Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su biblijski zapisi pouzdani?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80054 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 16:05 - pre 229 meseci
Citat:

Ma, Dimkovicu znam ja da ti ne vijerovao taman kad bi te upoznao sa Bogom


Sa kim? Onim bradatim cikom iz slikovnice za decu? :-)

Citat:

ISKRENO SADA NEMAM VREMENA DA PISEM, ALI IDUCI PUT KADA DODJEM DONECU CITAV NIZ ISTORISKI DOKAZA I CINJENICA.
VIJERUJ ZA TO POSTOJI MNOGO DOKAZA.


Aman, bre - necu da verujem... nego hocu da nesto dokazes ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 16:09 - pre 229 meseci
Citat:
ja znam:
"Ma to je trik, to moze i KOPERFILD." 8)


da li to implicira da je koperfild bog... hmm... interesantno, nikada to nisam tako posmatrao.

Citat:

ISKRENO SADA NEMAM VREMENA DA PISEM, ALI IDUCI PUT KADA DODJEM DONECU CITAV NIZ ISTORISKI DOKAZA I CINJENICA.
VIJERUJ ZA TO POSTOJI MNOGO DOKAZA.
Ali naravno samo za one koji mogu malo da razmisljaju bez predrasuda.


do sada nisi izneo ni jedan dokaz ili cinjenicu, ali pretpostavljam da nikada nije kasno.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 16:15 - pre 229 meseci
Caboome, moram se pobunim sada i da se ne slozim sa tobom. Dokazi jesu izneseni! Samo sto je problem u tebi. Ti NE ZELIS da Verujes u te dokaze. A vera je bitna ...
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 16:37 - pre 229 meseci
"And Saint Attila raised the hand grenade up on high,
saying, 'Oh, Lord, bless this thy hand grenade that with it thou
mayest blow thy enemies to tiny bits, in thy mercy.' And the Lord
did grin, and people did feast upon the lambs, and sloths, and
carp, and anchovies, and orangutans, and breakfast cereals, and
fruit bats, and large --"
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 16:50 - pre 229 meseci
Citat:
Otprilike, u pitanju je nesigurna osoba sa niskim samopoštovanjem koja stalno mora da bude u centru pažnje... Niko ne sme da se protivi njegovim odlukama, on uvek mora da bude u pravu i sve što on kaže mora da se i desi što ukazuje na to da je bog vrlo razmažen. Ponaša se prema ljudima kao da su to samo njegovi pioni, kao da uopšte nisu u pitanju živa bića...


Jel ovo opis Boga ili jednog dela korisnika ovog foruma? ;))))

Pre neki dan sam pričao sa jednim kolegom na poslu. Kaže mi on: "...ma kad umreš ništa se ne dešava, umreš i to je to." Samo sam mu rekao "Čućemo se". Takođe i svima ostalima koji misle da ništa ne postoji i da je to sve jedna velika uobrazilja i šarena laža: "Čućemo se" ;))))))
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 16:59 - pre 229 meseci
Citat:
Bryan Fury: Takođe i svima ostalima koji misle da ništa ne postoji i da je to sve jedna velika uobrazilja i šarena laža: "Čućemo se" ;))))))


