Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Piratske FM radio stanice?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Piratske FM radio stanice?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20286 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.PPPoE-2539.sa.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.08.2006. u 17:32 - pre 215 meseci
e pa i mene to zanima
meni ono na izlazu lici na filter
dakle sa tim trimerima podesavam da odasilajc daje najacu snagu znaci da ona led dioda najace svijetli
kad najace svijetli znaci odasiljac daje najvecu snagu

 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
*.ptt.yu.

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.08.2006. u 17:35 - pre 215 meseci
Citat:
virtualx:...i dali ce odasiljac raditi bolje sa ovim filterom
ono manje se grijati i imati vecu snagu?


Filter je nuzno zlo. Moras ga imati zbog sluzbi na drugim frekvencijama koje bi mogle biti ugrozene tvojim harmonicima, zbog zakona tj nivoa izracenih harmonika (< 1mW ili 60 dBc ispod osnovnog signala, pa sta je strozije od toga u konkretnoj situaciji ) i sl...
Svaki realni filter ima odredjeni insertion loss. Znaci, strogo teorijski posmatrano, "na prvu loptu", ne mozes imati vise snage nikako!!! Za ovaj filter sa seme realno je ocekivati oko 0.5-0.8-0.9 dB slabljenja na 108 MHz, sto zavisi od toga kakve kondenzatore budes nasao, od koliko debele zice (posrebrene) budes pravio kalemove, i naravno kako ga podesis.
U praksi se, medjutim, ne zna kako ce ceo sistem raditi dok se ne proba. Ukratko, izlazni stepen pojacavaca se pravi i podesava na realnu impedansu od 50 oma. Sa takvom dummy-load antenom su "terminisani" i osnovni signal, ali i svi harmonici. Rezim rada izlaznog pojacavaca se svakako promeni kada mu zakacis realnu antenu (ona je prilagodjenje za signal na osnovnoj ucestanosti, ali sta je na harmonicnim ucestanostima? To zavisi od tipa antene, duzine kabla... ukratko od konkretne situacije). Sa ubacenim filterom ovog tipa - inace najcesce se bas taj tip LP filtera koristi (tzv. reflective filter), svi signali, sem osnovnog se reflektuju na pojacavac. To za posledicu mora da ima promenu rezima rada samog aktivnog elementa u izlaznom stepenu i s obzirom na klasu u kojoj najcesce radi (klasa C ili cak neka egzoticnija!!), ne moze se reci dok se ne proba da li ce biti bolje ili gore u smislu efikasnosti tj grejanja i izracene snage na osnovnoj ucestanosti. Mada najcesce vazi Marfijev zakon naravno....

Ono sto je sigurno, harmonici ce biti umanjeni!!!

Pozz!!!

EDIT:
Inace, pomenuti elementi su iz tzv kola za prilagodjenje impedansi na svakoj konkretnoj, radnoj frekvenciji, izlazni stepen je tzv. narrow-band dizajn. U konkretnom slucaju izabrana topologija je u formi low pass filtera, to svakako potiskuje harmonike, ali to mu je "usputna funkcija"...



[Ovu poruku je menjao yugaja dana 15.08.2006. u 18:49 GMT+1]
R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

old.man
Penzioner

Član broj: 89697
Poruke: 410



+3 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.08.2006. u 18:19 - pre 215 meseci
Citat:
virtualx: e pa i mene to zanima meni ono na izlazu lici na filter
dakle sa tim trimerima podesavam da odasilajc daje najacu snagu znaci da ona led dioda najace svijetli kad najace svijetli znaci odasiljac daje najvecu snagu


Mozze, a (po pravilu) nije tako.

