Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pala Kolumbija

[es] :: Nauka :: Pala Kolumbija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11087 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Pala Kolumbija03.02.2003. u 18:40 - pre 258 meseci
nisam siguran, ali zar prasak nije mogao da bude i od same brzine kretanja shatla koja je bila od nekoliko mah-a?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pala Kolumbija03.02.2003. u 20:19 - pre 258 meseci
Citat:
Šatl je 1999. godine odneo u svemir moćni svemirski teleskop Čandra, opremljen iks-zracima...


Opremljen iks-zracima? A gde to može da se kupi? I kako se oprema teleskop iks-zracima? Oprostite na mom nerazumevanju, ali nekako mi se dati tekst ne čini kao tekst kome bih posvetio dovoljno pažnje, i pokušao da na osnovu njega izvršim analizu.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Mishimishimabowei-teri

Član broj: 7688
Poruke: 32
147.144.65.*

Sajt: www.propellerheads.se/rep..


Profil

icon Re: Pala Kolumbija03.02.2003. u 20:36 - pre 258 meseci
Shuttle je leteo brzinom od 18 maha.
Kao i Challenger, poleteo je usred rane zime. Iako se za Floridu uglavnom vezuju toplo vreme i plaze (k****-palac), u toku zime je vrlo hladno tamo. Tako da se ne zna da li je to parce koje je poletelo i udarilo u levo krilo zapravo taj foam-tile (koji sluzi da pokupi toplotu i odrzava temperaturu shuttle-a na 300F) ili parce leda. Challenger je svojevremeno otkazivan nekoliko dana, medjutim tog dana kad je poleteo je bio State od the Union speech, i izvrsen je veliki pritisak na NASA-u da se krene s tim. I bum...
Takodje je zanimljivo jos i to da posle prvih nesreca vezanih za apollo projekat, nije se cekalo ni malo do sledeceg leta. Sada ce se verovatno sacekati malo...
Inace i Challenger i Columbia su konstruisani u isto vreme, 1981. godine. Od 5 shuttle-ova koji su napraljeni te godine, samo 3 je jos uvek zivotu...
Ono sto mene cudi je: komercijalni avioni ne lete 20 godina, kako onda jedan space shuttle bude pusten u let, ako je 22 godine star...
Kao i u svakom aspektu zivota i na svakom mestu na planeti, ponovo se nasao neko ko jednostavno nije dorastao takvoj poziciji (Peter principle).... Man will always rise to their level of incompetence...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pala Kolumbija03.02.2003. u 20:47 - pre 258 meseci
Citat:
alex:
Izvini, McKracken, ali pri toj brzini i pri toj temperaturi, tesko da ce se gorivo zapaliti tek par minuta kasnije..

Ceo udes Kolumbije desio se za svega nekoliko sekundi, posle cega je sve vrlo brzo pocelo da ide u... U sitnim komadicima


Samo sam karikirao.. Postoji jos gomila potencijalnih razloga da se prasak na zemlji prvo cuje pa onda vidi eksplozija..

Pored ostalog, vecina ljudi uglavnom ne "zijeva" u nebo

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.www.yu

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pala Kolumbija03.02.2003. u 20:50 - pre 258 meseci
Pa, nesto su ga kao obnavljali, osvezili. Drugo, komercijalni avion leti tako reci svaki dan i spusta se i uzlece po nekoliko puta dnevno, a shatl mnogo redje, pa se materijal valjda manje zamori. Trece, e..., to je to - te plocice za zastitu od toplote su ziv problem svo vreme, specijalni materijali, specijalno pricvrscivanje na shatl itd. Ovde ima detaljan osvrt http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/2720631.stm . Licno mislim da je to vrlo nesretan koncept, bolje bi bilo da ima neke rakete da ga malo uspore, ali koji sam pa ja faktor da imam svoj koncept...