Niko ovde nije rekao da je to laz, mi samo trazimo neki dokaz za to. Ja jednostavno necu da samo slepo verujem u nesto. I necu da verujem u bilo sta, jednostavno ili postoji ili ne postoji, ali na osnovu empirijskih dokaza! A ne na osnovu tamo nekih logickih smicalica za malu decu
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 17:03 - pre 229 meseci
Pa ne morate~upravo u tome jeste lepota svega: ako nećeš da veruješ, ne moraš, neće te niko tući zbog toga. U čemu je uopšte vrednost vere ako postoje dokazi? Samo glup ili tvrdoglav čovek ne bi verovao u nešto što je dokazano. A vidite ovako~sutra imate sina, napuni on jedno 15 godina i uzme da vas cima, nisi ti moj otac, ne verujem ja tebi ništa, 'ajde mi dokaži, itd... Da li biste sutradan zakazali uzimanje uzorka za analizu DNK ili biste mu lupili čveger uz komentar "'Ajde beži tamo da te ne vidim!!" ;))))))
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 17:31 - pre 229 meseci
Naravno da ima pravo da mi trazi DNK analizu, i zasto bih mu lupio cvrgu ako mogu da mu dokazem da sam mu otac?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 17:54 - pre 229 meseci
Hm... video bih da li bi sutradan išao u laboratoriju ili bi mu rekao da prestane sa glupim pitanjima samo zato što ga drma pubertet. I šta ako kaže: znaš ćale, DNK analiza ne mora biti 100% tačna i postoji mogućnost i da je pogrešno, ili si možda potplatio doktora koji je tvoj drug sa faksa, tako da ti ja i dalje ništa ne verujem ;)
Zanimljivo je da se mnoge stvare u životu prihvataju 'na veru' i oko toga nikom ne pada na pamet da pravi problem, ali ne i ovde? Recimo, sutra hoćeš da se oženiš, ali za svaki slučaj pitaš devojku, znaš, ja bih voleo da mi ti daš empirijske dokaze da ćeš biti dobra žena i da se ja neću prevariti (da ne kažem zaj*****) ako te oženim? Mislim da bi istog trenutka dobio jedan vrlo opipljiv i potpuno empirijski šamar ;) Ili ćeš jednostavno da veruješ da činiš pravu stvar, pa ćeš da prećutiš to oko dokaza?
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
82.117.210.*



+14 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 17:58 - pre 229 meseci
Drugim rečima, ne možeš dati naučni dokaz koji ide u korist postojanju boga?
OK, u tom slučaju, zašto se uopšte uključuješ u temu? Propovedanje ne spada u Nauku.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 17:58 - pre 229 meseci
Ajde da prestanemo taj glupi bshit... mnoge stvari se prihvataju na veru, ali ni jedna od tih stvari se ne tice covecanstva...

A ovde imamo madjionicare koji prodaju pricu... mislim, super, vera i u Boga, Alaha, Jahve-a, Budu, Krisnu je sasvim individualna stvar ali nije mi jasno zasto je likovima poput "ja znam" stalo da se konstantno mesaju u nesto sto nema veze sa verom?!

Ko kad bih ja sad upao nekom popu u sred rituala i mesao se da li treba 2 ili 3 puta da zamahne sa kandilom... ono, not my job.

Mislim, jos mi niko nije dosao i objasnjavao da postoji naucni dokaz za Alaha, Budu ili za Ganesha (a ima slonova ihaha) ... vec samo ovi ekstremni hriscani imaju nasusnu potrebu da "naucno dokazuju" nesto sto u prirodi nije dokazivo (ljudska vera u nesto.. bilo sta)

Pritom se svi prosipaju takvim stvarima da je to neverovatno... recimo:

- Darvinova teorija = covek je nastao od majmuna (?!)

- Evolucija se bazira na slucajnosti (?!)

- Zloupotreba verovatnoce, i akutno nepoznavanje matematike

- Ajnstajn, Njutn, Pera Kvrzica su verovali u boga, znaci da bog postoji

- Zemlja je stara 6000 godina, jer metoda C-14 dokazano nije pouzdana (a nije pouzdana u granicama statisticke greske na par milijardi godina - ono +/- koja hiljada godina)

itd... i svaki novi sledbenik ponavlja jedne te iste gluposti... attack of the clones :-)

Neverovatno

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 18:16 - pre 229 meseci
Citat:
BytEfLUSh: Drugim rečima, ne možeš dati naučni dokaz koji ide u korist postojanju boga?
OK, u tom slučaju, zašto se uopšte uključuješ u temu? Propovedanje ne spada u Nauku.


