Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su biblijski zapisi pouzdani?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80093 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?24.03.2005. u 17:55 - pre 232 meseci
Pa jeste forum nauka, ali vidiš... religiozne teme ovde nisu dozvoljene. Sa druge strane, većina vernika/propovednika (recimo Naš Omiljeni Vidusa), misle da se bave naukom. Ko smo mi zapravo da procenjujemo da li je to što oni rade nauka ili mlaćenje prazne slame?

Marko.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?24.03.2005. u 17:56 - pre 232 meseci
@markom - cisto da ne bude zabune, covek je nudio - istorijske, naucne i teoloske dokaze :-) Osim poslednjeg - o ostalima mozemo da pricamo ovde :)

Citat:

B/flush...uopste ne namjeravam da ubjedjujem nekog u ne/postojanje Boga. To ti je isto kao sto bi neko sad pokusao da konvertuje teskog metalca u narodnjake. Licna stvar.


Hej, pa ako je ... licna stvar :) Onda ajde da organizujemo takmicenje ko ce da zamisli mocnijeg boga...

Evo moj ima turbo-charger i 3 anti-materijska topa + pogon na 10 warpova... krece se u svim dimenzijama i svim smerovima, i u stanju je da pretvori tamnu materiju u dupli espreso sa mlekom.

Sigh :)

Citat:

Hej, pa ne moras da se hvatas za bibliju...ima Qran...mislim...imaju citave biblioteke...izaberi knjigu koji hoces pa se hvataj za nju. A ti ako se osjecas 'odabran' u bilo kom drugom smislu, onda te valjda nije briga za hriscane, zar ne? :)


Pa ne hvatam se ja biblije - imam je na polici u kucnoj biblioteci i to je to.

Ovde se neko drugi hvata za istu i pokusava da objasni svet oko sebe sa doticnom, ne ja ;-) Problem je sto bajke od pre 1500+ godina neko previse ozbiljno shvata :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?24.03.2005. u 18:02 - pre 232 meseci
Citat:
_djevojka_: B/flush...uopste ne namjeravam da ubjedjujem nekog u ne/postojanje Boga. To ti je isto kao sto bi neko sad pokusao da konvertuje teskog metalca u narodnjake. Licna stvar.


mislim da su 90te pokazale da to nije narociti problem...
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
*.connect.com.au.



+3 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?24.03.2005. u 18:03 - pre 232 meseci
caboom...nazalost si u pravu.
 
Odgovor na temu

the.kum
Srbija

Član broj: 6622
Poruke: 532
195.252.86.*

Sajt: www.blist.co.yu


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?24.03.2005. u 22:25 - pre 232 meseci
Ovaj, nemam nameru ovde da branim Bibliju i gomilu gluposti u njoj, ali posto se ova tema vodi u 2 smera, jedan je da li je Biblija "tacna" (moje misljenje je da je Biblija uglavnom izmisljena) a drugi smer je da li Bog ili kako god nazvali to (recimo neki svesni energetski entitet(i), a da nije covek) postoji, pa bih zbog ovog drugog toka diskusije, dao nesto sto mi je upalo u oci, da bi vas podstaklo na razmisljanje:

Sa skupa masona u oktobru 2004 u Bg-u: http://www.blic.co.yu/arhiva/2004-10-27/naslovna.htm
Citat:
Suvereni veliki zapovednik Vrhovnog saveta Francuske Iber Greven nije otkrio ništa više osim da je slobodno zidarstvo drevnog i prihvaćenog Škotskog reda „najprihvaćenija masonerija na svetu“.

- Taj red se najviše brine o ljubavi prema radu, o poštovanju i ličnom dostojanstvu, odbrani prava čoveka, njegove časti, poštovanju date reči, toleranciji, odnosno ljubavi prema drugome, koja je baza bratstva srca i duha - rekao je Greven ističući da je njihov red „zasnovan na spiritualizmu koji članovima reda dozvoljava da se uzdignu iznad ljudskih moći“, i dodao da to nije antireligiozni red.


"The possession of anything begins in the mind" - Bruce Lee
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani? (upozorenje!)25.03.2005. u 14:31 - pre 232 meseci
Sledeci put ce delovi poruke koji su samo teoloska propaganda biti brisani. Sada to nisam uradio jer sam se kasno ukljucio a sada vec ima previse odgovora koji se odnose i na te nenaucne delove originalne poruke a ne bih da ne postujem trud svih tih korisnika. Dozvoljava se samo isticanje potencijalnih naucnih dokaza (npr. to za egipatska kola na dnu crvenog mora) ali ne dozvoljava se propaganda kao:
Citat:

Pitanje je da li ga zelis cuti ili ne. l zaista postavi sebi pitanje:"da li ja zelim iskreno da komuniciram sa Tvorcom"? Zanimljivo da nam za komunikaciju sa ljudima koji su daleko treba neko pomagalo ali da bi komunicirali sa Bogom treba nam samo vijera.
Ako zelis da upoznas Boga citaj bibliju, ako zelis da On upozna moli se. Probaj to praktikovati i vidjeces da ce se tvoj zivot promijeniti i da ces vidjeti stvari koje nikada nisi vidio i, da ces poceti da razmisljas mnogo duhovnije, ovo nije nista lose: moli ti se i citati pismo, a sve sto ti se moze desiti jeste da ces postati bolji covijek.
Pitanje je samo dali to zelis???


Posto ce se sledeci put takvi delovi poruke brisati onda molim i ostale korisnike da ne odgovaraju na te delove jer ce dzabe pisati :).

Takodje rasprava o srbinatima ne treba da se obavlja u ovoj temi. Koga zanima neka postavi temu u forumu Madzone ili neka salje privatne poruke.
 
