Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

APC stabilizator ili neki lošiji UPS

[es] :: Ostali hardver :: APC stabilizator ili neki lošiji UPS

[ Pregleda: 5115 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sadamX

Član broj: 58825
Poruke: 42
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon APC stabilizator ili neki lošiji UPS20.06.2006. u 12:50 - pre 217 meseci
Da li je svrsishodnije uzeti
1. APCLine-R 1200VA Automatic Voltage Regulator (dakle jedan stabilizator) cena oko 4700 din
ili neki manje kvalitetan UPS kao npr:
2. Mustek UPS PowerMust 800 USB cena oko 5700 din
Prvenstveno me zanima fizička sigurnost hardvera . Odnosno autonomija od 15 min nakon nestajanja struje mi nije primarni cilj.
 
Odgovor na temu

cika pera
cika pera
Beograd

Član broj: 71104
Poruke: 108
*.yubc.net.

Sajt: www.servisploca.com; www...


+1 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS21.06.2006. u 00:07 - pre 217 meseci
Najbolje je uzeti dobro napajanje. Ono "predimenzionisano, tesko i skupo", koje ne crkava kad se zaljuja mreza 220V.
Jeftin ups ne stiti racunar od crkavanja u slucaju loseg napona. Jeftin ups ne stiti ni sam sebe. Jeftin ups ne pegla napon iz mreze. UPS ispod 500eur ne radi ono sto ti treba, ali moze obezbediti 15 min autonomiju po nestanku mreze 220V.

Stabilizator od 4700 dindzi ne uliva poverenje. Sta li nesrecnik od 50eur moze da stabilise, kada je autotrafo od 1200va duplo skuplji od celog uredjaja. Verovatno je u kutiji gomila lc filtera, i iskoriscen princip induktivne stabilizacije iz stabilizatora za stare lampaske televizore. Ako se za njega odlucis, moguce je da ce ti strujomer ici sporije jer trosis reaktivnu snagu, odnosno kalemovima zavrces fazu. Ali to nije tema.

Preporucujem LC-POWER, prilicno je imun na promene ulaznog napona, na gliceve sa ulazne strane, kratke spojeve, temperaturu, induktivno opterecenje,.... Za raspon 175-240V siguran. Na ulazu su vdr-ovi od 245V. Ima i pozamasni kalem na ulaznoj strani, koji stiti od brzih promena u mrezi. Cak i kada crkne ne povuce nista sa sobom. Maksimalno stiti komp.
Garancija je 1 godina, a i preporuka servisera je da se napajanja posle tog vremena menjaju.
Za pare koje si mislio da izdvojis mozes kupiti LC-a od 550W, sa 14 cola fenom, koji izvlaci temperaturu sa procesora (resenje preuzeto iz "onih" vecnih brendova).
pozdrav.
Bolje je raditi 16 sati za zaradu nego 8 sati za platu!
 
Odgovor na temu

sadamX

Član broj: 58825
Poruke: 42
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS21.06.2006. u 15:14 - pre 217 meseci
Jasno je meni to "koliko para toliko muzike". Inače relativno dobro napajanje imam (DTK). Dva puta u situaciji kada je nekoliko uređaja u kući
crklo od nagle varijacije napona, komp se nije ni resetovao (uređaji jesu bili na istoj fazi sa kompom), čak su i zvučnici pored kompa crkli. Ono što mene brine je "moj novi LCD monitor";) . On mi je jadan nezaštićen. Zato me zanima da li bi mi korisniji bio taj APC stabilizator ili Mustek UPS ili da ga pustim na milost i nemilost distribuciji.
Ima li neko iskustva sa tim stabilizatorima. Ovo su mu specifikacije...
http://www.apc.com/resource/in...pec_index.cfm?base_sku=LE1200I
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS21.06.2006. u 15:15 - pre 217 meseci
Citat:
cika pera: UPS ispod 500eur ne radi ono sto ti treba, ali moze obezbediti 15 min autonomiju po nestanku mreze 220V.


Ovaj, ovo nije tačno.

Za 500 evra se mogu naći već prilično ozbiljni APC LineInteractive UPS-ovi, tako da... nemojmo preterivati.

