Premijer Zoran Đinđić održao je danas, povodom otkupa dela Telekoma, vanrednu konferenciju za novinare u zgradi Vlade Srbije u 12 sati.
Vlada Srbije potvrdila je da je sa Telekomom Italije postigla dogovor da otkupi svih 29 odsto njegovih akcija u Telekomu Srbije za 195 miliona evra, čime će Vlada postati vlasnik 80 odsto kapitala srpskog telekomunkacinog preduzeća.
Premijer Zoran Đinđić je istakao da je to nabolji posao koji je posle više godina napravljen u Srbiji i naveo da je u sumu koja će biti plaćena Italijanima uračunat i dug od stotinak miliona evra.
Prema njegovim rečima, novac Telekomu Italije će većinski vlasnik srpskog telekoma, PTT Srbije, isplatiti u sledećih šest godina.
Đinđić je naveo da je pocetak isplate većeg dela od 120 miliona evra planiran za januar i ta suma će biti isplaćena u četiri jednake mesečne rate, dok će isplata ostaka početi nakon tri godine tokom kojih neće biti obračunavane kamate.
Srpski premijer je istakao da je uređivanjem upravljackih odnosa i smanjenjem akcionara sa tri na dva, vrednost Telekoma odmah udvostručena i otvorena je mogućost za investranje. On je istakao da vlada Srbije ne namerava da otkupljuje deo grčkog partnera, firme OTE, i istakao da je toj kompaniji obećano da će novim dogovorom biti zaštićena njena manjinska prava.
Đinđić je ukazao da je i pored nesređenih odnosa Telekom dobro poslovao i naveo da je u ovoj godini ostvario dobit između 55 i 60 miliona evra. "Iduće godine očekujemo dobit od 100 miliona evra, od čega će jedan deo biti moguće upotrebiti za plaćanje duga Italijanima", dodao je on.
Đinđić je rekao da su pregovori sa Italijanima trajali osam meseci i da je ovakav povoljan sporazum bio moguć tek posle promene vlasti u Italiji, jer je nova vlada odlucila da raščisti sve sumnjive ugovore svojih prethodnika.
Predsednik Vlade Srbije je najaviio i skoro rešavanje odnosa PTT-a sa partenerom u operateru mobilne telefonije kompaniji Mobtel, gde vlada smatra da treba da joj pripadne većinsko vlasništvo jer je većinski partner BK trejd donosio štetne odluke na račun PTT-a.
Generalni dirkektor PTT Srbije Srđan Blagojević je naveo da će "servisiranje prvog dela duga italijanskom telekomu biti obavljeno iskljucivo preko domaćih banka".
Prema njegovim rečima, otkup 29 odsto akcija za 195 miliona evra je veliki uspeh, jer su ga Italijani pre četiri, pet godina platili 997 miliona dolara.
Ministarka saobraćaja i telokomunikacija Srbije Marija Rašeta-Vukosavljević je rekla da je italijanskom partneru od osnivanja Telekoma ispalćeno 39 miliona evra za "knou hau", na šta je Đinđić dodao da "Italijani izalaze iz Telekoma Srbije sa velikim gubitkom".
Njihov gubitak je bio "neminovan" jer je ugovor o osnivanju Telekoma Srbije napravljen tako da blokira rad tog preduzeća, istakao je srpski premijer Zoran Đinđić.
U Rimu je sinoć saopšteno da vrednost akcija koje će Telekom Italija prodati "PTT Srbiji" iznosi 195 miliona evra.
Mediji su u vreme prodaje dela Telekoma, kada je 20 odsto deonica kupila i grčka kompanija OTE, pisali da je posao zaključen za 1,57 milijardi nemačkih maraka (922 miliona dolara). Od te sume, italijanski telekom STET isplatio 701,77 miliona maraka 48 sati posle potpisivanja ugovora, 10. juna 1997, 117 miliona u narednih šest meseci, a 74 miliona u martu 1998.
Rimski list "Republika" je, međutim, u februaru prošle godine objavio da je italijanska strana, prilikom otkupa udela u Telekomu "Srbije", tražila više miliona dolara mita, nakon čega je pokrenuta istraga i formirana parlamentarna komisija.
"Republika" je tada iznela i detalje, navodeći da je zahvaljujući tom poslu bivši jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević došao do neophodne gotovine u periodu između sankcija zbog rata u Bosni i novih uvedenih zbog Kosova.
Nakon objavljivanja članka u "Republici", tužilaštvo u Torinu pokrenulo je istragu, a formirana je i italijanska parlamentarna komisija.
Telekom Italija saopštio je da u sklapanju posla nije bilo neregularnosti, dok su jugoslovenski zvaničnici demantovali izveštaj.
Bivši šef italijanske diplomatije Lamberto Dini demantovao je da je italijanska vlada imala bilo kakvu ulogu u kupovini akcija Telekoma "Srbija”(beta)