Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C++ ILI VISUAL BASIC

[es] :: C/C++ programiranje :: C++ ILI VISUAL BASIC

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8304 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: C++ ILI VISUAL BASIC24.02.2003. u 18:35 - pre 257 meseci
Najpre, moram da primetim da je Rajko nastradao zbog poznatog srpskog sindroma koji se zove "ispravljanje krive Drine". Pristup tipa "nisam mogao da gledam šta oni rade" u principu vodi u sukobe. Jednostavno, kada se pridružiš nekom timu moraš da im se prilagodiš, pa tek kad te prihvate možeš da počneš da menjaš stvari i to "kurvinski" - korak po korak. Recimo, krajem 1998 sam dobio šansu da radim jedan zanimljiv GIS projekat, ali je zahtev bio da se koristi Visual Basic. Naravno, u sebi sam psovao onoga ko je izmislio VB, ali sam ćutao, naučio ga i odradio taj posao. Što je još zanimljivije, kasnije sam zahvaljujući znanju VB-a, radio još par vrlo zanimljivih poslova, a i posao u Americi sam dobio jer sam znao (i) VB, mada se ispostavilo da im je to moje znanje VB-a koristilo samo u jednom sitnom pod-projektu. Poenta - pokušaj da se prilagodiš, nikad ne znaš zašto je to dobro.

Druga stvar koja mi često pada u oči je idealizovanje OOP-a. Ljudi zaboravljaju da OOP nije samo sebi cilj, već služi da olakša organizaciju koda i upravljanje projektom. Zbog takvog "OO idolopoklonstva" često izbegavam da koristim funkcije koje nisu članice klase, mada to ume da vodi boljem i čitljivijem kodu (pogledajte http://www.cuj.com/articles/2000/0002/0002c/0002c.htm ) - jednostavno se bojim da neki "OO fanatik" ne drekne "ovo nije objektno orijentisani kod". OOP treba koristiti tamo gde ima smisla i u meri u kojoj ima smisla, ali ne treba mu staviti krunu na glavu, ili još gore izgubiti posao zbog njega.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: C++ ILI VISUAL BASIC24.02.2003. u 23:44 - pre 257 meseci
pa dobro, oce neko mene da uputi na doticni clanak, ili da pretrazujem rucno tatinih 1k poruka? ;)

(opet, pretragom nisam uspeo...)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: C++ ILI VISUAL BASIC24.02.2003. u 23:59 - pre 257 meseci
Verovatno je mislio na onu našu raspravu šabloni vs OO, ali nisam siguran...
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: C++ ILI VISUAL BASIC25.02.2003. u 01:40 - pre 257 meseci
btw, u medjuvremenu sam "shvatio" prednosti sablona u programskom jeziku ;p. i dalje mislim da nisu nesto "revuliconarno", ali je stvarno fina opcija za imati u vasem omiljenom programskom jeziku (nijedan moj omiljeni prog. jezik je nema ;(

no,

Citat:
Dragi Tata:
Druga stvar koja mi često pada u oči je idealizovanje OOP-a. Ljudi zaboravljaju da OOP nije samo sebi cilj, već služi da olakša organizaciju koda i upravljanje projektom. Zbog takvog "OO idolopoklonstva" često izbegavam da koristim funkcije koje nisu članice klase, mada to ume da vodi boljem i čitljivijem kodu (pogledajte http://www.cuj.com/articles/2000/0002/0002c/0002c.htm ) - jednostavno se bojim da neki "OO fanatik" ne drekne "ovo nije objektno orijentisani kod". OOP treba koristiti tamo gde ima smisla i u meri u kojoj ima smisla, ali ne treba mu staviti krunu na glavu, ili još gore izgubiti posao zbog njega.


mada se mogu generalno sloziti sa tobom, ovaj clanak mene ne bi mogao da ubedi u isto (da se vec ne slazem sa tobom).

prvo "formalno definise" da je jedna tehnika implementacije nekog problema "enkapsuliranija" od druge (fali mi prevod), ako njeno menjanje kvari manje funkcija, a zatim izvlaci zakljucak da je klasa vise enkapsulirana od druge, ako ima manje metoda.

zatim daje primer koji bash kosi njegovu prethodnu definiciju. metoda koja ne mora da pristupa privatnim delovima klase (znaci ne mora biti friend ili member) se nece pokvariti ako se promene privatni delovi klase, sto znaci da njeno prisustvo/neprisustvo u klasi ne menja njenu "enkapsulaciju"..

ovo ponistava razlog na kome bazira ostatak svog clanka, pa samim tim ceo clanak pada u vodu (dobro, skoro ceo. onaj deo oko podele utility funkcija u posebne .h fajlove za spavanje, jedenje i disanje je i dalje validan...)


mozda ja nesto nisam dobro shvatio (posto nisam native-cpp-speaker ;), ali ne bi me ubedio onom pricom...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: C++ ILI VISUAL BASIC25.02.2003. u 04:40 - pre 257 meseci
Sad sam malo pospan, pa ne mogu da detaljno obrazlažem zašto je čovek u pravu. Uglavnom, kad sam prvi put čitao članak iskolačio sam oči od čuđenja i da Scott Meyers nije tako značajno ime u C++ svetu (jeste, i ja sam od onih što se klanjaju autoritetima) verovatno bih batalio posle prve rečenice. Međutim, kad sam malo bolje "svario" šta je hteo da kaže, oduševio sam se kao kuče u liftu.

Ponekad mi se čini da toliko volim C++ baš zato što i posle 8 godina profesionalnog rada stalno naletim na nešto novo...
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C++ ILI VISUAL BASIC

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8304 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.