Naravno da ne mogu dati naučni dokaz (niti verujem da će ga iko ikad dati). Ali, to onda znači da ne smem da kažem šta mislim o ovoj temi? Ne bih smeo da postujem? Nismo valjda dotle došli? Ne vidim da sam nešto propovedao~jednostavno sam rekao da svako može slobodno da bira da li će da veruje ili ne i tačka.
Nego da ja tebe pitam (a i ostale), zbog čega se nauka uopšte bavi Bogom i biblijskim zapisima budući da je to kao što Ivan kaže sasvim individualna stvar? (nadam se da neće niko reći kako biblijski zapisi nemaju nikakve veze sa Bogom i verom.)

p.s.
Ivane, to oko mešanja crkve u svetovne stvari (ako sam te dobro razumeo) je za potpuno novu temu, mislim da je ovde to pomalo offtopic?

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 18.06.2005. u 19:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 18.06.2005. u 20:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 18:20 - pre 229 meseci
Citat:

Nego da ja tebe pitam (a i ostale), zbog čega se nauka uopšte bavi Bogom i biblijskim zapisima budući da je to kao što Ivan kaže sasvim individualna stvar? (nadam se da neće niko reći kako biblijski zapisi nemaju nikakve veze sa Bogom i verom.)


!? - Pa primeti da su glavni pokretaci tih tema upravo vernici koji pokusavaju naukom diskreditovati nauku :-) Ili naukom "dokazati" nesto apsolutno nedokazivo.

Tako se dolazi u smesne logicke paradokse u najblazoj varijanti - a u tezoj varijanti se pokusava falsifikovati nauka unosenjem grubih nepravilnosti, nelogicnosti ili - jednostavno - lazi. Nepoznavanje materije je isto vrlo zastupljeno - pa takvi likovi imaju nerv da diskutuju o Darvinovoj teoriji a vec posle prve recenice pokazuju da je ne znaju ni na nivou osnovne skole.

Nauka se ne bavi bogom, ne znam ni za jednu naucnu disciplinu koja se time bavi. Moderna fizika boga uopste ne uzima kao nuznost u bilo kom modelu vasione - mozda postoji, mozda ne postoji - apsolutno je irelevantan i potpuno van interesovanja nauke.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 18:27 - pre 229 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: !? - Pa primeti da su glavni pokretaci tih tema upravo vernici koji pokusavaju naukom diskreditovati nauku :-) Ili naukom "dokazati" nesto apsolutno nedokazivo.


Hm... stvarno se ne sećam da sam imao često prilike da čujem da neko iz crkve pokušava uz pomoć nauke da dokaže postojanje Boga ili da mu treba naučni dokaz oko pouzdanosti biblijskih zapisa (a ipak je to valjda naslov ove teme?!). Pre oni koji u sve to sumnjaju su pokušavali da uz pomoć naučnih metoda sve to diskredituju (mislim, ako nekom iz crkve treba naučni dokaz za verodostojnost biblijskih zapisa, onda je zalutao tamo ;)) Još jednom, izjašnjavanje crkve oko nekih naučnih i/ili svetovnih stvari je (po meni) za sasvim novu temu, mada čini mi se da takve teme uglavnom nisu dobrodošle na forumu ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 18:31 - pre 229 meseci
Citat:

Hm... stvarno se ne sećam da sam imao često prilike da čujem da neko iz crkve pokušava uz pomoć nauke da dokaže postojanje Boga ili da mu treba naučni dokaz oko pouzdanosti biblijskih zapisa


Bas cudno kako nisi naleteo ni na jednu osobu koja sebe naziva kreacionistom - to je jedan vrlo nezgodan pokret i pravac "misljenja", i njegovi clanovi su obavezno verujuci ljudi, a takodje je podrzan od mnogih ljudi iz zvanicnih crkvi.

Takodje, se kao predmet izucava na mnogim privatnim katolickim univerzitetima u USA.