A, jos nesto sam razmisljao: zasto im nisu poslali drugi shatl da se njime vrate na zemlju ako su videli da je ovaj ostecen i da je opasan i slicne kombinacije. Ako su videli da je ostecen i ako su shvatili da je opasan...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Pala Kolumbija04.02.2003. u 11:29 - pre 258 meseci
Citat:
zombie / DDG:
nisam siguran, ali zar prasak nije mogao da bude i od same brzine kretanja shatla koja je bila od nekoliko mah-a?


Postoji samo jedan prasak uzrokovan brzinom - probijanje zvucnog zida, momenat kada letelica pocinje da se krece brze od zvuka (brze od Mach 1). Isto tako, "boom" se cuje i kada letelica usporava sa brzina vecih od Mach 1 na brzinu manju od Mach 1.

Sve ostale brzine ne uzrokuju nikakve praskove niti bilo sta slicno.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Pala Kolumbija04.02.2003. u 12:27 - pre 258 meseci
Citat:
tdjokic:
Pa, nesto su ga kao obnavljali, osvezili. Drugo, komercijalni avion leti tako reci svaki dan i spusta se i uzlece po nekoliko puta dnevno, a shatl mnogo redje, pa se materijal valjda manje zamori. Trece, e..., to je to - te plocice za zastitu od toplote su ziv problem svo vreme, specijalni materijali, specijalno pricvrscivanje na shatl itd. Ovde ima detaljan osvrt http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/2720631.stm . Licno mislim da je to vrlo nesretan koncept, bolje bi bilo da ima neke rakete da ga malo uspore, ali koji sam pa ja faktor da imam svoj koncept...

A, jos nesto sam razmisljao: zasto im nisu poslali drugi shatl da se njime vrate na zemlju ako su videli da je ovaj ostecen i da je opasan i slicne kombinacije. Ako su videli da je ostecen i ako su shvatili da je opasan...


Retrorakete bi morale da se iznesu na orbitu da bi se upotrebile pri povratku, a njihova težina bi išla na račun korisnog tereta. Osim toga, reaktivni motori imaju problem sa velikim opterećenjem kao što je veliki kontra tok vazduha. Reaktorska komora bi eksplodirala! Sa druge strane, ako bi reaktivnim kočenjem održavali nisko ubrzanje pri povratku (pre ulaska u atmosferu), utrošili bi skoro isto toliko energije kao pri polasku, pa bi te rakete morale biti velike skoro kao one koje ga podižu.

Problem je u tome što je atmosfera relativno tanka (nalazi se na kraju puta duž kojeg šatl ubrzava u gravitacionom polju) i relativno gusta za brzinu koja se postiže pri povratku.

Možda bi neki "žrtveni" termički štit, kao kod kapsula, bio bolje rešenje od fiksnih pločica (vidi se da su im pomrli Nemci, a nove generacije suviše gledale SF opere). Kinetička energija utrošena kočenjem mora negde da ode, a efikasnije je da se utroši i na isparavanje štita nego samo na zagrevanje vazduha koji prolazi oko šatla, kao sada. Sem toga, ne znam zašto odbacuju ideju da svemirska letelica rikošetira od gušćih slojeva atmosfere? Iz nekoliko faza bi postepeno izgubila brzinu, uz manje termičko opterećenje. Njena ukupna energija ne bi mogla da je izbaci dalje od Zemlje nego što je bila kad je povratak počeo.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Pala Kolumbija04.02.2003. u 14:17 - pre 258 meseci
Istražni timovi koji tragaju za ostacima svemirske letelice "Kolumbija" uočili su njen prednji deo u šumovitom području na istoku Teksasa, što bi se moglo pokazati od velike važnosti za utvrđivanje uzroka neserće.

Jedan tim danas će se otići na to mesto kako bi nagoreli deo izvukli iz rupe promera šest metara. Pronalazak ovog dela, jednog od najvećih i najlakše uočljivih, najvažniji je u dosadašnjem toku potrage jer postoji mogućnost da se njegovim ispitivanjem utvrdi kako je došlo do raspada letelice.

