Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!

[es] :: MS SQL :: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!

[ Pregleda: 3941 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!05.08.2006. u 22:41 - pre 215 meseci
Da li je moguce ostvariti replikaciju kada je prekinuta fizicka veza izmedju baza? Na primer preneti trenutne slike baze na CD-u i sl?

Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.7.*



+6455 Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!05.08.2006. u 22:44 - pre 215 meseci
Kad je prekinuta fizička veza između baza nikako nije moguće ostvariti replikaciju, bar dok ne izmisle neki telepatski način prenosa podataka...

Mada mislim da nisi dobro formulisao pitanje... Šta ti ustvari hoćeš da uradiš sa replikacijom?
 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!06.08.2006. u 19:38 - pre 215 meseci
Pokusacu da budem malo precizniji:

Replikacija je ostvarena izmedju dva servera u razlicitom delu grada. Veza izmedju racunara je direktna preko telefonske linije. Dok veza funkcionise, sve je narano ok. Medjutim cesto se desava da u jednom delu grada telefon otkaze na nekoliko dana jer tu menjaju centralu.

Mene interesuje da li je moguce izvrsiti replikaciju uz pomoc nekog medija, npr, flash ili CD. Ovo pitam jer sam u jednoj wroksovoj knjigi procitao da sql server 2000 omogucava i replikovanje baza uz pomoc cd-a ali naravno nije objasnjen nacin.

Najprostije: da li je moguce na bilo koji nacin objedinjavati podatke iz dve baze bez direktne veze ta dva racunara. Ili nekako preko ftpa.

Unapred hvala!
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!06.08.2006. u 19:47 - pre 215 meseci
Ili da budem jos precizniji:

Na koji nacin mogu objedinjavati podatke izmedju dve baze ako izmedju racunara ne postoji direktna veza, vec samo povremeno imaju pristup internetu. trenutno, (po telekomovoj informaciji) ni jedan ni drugi nemaju mogucnost adsl-a, nisu umogucnosti da obezbede iznajmljenu linije.

Ovo je ukratko problem.

POZDRAV!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.smin.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!06.08.2006. u 20:03 - pre 215 meseci
Moguće je, ali to je poprilično štap i kanap metod...

Dakle baze A i B učestvuju u replikaciji, veza između njih pukne. Ti snimiš bazu B na CD/DVD/Tape i odneseš je server A i attachuješ je kao B_Temp bazu, i sa A publishera pushujes subskripciju na B_Temp bazu. Ako je potrebno da B baza bude updateovana to isto uradiš samo obrnutim redosledom i na B serveru... Kada se veza uspostavi, skineš subskripcije sa temp baza i vratiš na stara podešavanja...

Mislim da ti je pametnije da nađeš neki alternativni metod za konekciju, nego da ovako sinhronizuješ baze...

 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!06.08.2006. u 22:59 - pre 215 meseci
Hvala Ventura!

Mislim i ja da cu morati da nadjem neko alternativno resenje za mrezu... S obzirom da sam probao milion kombinacija sa replikom na temp baze, jednu odnesem tamo drugu donesem ovamo, pa onda pushujem u lokali i sl. ali uvek se javljao neki problem.
Misli da te nisam bas najbolje razumeo, kada replikujem bazu A u A_temp i bazu B u B_temp, na koji nacin da objedinim podatke A sa B_temp i obrnuto kada te podatke vratim nazad na CD-u?

U svakom slucaju, hvala ti na savetu. Definitivno si upravu da je ipak lakse pronaci neki nacin za konekciju.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.240.7.*



+6455 Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!06.08.2006. u 23:40 - pre 215 meseci

Da probam da ti pojasnim:

Imaš baze A i B, hoćeš da sinhronizuju podatke a nemaš fizičku vezu između baza.

1. Stopiraš SQL server i presnimiš fajlove od A baze na neki prenosni medijum (CD/DVD/Tape...)
2. Odneseš te fajlove na server B i iskopiraš ih fizički na neku lokaciju na B serveru
3. Na B serveru attachuješ A bazu pod nazivom A_Temp
4. Odradiš merge replikaciju između B i A_Temp na B serveru
5. Onda stopiraš B server i presnimiš fajlove od B baze na neki prenosni medijum (CD/DVD/Tape...)
6. Odneseš te fajlove na A bazu, i attachuješ ih pod nazivom B_Temp
7. Odradiš merge replikaciju, ovoga puta između A i B_Temp

I time si sinhronizovao podatke između A i B baza.

Drugi način koji mi pada na pamet, a koji bi mogao biti elegantniji, mada nisam 100% siguran da je izvodljiv:

Na A bazi ručno pokreni generisanje snapshota, i kada je snapshot pripremljen, te fajlove onda prekopiraj na CD/DVD/Tape i odnesi na drugi server... Tamo kreiraj neku bezveze praznu temporary bazu i stavi je da se replicira sa B bazom. Generiši ručno snapshot te temporary baze koji treba da se pushuje u B bazu. Kad generišeš snapshot, nemoj da pokrećeš odmah push, već zameni snapshot fajlove sa onima sa A servera, i tek onda startuj agenta da aplicira taj snapshot na B bazu... Ovo bi teoretski moglo da proradi, mada ja to nikad nisam probao...
 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!06.08.2006. u 23:54 - pre 215 meseci
Razumeo sam ovaj deo sa Temp bazama, ali ti nisam opet postavio pravilno pitanje.