I na ovom forumu nekoliko osoba daju citate sa sajta koji se bavi klasicnom kreacionistickom teorijom (tj. bajkom)

Nema nista gore od te kvazi-nauke, zato sto su ljudi koji to zastupaju uvereni da poznaju neke stvari.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 18:44 - pre 229 meseci
Hm... mislim i da jesam i nisam čuo, zvuči mi to sad poznato kad si spomenuo, ali se ne sećam. Uglavnom, mislio sam da u Srbiji ako ništa drugo, se nema često prilike čuti tako nešto. Mada nije sad da sam nešto išao da tražim kreacioniste ;) Sve što sam pričao je samo moje lično mišljenje~meni je teško zamislivo da neko može da očekuje da mu neko na papiru da dokaz o postojanju Boga, ako je to bio smisao ove teme? Jer ako je tako, offtopic je od prvog posta ;)

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 18.06.2005. u 20:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JimRainor
Novi Sad

Član broj: 26018
Poruke: 264
*.panline.net.



+2 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 19:02 - pre 229 meseci
Citat:

Zanimljivo je kako je neko spreman da vijeruje u bilo sto osim u Boga. Ova cinjenica dokazuje Bibliju, jer u njoj pise da ce ljudi u poslednje dane biti sve osim pobozni, isto tako pise da ce bezakonje ljudi u nase vrijeme biti do te mijere da ce ljudi sami unistiti sebe. Pogledajte cinjenice, sve ovo je opisano u bibliji pre vise od 2000 godina a u nase vreme ova prorocanstva se ispunjavaju bas nako kako su opisana.


Hm.. znaš kako, jedan od najstarijih sačuvanih tekstova napisan u Egiptu dve-tri hiljade godina pre nove ere se baš bavi krajem sveta. Tamo (otprilike) piše: "Zlo je vreme doslo, mladi ne slusaju starije, brat na brata udario(...) biće uskoro kraj sveta." Od toga je proslo jedno 5 hiljada godina a svet jos uvek fino gura.

Citat:

Da li vam ovo govori ista o tome da treba da razmislite o svome zivotu i da li ste Bogu vijerovali. Pre ili kasnije ce biti kasno. Zeljeli mi ili ne, kraj svietra se blizi, a NAUKA u punom smislu to potvrdjuje. Pogledajte prognoze o zalihama pitke vode, o debljini ozonaskog omotaca, o ucestalosti zemljotresa i katastorofa na zemlji.
Sve ovo nauka potvrdjuje,a izvestaji naucnika nimalo nisu optisticni, pogledajte samo procijene u vezi sa nestankom sumski povrsina, kisele kise unistavaju sume, sjeca itd. Sta ce se dogoditi, kada nestane sume, sta ce mo disati?
Sta ce se dogoditi kada nestane ozonskog omotaca, sunce ce unistiti sve usjeve i izazvace malidna oboljenja za koja nema lijeka.


Pa nisu ni svi naucnici bas mnogo pametni a mnogi rade iz licnog interesa i pokusavaju da steknu publicitet kako znaju i umeju. Skoro sve prognoze od pre tridesetak godina su predvidjale sigurnu propast u devedesetim "ako se nesto veeliko ne preduzme". Ne kazem da se ne treba brinuti ali bi trebalo koristiti stroge naucne metode kad se utvrdjuje sta i kojom brzinom dovodi do propasti i nesto preduzeti a ne koristiti kisele kise, zemljotrese, izduvne gasove i ostali arsenal za plasenje neukog naroda.
I zaista je zanimljivo to da kad god se na ovom svetu pojavi nesto sto je (ili se smatra za) zlo, crkva odmah koristi situaciju i predstavlja se kao jedina moguca opozicija tom zlu. Ispadne, jedini nacin da se suprodstavim zagadjivanju planete je da verujem u Groga, ako nisam komunista onda moram biti 'rišćanin.