Svemirska letelica se raspala na područje veličine Irske, a u pojedinim delovima kao što je veštačko jezero Toledo bend, na granici Teksasa i Luizijane, u potragu su uključeni i ronioci koji uz pomoć sonara traže deo veličine automobila.

Prema rečima zvaničnika, do juče popodne pronađeno je 12.000 krhotina letelice, a na 15 lokacija pronađeni su ljudski ostaci.

Prednji - "nosni" deo je pronađen nekoliko kilometara od Hemphila, mesta koje je dospelo u središte potrage za ostacima letelice. Hemphil se nalazi na 210 kilometara od Hjustona i Svemirskog centra Džonson.

Državna policija postavljena je na puteve u blizini tog mesta kako bi se onemugućio prilaz predstavnicima medija i drugima koji su zaintersovani da vide potragu za delovima.

Direktor programa svemirskog šatla Ron Ditmor izjavio je da je Nacionalna agencija za svemirska istraživanja (NASA) posebno zainteresovana da li su krhotine "Kolumbije" dospele na područja država Novi Meksiko, Arizona i Kalifornija.

Link

 
Odgovor na temu

ninpo masinac
bond james bond
bgd

Član broj: 5100
Poruke: 19
*.38.EUnet.yu

ICQ: 28943270


Profil

icon Re: Pala Kolumbija05.02.2003. u 16:05 - pre 258 meseci
Aj da sumiramo.
-Satl je prilikom poletanja doziveo jedan od udara i to parceta leda od 2.5 funte u donjaku levog krila. Smatra se da je to parce palo sa maksimalnih 50m visine+ubrzanje letelice u tom trenutku. Nije tesko izracunati njegovu energiju u momentu udara, koja zapravo i nije toliko velika. Ono sto je moguce je to da je on zapravo udario u delu poklopca za stajni trap, a to je najosetljiviji deo toplotnog stita. Obzirom da plocice mozemo da aproksimiramo kao keramiku koja ima veliku tvrdocu a malu cvrstocu, i obzirom da su one zalepljene za oplatu ( smatra se da je taj lepak zapravo najveca tajna i uspeh konstrukcije satla) mozemo predpostaviti da je doslo do inicijalne naprsline koja je dalje pokrenula lanac raspada stita, odnosno da su prvo prekunuti vodovi hidralulike i elektro sistema na tom mestu jer su izgoreli, i onda nisu mogli da upravljaju letelicom i gotovo. NASA je inace i obavestila javnost od tome da je doslo do odkaza temp.pokazivaca na stajnom trapu.
- NASA je obavestila javnost da svaki put prilikom poletanja dolazi do problema sa ledom, odnosno da se na letelici posle sletanja nalazi od 20-150 ostecenih plocica, od kojih su neke i odpale. Na osnovu ovoga zakljucujem da im je apsolutno poznata problematika, odnosno , da su inzenjeri koji su rekli posadi da je sve OK za sletanje , imali i to u vidu i znali su sta rade. ALI , niko nije mogao da zna za obim stete, jer astronauti nisu mogli da izadju napolje i da vide donjaku, nisu mogli da snime donjaku jer nisu imali robotsku ruku , nisu mogli da je vide kroz prozor, nisu mogli da se koriste sateliti i teleskopi da bi se to proverilo , tako da se obim stete nije znao . Tu je eventualno mogla da pomogne ISS koja mozda ima kamere koje bi snimile satl , mada je najmanje rastojanje izmedju njih bilo 1000milja.
