atar". Mogao sam, i ziveo sam, i privredjivao i ovde i tamo.
Ovde sam zavrsio osnovnu, srednju i fakultet sa najvisim ocenama sa svoje
22 godine, odricao se svaki dan, i sad se odricem, dok su se drugi i za
vreme rata jebavali po kaficima i tripovali na filmove tipa "Rane". Nemam
ja nista protiv tebe, ni sela, ali mrzim ljude koji dodju u grad, a
naspuste selo, jer ih mrzi da obradjuju svoje, jer ih je blam sto nece da
ih pogleda neka klinka u minicu koja se lozi na Seku Aleksic i ostale
sestre. To su za mene p**** od ljudi. Da izvines ti i svi ostali.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
212.200.119.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 09:31 - pre 214 meseci
Citat:
ventura:
Nemoj samo meni da pričaš o 'zapadu', jer sam obišao i iskusio mnogo više 'zapada' od svih vas zajedno ovde...

da nije neko ukrao nalog venturi, ovakav komentar bas ne lici na njega ;pp :))

Citat:
Trikki:
Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni.

To za cenjenost ne bih podvodio pod nacionalnu osnovu, ali mi je jako interesantan prvi deo tvog komentara. Care to explain? Kakve zakljucke iz toga mozemo da izvedemo?
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 10:10 - pre 214 meseci
Citat:
Au197/79:
Kao što je to radio Šigeo Šingo u Japanu (koji je osamdesetih gostovao u Srbiji i posetio Crvenu Zastavu, ubrzao neke operacije po 5 puta, ali radnici ih nisu prihvatili jer su se pitali šta će da rade sa ostalim vremenom kad ono što sad rade urade 5 puta brže :) ).


To je popularni fenomen u državnim firmama koji ima i svoje ime u krilatici "treba znati čuvati posao". U srednjoj školi odemo ti mi 5 dana na praksu u ogranak državne elektroprivrede, 120 zaposlenih ljudi. Ubace nas u neku prostoriju gdje se servisiraju brojila od satova za struju, u suštini otvoriš brojilo, očistiš ga i eventualno zamjeniš neku opnu oštećenu, zatvoriš ga i pičiš sledeći. 5 ljudi u prostoriji, dvije žene. Kako upadamo dvojica po dvojica, ubace mene i ortaka kod tih žena da sjedimo i gledamo kako se radi posao tokom jednog radnog dana. Ne sjećam se koja je tačno cifra dnevna norma, uglavnom nekih 10 komada. Ova žena kod koje sam ja bio do prve jutarnje kafe, tj. 10h ujutru već odradila ovo svoje i planira da kulira od 15h, tj. kraja radnog vremena. Ovi ostali razvlače čitavo radno vrijeme tih istih 10-tak komada... i ovaj jedan od likova šanerski objašnjeva meni i ortaku: "Ne valja raditi kao ova tvoja (gleda u mene i reče ime žene), treba znati čuvati posao, ostavi nešto i za kraj radnog vremena, sad će šef naletiti pa će biti problem..." :)


Citat:
Trikki:
Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni.


:))

Yeah, voze šlepere, bauljaju po bauštelu i u najboljoj varijanti konobarišu. Cijenjeni smo napolju u PM...


 
Odgovor na temu

ducka
Milos Dukic
Novi Sad

Član broj: 8386
Poruke: 596



+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 10:24 - pre 214 meseci
^hahaaaa u valjaonici bakra ista prica, samo za ove po kancelarijama.
Bleje i piju fuka ceo dan onako ekipno, abrovi naravno prisutni jer se ceo kolekiv mora ispljuvati to jutro i samo u jednom trenutku stize dojava da se sef penje na taj sprat i krece opsta gungula, kao pred isnpekcijom prodavci cdova na ulici, svi se odjednom razbezase, sedose na svoja mesta i krenu da se "radi".
ja uvek kazem da je nash najveci problem , poblem koji ce nas pratiti decenijama u buducnosti, GLOBALNA NEDISCIPLINA.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 10:29 - pre 214 meseci
Citat:
Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni.


Citat:
Yeah, voze šlepere, bauljaju po bauštelu i u najboljoj varijanti konobarišu. Cijenjeni smo napolju u PM...


Ne mozete tako generalizovati, prvo niko ne moze da definise tacno sta je to Srbin a da ne zanemari stvari koje bi neko drugi uzeo u obzir. Recimo ako uzmemo Dimkovica, Markoma, Srkija, miska, stripija onda mozemo reci da su Srbi tamo jako cenjeni. Ali ako uzmemo nekog Mikicu iz Batajnice koji je otisao kod tetke na 10 dana u DE pa ostao ilegalno mozemo reci da i nismo bas cenjeni tako da manite se generalizovanja...