Odgovor na temu

Tragač

Član broj: 52858
Poruke: 58
*.wireless.rskoming.net.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?26.03.2005. u 18:20 - pre 232 meseci
Drago mi je da je moj meil izazvo paznju kod korisnika foruma!!!!
Pozdravaljam sve one koji su me na bilo koji nacin podrzali ali takodje pozdravljam sve one koji su izrazili svoje misljenje i ne slaganje sa onim sto sam ja napisao!!!
Tu i jeste velicina slobode, jer kada bi svi jednako razmisljali to bi bilo jako lose i nicemu nebi vodilo.
Upucujem izazov svima onima koji misle da moji podatci nisu naucni!!!!
Danas necu se baviti dokazivanjem svoji podataka, tako da ostavljam svima slobodu da kazu sta misle o njima, a sutra cu izneti podatke o tome gdje korisnici mogu sami da provijere. Ja ne mislim dokazivati svoja ubijedjenja ali mislim da godine koje sam ja proveo istrazujuci zajedno sa hiljadama vijerni hriscana u prikupljanju dokaza nisu bile uzaludne i ja sa sigurnoscu mogu reci da su to ipak naucni podaci, ma koliko to nekima smetalo.
Meni je zao sto nisam bio preciznji u iznosenju cinjenica koje sam navodio,nije stvar da ih ja nemam i da one ne postoje. Ja sam slucajno naletio na forum i bio mi je jako zanimljiv. Tako da sam sve pisao iz glave,nisam zelio da napravim gresku u pisanju imena i datuma dogadjaja koji su se odigrali u istoriji a koji potvrdjuju bibliju.
Prvo pitanje: da li je filozofija nauka?
Filozofija kaze da sve u svemiru mora imati svoj uzrok. Idemo sada logikom- ako vidimo kucu, da li ce mo reci ta kuca je nastala sama od sebe? Naravno da necemo!! kuca je morala imati svoga tvorca.
Poznati biolog Paster je rekao: "Vivo eks vivo" to je zakon prirode zivo radja zivo.
Da li je iko vidjeo da iz necega nazivoga nastalo nesto zivo.
Tako dakle stoji da bi dobio odredjenu tvorevinu treba ti tvorac. Da bi dobio zivot treba ti zivot. Zelio bi da budem jasniji po logici stvari stoji:sve u svemiro mora ima ti svoj uzrok dok ne dodjemo do konacnok uzroka svih uzroka koji je sam bez uzroka. Zvuci komplikovano, ono sto zelim reci jeste da je Bog uzrok svi uzroka a da je sam bez uzroka.A biblija govori ko je taj uzrok. Mislim da je ovo naucni pristup religiji, ako ateisti mogu da iznose svoje dokaze zasto oni koji to nisu ne mogu, ako je ovo religiozna propaganda onda je i ateizam to isto. Jer ateista nije nevijernik-on vijeruje da ne postoji Bog, dakle nesto vijeruje i dok iznosi svoju tezu zastupa svoju vjeru.
Drugo pitanje: da li je istorija nauka?
Kada sam Rekao da ima bar 90% istoriski potvrdjeno ja sam iza toga stajao i stojim i sada i smesni su mi komentari za ova kola. Tockovi i ostatci su nadjeni na sredini crvenog mora. Jedino objesnjenje je da su tamo dospjeli jeste da su ispali iz nekog broda u brodolomu. O.K. ali taj brod morao je da bude jako veliki, recimo kao Titanik, a koliko ja znam titanik nije tu potonuo!!!!
U ostalom dokazi koji dokazuju bibliju nisu samo bibliski. Kao sto su naprijmer egipatski hieroglifi ili glinene plocice iz Ura Haldejskog ( starog Mezopotamskog grada) koji govore o istim dogadjajima kao i biblija i ja cu sutra dakle iznjeti te istoriske dokaze. Ja ih mogu opisati i sada, ali hocu da vam dam datume i podatke kako mozete i sami to da provijerite, naravno, ako vas zanima.
Evo jedna stvar iz medicine koja dokazuje da biblija Bozije pismo, jer ljudi koji su tada zivjeli nisu znali nista o medicini, a moderna medicina dokazuje da onaj koji je izdao take informacije morao da izuzetno poznaje medicinu.
Prije 3.500god. stari narodi su lijecili ljude na razne nacine, u glavnom su to bili nacini koji su dovodili prije do smrti nego do isceljena pacijenta. U to vrijeme Izraelski narod je zivjeo u pustinji. Biblija kaze da je Bog Mojsiju dao zakone,
izmedju ostali postojali su medicinski zakoni. Ljudi su otkrili mikro organizme, viruse i uzrocnike bolesti ako ja dobro znam a mislim da znam u skorijoj istoriji, koliko je ljudi umrlo od kuge, kolere, tifusa i ostali zarazni bolesti samo zato sto su bili kontaminirani sa nosiocima zaraze. Karantina se praktikuje tek od onda kada su doktori otkrili kako se zaraza siri. Ali u Mojsijevim knjigama postoje jasne uredbe o tome kako se postupa sa bolenima. Izraelci su sve svoje bolesne odvajali, tako su sprecavali sirenje zaraze. Svako ko je bio u kontaktu sa bolesnikom ili njegovim lesem morao je biti izdvojen iz naroda, sve dok se nebi ustanovilo da je zdrav. Ovo je karantina koja se praktikovala pre 3.500 godina.
Lutricionisti se bave zdravo ishranom, to je vid medicine koji danas ubira veliki novac. Danas svako zeli da bude vitak, zdrav i ljep i zaista naj bolji put do toga je preko ishrane. Ali sve ono sto oni danas preporucuju za ishranu preporucuje i biblija.
Necu sada ulaziti i u to, ali ako koga zanima dacu mu podatke gdje sve to pise u bibliji. Naj gore mi je kada bibliju napadaju oni koji je nisu ni procitali ili oni koji su je citali ali im se ona nije svidjela zato sto ona govori da moraju da se promijene. Pa dobro, ni dileri ma se ne svidje zakon o zabrani prodaje narkotika, ali oni su i dalje kriminalci, ako se nesto meni ne svidja ne znaci da to nije istina. Istina je skup provijereni cinjenica.
I jos samo ovaj medicinski dokaz:
Dokazano je da ja sedimentacija krvi novorodjencadi jako mala i da krv se tesko zaustavlja ako dodje do povrede ali naucnici su ustanovili da je sedimentacija krvi djeteta 8.dan izuzetno visoka a posle toga ona pada na normalnu visinu. Ima zakon u bibliji koji govori koji dan se vrsi obrezanje. Da pojasnim, izraelci su morali biti obrezani, to je bio znak da su oni izraelci, kao sto to danas rade muslimani. U bibliji pise uredba koja kaze da se dijete obrezuje 8 dana od rodjenja. Zanimljivo, zasto bas osmog dana? Zar ser vama tu ne namece zakljucak da je onaj koji je dao te zakone morao da bude neko ko dobro poznaje mediciniu. Karantina, zdrava ishrana i poznavanje sedimentacije krvi, pa sve su to stvari koje je otkrila moderna medicina. Kako je onda Mojsije znao za njih? Evo mojega objasnjenja. Kada neko kupi auto on dobije upute koje mu govore kako ce ga odrzavati. Sta bi se desilo kada bi neko u benzinca sipao dizel? Onaj koji je konstruktovao auto dao je i upute sta ce se sipati u njega. Mosije mogao ovo znati samo zato sto mu je to otkrio onaj koji je konstruktovao covijek. Da li sada mozemo reci da je neko mozda dopisao ovo sve stvari.
Ja cu vam dati sve izvode gdje ovo pise i sve ovo mozete da procitate u bilo kojoj bibliji. Recimo u prevodu Vuka Karadzica i Djure Danicica. Svi znamo da u Vukovo vrijeme nisu znali za karanten, ni za zdravu ishranu, ni za sedimentaciju krvi. Ako je neko ovo dopisao onda je to morao da uradi u skoroj istoriji, ali kako je uspeo to da dopise u sve i jedan prevod biblije na svetu, a ima ih na stotine.
Ja ne kazem da su iraelci poznavali medicinu, oni o tome nisu imali pojma ali su praktikovali ono sto im je naredjeno. Medicinu je poznavaop onaj koji je dao te propise. Evo jos jedan medicinski dokaz, mnogo vremena su ateisti isticali kao glupost i dokaz da biblija nije tacna. Radi se o tome da kada su rimski vojnici proboli lsusa kopljem u rebra iz njegovi pluca su potekli krv i voda to pise u bibliji. Oni su rekli da je to cista glupust da je to potpuno medicinski netacno. Ali doktori su izveli istrazivanje na temu sta se dogadja sa covijekom kada se razapne na krst. Ustanovili su da smrt nastupa usled gusenje, kada raspeti dise mora da se dize na rukama koje su probodene i svaki uzdisaj je bolan, u pluca se sliva velika kolicina linfe i tako raspeti umire od gusenja, ovo je jedan od naj tezi vidova ucenja. Kada je vojnik probio prsa iz njih su izasli krv i voda.
Zanimljiv mi je citat od tog psihologa!!!
Poznati filozof Nice je rekao:"Bog je mrtav"
Neko je ovaj Niceov citat napisao na jedno zidu u B.L. i potpisao sa Nice. A neko je napisao ispod :"Nice je mrtav" u potpisu Bog.
I zaista Nice je davno umro, a ljudi vijeruju jos uvijek u Boga!!!!!


