Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1121562 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pristo
dejan pristajko
Banja Luka

Član broj: 26889
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.01.2012. u 18:41 - pre 148 meseci
Pozdrav

Ja i zena odavno planiramo da idemo za Australiju, ali kad god pogledamo mislimo da je to na neki nacin nemoguce. Ja cu ispricati svoja iskustva i svoj zivot, pa ako moze neko savjetom da mi pomogne sta da radimo, ocekujem da ce noskich biti kao i obicno taj koji ce pomoci.

Ja imam 34 godine, supruga 25. djece nemamo. Ja sam zavrsio visu trenersku skolu odsjek fudbal (ne pije vode), srednju veterinarsku i srednju ugostiteljsko turisticku skolu. U zivotu sam svasta radio, najvise konobarisao, a pored toga, drzao vlastiti bebi sop, radio kao prodavac u trznom centru, magacioner u firmi koja prodaje sanitarije, radnik na benzinskoj stanici, komercijalista.... Kao sto je to normalno u ova luda vremena kod nas, na malo mjesta sam bio i prijavljen, ali bez obzira na to mislim da nijedno od ovih zanimanja se ne vodi kao deficitarno. Engleski jezik govorim i citam solidno, sad ne znam koliko je rigorozan test, mislim da bih ga morao malo doraditi da dobijem prolaznu sedmicu. Supruga je zavrsila ekonomski fakultet, smjer bankarstvo i trgovina. Ona takodje nema iskustva u svojoj struci. Ona je bila u Australiji kod svoje rodbine 2009.godine. Oni su i sad spremni da nam izadju u susret, ali mi moramo uraditi ono sto je nase ovdje.

Konkretno mene interesuje sta bi bilo pametno da uradimo, da apliciramo za privremeni posao ili ? Koliko kosta sva ta peripetija oko podnosenja papira, potrebne dokumentacije?

Molim za pomoc

Unaprijed hvala
 
Odgovor na temu

svetla
razlicito kako preveduvac so germanski i
laboratorija

Član broj: 297263
Poruke: 79
79.125.205.*



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.01.2012. u 21:03 - pre 148 meseci
ne bi znaela sto da kazam jas isto sakam da odam od makedonija sum i ovde e strasno tesko imam rodnini vo avstralija no samo najblizok clen od semejstvoto moze da ve zeme od ostala rodbina nisto imam isto beby shop no mnogu tesko odi se sega vo ovie ludi vreminja mi isprakaat linkovi za popolnuvanje na formulari ama ne e nisto konkretno dali vie bi mozele da mi kazete nesto poveke
 
Odgovor na temu

binis
Binis Sinia
Trejder
Banja Luka

Član broj: 298122
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.01.2012. u 22:54 - pre 148 meseci
Iseljenje u Australiju



Ja sam Siniša iz Banjaluke.

noskich prvo da ti kažem da činiš veliko djelo pomažući svim ovim ljudima ovde na forumu, svaka ti čast.

Mene interesuje iseljenje u Australiju. Imam 35 godina, oženjen i otac dvoje djece, supruga je frizer a ja sam po zanimanju stolar. Engleski IELTS test sam polagao prije 2 godine i imao sam 4. 5 iz 3 oblasti (čitanje, pisanje, slušanje) samo sam govor imao ocjenu 5. 0, tada sam polagao probno da vidim gdje mi je znanje a takođe sam imao nekakvu ponudu da upišem kurs (neku školu) u AU koja je (ponuda) kako se kasnije ispostavilo bila lažna. U Australiji imam dvije tetke i strica koji su tamo sa porodicama već dugi niz godina i koji bi mi pomogli prilikom iseljenja ali ni oni sami nisu upućeni kako i šta.

