Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?

[es] :: Access :: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?

[ Pregleda: 3219 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?14.06.2006. u 18:45 - pre 217 meseci
Radim aplikaciju za autoservis ali imam problem sa upitom. Dakle vozila se servisiraju i svaki servis ima naravno svoj naziv i druge atribute. Meni treba upit koji bi izdvojio recimo prvih 5 najcescih servisa koji su radjeni za odredjeni model vozila. Evidencija najcescih servisa moze biti veoma korisna za poslovanje autoservisa...

 
Odgovor na temu

neddim
Mali Veliki
Salzburg

Član broj: 73995
Poruke: 110
195.222.49.*

Sajt: www.radiosarajevo.ba


Profil

icon Re: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?14.06.2006. u 23:23 - pre 217 meseci
Ako dobro razumijem:
- Svaki servis ima drugo ime i druge atribute (Znaci ni jedan nije isti)
- Ti zelis da ti se prikazuje 5 najcescih servisa u toku nekoga perioda po tipu servisa (Nije moguce, jer nemas kategorizirane, ili indeksirane, odnosno već definisane servise, jer kako si sam rekao svaki ima svoje ime i svoje atribute, tako da ni jedan ne moze da se ponovi vise od jednom, jer je svaki individualan)

No, ako sam pogrijesio, a ti mislis:
- Svaki servis ima drugo ime i druge atribute (Znaci ni jedan nije isti)
- Zelis da ti se prikazuje 5 najcescih servisa u toku nekoga perioda po tipu automobila, to je okej.

Treba da napravis query, koji ce ti prikazivati automobile, podesen tako da prikazuje po redu sa opcijom ASC. za one koji imaju veci broj.

Ukoliko imas nekih podatak o tabeli koju koristis, postuj ih ovdje, jer ovako na coravo ne mogu da znam sto tacno zelis.

Poz.
Ned.
 
Odgovor na temu

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon Re: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?18.06.2006. u 22:19 - pre 217 meseci
Znam da sam zapoceo ali ne stizem jer problemi naviru:)
Dakle,
najcesci servisi u toku nekog perioda ili uopste, mislim da vrati prvih recimo 5 vrednosti (5 naziva servisa) koje su najcesce. Svaka vrednost tj. svaki servis ima datim kad je radjen. Ako nije jasno . . .

[Ovu poruku je menjao darkog dana 19.06.2006. u 21:14 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon Re: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?24.06.2006. u 12:56 - pre 217 meseci
Zar niko????
Evo kako sam resio mada nije bas to sto sam trazio. Ovaj upit mi daje 5 najcescih servisa uopste, a meni je trebalo 5 najcescih al za svako vozilo (5 najcescih za golf 2, 5 najcescih za VW Passat B5 . . .) , znaci da grupise po vozilima.
Ja sam napravio prvo upit koji izlista sve servise (qryservisiSvi) a onda properties upita: Top values = 5


SELECT TOP 5 QryServisiSvi.Vozilo, QryServisiSvi.naziv_serv, QryServisiSvi.CountOfugradnjaID
FROM QryServisiSvi;
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?26.06.2006. u 14:29 - pre 217 meseci

qryBrojServisaPoVozilu daje pregled svih servisa po vozilima, i to je ocigledno:
Code:

SELECT ServisiVozila.Vozilo, Count(ServisiVozila.DatumServisa) AS CountOfDatumServisa, ServisiVozila.NazivServisa
FROM ServisiVozila
GROUP BY ServisiVozila.Vozilo, ServisiVozila.NazivServisa
ORDER BY ServisiVozila.Vozilo, Count(ServisiVozila.DatumServisa) DESC , ServisiVozila.NazivServisa;


ORDER BY je vazan, sledeci kveri nece da radi bez ORDER BY u prvom kveriju.
qryBrojServisaPoVozilu_Top5:
Code:

SELECT A.Vozilo, A.NazivServisa, A.CountOfDatumServisa
FROM qryBrojServisaPoVozilu AS A
WHERE A.NazivServisa IN
(SELECT TOP 5 B.NazivServisa
FROM qryBrojServisaPoVozilu AS B
WHERE A.Vozilo=B.Vozilo
ORDER BY B.CountOfDatumServisa DESC);


Kveri qryBrojServisaPoVozilu_Top5 moze da vrati i vise od 5 rekorda, u slucaju da imamo vise servisa koji su trazeni za isto vozilo isti broj puta. Naprimer, za Fiat imam 3 servisa koji su trazeni 10 puta, pa jedan 9 puta i tri od osam puta. To je vise od 5. Nije moguce dobiti tacno 5 ako iam servisa sa istim brojem - koji da uzmemo a koji da odbacimo?

Vozilo NazivServisa CountOfDatumServisa
Fiat Centriranje trapa 10
Fiat Zamena ulja 10
Fiat Zamena vodene pumpe 10
Fiat Stelovanje ventila 9
Fiat Rotacija guma 8
Fiat Zamena brisaca 8
Fiat Zamena svecica 8
 
Odgovor na temu

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon Re: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?30.06.2006. u 15:41 - pre 216 meseci
da i treba da vrati vise od 5 servisa ako su radjeni na istom vozilu. Ovo izgleda radi dobro. Hvala Zidar!
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: prvih 5 najcescih zapisa... kako resiti upitom?

[ Pregleda: 3219 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.