Da li jos mislite das je Biblija bezvredna?

Vidimo se sutra!!!!!!
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?26.03.2005. u 18:38 - pre 232 meseci
Ko je rekao da je bezvredna?

Fina knjiga za citanje, kao i Hari Poter, samo dosadnija jer u njoj nema zmajeva.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?26.03.2005. u 18:46 - pre 232 meseci
Citat:
Da li jos mislite das je Biblija bezvredna?

Pa mozda ima neku malu vrednost jer je dosta njih deli besplatno. Verovatno vrednost zavisi od toga kako je ukoricena.
 
Odgovor na temu

Noe
Stanisa S
PTR

Član broj: 6010
Poruke: 306
195.252.85.*

Sajt: www.istanco.rs


+6 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?26.03.2005. u 18:47 - pre 232 meseci
Citat:
Kada sam Rekao da ima bar 90% istoriski potvrdjeno ja sam iza toga stajao i stojim i sada i smesni su mi komentari za ova kola. Tockovi i ostatci su nadjeni na sredini crvenog mora. Jedino objesnjenje je da su tamo dospjeli jeste da su ispali iz nekog broda u brodolomu. O.K. ali taj brod morao je da bude jako veliki, recimo kao Titanik,.
Pa sto nisi onda odmah rekao da to nisu bila obicna kola nego kolica za desetak hiljada ljudi :)


Inace ako neko vec nije neko primetio do sada moram da ti ukazem na nesto iz tvog prethodnog posta, sto svakako kao vernik treba dobro da znas, a to je da nije samo kod katolika bozic 25.dec. vec kod svih hriscana , katolika, pravoslavnih, protestanata ...



 
Odgovor na temu

stargatenow

Član broj: 9811
Poruke: 258
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 17:25 - pre 232 meseci
for ja znam:

Pretpostavimo da je cela tvoja prica tacna i da postoji neko bice (koje nazivas bog) koje je stvorilo ovaj svet. Kako znas da je on svemocan? Kako znas da je i jedini takav (tj. da nema bogova ko' zutih?)? Kako znas da nema neko jos jaci od njega ko mu lupa neke svemirske cvrge?

Preskoci biblijsko trabunjanje i samo odgovori na ova prosta pitanja molim.

Mislim, vec znam u kom stilu ces da odgovoris ali me zabavlja tvoje apsolutno nepoznavanje elementarne logike.
 
Odgovor na temu

Tragač

Član broj: 52858
Poruke: 58
*.proxy.astra-net.com.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 20:43 - pre 232 meseci
Lijep pozdrav svim korisnicima foruma!!!
Zelio bi sto krace da odgovorim na pitanje ovog korisnika:
"Pretpostavimo da je cela tvoja prica tacna i da postoji neko bice (koje
nazivas bog) koje je stvorilo ovaj svet. Kako znas da je on svemocan?
Kako znas da je i jedini takav (tj. da nema bogova ko' zutih?)? Kako
znas da nema neko jos jaci od njega ko mu lupa neke svemirske cvrge?".

Ovo je jako dobro pitanje.

Odgovor na ovo pitanje se krije u temi foruma "Da li su biblijski zapisi pouzdani?"
jer ako su Bibliski zapisi pouzdani, a ja vjerujem da jesu, onda je pouzdano sve sto pise u njoj. U bibliji Bog u mnogo stihova kaze za sebe da je svemoca.