"yugaja" poruka od 15.08.2006. u 18:35
je lepo opisao sta je to u stvari.
Sa idealnim filterom (citaj nepostojecim), bi na izlazu iz filtera
dobio snagu koju si "pustio " u filter.
U svakom realnom slucaju, svrha filtera je
da sto bolje potisne, sve osim osnovne frekvencije
i sto ga bolje napravis mozes racunati sa manje gubitaka.
Ako zavrtanjem trimera tezis da LED najjace svetli, kako ti kazes,
to ne znaci da odasiljac daje najjacu snagu na potrebnoj frekvenciji :)
Uz lose dimenzionirane vrednosti kola u izlazu predajnika dioda ce jako svetleti,
emitovaces "KoZnaGde" i zavrsice pregorevanjem izlaznog tranzistora.
Za podesavanje izlaza treba ozbiljniji alat od srafcigera i unimera...
na primer pomenuti analizator spektra.


 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.PPPoE-2127.sa.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.08.2006. u 19:12 - pre 215 meseci
a sta za nas obicne smrtnike koji nemamo sve te skupe intrumente
kako podesiti odasiljac da daje najvecu snagu
ustvari bolje receno ,kako podesiti odasiljac da domet bude maksimalan
sa onim field strenght metrima ili...
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.08.2006. u 19:53 - pre 215 meseci
Citat:
old.man: Vrlo me interesuje cemu sluze C25, L4 i C25 na toj shemi (predajnika, ne filtera)?


Posto je vec odgovoreno, trebalo je pazljivije citati prethodne postove npr.
Citat:
... Veronika, koliko se ja secam, nema filter na izlazu, bar ne taj na koji mi mislimo, i tesko da moze raditi sa dozvoljenim nivoima harmonika...

i ne bi bilo nesporazuma. Inace bi tom logikom mogli svako LC kolo smatrati filterom. Buvalno, da, ali... u konkretnom slucaju pricali smo o LP filteru koji je sastavni deo svakog kvalitetnijeg RF izlaznog stepena!

@virtualx
SWR metar nije nedostizan instrument i, za tvoj slucaj, sasvim je dovoljan da kompletiras svoj rad. Lako ga je napraviti i sa njim nema nejasnoca na kraju (izuzev nivoa harmonika). Mozes ga korisiti (uz vestacku antenu 50 Ohm) za podesavanje izlaznog stepena uredjaja a nakon toga i za podesavanje antene.
 
Odgovor na temu

djyova
Pozarevac

Član broj: 101973
Poruke: 1018
217.24.27.*

Sajt: www.youtube.com/djyovaser..


+775 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?18.08.2006. u 05:39 - pre 215 meseci
Mene zanima nesto drugo. Ako bih ja uzeo ovo

https://www.pcs-electronics.co...p?cPath=64&products_id=694

i ovo

http://www.pcs-electronics.com...p?cPath=41&products_id=255

i krenuo da radim, da li bi neko mogao da me kazni za rad u periodu izmedju predaje molbe i odgovora?
Sta uopste mislite o ovim komponentama, i da li ce biti moguce predati molbu i dobiti dozvolu i nakon
zavrsenog konkursa? Na primer 2009. godine? Kolika je uopste snaga potrebna za krug od 15-30 kilometara?
 
Odgovor na temu

pjeva
ivan pjevic
Beograd

Član broj: 65394
Poruke: 13
*.siemens.at.

Sajt: www.ivanpjevic.co.sr


Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?18.08.2006. u 10:53 - pre 215 meseci
1. RRA NE zatvara radio stanice vec daje nalog za njihovo gasenje instituciji koja se zove RATEL (ovo vazi za podrucje Srbije)

2. RATEL jos uvek nema zvanicnu dozvolu da postupa po nalogu RRA, niti zeli da je ikad dobije (sto bi se oni tukli sa besnim vlasnicima radio stanica?!)

3. Za predajnike snage do 10W niko nikad nece praviti problem i pitanje (osim ako se nalaze u blizini aerodroma) jer su to izuzetno male snage i u naseljenim mestima nema sanse da ometaju komercijalne radio i tv stanice koje rade sa snagama preko 1kW (1000W)

4. Sto se tice rasprave o filterima, ono na izlazu veronike je kolo za prilagodjenje impedanse antene i ako i nesto filtrira to je beznacajno. Pravi predajnik ima jedan filter na izlazu modulatora (koji je obicno snage 20 - 100mW) i jedan na izlazu pojacavaca. Filter je jako tesko podesiti bez wobler-a i / ili spectrum analyser-a.
 