Pozdrav

Citat:
cika pera: Cak i kada crkne ne povuce nista sa sobom.


Ovo si probao? Po kom to zakonu fizike je neko utvrdio da ovo napajanje ne "povuče" ništa sa sobom kada crkne? Ne postoji pravilo kojem su takva dešavanja podređena, tako da nema ni mogućnosti za utemeljenje takvih tvrdnji.

LC Power napajanje je OK, ali samo to - OK. I ne treba preuveličavati njegov kvalitet, jer za slične pare postoje i bolji modeli (npr. ThermalTake TR2-470w).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cika pera
cika pera
Beograd

Član broj: 71104
Poruke: 108
*.yubc.net.

Sajt: www.servisploca.com; www...


+1 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS21.06.2006. u 16:37 - pre 217 meseci
Citat:
cika pera: UPS ispod 500eur ne radi ono sto ti treba, ali moze obezbediti 15 min autonomiju po nestanku mreze 220V.


>Ovaj, ovo nije tačno.
>Za 500 evra se mogu naći već prilično ozbiljni APC LineInteractive UPS-ovi, tako da... nemojmo preterivati.

Pa valjda se u ovom slazemo. Rekao si isto sto i ja.


Citat:
cika pera: Cak i kada crkne ne povuce nista sa sobom.

>Ovo si probao? Po kom to zakonu fizike je neko utvrdio da ovo napajanje ne "povuče" ništa sa sobom kada crkne? Ne >postoji pravilo kojem su takva dešavanja podređena, tako da nema ni mogućnosti za utemeljenje takvih tvrdnji.

>LC Power napajanje je OK, ali samo to - OK. I ne treba preuveličavati njegov kvalitet, jer za slične pare postoje i bolji >modeli (npr. ThermalTake TR2-470w).

Da, probao sam da spalim kvalitetno napajanje i mogu ti reci da uopste nije lako. Pri tom sam merio tranzijente na +5 i +12V.
Ne postoji zakon fizike. Postoji elektricna sema, resenje pwm-a sa optokaplerom u povratnoj sprezi i cistom (bez gliceva) pobudom fetova. Brzina reagovanja je dovoljna da izlazni elektroliti (kojih ima o-ho-ho) mogu da progutaju sa manje od 5% povecanja. Podizanje stby napona na pwm-u (tipicno 24V) na preko 40V, sto je granica crkavanja cipa, ne izaziva ludovanje na izlazu, kao kod starih dobrih jnc-ova. Fetovi imaju smanjene ulazne kapacitete, hexfet ili vmos, ne znam, ali su definitivno "sledeca generacija". Ispravljacke diode su brze, snazne i dobro hladjene.

Postoje dva prekidacka mosfeta; kad jedan radi drugi miruje i obrnuto. Podesavanjem odnosa provodi-ne provodi vrsi se regulacija izlaznog napona. Vazno je da nikada ne rade oba. To elektronicari zovu srpski "brejk bifor mejk". Kada jnc poludi, dogodi se "mejk bifor brejk", i u delicu sekunde ostanete bez mnogo para. LC je ugradio treci impuls, vreme kada su oba tranzistora zakocena. Naravno da je takav princip primenjivan i u ciftecima, lidmanima, dtk i boljim napajanjima.

LC-a sam pomenuo samo kao primer kvalitetnog napajanja za male pare. Verovatno da postoje bolja napajanja, u slicnom cenovnom rangu. Samo, njih nisam ovako testirao, pa ne bih da pricam napamet.

Bolje je raditi 16 sati za zaradu nego 8 sati za platu!
 
Odgovor na temu

cika pera
cika pera
Beograd

Član broj: 71104
Poruke: 108
*.yubc.net.

Sajt: www.servisploca.com; www...


+1 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS21.06.2006. u 16:48 - pre 217 meseci
Svakako smo obojica promasili temu. Coveku uopste ne treba napajanje za racunar.