A sto se tice moje logige procitajte materijal i citate poznati filozofa na kraju meila pa sami prosudite.

Obecao sam vam dati materijal koji mozete sami da provjrite i to vam sada nudim!
Ovo su skracene verzije, inace o svakoj ovoj temi ima napisana knjiga ili vise njih. Tako da vam ja nudim jedan mali dio od toga, ali i taj mali dio ima dosta materijala, pa sam ga ja podijelio na naskove, tako da mozete izabrati temu koja vas zanima:
-Sta je Biblija
-Zasto je Biblija odbacena
-Isoriski dokazi
-Matematicki dokazi
-Filozofski dokazi
I da nebi bilo zabune, da pojasnim, Biblija je knjiga koja ne spekulise oko toga da li Bog postoji, On je za nju autor. I ne samo to, On se u njoj otkriva kao licnost i daje dokaze u svoju korist, ako su ovi dokzazi pouzdani onda su i pouzdani tekstovi koji govorer o licnosti Boga (ko je On, sta je On, koliko je mocan, sta on zeli i koji su njegovi planovi).
Pogledajte te dokaze i sami prosudite!!!!!


Mislim da bi trebalo prvo reci nekoliko cinjenica o Bibliji, cisto da zanmo o cemu pricamo.
STA JE BIBLIJA

Sama rec “Biblija” grckog je porekla I znaci “skup knjiga”. Biblija sadrzi 66. knjiga. Zgog toga mnogi bibliju smatraju malom biblijotekom. Biblija je pisana u dugom vremenskom razdoblju. Pretpostavlja se da su prvi Bibliski spisi napisani negdje oko 1500god. p.n.e. A poslednji oko 100god. n.e. Uzimajuci cijeli ovaj period, zakljucujemo da je biblija nastala u dugom vremensokom periodu od hiljadu I sest stotina godina.
Biblija sadrzi 66. knjiga. 49 knjiga starog zaveta I 27 novog zaveta (stari zavijet cine dijela koja su pisana do 400god. pre rodjenja Isusa Hrista a novi zavijet dijela koja su pisana posle nejegove smrti).
Bibliju su pisali razni pisci: proroci, carevi, svestenici, a spominje se I jedan pastir (Amos) ukupno njih oko cetrdesetak.
Ova knjiga je nadzivela vrijeme, premasila odredjenni geografski prostor I postala naj veci bestseler svih vremena, pravo je cudo, izmedju ostalog I zbog konzistentnosti I harmonije izjava razliciti njenih autora. Iako se njeni pisci uglavnom nisu poznavali (osim malog broja njih), iako ih je dijelio cesto ogromni vremenski period, u nihovim izjavama nema protiv recnih izjava, a na kraju ce mo zakljuciti I zasto ih nema.
U Bibliji mozemo naci razlicite literalne vrste I stilove pisanja, u njoj nalazimo istoriske tekstove, pojeziju, prozu I poslanice koje su bile poznata literalna vrsta u vrijeme kada su Rimljani vladali svetom.

ZASTO JE BIBLIJA ODBACENA

U ljudskoj istoriji ostace zapamcen mracni srednji vijek. U to vrijeme je crkva gusila svaki razvitak nauke. Kada su ljudi izasli iz tog perioda odbacili su sve sto ih je gusilo u napredovanju, tako da su religiju zamenili naukom. O, kako je bio jak duh onih koji su smelo krenuli da dokazu da je sistem koji je vijekovima gusio svaku slobodu lazan I kako covijeka ceka nova svetlija buducnost. Crkava je izgubila svoju vazanost a sa njom I vijera u Boga. Vise u centru nije bila religija, vec nauka, covijek postao centar a ne Bog. Religija je bila osudjena zbog gresaka koje su napravili njene vodje u toku vijekova. Ali problem je u tome sto to u stvari I nisu bile prave vodje oni nisu u opste nisu ni citale Bibliju a zbog njih je bila odbacena I Biblija. U bibliji nigdje ne pise da je zemlja ravna ploca , cak u njizi proroka Izaije pise da Bog sjedi nad krugom zemaljskim, ali su crkvene staresine ubijale one koji su govorili da je zemlja okrugla. Zbog toga su ljudi odbacili bibliju smatrajuci je za knjigu punu mitova I bajki, kojoj nije mijesto u svetu u kojem nauka ima prvo mijesto. I od tada do danas, postoji misljenje da Biblija I nauka nemaju nikakvu vezu.
Ali, ja cu vam reci: to nije istina!!! U svetu moderne tehnologije Biblija I nauka idu ruku pod ruku. U proslim vremenima ljudi nisu imali vake dokaze koje mi imamo I zato je nasa odgovornost puno veca, kako onih koji vijeruju u Bibliju, da je pogresno ne shvate I svojim krivim tumacenjem ne stvore krivu sliku o Bibliji, tako I onih koji je osporavaju, da je ne prezru ne proverivsi njene argumente.
Pogledajte neke dokaze koje sam skupio u prilog Biblije, ovo naravno nije sve, vec samo jedan mali dio koji sam prikupio iz svoje privatne biblioteke.

ISTORIJSKI DOKAZI

U Bibliji su opisani mnogi dogadjaji koji su ateisti mnogo vremena osporavali, jer kada bi priznali da su se oni zaista dogodili morali bi priznati da je I Biblija vjerodostojna kada govori o njima, a onda je I istinita kada govori o Bogu. Dakle, ako priznaju da je Biblija tacna I vijerodostojna onada moraju da priznaju da Bog postoji. To je I logicno. I sama smisao toga, zasto su ti podatci napisani, jeste u tome da dokazu Bozije postojanje. Svesni toga, oni su osporili vecinu Bibliski izvestaja.