Odgovor na temu

djyova
Pozarevac

Član broj: 101973
Poruke: 1018
217.24.27.*

Sajt: www.youtube.com/djyovaser..


+775 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?22.08.2006. u 14:55 - pre 215 meseci
Koliko moze da dobaci predajnik od 10-15W?
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?22.08.2006. u 16:48 - pre 215 meseci
"Dobacivanje" nije termin koji se koristi u ovoj oblasti! Ispravnije je pitati na kom prostoru signal takvog predajnika (excitera) moze biti koristan tj. korektan. Zavisi jos i od antenskog sistema, zagusenosti etra oko radne frekvencije, konfiguracije terena i sl. ali, uopsteno, sa jednom antenom +3dB gain (bez nekih vecih gubitaka u napojnom kablu), jedva da je dovoljno da se pokrije jedan grad kao npr. tvoj Pozarevac sa uzom okolinom i to pod uslovom da je kota dovoljno visoka (u gradskim uslovima).
 
Odgovor na temu

NeXuS_SO
SO

Član broj: 96840
Poruke: 103



+1 Profil

icon Pitanje15.10.2006. u 18:28 - pre 213 meseci
Pozdrav svima!
Da li bi mi neko mogao nakaciti shemu nekog odasiljaca sa PLLom reda 1W...ili veci naravno...bio bi mu zahvalan do smrti :D ... trenutno pravim mali TX-500 mW koji bi mi bio dovoljan "za po kuci" (i u dvoristu :) )ThanX
.:NeXuS 2008:.
 
Odgovor na temu

dijana022
dijana astalkovski scekic

Član broj: 107424
Poruke: 2
80.74.165.*



Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.10.2006. u 20:38 - pre 213 meseci
dali se neko pita......sta sa ljudima koji su zaposleni u tim radio stanicama...opet nezaposlenih mnogo...hoce li drzava misliti i o tome?
 
Odgovor na temu

Dzidzabidza
Marko Maksimovic
BG

Član broj: 85849
Poruke: 80
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?08.11.2006. u 00:34 - pre 212 meseci
Citat:
NeXuS_SO: Pozdrav svima!
Da li bi mi neko mogao nakaciti shemu nekog odasiljaca sa PLLom reda 1W...ili veci naravno...bio bi mu zahvalan do smrti :D ... trenutno pravim mali TX-500 mW koji bi mi bio dovoljan "za po kuci" (i u dvoristu :) )ThanX


http://www.pira.cz/entx3.htm

Pravio sam ga, i jako lepo radi.Limiter je uglavnom nepotreban, tako da ti ne preporucujem da ga pravis.Jedini problem, makar meni, je bio izlazni tranzistor.NIsam mogao da ga nadjem po prodavnicama nikako.Na kraju sam ga nasao polovnog kod nekog lika sto popravlja belu tehniku.
Who is General Error and why is he reading my hard drive?
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?08.11.2006. u 00:47 - pre 212 meseci
2SC1971 se koristio u SENAO bezicnim telefonima vece snage i ima ga u RK po ceni od oko 950. din!
 
Odgovor na temu

Tiristor
Skola/obrazovanje

Član broj: 102849
Poruke: 184
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?08.11.2006. u 00:53 - pre 212 meseci
Imas u Radio Klubu onaj predajnik od 4W, nije komplikovan i lko ga je sklopiti, kazu da domen, ako se dobro podesi i ako se prikljuci na dobru antenu moze da bude i do 50Km, po meni je to malo preterano, ali nikada se ne zna.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?08.11.2006. u 09:02 - pre 212 meseci
Može 50 km, ako je predajna antena na visini od jedno...500 m i uz optičku vidljivost sa prijemnikom.
I ako su propagacije dobre.
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
80.93.227.*

