Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?

[es] :: Storage :: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13464 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vill

Član broj: 37661
Poruke: 961
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?17.10.2006. u 17:11 - pre 213 meseci
Da se ne lazemo, ono sto svima zna da bude srcu najmilije je obicno nesto
sto su sami napravili, tekstovi, slike... a takve stvari, znam po sebi,
imada cuvam na vise od 3 diska plus non stop na hardu pod sifrom i sl. A
cuvenje igara ili muzike je cista glupost, sem nekih retkosti, naravno. Ja
licno nisam pobornik 56 bekapova, ali ono sto mi je bitno, cuvam u vise
zipova sa recovery procentom i na vise diskova koji je SVAKI prosao
verifikaciju i snimljen na maloj brzini.

Verbatim se kod mene pokazao kao dobar medij.
Nekada je istina oko nas a mi non stop gledamo ili previse ispred ili previse iza
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?29.11.2006. u 00:07 - pre 211 meseci
Primećujem da ovde niko nije napravio retrospektivu dosadašnjih backup rešenja, koja su sva odreda, na kraju imala rupu koja je, kako će se kasnije ispostaviti, nepopravljiva.

Elem, jednom davno, bejahu flopi diskovi od 8 inča (još uvek imam jedan u kolekciji) ,a nešto kasnije (malo više "nešto") i 5,25", koje su ljudi i firme, kako domaće tako i strane (para za streamer nije bilo ni na zapadu u svakoj firmi), koristile za "redovan backup podataka".

Pokazalo se da redovni bekap ume da bude koristan u pojedinim situacijama, a nekad se ispostavi da je neki zaboravljeni podatak od pre više godina, dragocen u nekom proizvoljnom trenutku...

Problem nastaje kada ukapirate da za medij, koji po proizvođačkoj specifikaciji "može da izdrži cca 120 godina", nema adekvatan hardver za upotrebu. Tačnije, poslednji živi komad takvog hardvera (u ovom slučaju diskete od 8", koja može da izdrži mnogo manje, no nema veze za dalju priču) je izumro sa Rimljanima.

Pa sad Vi pročitajte tu disketu na ovim današnjim Enterprazijma. 'Oće, ali juče.

Zato je priča o trajnosti medija potpuno deplasirana i sama po sebi nalaže disciplinovano umnožavanje arhiva u što češćim intervalima, a minimum toliko koliko je planirano da neki hardver ostane "alive". CD/DVD diskovi su po tom pitanju prilično živi. Međutim, ko se seća perioda 90-ih, to je isto tako važilo i za 5,25" diskete, koje više ne postoje. Dobro, gledajući naše firme, još se mogu naći, ali vrlo je verovatno da su im glave zaribale od nekorišćenja. ;)

Inače, ova razmišljanja su plod jedne studije MIT-a, koje su pokazale irelevantnost brige za trajnost medija. Potpuno je nebitno koliko medij traje, ako ne obnavljate kopije jer, hardver će izumreti mnogo pre tih medija.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?29.11.2006. u 19:43 - pre 211 meseci
Pa dobro, sve se to odnosi na podatke koje neko čuva i redovno obnavlja, pa kada dođe trenutak da se prelazi na novi hardver, lako se uradi prebacivanje tih podataka. Dobra strana je što svaki sledeći način donosi mnogo veći kapacitet pa se lako pravi i više kopija. Pomenute 8" diskete su, ako se dobro sećam, bile reda par stotina kB pa nije bilo problema da se malo veća količina podataka prebaci na jedan ili nekoliko CD-a. Naravno, veći problem je bio (a čini mi se i ostao) prelazak na drugi hardver, operativni sistem i program pa zato još uvek ima firmi koje rade na nečemu što skoro da koristi 8" diskete. :)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?30.11.2006. u 18:08 - pre 211 meseci
U vezi backupa postoji još jedan problem, očito nerešiv. Tako je "istorija" pokazala.

Koji kod kapacitet sistemskog skladištenja bio aktuelan, uvek na kraju ispadne da je bekap rešenje premalo.
U vreme disketa, diskovi su bili od 20-300MB, pa je bilo potrebno nedelju dana da se nešto prekopira.

Kada su diskovi bili kapaciteta 1GB, CD-ovi su bili 650MB, što je omogućavalo da se ceo disk spakuje na svega dva diska. Problem je bio što nije bilo rezača, a i kad su se pojavili, bili su preskupi. Kako oni, tako i mediji za njih.

Situacija je ostala ista kada je počela priča o DVD-ima. Po pojavljivanju, kapacitet im je bio dovoljan, ali dok se pojavio hardver koji će da ih reže, i po pristojnim cenama, dotle je 4,3 GB postalo inferiorno.

Ista priča prati i BlueRay i kako možemo videti - tako će ostati zauvek. :)
Naravno, high-end rešenja su dostupna, ali ne baš svima.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.PRI.panline.net.



+9 Profil

icon Re: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?30.11.2006. u 19:02 - pre 211 meseci
Mislim da postoji jos jedan problem.
Cini mi se da pad cena storage medija, pa i uredjaja nije samo posledica osvajanja novih tehnologija i unapredjenja procesa proizvodnje, vec i pada kvaliteta. Disketu si nekad mogao drndati ne bas do besvesti, ali ono...i da joj nista ne fali...
Pre jedno dve-tri godine sam pokusavao da prenesem par fajlova bukvalno multipliciranih na vise disketa i na kraju ne moze da se procita ni jedna. Kao da su vadili medije proizvedene i nagomilane u nekom hangaru pre 15 godina. Pretpostavljam da ce uskoro i cd-ovi doziveti istu sudbinu, a nakon njih i...
U svakom slucaju mislim da je zivotni vek nekog backup-a mozda 5 godina...dok se isti ne prebaci na neki novi medij...
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?30.11.2006. u 22:38 - pre 211 meseci
Ja sam davno odustao od 3,5" disketa, baš iz tog razloga, veća je šansa da u startu ne valja no da izdrži nekoliko korišćenja. Ipak, stare 5,25" a i pomenute 8" su bile pristojnog kvaliteta, retko koja se kvarila. Možda i zbog toga što je koštala kao sada kutija ovih ili i više. Mislim da CD-ji a i DVD-ji neće tek tako da propadnu, ja imam gomilu CD-a od pre desetak godina i normalno rade. Tu ne računam ove koji se nabavljaju za male pare, oni često ne rade ni odmah po rezanju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: najsigurniji i najizdrzljiviji medij za cuvanje?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 13464 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.