GRADITELJi PIRAMIDA

Cuveni arheolog Flinders Petri poceo je da iskopava grad Fejum ( Faiyum) jos davne 1889god. Temeljno je istrazio piramide I utvrdio ko su bili njihovi vlasnici/=. Proucavajuci ostatke grada Ha-Usertesenhotepa, danasnjeg Kahuna, dosao je do zakljucka da je to bio grad u kome su nekada davno zivjeli graditelji pramida.Po ostatcima keramike I drugih materijala Petri je zakljucio da su graditelji bili semitskog porekla. Svi ovi izvestaji na izvestan nacin potvrdjuju da su Bibliski izvestaji tacni o dolasku izraelaca u Egipat.
Reljef na zidu jedne grobnice pronadjene u mijestu Beni Hasan pokazuje doseljenike iz Azije I tako tako potvrdjuje da su se oni razisli sve do srednjeg Egipta. O tome pise I u Bibliji: “A sinovi Izraelovi narodise se I umnozise se, I napredovase I osilise vema, da ih se zemlja napuni.” (2.Mojsijeva 1,7)
Postoje mnogi izvanbibliski izvestaji koji govore da su ovi doseljenici kasnije postali robovi u Egiptu. Cuveni Bruklinski papirusi, koji su dobili ime po muzeju u kojem se nalaze, govori o tome kako je jedna zena po imenu Senebtisi pokusala da stekne zakonska prava nad grupom od 95 robova. Sacuvan je papirus sa spiskom njihovih imena I zanimanja. Prema navedenim imenima jasno se vidi da su ti ljudi bili semitskog porekla. Faraoni su osim kamenih gradili I piramide od opeka napravljenih od blata kome je dodavana smola. Izvestaj op tome mozemo naci I u Bibliji (2. Mojsijeva. 5,6-7). Jos jedan zanimljiv detalj Petrijevih otkrica je neobicno veliki broj djecijih grobova pronadjeni ispod kuca u Kahunu. Ovi grobovi su njemi svedoci okrutne naredbe faraona koji je pokusao da zaustavi rast izraelske nacije tako sto je naredio da se muska dijeca ubijaju po rodjenju. (2. Mojsijeva. 1,22).
Na Merneptahovoj steli, kamenu visine 314cm, iz 13 vjeka p.n.e. otkopanom u zapadnom dijeu Egipatskog grada Tebe. Nalazi se najrani poznati I zasad jedini primjer imena Izrael u hijeroglifskom zapisu. Spomenik se cuva u Egipatskom muzeju u Kairu.

TUTAN KAMON I KRITICARI BIBLIJE

U Bibliji se spomnje da su Izraelski protivnici imali gvozdena kola. Kriticari biblije su dugo vremena tvrdili da spominjanje gvozdja u izvestaju knjige Isusa navina I knjige o Sudijama dokazuje da su ovi bibliski spisi nastali kasnije, jer su smatrali da pre 12-tog vijeka p.n.e gvozdje nije bilo u upotrebi. Medjutim,, predmeti pronadjeni u Tutankamonovoj grobnici, koji su upotrebljavani bas u to doba dokazuju da kriticari biblije u opste nisu u pravu.

CRNI OBELISK

Salmasar III (858-824 p.n.e.) bio je sin Asurnasirpala II i jedan od vladara koji su polozili temelje velicini I moci velike Asirske imperije. CRNI OBELISK asirskog cara Salmanasara III arheolozi su pronasli u bibliskom gradu Nimrudu (Kalahu), na trgu blizu Salmanasarove palate. Ovaj sponik prestavlja pouzdanu potvrdu teksta iz 2. Knjige o carevima 9. i 10. poglavlja.


PISMA IZ ARMANE

Sasvim je slucajno pronasla jedna zena, trazeci djubrivo za svoju bastu u rusevinama grada Armane, pronasla je vise stotina glineni plocica iz 14 vijeka p.n.e. one potvrdjuju izraelsko naseljivanje Hanana.

OTKRICE NAD OTKRICIMA

U martu 1947 godine petnaestogodisnji Beduin Muhamed ad-Dib iz plemena
Taamir pronasao je rukopise dok je trazio svoju kozu koja je usla u pecinu.
Prica kako su ti spisi dosli do aheologa je jako zanimljiva ali I komplikovana pa je ja sada necu pisati.
Ovo ottkrice zapnilo je svijet, jer do tada jos nigdje I u tolikom broju nije toliki broj stari rukopisa.
Na obalama mrtvog mora blizu Kumrana hiljadaama godina u cupovima stajali su stari spisi, bibliski I ne bibliski materijali.Dosada je pronadjeno oko 40.000 bibliografskih jedinica koje se jos I danas ispituju.
Te spise pisali su eseni, pripadnici poznate izraelske vijerske zajednice. Dosadasnjim izucavanjem ovi rukopisa utvrdjeno je da oni datiraju iz drugog vijeka pre nase ere, I da su u prosjeku oko hiljadu godina stariji od naj stariji rukopisa jevrejske Biblije, poznati do vremena otkrica rukopisa kod Mrtvog mora.
U proteklih pedeset godina o tom otkricu napisano 18.000 doktorskih I magistarskih radova, I bezbroj knjiga I strucnih clanaka. Gotovo da nije bilo novina koje o tome nisu pisale.
Sigurno se pitate zasto su ti spisi toliko vazni?
Njhova vaznost se istice o tome sto oni argumentovano govore u prilog tezi da Biblija nije dopisivan. Kada uzmemo spise iz Kumrana I usporedimo sa danasnjim suvremenim spisima mi vidimo da su oni gotovo jednaki. Ateisti su govorili da je Biblija mijenjana I dopisivana ali ova otkrica dokazuju da je ona ocuvana u izvornom smislu.
Tako kada sam ja navodio prorocanstvo iz knjige proroka Izaije o Isusovom rodjenju, zivoti I posebno smrti, koja je opisana u 53.glavi te knjige, neko je napisao da to je to moglo biti dopisano. Moje pitanje svima koji misle da je to dopisano je: kako jer moglo biti dopisano ako imamo rukopise koji datiraju 200god. pre Isusa.????? Dakle, nije moglo biti dopisano jer je dokazano da ja ta knjiga napisana puno prije nego sto je Isus bio na zemlji.