Citat:

Pogledajmo ovaj stih iz biblije:

"I četvrti anđeo izli čašu svoju na sunce, i dano mu bi da žeže ljude ognjem.
I opališe se ljudi od velike vrućine, i huliše na ime Boga koji ima oblast nad zlima ovima, i ne pokajaše se da Mu dadu slavu
I peti anđeo izli čašu svoju na presto zverin; i carstvo njeno posta tamno, i žvakahu jezike svoje od bola.
I huliše na ime Boga nebeskog od bola i od rana svojih, i ne pokajaše se od dela svojih." (Otkrivenje 16,9-11)


O shit yet another biblijski citat. Ljudi biblija je jedna podeblja knjiga sa milion stihova a svaki od njih se moze tumaciti na bar šest miliona nacina. A posto ljudi (sam si rekao) sami zagadjuju prirodu, onda bi taj citat trebalo da glasi otprilike ovako:
"I covek onda izli casu svoju na Sunce...." Ovako ispadne da ozonske rupe buse andjeli da bi se covek pokajao.
Citat:

Naravno vi mozete da ne vijerujete.

Upravo to i činimo

Citat:

Mozete da vijerujete ludacima kao sto je bio NICE, cija je ideologija ispirisala Hitlera da stvotri novog covijeka. I u tom pokusaju je ubio milione.
Zar nije ocigledno da sve bezbozne ideologije i vode u totalnu propast, naravno tamo vode i lazne religije. Ali na zemlji nije bilo ovoliko nemira i katastrofa dok se nije ateizam pojavio. To je cinjenica. Nikad ljudski zivot nije manje vredio, niti je imao manje smila, kao danas.

Već vidjeno upozoravanje na posledice ako se ne pokorite Jedinom Velikom Većem Najvećem Pravom _______ (upisti na prazno mesto sta vam odgovara). Vec spomenuto plasenje neukog naroda.

Citat:

mozete vijerovati i u budizam, reinkernaciju, i jos sto cuda, ali biblija je jasna ona se ne moze uzimati ono sto nama odgovara. U sporedi sa Bibliskim hriscanstvom sve su religije inferiorne.
Isus daje hriscanstvu naj veci argument. Znamo ge se nalazi MUHAMED, zanamo gdje je i Budin grog, i svi velikih religiski vodja.


E moram i ja da probam taj Budin grog. Jeli jači od pangalaktičkog grgoljblastera?

Citat:

Tajna Isusovog praznog groba je dokaz da je Isus vaskrsao i da nije na zemlji. To dokazuje da Bog postoji, da je Biblija od Boga, i da je hriscanstvo jedina prava religija.

To ti je dokaz samo u pajtonovcima.

Citat:

Ali njegovo vaskrsenje svedoci da ce se vratiti na zemlju, da ponovo vlada, a njegovo carsto ce vidjeti samo oni koji budu vijerovali.


Skoro kao da si napisao: U njegovo carsto će verovati samo oni koji budu verovali (što se i sad dešava).

I još jednom vam svima predlažem da sebi učinite uslugu i pročitate knigu The Blind Watchmaker. U pitanju je brilijantan spoj filozofije i nauke, za razliko od kreacionistickog nakaradnog spoja nauke i religije.

Naravno, oni koji veruju u boga neće prestati da u njega veruju ni nakon ovih argumenata pa se sve ovo može shvatiti kao čisto pišanje uz vetar.
We've arranged a global civilization in which the most crucial elements profoundly
depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no
one understands science and technology. This is a prescription for disaster.

Carl Sagan
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 19:29 - pre 229 meseci
Ta fora oko dokazivanja religije i postojanja Boga je fora stara koliko i covecanstvo,
a trik je prastar:

Kao sto smanjivanje rezolucije slike posle jedne granice pocinje da sadrzaj slike cini
neprepoznatljivim, tako i uporno obaranje rezolucije ljudskog opazanja na nivo
piljarske racunice moze da obesmisli sta god hoces.

Da ne idemo all the way do religije ili do Boga, prva moze da strada umetnost: ako se
rezolucija opazanja (tj. sampling rate kojim nasa svest registruje zbivanja) suzi do
krajnjih granica, sviranje violine nije nista vise nego prosto prevlacenje zategnutih
dlaka iz konjskog repa preko zategnutih macijih creva.

Pa zatim stvari kao sto su ljubav i emotivni zivot: roditelji radjaju decu radi kinte od
socijalnog, domovina se voli zato jer nas kod ortaka ceka pivdza i pljuga, a kod
stranca toga nema,itd, itd. Cinizam, nihilizam, zovi ga kako hoces, ne vodi nikuda.