Opet mozda zaista postoji neki mocniji US spy statelit koji bi mogao da snimi donjaku, i na osnovu toga se moze postaviti terorija da su to inzenjeri znali ali nisu smeli da kazu posadi.
Zasto nisu smeli da im kazu? Zato sto ukoliko satl Atlanitis nije spreman da krene gore u roku od 7 dana , koliko je Kolumbija imala zaliha, oni bi bili prepusteni sebi, odnosno izgubljeni.
- Postojalo je par scenarija spasavanja posade, ali nijedan osim Atlanitisa nije moguc. Prvi je Atlanitis, znaci ako je spreman satl on bi krenuo u roku od 7 dana, sa dvojicom u posadi , dosao gore, prebacio ih i zavrsio. Pitanje je da li je bio spreman, odnosno, da li je NASA htela da se upusta u taj rizik slanja drugog satla i rizika da i njega izgubi.
Drugi je da odu do ISS, ali nisu imali goriva da odu do tamo, eventualno je ISS mogla da dodje do njih negde, ali pitanje je da li su hteli da rizikuju celu stanicu
Treci je da oni to poprave, ali oni nisu imali rezervne delove, i da su ih imali nisu mogli da izadju napolje, i da su mogli tj, da su bili obuceni za izlaz napolje i rad napolju, to nisu mogli jer bi operacija trajala preko 10 sati a za to nemaju kiseonika u odelima, plus neke kalkulacije astronauta na Zemlji su da bi za postavljanje sistema kojim bi se doslo do donjake, trebalo 8-9 sati!
I zadnja mogucnost je da su eventualno mogli da probaju da se se nekako spuste i sve rizikuju, da im NASA napravi novi program spustanja koji bi im dao kolike tolike sanse.
Zbog ovog zadnjeg mislim da ovi dole nisu imali pojma o obimu stete gore.
Najopasni deo misije je poletanje, sto se i sada pokazuje (teoretski bar) jer je na poletanju doslo do ostecenja .
Kolumbija je od projektovanog resursa iskoristila tek 1/4 , tako da je sa te strane dosta mlada, inace neko gore rece da se avioni u civilstvu koriste oko 20 god, koriste se i mnogo vise , s tim sto satl moramo da gledamo kros vojnu prizmu, a tamo npr B52 napravljen pre 40 god, a sluzice jos do 2030.
Ono sto je meni sada zanimljivo su reci Kratnika, inzenjera i naucika koji je upozoravao na bezbednost satla, a to je da se on kladi da je problem nastao na desnom krilu, jer prilikom pada leda na donjaku, desno krilo je vise izlozeno udarima, i on kaze da ko prihvata tu opkladu, a kvota je 60/40 za desno!!!!!
Na kraju bi zakljucio , i na osnovu Kratnikovih reci, da je zaista po sredi bilo nesto drugo, a u tu diskusiju sada nebi ulazio.