Nije mi pravilo to problem vec kasnije kada veza proradi i kad vratim sve na staro, replikacija ne moze da objedini podatke koje je uneo npr. korisnok baze A a kojo on sad nema jer su kod korisnika B. Replikacija samo nastavi da radi od tog momenta uspostavljanja veze pa nadalje.

Svejedno sam ti sve ovo rekao i preko pp poruke, izvini sto sam te sad rastrgao na dve strane.

Ovo drugo sto si mi rekao si mi malo previse zakomplikovao, :)))) mada mislim da sam i to probao ali nisam mogao da se snadjem tako da sam odustao od toga, mada mi se cini da bi mi to mozda resilo probelm. Nocas cu probati ponovo po tvojim upustvima.

Ali kako ti vec rekoh u poruci, izgleda da cu vec sutra da odustanem od toga i da isporogramiram objedinjavanje uz pomoc guid-a.
Jos nocas cu da proucavam replikacije :)))

POzdrav!
 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!07.08.2006. u 00:14 - pre 215 meseci
Jos samo jedno pitanje: ja sam do sada koristio automatsko pokretanje agenta i objedinjavanje kada dodje do promene u nekoj bazi (sve se samo odvija). Da bih isprobao ovo sa podmetanjem snapshot-a, postavio sam rucno pokretanje agenta (kako da napravim rucno snapshot). da li je dovoljno samo startovanje sihronizacije da bi se odradio rucni push?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!07.08.2006. u 00:14 - pre 215 meseci
Citat:
izgleda da cu vec sutra da odustanem od toga i da isporogramiram objedinjavanje uz pomoc guid-a.
Jos nocas cu da proucavam replikacije :)))


Bojim se da se neces naspavati narednih meseci :)

Salu na stranu, ja sam napravio takva "rucna resenja" i ako nisi dugo u poslu ne bih ti preporucio da se upustas u ovako nesto, tj. upusti se slobodno, sigurno ces puno nauciti (mada ne garantujem da ces doci do uspesnog resenja).

Problematika replikacije, pored svih tehnickih pitanja sadrzi u sebi i neke konceptualne probleme: Ne znam sta te tvoje baze pokrivaju, ali ako je u pitanju bilo sta sto ima veze sa nekakvim poslovanjem, najveci problem koji moras u startu da razresis je Kada je neki podatak potrebno sinhronizovati i preneti na drugu lokaciju/lokacije?

Ostali problemi kod "rucnog repliciranja":
1)Jedinstvenost kljuca za sve baze
2)Referencijalni integritet i sta kada se pri replikaciji on narusi
3)Kako se prenosi informacija o obrisanim zapisima i sta u slucaju brisanja u jednoj od baza - ko ima prioritet?
4)Da li uvek replicirati sve podatke ili samo one koji su novi/izmenjeni/obrisani

Ima jos puno, puno problema, a veruj mi da iako imam razvijeno odlicno "rucno resenje" za replikaciju izmedju MS SQL Servera bezim od takvih poslova kao djavo od krsta, jer kada dodjes u situaciju da o replikaciji brine neka "bakica pred penzijom" shvatis da ti sve to bas i nije bilo potrebno.
 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!07.08.2006. u 00:16 - pre 215 meseci
Ok, sve sam skonto. Samo jos da vidim da li to radi sa podmetanjem :)))

javicu

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Taranto

Član broj: 67452
Poruke: 105
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!07.08.2006. u 00:27 - pre 215 meseci
UH....

Moj poslednji odgovor je usledio pre tvog poslednjeg ali si me preduhitrio :)))

Nisam dugo u poslu sa replikacijama ali sa programiranjem jesam. Sa replikacijama sam slucajno krenuo pre neki dan jer mi se ucinilo da cu tako najlakse resiti problem objedinjavanja podataka na dve lokacije. Ali, moram priznati nisam toliko razmisljao o detaljima koje si mi sad naveo mada sad vidim da si duboko u pravu. Ja sam sve to resavao tako sto pustim sve da se replikuje i zdravo. Bice da nije sve tako.

Baza nije nesto preterano slozena, sadrzi sifarnike koji ce se unositi samo na jendom mestu, znaci ovaj drugi treba samo da ih koristi u drugim tabelama. Ima jos 5-6 tabela koje ce popunjavati oba korisnika, ali su slogovi vezani jednim poljem za lokaciju u kojoj se unose, sto znaci da nebi trebalo da bude nekog veceg sukoba. Prvi treba samo da ima uvid u slogove koje je uneo drugi i obrnuto.

Zbog te jednostavnosti baze sam i hteo da to odradim rucno preko procedura. Nemam nikakvu pametniju ideju.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: MS SQL :: Replikacija SQL SERVER 2000 !!!!!

[ Pregleda: 3941 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.