MATEMATICKI DOKAZI BIBLIJE:

Samo cu ukratko opisati rad ruskog matematicara Dr. Ivana Panina.Ovaj matematicar je posvetio cijeli zivot istrazivanjui cudne matematice strukture Bibliije. Jevrejsko I Grcko pismo imaju svoju numericku vrijednost. Tako da svako slovo oznacava broj kao I u latinskom. Sruktura bibliski tekstova je jako slozena I kada se uzme sve I jedna knjiga iz Biblije ili samo jedna recenica I kada saberemo mjesnu vrednost uvijek je to izuzetno povezano I dijeljivo sa brojem sedam, a taj broj u Bibliji uvijek oznacava Bozije savrsenstvo.
Panov uzima kao predmet izucavanja Hristov rodoslov u Jevandjelju po Mateju, ili jednu knjigu Biblije kao cjelinu, ili Bibliju u cijelosti, I pokazuje sledecu vrstu fenomena:
- broj rjecu u rjecniku djeljiv je sa sedam,
- broj rjeci koje pocinju sa samoglasnikom dijeliv je sa sedam,
- broj rjeci koje pocinju sa suglasnikom djeljiv je sa sedam,
- broj slova u rijecniku dijeliv je sa sedam,
- od svih slova, broj onih koji su suglasnici ili samoglasnici djeljiv je sa sedam,
- broj rijeci koje se javljaju u rjecniku vise od jedamput djeljiv je sa sedam,
- broj onih rijeci koje se javljaju u rjecniku samo jednom, takodje je dijeliv sa sedam,
- broj rjeci koje se javljaju u vise od jednog oblika dijeliv je sa sedam; broj onih rjeci koje se javljaju u samo jednom obliku, takodje je djeljiv sa sedam,
- broj imenica je djeljiv sa sedam; broj rjeci koje nisu imenice takodje je djeljiv sa sedam,
- broj vlastitih imena je djeljiv sa sedam, broj muskih imene je djeljiv sa sedam I broj zenskih imena je dideljiv sa sedam,
- Broj rjeci koje pocinju svakim slovom alfabeta dijeljiv je sa sedam.
Pogledajmo kako ta Bozanska matematika izgleda u uvodnim trima rijecima Biblije:
- U POCEKU STVORI BOG-
Prve tri rijeci na hebrejskom jeziku imaju 14 slova ili 2 sedmise (osobina 1), sa 140 kao njihova mesna vrijednost ili 7x2x2x5.
Taj broj ima u sebi 70 sedmica (osobina 2), ima sa svojim ciniocima 7. cifara osobina (osobina 3), sa 21 kao njihovim zbirom (1+4+0+7+3+2+5) ili 3 sedmice (osobina 4).mesne vrednosti, ove tri rijeci odvoejeno, jesu:
(a) (b)
76x1=76 41x1=41
32x2=46 23x2=46
41x3 123 76x3=228
___ ___ ___
140 245 315
Zbir cifara broja 140 I njegovih cinilaca 76, 23, 41, je 28 ili 4 sedmice (osobina 5); od cega je zbir naizmenicni cifara u svakom slucaju 14 ili 2 sedmice (osobina 6).
A ako ove cinioce pomnozimo njihovom rednim brojevima 1,2,3, kao u (a) gore, rezultat je 245 ili 7x7x5 ili 5 edmica (osobina 7) puta sedam (osobina .
Isto mnozenje obrntum redom sa dna umijesto sa vrha, proizvodi 315 ili 45 sedmica (osobina 9).
Zbir 140 je 5x7x2x2.
Zbir 245 je 5x7x7.
Zbir 315 je 5x7x3x3
___
700 5x5x7x2x2
Svaki od ovi zbirova je sadrzalac ne samo broja 7, vec I 5 sedmica; svaki, stavise, je kombinovan sa jednim kvadrantom brojeva (2x2, 7x7,3x3).
Sanse da ovaj sistem sedmica bude slucajan, neplaniran, manji je od 1 : 40 miliona. Tako vidimo da se jedan razradjeni plan sedmica proteze kroz prve tri rjeci Biblije u orgnalnom hebrejskom tekstu ( 1. Knjiga Mojsijeva 1,1).
U sledecim dijelovima ovog teksta pokazuje se da ni jedna jedina recenica ili poglavlje u cijelom hebrejskom tekstu Staroga zavjeta, I grckom tekstu Novog zavijeta nije nista drugo nego konstruisana po istom numerickom planu- nemogucim za covijeka, ali normalnim za Velikog Matematicara, Boga Biblije, Stvoritelja.
Nemoj te vijerovati meni ni Panovu nego provjerite sami. Sve sto vam treba da bi to provjerili jeste: Stari zavjet na hebrejkom I Novi zavjet na grckom jeziku; rjecnik jevrejskog jezika I grckog, I tablica numericke vrednosti hebrejskog i grckog alfabeta.
I naravno, pokusajte ako vam nije tesko, napisati koju recenicu koja ima vake matematicke fenomnene. Panin je nudio nagradu od milion dolara ako mu neko napise pisko koje bi imalo istu matematicku strukturu kao Biblija.


FILOZFSKI DOKAZI

Bibliskog Boga, izmedju ostalog, dokazuje I filozofija kao nauka, pa prema tome I vjerodostojnost Biblije.
Jos je Sokrat govorio da je naj veca mudrost spoznati samoga sebe. Ali, na osnovu cega? Koje kriterijume uzeti?
Veliki svajcarski filozof Martin Buber, smatrao je da je covijek postoji na dva nivoa: postoji na horizontalnom nivou - to je odnos prema biljkama, zivotinjama, ljudima, I taj odnos je nazvao “ja-to”. Medjutim, Buber je smatrao da ako covijek postoji samo na horizontalnom nivu, on nije u potpunosti ljudko bice I da mora postojati jedna druga dimenzija, jedna druga realnost. To je vertikalna realnost- odnos covijeka prema Bogu- koju je on nazvao “ja-Ti”.
Mnogi filozofi su pokusavali da nadju smisao u ljudskom besmislu. Sartr je smatrao da smisla nema, I da je jedini smisao ljudskog zivota da prihvati besmisao. Drugi su smatrali da je besmislica vijerovati u Boga. Marks je kazao: “ Covijek je covijeku bog. Covijek je izmislio boga, jer mu je bog potreban. Bog nije nista drugo do jedna vrsta idealni zelja koju covijek nosi u sebi. Covijek je bog, sve je u rukama covijeka. Covbijek moze resiti sve svoje probleme”.
Postoje cetri klasicna argumenta koje su filozofi I teolozi naveli, u toku istorije filozofije I teologije, u prilog cinjenjenici da postoji Bog.