TFT nije veliki potrosac, i manje je podlozan uticaju eps-a. U slucaju crkavanja od strujnog udara vitalni delovi ostaju zasticeni, uglavnom strada samo ispravljac. To se moze lepo, brzo i sigurno popraviti. Najcesce je ispravljacki stepen na posebnoj plocici, odvojenoj od video- dela. Treba ga doneti jednom godisnje, na proveru i eventualnu zamenu elektrolita.
pozdrav.
Bolje je raditi 16 sati za zaradu nego 8 sati za platu!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS21.06.2006. u 17:00 - pre 217 meseci
U vezi onih 500 evra, vidim da ću morati da preformulišem... UPS APC SUA750I (750VA), košta 290 evra. Koliko je to manje od 500?

Inače, većina APC-ovih UPS-ova raspolaže sa AVR trafoom, tako da je jedino što ne pegla, frekvencija, ali to ne radi NI JEDAN poznati model, već linijski filteri.

E sad, u vezi probe... I nakon takvih testova, nije moguće predvideti moguće posledice po komponente, ako nešto zakaže. Idealna zaštita je jedino galvanski izvor, a kako još nije napravljeno napajanje zasnovano na tome, izlišno je tvrditi da neko napajanje nemože da uzrokuje oštećenje komponenti, jer se to dešava i daleko skupljim primercima.

Na kraju krajeva, UPS je i izmišljen zbog nemoći napajanja da zaštite opremu u odsudnom trenutku. To direktno implicira da ne postoji napajanje koje će uvek izuzeti komponente iz spiska spaljenih, nako neke teže havarije.

Probano, više puta, nažalost :( (DTK, umro i spalio dve trežine komponenti; Chieftec izgoreo, zajdno sa memorijom i HDD-om, razna druga "kvalitetna napajanja". Nema puno kvalitetnih koje naprave šou sa vatrometom, ali činjenica da ih ima, definitivno pobija ideju da su takva napajanja potpuno sigurna za komponente. ko ne želi da veruje - želim mu sreću, jer - trebaće mu).

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 21.06.2006. u 18:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

matan2
Goran Matovic

Član broj: 54211
Poruke: 33
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS30.06.2006. u 22:08 - pre 216 meseci
Pa moze kod nasih renomirenih proizvodjaca transformatora da naruci izolacioni trafo dovoljne snage za monitor za oko 20eur i da ga stavi u neku kutijicu (i to ima da se kupi) i eto najbolje zastite.
 
Odgovor na temu

cika pera
cika pera
Beograd

Član broj: 71104
Poruke: 108
*.yubc.net.

Sajt: www.servisploca.com; www...


+1 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS03.07.2006. u 15:27 - pre 216 meseci
Izolacioni trafo ne stiti od prenapona.

a u vezi ups-a, postoje dve vrste.
1. jeftini: Elektronika detektuje da ima napona u mrezi i releom ga prosledjuje do racunara. Releom prosledjuje znaci da napon kakav je - takav je ulazi u racunar (monitor). Znaci da prljav i nestabilan napon dolazi do potrosaca.
Nestala struja: elektronika ukljucuje invertor u ups-u koji od akumulatorskog napona pravi 220V i relej preusmerava ovaj napon do potrosaca. Ovaj napon se moze smatrati stabilnim.
2. skupi: 220V iz mreze napaja ispravljac u ups-u. Ispravljac dopunjava akumulator. Tih 220V ne ide nigde vise.
Istovremeno (i sve vreme) radi invertor koji se napaja pomenutom baterijom i generise 220V za napajanje potrosaca.
U skupljoj varijanti nema releja koji prosledjuje "prljav" napon iz EPS-a do potrosaca.
Mislite o tome.
pozdrav.
Bolje je raditi 16 sati za zaradu nego 8 sati za platu!
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: APC stabilizator ili neki lošiji UPS03.07.2006. u 22:19 - pre 216 meseci
Ovo sto cika pera kaze ima ponegdje nazive offline ups (jeftini) i online ups (skupi). Kad smo vec kod nacina rada UPS-a:
http://www.elitesecurity.org/t...pi-rada-karakteristike-pojmovi

 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: APC stabilizator ili neki lošiji UPS

[ Pregleda: 5115 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.