Ko god malo mucne glavom, moze da ukapira da se svet oko nas odvija po smislu,
dakle po nekoj inteligenciji daleko visoj od nase. I kad spavamo, i kad smo pijani ili
deprimirani, zivot se odvija po svom algoritmu, priroda radi svoje na beskrajno lep nacin.

Da li je u pitanju Bog (hriscanski, jevrejski, muslimanski) ili vise njih (budisticki,
hinduisticki), ili veliki Um (masonski), ostaje otvoreno pitanje. Nek veruje ko u sta
hoce, jer ko sta trazi, dace mu se.

Ocekivati da se entiteti tih visih sfera povinuju nama ljudima i daju nam nedvosmislene
dokaze svog postojanja cim pucnemo prstom, je isto sto i ocekivanje misa u zidu da
mu dokazemo svoju nadmocnu inteligenciju i postojanje tako sto cemo mu dati
grudvicu sira cim on to pozeli.

Prosecno ljudsko bice je ipak, entitet male rezolucije, kako u svom postojanju, tako i
u svom opazanju. Izlazak u sfere visih rezolucija (ono sto ljudi zovu 'click' ili
'prosvetljenje', ili 'otkrovenje') je neminovnost na putu od proste zivotinje ka coveku,
a u isto vreme put skopcan sa nedoumicama, stranputicama, opasnostima.

Daleko najgore, je ipak, ostajanje na nivou na kojem si zivot zapoceo. Iskreno receno,
malo me cudi da je plasiranje i javno promovisanje takvog pristupa dominantan na
ES-u, i to od strane velikog broja uglednijih ljudi na forumu, profesionalno uspesnih i
ostvarenih. Malo je u koliziji sa avangardnom prirodom ES-a, mesta koje promovise
saznavanje novih stvari i negira prostotu.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 20:52 - pre 229 meseci
ke?
 
Odgovor na temu

Stefan 1
EU

Član broj: 61061
Poruke: 30
*.cust.tele2.ch.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?18.06.2005. u 20:59 - pre 229 meseci
Obaveza hriscana je uvek da druge razumeju ali nikakako ne smeju da ocekuju da ce njih drugi razumeti.

Pa eto tako sam i ja probao vas da shvatim sta vi (osobe koje traze dokaze)ocekujete od ucesnika ovog foruma,odnosno kuju vrstu dokaza vi ocekujete????
I zamislite shavatio sam sta vi trazite.....!!!

JEDAN VIDEO SNIMAK ISUSA HRISTA SA NJEGOVIM GOVOROM I CUDIMA KOJE JE ON CINIO.

Pa nista lakse od toga......samo....gde sam ono ostavio taj snimak????

Od jedne osobe sam cuo kako je "dzabe davati coravoj koki da jede".

Pa tako slicno je i sa mnogima na ovom forumu.

Evo vam jos malo pisanih dokaza da je Biblija istinita knjiga i od Boga data.

U knjizi koju je napisao WERNER KELLER sa naslovom " Und die Bibel hat doch recht" u prevodu " I Biblija ipak ima za pravo"

Opisuje se kako su 1950. godina dva francuska arheologa Profesor Parrot i njegov zemljak Profesor Schaeffer otkrili prilikom iskopavanja arheoloskih predmeta u mestima Mari i Ugarit u srednjem toku Eufrata jednu tablu sa uklesanim BIBLIJSKIM imenima koja su do tada vredela samo kao "bajke" koje su pricali Patrijarsi i drugo svestenstvo. To otkrice ih je navelo da se sa ozbiljnoscu suoce sa Biblijom i da dokazu ili ospore Biblijske zapise.

Ako budete nasli tu knjigu i procitali,videcete da su oni uspeli da dokazu nestajanje SODOMA I GOMORE koji su se nalazili na obalama mrtvoga mora i mnoge druge zapise Biblijske.