Pozdrav svima:)




bond,james bond
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Pala Kolumbija05.02.2003. u 16:40 - pre 258 meseci
Da je NASA planirala nekakvo spasavanje, mislim da bi prvi pik ne bi bilo slanje drugog satla, vec Soyuz-a 1, koji je mogao da se spoji sa Kolumbijom i da vrati posadu na zemlju.

Zato mislim da NASA uopste nije imala predstavu kolika je steta u pitanju od tog udarca, ako je to uopste i bio uzrok nesrece. To sto je ta pena udarila u levo krilo, i to sto su senzori prvo otkazali upravo u levom krilu uopste ne mora da znaci da je taj udarac uzrok nesrece. Mozda je od vibracija pukla neka od hidraulicnih cevi koje drze stajni trap u mestu, pa je stajni trap odvalio vrata i tako napravio rupu u termo-stitu?

Pozdrav,
alex.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

ninpo masinac
bond james bond
bgd

Član broj: 5100
Poruke: 19
*.beotel.net

ICQ: 28943270


Profil

icon Re: Pala Kolumbija05.02.2003. u 23:01 - pre 258 meseci
Sojuz nije mogao da ih spase iz vise razloga.
1. Uz jednog pilota Sojuza, unutra ima mesta za jos 2 osobe,
2. To je letelica za jednokratnu upotrebu, znaci jednom bi povezla to dvoje i gotovo
3. Ne postoji trenutno ni jedan Sojuz koji bi mogao da ide gore, jer za to je potrebno vremena za pripremu leta ( Rusija godisnje proizvede 2 komada), jedan postoji na ISS ali on sluzi onoj posadi, tako da se taj ne moze koristiti.
4. Ne postoji nacin da se spoji Sojuz sa satlom, jer je misija izmedju ostalog bila naucna, sa laboratorijom u kargo prostoru
5. Ukoliko bi se pokusalo sa nekim izlaskom u otvoreni svemir, to bi bilo samoubilacki,jer posada nema one raketne module koje stave na sebe da bi se kretali u svemiru, odnosno, nije postojala robotska ruka koja bi ih prenela do tamo, sve u svemu izlaz bi bio prilicno sigurna smrt.
Pozdrav svima
bond,james bond
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Pala Kolumbija06.02.2003. u 01:04 - pre 258 meseci
Čuo sam zanimljivu teoriju u vezi pada Kolumbije, a kaže da su je Amerikanci sami oborili kako bi pokazali da im fali još para za svemirske projekte.

Ja mislim da je glupost ali ljudi veruju u to :)) i u terorizam. ehhh
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Pala Kolumbija06.02.2003. u 09:02 - pre 258 meseci
Ma da, to je kao ona priča da je 11. septembar bio delo CIA. Smešno! Više mi je muka od tih teorija zavere.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Pala Kolumbija - rezrešenje slučaja?17.07.2003. u 17:33 - pre 252 meseci
Astronauti američkog šatla Kolumbija živeli su još skoro minut posle prekid veze sa kontrolom leta znajući da idu u sigurnu smrt.

Prema neimenovanom istražitelju nesreće NASA šatla, koja se dogodila 1. februara, u početku se smatralo da je posada nastradala odmah po raspadu rakete.

Međutim po istražitelju posada je "ostala dosta dugo zajedno" u kontejneru koji se poslednji raspao.

Istragom je utvrđeno da je nesreću bilo moguće sprečiti, jer se za oštećenje krila, koje je prilikom poletanja prouzrokovao komad pene za izolaciju, znalo, ali da ništa nije bilo preduzeto.

Preko uređaja za snimanje podataka smeštenog u kabini, a koji je funkcionisao i posle prekida komunikacija, zaključeno je da je kabina još "dosta dugo" bila netaknuta.

Trenutno se analiziraju dostupni podaci tog sistema kako bi se umanjile mogućnosti nesreća budućih letilica, a možda i preostala tri šatla.

Full story



 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Crvi preživeli havariju kosmičkog broda Kolumbija06.01.2006. u 22:25 - pre 222 meseci

Eksperimentalne životinje koje su bile na američkom kosmičkom brodu Kolumbija preživele su havariju tog broda, 1. februara 2003. godine, saopštili su eksperti NASA. Naučnici su otkrili žive crve (caenorhabditis elegans) u četiri od pet hermetičkih boksova koji su pronađeni među ostacima broad.

Ta vrsta eksperimentalnih crva je boravila i pre toga u kosmosu. U vreme poslednje misije u kome je izgoreo deo broda bili su smešteni u posudama s hranljivom tečnošću. Pokazalo se da su crvi ne samo izdržali bestežinsko stanje nego i opterećenje izazvano eksplozijom broda i padom njegovih ostataka.

"To je prva potvrda da se život može održati u uslovima sličnim prolasku meteorita kroz atmosferu", smatra naučnica Ketrin Konli, rukovodilac eksperimenta.

Prema njenim rečima, tako se može pretpostaviti da se biomaterija može naći i na drugim nebeskim telima koje mogu slučajno doneti kosmički brodovi sa zemlje. Pre dve godine na Kolumbiji se prilikom ulaska u atmosferu Zemlje zapalio oštećeni deo krila, a zatim i kosmički brod. Sedmoclana posada je nastradala, a ostaci broda su bili rasejani na području nekoliko američkih država.

http://www.astrobio.net/news/m...thread&order=0&thold=0

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Pala Kolumbija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11087 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.