KOSMOLOSKI ARGUMENT

Prvi argument je takozvani “KOSMOLOSKI ARGUMENAT”. Ovaj argumen se bazira na takozvanom “uzrocno-posljedicnom redu stvari” ili logici. I on glasi ovako: “sve sto postoji ima uzrok svoga postojanja”. Strano j eljudskoj logici da postoji neka realnost kaja je jednostavno nastal sama od sebe. Naime, ljudsko iskusvo ne poznaje cinjenicu da iz nicega moze postati nesto. Francuski filozof Volter to izrazio na sledeci nacin:
“ Zamislite da setate obalom mora. Od jednom, tu na obali mora, vi vidite sat. Sta bi bila vasa prva misao? Da li bi vassa prva misao bila: ‘Kamencici su se kretali u moru I usled kretanja kamencica stvorio secitav mehanizam, I eto, stvorio se sat’. Da li bi ste to pomislili?”, pita Vlter.
“Svakako da ne. Kazali biste: ‘Sat je ovde na obali mora…neko je izgubio sat’. Dakle, sat ima svoga vlasnika. Ne sam to. ako postoji sat on mora imati uzrok svog postojanja”.
Zato je Volter kazao: “Sat postoji, dakle, mora postojati I sajdzija”. Drugim rjecima svijet postoji, kosmos postoji, on nije mogao nastati sam od sebe I on mora imati uzrok svoga postojanja. Svijet postoji, dakle, mora postojati I stvoritelj svijeta
Medjutim, ovdje postoji jedan problem logike. Problem je kod uzroka samoga Stvoritelja ili Boga. Ko je stvorio Boga?
Francuski filozof Renuvije, bavo se punih 10 godina, ovim problemom logike kosmoloskog argumenta. On je kazao vako:
“Zamisli te jedan lanac. Zamislite da je uzrok jedne alke druga alka, I zamislite da ovaj lanac ide u beskonacnost”.
I onda renuvie argumentuje: “ ako lanac ide u beskonacnost, onda ne postoji prvi uzrok svih uzroka”.
Zasto ne postoji? Jer lanac ide u beskonacnost. Ako ne postoji prvi uzrok onda ne mozemo objasniti ni postojanje svih drugih entiteta u svemiru.
“Zato”, kazao je Renuvije, “Mi moramo logike radi, pretpostaviti da postoji prvi uzrok svih uzroka bez uzroka”.
I zato danas u filozofiji postoji sledeca pretpostavka: u svijetu postoje dve vrste entiteta. Prva vrsta entiteta je takozvani “neophodni entitet”. To je entitet koji svoje postojanje ne duguje nikome. Da bi smo razumijeli sve druge entitiete, da bi smo razunjeli postojanje biljaka, zivotinja, covijeka, svemira itd. mi moramo pretpostaviti da postoji uzrok svih uzroka a dok je on sam bez uzroka, dakle, postoji jedan neophodni entitet, a da su svi druri entiteti u svemiru prouzrokovani entiteti. Oni svoje postojanje duguju ovom prvom uzroku svih uzroka bez uzroka.

TELEOLOSKI ARGUMENT

Drugi argument postojanja Boga jeste “teleoloski argument”. Naziv potice od grcke rijeci “teleos”, sto znaci cilj, svrha. Drugiim rijecima mi ne samo da mozemo zakljuciti da postoji Bog koji je stvorio neku vrstu ne definisane realnosti, nego Bog uzrok jedne harmonicne realnosti, realnosti koja u sebi ima sklad, harmoniju. Koja u sebi ima savrsenstvo.
Spomenuce mo neke primjere kada je u pitanju teleoloski argument. Postoji neverovatna harmonija u sastavu vazduha. Na primjer sta je ta nevidljiva supstanca, zvana vazduh koju mi udisemo svaki dan (znamo da je vazduh najvecim dijelom sastavljen od azota I kiseonika.). Na primjer, mi bi smo disali redje I ne tako duboko kada bi procenat kiseonika u vazduhu bio 50% umjest sadasnjih 21%. Ali , kada bi to bio slucaj, Zemlja I vazduh bi postali upljac. Svaka, pa I naj manja vatra, gorijela bi eksplozivno I ne kotrolisano. Minje bi spalile citave sume, I vjerovatno da u kratkom vremenskom periodu nedi bilo ni jedne. A sa manjm procentom kiseonika imali bi smo problema da zaplaimo vatru. Dakle postoji sklad u vazduhu.
Strucnjaci kazu da ljudski mozak posjeduje oko deset miliardi celija. Svaka celija mozga ima oko 10-100 hiljada nervnih vlakana koje je povezuju sa drugim celijama. Ukupan broj veza u ljudskom mozgu deset na petnaest. Ovaj broj je toliko veliki da je izvan mogucnosti ljudskog razumjevanja. Da bi smo razumjeli ovaj broj potrebno je da zamislimo. Zemljiste povrsine sto hiljada kvadratnoh kilometara pokriveno sumom. Na svakom kvadratnom kilometru nalazi se deset hiljada drveta, a na svakom drvetu sto hiljada listova. Ukupan broj listova na povrsini od sto hiljada kvadratnih kilometara jeste deset na petnaest. To je ukupan broj veza u ljuskom mozgu koli cini da mislimo, volimo I stvaramo.
Kako je moguce da tako slozen sistem postoji u covjeku? U to me se moze vidjeti sklad, harmonija, “teleos”. Tako savrseni sistemi nisu mogli nastati sami od sebe, igrom slucaja, nekim tamo “Big bangom”