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 10:41 - pre 214 meseci
Citat:

Ne mozete tako generalizovati, prvo niko ne moze da definise tacno sta je to Srbin a da ne zanemari stvari koje bi neko drugi uzeo u obzir. Recimo ako uzmemo Dimkovica, Markoma, Srkija, miska, stripija onda mozemo reci da su Srbi tamo jako cenjeni. Ali ako uzmemo nekog Mikicu iz Batajnice koji je otisao kod tetke na 10 dana u DE pa ostao ilegalno mozemo reci da i nismo bas cenjeni tako da manite se generalizovanja...


Samo što je odnos naše ES ekipe i njima sličnim na spram onih koje sam ja pomenuo u najboljem slučaju 20% : 80%. I nek' mi oproste kolege sa ES ovaj put, i većina njih iako su veoma cijenjeni stručnjaci u oblastima kojima se bave napolju, niko od njih nema vlastitu kompaniju, niti je posebno visoko rangiran u kompanijskoj hijarhiji. Product manager je opet neki vrh naših ljudi napolju...
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
212.200.119.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 10:46 - pre 214 meseci
Citat:
mungos: :))
Yeah, voze šlepere, bauljaju po bauštelu i u najboljoj varijanti konobarišu. Cijenjeni smo napolju u PM...

Ma nemoj?! A Marko Tasic?! :)

Salu na stranu, nemojmo konstantno u raspravama ici u dijametralne suprotnosti. Nismo extra, naravno, ali nismo ni sljam. Odnosno, imamo status u svetu kao i svi drugi belci iz istocne Evrope. Cenjeni smo tacno po individualnim zaslugama, niko nece nasem coveku dati manju niti vecu platu samo zato sto je Srbin...

Meni samo nije jasan jedan nas nacionalni kompleks, ne znam kako drugacije da ga nazovem... Sve sto je domace i srpsko se pljuje i automatski downgrade-uje. Kod nas se i dalje smatra za ponos raditi za "strance" i tu se podrazumeva da se gine, a ako radis za domace onda bolje hvatas krivine nego Schumacher... Pricam o privatnom sektoru, naravno - drzavni necu ni da spominjem. Siguran sam da deo problema nosi i menadzment domacih SME-ova - koji, jelte, ipak nose privredu. Gazda-Pera sindrom je i dalje suvise jak i delom je to odgovorno sto radnici nemaju odgovarajuci odnos prema poslu i firmi za koju rade. Da li iko zna jednu domacu malu/srednju firmu gde je vlasnik/gazda zaposlio direktora (odnosno menadzera) sa odgovarajucim kvalifikacijama da vodi poslovanje i sto je jos bitnije HR, a on se sklonio u stranu?

Ali ono sto sam ubedjen da je i dalje glavni problem je upravo gorespomenuti mentalitet nasih ljudi i fuserajski odnos prema svemu sto je srpsko (domace). Nemci i francuzi nisu ni kulturniji narod, ni genetski predisponirani za corporate culture... Samo su bolje izdresirani.

Da bi se to kod nas promenilo i stvorila klima medju mladima da se rad za domace firme tretira u najmanju ruku kao i za strane - treba da intervenise drzava, institucije obrazovanja, menadzment malih/srednjih preduzeca....jednom recju, jalov posao :)

Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 11:14 - pre 214 meseci
Citat:

Meni samo nije jasan jedan nas nacionalni kompleks, ne znam kako drugacije da ga nazovem... Sve sto je domace i srpsko se pljuje i automatski downgrade-uje. Kod nas se i dalje smatra za ponos raditi za "strance" i tu se podrazumeva da se gine, a ako radis za domace onda bolje hvatas krivine nego Schumacher... Pricam o privatnom sektoru, naravno - drzavni necu ni da spominjem.


To je upravo suština priče. Za stranca gineš, za domaćeg izbjegavaš bilo šta da radiš i to je sad kao neko normalno ponašanje...

Vezano za IT, mislim da postoji mogućnost da se već lagano otvaraju domaći startupi ovdje, manji timovi 3-5 ljudi za početak. Opet, tu su nam globalno konkurencija naša Istočno Evropska braća (Bugari, Rumuni, Gruzini, Ukrajinci, Letonci,...) i da se uspije, mora zaista da se ponudi vrhunski kvalitet, čak i za višestruko manje pare, to je cijena proboja na globalni market i uspijeha. E sad, što je jedno takvo okruženje sa sobom nosi i brojne probleme: u prvom redu ma šta pričali o sebi nemamo dovoljno dobar programerski kadar, nemamo dobre menadžere koji će da vode takve kompanije. Odgovarajuće školske institucije ne postoje, postoje "samouki" izuzeci koji uče na svoju ruku, skidaju tekstove sa Interneta i kupuju knjige sa Amazona, ali opet tu je mnogo u igri prisutan trial and error proces, jer drugačije ne može, stvarno nismo imali gdje ni kod koga da izučimo zanat (vođenja kompanije)...