Znaci ako zaista zelite nesto da saznate onda bi ste trebali i da se potrudite da saznate istinu. Citanjem knjiga ili obilazenjem pojedinih mesta a ne samo da sedite ispred kompjutera i ocekujete da vam neko ubaci znanje o Bogu u glavu.

Draga moja gospodo to ne moze da se dobije dzabe,to mora da se zaradi i to vam niko od nas ljudi nece moci pokloniti posto ste svoja srca zakljucali za Boga.

Vas je cilj vise da ismevate Biblijske zapise pa samim tim i Boga nego sto zelite sa ozbiljnoscu da se suocite sa vasim dosadasnjim shvatanjima.


A primetio sam da spominjete i druge religije pa da samo par citata navedem po toj temi.

Buda je rekao: "Ja sam ucitelj u potazi za istinom"

Isus je tvrdio: "Ja sam istina"

Konfucije je izjavio: "Ja nikada nisam tvrdio da sam svetac"

Isus je upitao: "Ko moze da me optuzi za grehe?"-vrlo zanimljiva izjava ako znamo da je samo Bog bezgresan.

Muhamed je rekao: "Ako Bog ne prebaci svoj ogrtac milosti preko mene,ja nemam nade"

Isus je rekao: "Ako ne verujete u mene,umrecete u svojim gresima"

Mnogi ljudi govore kako su spremni samo da prihvate Isusa kao velikog moralnog ucitelja i nista vise.
Ali molim vas,covek koji je samo covek a izgovori ovakve reci kao sto je Isus rekao,nece biti veliki moralni ucitelj,vec ili ludak koji za sebe tvrdi da je kuvano jaje ili sam sotona iz pakla.

Jos nesto...

Mnogi ljudi misle kako mogu zasluziti svoj put do Boga cineci dobra dela.
Buduci da je Bog dobar,ljudi moraju zaista marljivo raditi i ciniti dobra dela da bi dosli do njega.Ali tu logika gubi svoj smisao.Bog je savrsena dobrota i nasa dobra dela nikada ne mogu dosegnuti nivo njegovih.

Evo boljeg objasnjenja...

Recimo da je Bog u New Yorku i da svi ljudi zive u Engleskoj. Bog kaze:"Zelite li zajednistvo samnom,moracete preplivati okean od Engleske do New Yorka".
I svi zaplivaju...Neki bi ljudi preplivali samo kilometar okeana,izdrzljivi sportisti bi mozda preplivali i sto kilometara a olimpijski plivaci bi mozda preplivali i trista kilometara.Ali niko ne bi mogao preplivati celi put do New Yorka,to je prosto nemoguce.
Poput poredjenja ljudi sa njihovim plivackim sposobnostima,i mi mozemo uporediti svoju dobrotu sa dobrotom ljudi oko nas.
Mozemo da kazemo: ja nikada nisam varao svoju zenu,ja nikoga nisam ubio,ja ne koristim drogu,ja nikada nisam krao....Ali u biti nismo bolji od drugih.Sudi nam se prema Bozijoj savrsenosti. Ne mozemo preplivati potrebnu udaljenost.Mi smo gresnici prema merilima Boga koji nas je stvorio,pa zbog svojih greha ne mozemo nista drugo ocekivati do udaljenosti od Boga. Cak i kada bi nasa dobrota u poredjenju sa dobrotom drugih ljudi bila kao preplivana udaljenost olimpijskog plivaca sa ostalim plivacima. Udavili bi smo se pokusavajuci da preplivamo do New Yorka odnosno do sustreta sa Bozijim savrsenim merilima svetosti i pravednosti.
Znaci ako je taj put nemoguce "preplivati" iskljucivo svojom snagom,nisu nam nuzne plivacke instrukcije.Umesto toga,nama treba neki drugi nacin da predjemo taj put-spasilacki brod ili most.

Isus je rekao: "Ja sam PUT I ISTINA I ZIVOT:niko ne dolazi OCU OSIM PO MENI" (Jovan 14:6)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80054 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.