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?08.11.2006. u 10:18 - pre 212 meseci
Taj kit iz RK ima 2n 3553 u izlazu uostalom pogledajte

http://www.partsearch.ru/_files/2N3553.pdf

pa ce biti jasno sta znaci tih 4 W
R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

intelkom
vasiljevic petar
smed. palanka

Član broj: 10377
Poruke: 15
213.244.200.*



Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?22.11.2006. u 08:46 - pre 212 meseci
to ti je -PI filter za prilagodjenje izlane inpedance predajnika na impedancu antene
za izvlacenje najbolje snage na anteni da se negreje tandza
 
Odgovor na temu

Abarth
Knin

Član broj: 59175
Poruke: 97
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?24.01.2007. u 18:09 - pre 209 meseci
Aj mi poslji sve dokumente o Veronici koje posjedujes (ako ti nije problem)
Unaprijed hvala


[email protected]
 
Odgovor na temu

courage
leon schneller
zagreb

Član broj: 30947
Poruke: 114
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.02.2007. u 19:57 - pre 209 meseci
Pozdrav ekipi!
Htio bi se malo nadovezati na izlazni pi filtar.
Impendancija nekog izmjenicnog strujnog kruga se sastoji od kapacitativnog (Xc) induktivnog (Xl) o ohmskog otpora.
Sa povečanjem frekvencije "otpor" kondenzatora pada a zavojnice se povećava.
Kada se ti otpori komleksno zbroje dobijemo ukupnu impendanciju nekog strujnog kruga Z.
Fora je u tome sto je impendancija na izlazu VF tranzistora veoma niska od 1 do 10ak ohma zavisno o tipu tranzistora.
Nas je cilj podici impendaniju na recimo 50 ohma kolika je impendancija nase antene i koaksijalnog kabela.
Taj posao ce nam odraditi upravo pi filtar.
Sto bi se desilo kada bismo spojili antenu direktno na izlazni stupanj naseg vf pojacala?
Stojni valovi!
To jest sa naseg koaksilanog kabela pa kasnije antene(posto je njegova impendancija 50ohm)
bi nastao reflektirajuci val posto napon i struja nebi bili u fazi.
Dakle na anteni nebi dobili snagu koju imamo na izlazu i ukoliko nam je udio stojnih valova velik
"skurili" bi izlazni tranzistor posto ga stojni valovi dodatno opterecuju.
udio stojnih valova nazivamo SWR.
Instrument kojiim mijerimo udio stojnih valova zovemo SWR metar i on ubiti mijeri izlazni napon i reflektirani napon sa antene.
Omjerom ta dva napona dobimo omjer stojnog vala (SWR).
Dakle najveću snagu će davati odašiljač kada dovedemo maksimalni napon za napajanje tranzistora sto nije OK i kada nam je SWR najbolji dakle 1:1.
Promijenjivim kondenzatorima na izlazu vaseg Veronica odasiljaca vi ubiti namijestate da Vam impendancija uvijek bude 50ohm neovisno o frekvenciji.
A ona dioda mijeri napon na izlazu pojcala.
Dakle ako ste uspijesno posdesili ulaz na izlazni tranzistor a dioda vam ne svijetli maksimalno znaci da vam SWR nije dobar.
Eto toliko od mene brijem da sam na jednostavan nacin uspio rijesiti neke dvojbe u vezi Veronice pa tako i izlaznih stupnjeva odasiljaca.




 
Odgovor na temu

old.man
Penzioner

Član broj: 89697
Poruke: 410



+3 Profil

icon Re: Piratske FM radio stanice?15.02.2007. u 22:00 - pre 209 meseci
Sad sam pogledao ponovo temu i primetio moju bzopletost
Citat:
Vrlo me interesuje cemu sluze C25, L4 i C25 na toj shemi (predajnika, ne filtera)?

treba:
...cemu sluze C25, L4 i C26 na toj shemi....
(Asocijacija na courage-eov text o Pi - filtrima )
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Piratske FM radio stanice?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20286 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.