Ostaju ti naši sposobni ljudi napolju, koji bi mogli da se vrate vamo i vode startup firme. Opet dvije kvake:
- zašto bi se vraćali?
- i koliko su oni u suštini sposobni da vode firmu, jerbo su na zapadu opet bili radnici, radili su za druge, ma koliko to bili sofisticirani poslovi
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
212.200.119.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 12:20 - pre 214 meseci
Citat:
mungos:
Vezano za IT, mislim da postoji mogućnost da se već lagano otvaraju domaći startupi ovdje, manji timovi 3-5 ljudi za početak. Opet, tu su nam globalno konkurencija naša Istočno Evropska braća (Bugari, Rumuni, Gruzini, Ukrajinci, Letonci,...) i da se uspije, mora zaista da se ponudi vrhunski kvalitet, čak i za višestruko manje pare, to je cijena proboja na globalni market i uspijeha.

Pa ne znam... mozda i ne mora... Cilj je ponuditi dobar proizvod/servis i nista vise, cena slobodno moze da bude konkurentna. Ono sto je nasa prednost je sto tim od 5 ljudi koji lansira proizvod kosta $4000 mesecno (npr.) a isti takav zapadni tim kosta $25000 mesecno. Tu outsorcing ne igra ulogu, jer se ozbiljni proizvodi rade in-house, niko ne angazuje Indijce za to. Zasto bi onda proizvod bio visestruko jeftiniji? Nema potrebe...

Mi imamo kapitalnu prednost ali je niko ne koristi, jer je mnogo lepse sedeti u nekoj firmi i laditi jaja za 500 evra i usput raditi freelance side-job poslove za benzin i letovanje, nego stisnuti muda i uleteti u startup... Koliko vas, web programera, se prepoznaje u ovome? :)

Citat:
mungos:
E sad, što je jedno takvo okruženje sa sobom nosi i brojne probleme: u prvom redu ma šta pričali o sebi nemamo dovoljno dobar programerski kadar, nemamo dobre menadžere koji će da vode takve kompanije. Odgovarajuće školske institucije ne postoje, postoje "samouki" izuzeci koji uče na svoju ruku, skidaju tekstove sa Interneta i kupuju knjige sa Amazona, ali opet tu je mnogo u igri prisutan trial and error proces, jer drugačije ne može, stvarno nismo imali gdje ni kod koga da izučimo zanat (vođenja kompanije)...

E, tu kljucnu ulogu opet treba da odigra nasa ljubljena drzava i univerziteti... Jedan jedini inkubator / tehnoloski park koji bi malim programerskim timovima sa kvalitetnom idejom pruzio infrastrukturu i logisticku pomoc da razvijaju proizvode bi napravio Irsku od ove usrane zemlje. Imamo mi programere, nisu oni bas tako losi... ali nema ko da ih pogura u nesto ozbiljnije.

Ono sto programerskim timovima fali da se ispile nije samo menadzment, stvar je mnogo ozbiljnija. Infrastruktura (serveri, high-speed internet), finansiranje tokom development cycle-a, pravni consulting u izboru licenciranja i copywrite-a, merchant accounti za online procesiranje uplata, da ne nabrajam dalje... A sve to moze da obezbedi jedan inkubator. Na stranu sto bi se sasvim sigurno iz toga rodili kvalitetni i komercijalno uspesni projekti, rodili bi se i menadzeri koji su prosli kroz sve to i do-edukovali se za upravljanje softverskim razvojnim timom...

Ali dzabe mi sanjamo...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 12:33 - pre 214 meseci
Citat:
Jedan jedini inkubator / tehnoloski park koji bi malim programerskim timovima sa kvalitetnom idejom pruzio infrastrukturu i logisticku pomoc da razvijaju proizvode bi napravio Irsku od ove usrane zemlje.


Ima ali je odziv bio jadan....

http://www.elitesecurity.org/t127176

http://www.elitesecurity.org/t213088

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 13:26 - pre 214 meseci
Citat:

Ono sto je nasa prednost je sto tim od 5 ljudi koji lansira proizvod kosta $4000 mesecno (npr.) a isti takav zapadni tim kosta $25000 mesecno. Tu outsorcing ne igra ulogu, jer se ozbiljni proizvodi rade in-house, niko ne angazuje Indijce za to. Zasto bi onda proizvod bio visestruko jeftiniji? Nema potrebe...


Jasno, ali $4000 mjesečno isto košta rumunski, bugarski i ukrajinski startup tim, samim tim cjenovno sa aspekta mjesečnih troškova moramo biti u njihovom rangu cijena, sa tolerancijom od max nekih 20%. Zašto će neko sa zapada izabrati da investira u baš srpski tim?