ONTOLOSKI ARGUMENT

Sledeci argument koji srecemo u filozofiji I teologiji, u prilog postojanja boga jeste takozvani “Ontoloski argumenti”. On takodje dolazi od grcke rijeci “ontos”sto znaci bice. Ovaj argument dugujemo Anselmu koji je zivjeo u 12 vijeku a kasnije ga je upotpunio I razradio Rene Dekart. Dekart je cijelog svoga zivota tragao za smislom, za necim sta ce znati da je istina. I poslije dugog traganja, on je uzviknuo: “mislim dakle postojim”.
Kakve veze ima ovaj argument sa bozijim postojanjem? Dekart je kazao: “ja sam, ja postojim, zato sto mislim, razmisljam. Samom logikom ja zakljucujem da postojim kao ljudsko bice , kao odredjeni entitet u svemiru. Ali na osnovu svog postojanja aj zakljucujem da mora postojati, jedno drugo Bice. Zasto? Jer nisam potpun”, kaze Dekart.
“Ja u svom bicu osecam zedj I potrebu za nekim drugim Bicem. Ja postojim ali ja postojim kao ne potpuno bice. Moje bice tezi jednom drugom Bicu koje bi moralo biti apsolut svih kvaliteta I vrijednosti, koje bi u stvari, bilo apsolutno bice”.
To drugo bice Dekart nazvao Bogom. Dekart je tolio vjerovao u Boga da je smatrao da se Bog I Bozije postojanje moze dokazati I matematickim putem.
Mozemo takodje govoriti o “analogija entis” ili analogiji dva bica- analobiji ljudskog bica I Bozijeg Bica. Cvjek ima neurozu, oseca se neugodno, on bi zeleo da promjeni posao, da promijeni zenu, da promijeni mjesto gdja zivi, da trazi samoga sebe, da pronadje mir u svome srcu. Covijek tezi jednom drugom bicu I nije svjestan da u stvari tezi Bogu. Drugim rijecima, covijek je na osnovu Renea Dekarta I ontoloskog argumenta nepotpuno bice bez Boga. Jedino u bogu moze pronaci mir. I potpunost svog bica.

MORALMI ARGUMENT

Cetvrti argument u prolog postojanja Boga dugujemo Emanuelu Kantu. To je takozvani “moralni argument. Kant je volio da Kaze: “kada se nalazis u dilemi da ucinis nesto ili da ne ucinis, ucini takav izbor da taj tvoj konkretni izbor, sada I ovdje moze postati univerzalan izvor svih ljudi”. Sta to znaci? Ako postoje univerzalni izbori, onda postoji I univerzalno Bice. Dakle, postoji Bog. U svom naj poznatijem dijelu “ Kritika cistog uma” on je odbacio kritiku cistog uma I prihvatiju prakticnog uma. Bog postoji jer covijeku potreban bog u prakticnom zivotu.
Religiozni ljudi vijeruju da se Bog otkriva covijeku preko prirode preko savijesti preko Biblije I naj potpuni nacin preko Isusa Hrista.
Rimski istoricar Cicaron je zapisao: “U jednom mracnom zatvoru zivjeo je rob koji je tu proveo svoj zivot. Jedini znako na osnovu koga je mogao znati da li je dan ili noc bio je jedan zrak svjetlosti koji je priolazio kroz pukotinu jednog zida. I godina ma je ovaj rob znao o danu I noci znao samo na osnovu ovog zraka svetlosti, I on se prosto sprijateljio sa ovim zrakom svetlosti.
Jednog dana zatvorske vlasti su odlucile srusiti taj zid, rob je bio jako uznemiren jer je smatrao da ce se sad odvojiti od svog dugogodisnjeg prijatelja”.
I Cicaron kaze: “ A rob nije zneo da ce rusenjem ovoga zida ugledati citavu svietlost dan”.

Ako postoje zidovi(predrasude), ako znamo mozda samo malo o Bogu, dopustimo da se sruse svi zidovi (predrasude) koje nas sprecavaju da sagledamo realnost.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 21:50 - pre 232 meseci
Vidusa, jes' to ti?
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 21:52 - pre 232 meseci
cuti brate Mekrakene, vis' da covek zna...
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.air.tehnicom.net.



+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 22:17 - pre 232 meseci
Ovakve dokaze ni Trgovinski sud ne bi mogao da odbaci.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 23:32 - pre 232 meseci
tisina bre...

the piramida has spoken!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
194.106.171.*



+294 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?28.03.2005. u 23:57 - pre 232 meseci
ja znam, dobronameran savet: poradi malo na pravopisu.

Takođe, u Wordu idi na meni Tools/AutoCorrect Options te pod "Replace text as you type" selektuj replace:"i" with "I" i obriši to.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

stargatenow

Član broj: 9811
Poruke: 258
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?30.03.2005. u 14:09 - pre 232 meseci
Citat:
Ovo je jako dobro pitanje.

Odgovor na ovo pitanje se krije u temi foruma "Da li su biblijski zapisi pouzdani?"
jer ako su Bibliski zapisi pouzdani, a ja vjerujem da jesu, onda je pouzdano sve sto pise u njoj. U bibliji Bog u mnogo stihova kaze za sebe da je svemoca.


Pa moze i moja baba da ti kaze da moze da leti. Hoces li i njoj verovati?

Ali hajde, diskusije radi, da pretpostavimo da je sve sto kazes tacno. Znaci, taj bog za sebe kaze da je jedini i svemocan? Kako znas da te nije slagao i da on nije u stvari neki prilicno nebitan i neugledan pripadnik neke napredne civilizacije koji po kazni mora da dezura ovde?
I batali "ja verujem u to", da vidimo te cvrste dokaze.
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.vdial.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?30.03.2005. u 15:20 - pre 232 meseci
Ajde, pošto se već vodi rasprava o bibliji, da pitam nešto (ako neko već nije pitao). Pošto je bog stvorio Zemlju, Svemir itd... reši on da stvori Adama i Evu i reče im da se množe i nasele Zemlju. E sad, Adam i Eva izrode decu i kako da se oni dalje razmnožavaju bez incesta (budući da je isti -bar koliko ja znam- smatran od strane hrišćana velikim grehom)?
 
Odgovor na temu

Tragač

Član broj: 52858
Poruke: 58
*.wireless.rskoming.net.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?30.03.2005. u 20:50 - pre 232 meseci
Ma hocu samo sam bio jako kratak sa vremenom, a imao sam dosta toga da napisem. Prihvacamsavijet i drago mi je da si to primjetio, bar znam da si procitao
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80093 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.