Citat:

i imamo kapitalnu prednost ali je niko ne koristi, jer je mnogo lepse sedeti u nekoj firmi i laditi jaja za 500 evra i usput raditi freelance side-job poslove za benzin i letovanje, nego stisnuti muda i uleteti u startup...


Ovo se nadovezuje na ono gore, oko troškova. Rad u startupima je višestruko teži neko u klasičnoj firmi gdje se lade jaja i pitanje je onda koliko je prosječnom radnika isplativo za 200-300E više preći u startup, pogotovo ako tu lovu može da uzme na dodatnim freelance poslovima, pogotovo ako nema procenat u vlasništvu startupa i prihodima.... Tu onda dolazimo do toga, da onda ta razlika bude 500E, pa se već isplati stisnuti muda. A sad sa tom razlikom skaču troškovi startupa, pa nisu više $4K nego recimo duplo više, čime ispadamo iz konkuretske trke sa ostalim istočnoevropskim zemljama, ukoliko je startup finansiran stranim kapitalom.

Citat:

Jedan jedini inkubator / tehnoloski park koji bi malim programerskim timovima sa kvalitetnom idejom pruzio infrastrukturu i logisticku pomoc da razvijaju proizvode bi napravio Irsku od ove usrane zemlje. Imamo mi programere, nisu oni bas tako losi... ali nema ko da ih pogura u nesto ozbiljnije.

Ono sto programerskim timovima fali da se ispile nije samo menadzment, stvar je mnogo ozbiljnija. Infrastruktura (serveri, high-speed internet), finansiranje tokom development cycle-a, pravni consulting u izboru licenciranja i copywrite-a, merchant accounti za online procesiranje uplata, da ne nabrajam dalje... A sve to moze da obezbedi jedan inkubator.


Ja lično nisam nešto ljubitelj klasičnog inkubator modela, jerbo takvi inkubabatoru u prvom redu bi privukli masu džebalebaroša. Likova koji se kao muvaju oko IT, a slabo znaju šta o poslu i završavanju istog, vise na ES madzone, ta ekipa. Vidio sam lično o onom nazovi inkubatoru u Banjaluci (http://www.elitesecurity.org/t...ator-Banjaluci-pricam-ti-pricu) kakvi timovi su primljeni u taj inkubator, samo jedan tim je imao članove koji imaju nekog dodira sa IT, i oni su svi redom zeleni... Ostali uopšte nisu imali blage veze s tim. Tako da, teško bi jedan takav inkubator proizveo iole šta valjano, možda, ali bukvalno možda...

Ugavnom, mislim da je mnogo bolji Paul Grahamov model (www.ycombinator.com), gdje tim dobije lovu za prototip i mentorsku pomoć, a rade sami u svom prostoru i kako znaju i umiju.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 13:32 - pre 214 meseci
Citat:
mungos:
Jasno, ali $4000 mjesečno isto košta rumunski, bugarski i ukrajinski startup tim, samim tim cjenovno sa aspekta mjesečnih troškova moramo biti u njihovom rangu cijena, sa tolerancijom od max nekih 20%. Zašto će neko sa zapada izabrati da investira u baš srpski tim?


Bugari i Rumuni imaju drastično niže plate od naših... U Bugarskoj programer kad ima 400 evra (800 leva) platu, taj se udara nogama u dupe... Ko kod nas da ima 1500 evra...

A u Rumuniji oni najniži radnici imaju 50-70 evra platu, dok u Srbiji isti nivo radnika koji obavlja isti posao ima platu 250-300 evra.

 
Odgovor na temu

ducka
Milos Dukic
Novi Sad

Član broj: 8386
Poruke: 596



+1 Profil

icon Re: (Ne)Produktivnost u Srbiji29.09.2006. u 13:55 - pre 214 meseci
Joj Ventura brata, kojom to analogijom ides keve ti.
U ovoj zemlji npr. php programer ili web designer u nekoj agenciji moze biti zadovoljan sa platom od 250-300evropljana i jos sa strane neka tezga i nabere se "kao", a ne bih rekao da neki php programer ili designer radi u rumuniji za 50-70evropljana, sem toga u kom ti svetu zivis a ne znas da u komili butika,prodavnicama prehrambene robe, trafikam rade ljudi za po 12-13000dinara i gadjaju se nogom u bulju. u srbiji se ovakvi poslovi rade i za 7-9000dinara.
Imas li konkretne primere, piras li iz iskustva, navedi nam te poslove koji se u Rumuniji rade za 50-70 a u Zrbiji za 250-300eura????
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: (Ne)Produktivnost u Srbiji

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 18215 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.