Ja sam malo tražio po netu i pronašao sam da ispunjavam uslove godina (35), zanimanja (stolar) i poznavanja jezika (IELTS 4. 5 iako sada imam daleko bolje znanje mislim da mogu hladno dobiti 6 ako ne i 7 iz sve 4 oblasti) samo me muči jedan problem, čitao sam da je potrebno radno iskustvo u struci za iseljenje. Kod mene je problem što me poslodavac nije prijavio i ja radim na crno ali sam radio nekoliko poslova tako da nije sve u struci, (nemam to u radnoj knjižici) ja sam bez socijalnog i staža, poslodavca sam zamolio i on kaže da nije problem da bi mi dao potvrdu koja bi bila ovjerena pečatom njegove firme da sam kod njega zaposlen ali mislim da to nepije vode pogotovo to vrijeme što sam radio kao stolar bilo je Part time. Sada sam nešto razmišljao da idem prvo sam bez porodice da upišem neki kurs ili barem engleski pa da tamo opet upišem drugi kurs dok se ne snađem, treba mi nešto što je veoma brzo a usput da mi netreba baš neka velika lova da bi otišao. noskich Molim Vas u koliko možete da mi date neki savjet šta je najbolje?

Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.bitinfo.rs.



+18 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.01.2012. u 23:29 - pre 148 meseci
Hvala za CRICOS
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.01.2012. u 23:55 - pre 148 meseci
Pristo, vec je receno desetinama puta da ako tvoja profesija nije na listi i nemas najuze rodbine u Australiji (roditelji, deca, rodjena braca i sestre) jedine dve opcije su privremena radna i studentska viza. Ni jedna ne garantuje ostanak. Dobiti posao iz Srbije u Australiji je veoma tesko, cak i u Australiji je tesko bez papira i lokalnog iskustva. Studije zahtevaju velika ulaganja a imaju neizvestan ishod posto se lista zanimanja menja svakih sest meseci, a treba studirati minimum dve godine da bi se moglo projaviti.
Zakljucak - mislim da ne postoji dobra opcija za tebe.

Binis, da bi dobio licencu za bavljenje profesijom (u tvom slucaju od TRA) moras nekako dokazati radno iskustvo. Da li bi TRA tvoju papirologiju prihvatio ili ne ja to ne znam i ne mogu da znam.
Pogledaj http://cricos.deewr.gov.au/Course/CourseSearch.aspx imas listu svih kurseva pa nadji sta ti odgovara.

Ne znam sta ti podrazumevas pod velikom lovom, racunaj da je najjeftinija karta oko 1000 dolara, IELTS oko 300, medicinski pregled mozda 200-300, prevod sudskog tumaca, prijava za vizu - sve te cene ne znam koje su sada jer sam ja otisao pre cetiri godine to moras da proveris. A i morao bi imati makar 3-4 hiljade da poneses, ne mozes ocekivati da ces naci posao po sletanju na aerodrom.
Poslove na crno nije tesko naci, ali je stvar u tome da to uglavnom ide po etnickoj osnovi: Kinezi zaposljavaju Kineze, Indijci Indijce itd. Ja nisam uopste u kontaktu sa ljudima iz ex-YU ovde, ali koliko sam cuo ta nasa zajednica uglavnom nudi neke poslove na gradjevini posto nasih restorana ima veoma malo i uopste nema toliko ponude poslova koliko ima za masovnije zajednice tipa Kineza i Indijaca.

Jos jednom da ponovim moje misljenje - ne vidim sta bi dobio dolaskom ovde na studentskoj vizi ne nekom bezveznom kursu i radom na crno. Da dobijes papire ne mozes, da dobijes posao u struci veoma tesko, da dobijes dobro placeni posao takodje veoma tesko.
Druga je stvar kad neko dodje iz Bangladesa ili sa Tajlanda pa onda se tako muci na crno i skrpi 25-30 hiljada za par godina jer on sa tim parama moze da kupi solidan dvosoban stan u predgradju ili otvori mali biznis. A u Srbiji sa tim parama se ne moze mnogo uraditi.

[Ovu poruku je menjao noskich dana 27.01.2012. u 01:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.01.2012. u 11:44 - pre 148 meseci
Zdravo svima! I ja se interesujem za odlazak u Australiju kao skilled independent. Diplomirani sam mašinski inženjer (master), radim regularno prijavljen u struci pet i po godina, besprekoran Engleski... Godine za sada nisu problem ;). Mislim da poena i novca za odlazak imam. Došao sam do polovine teme sa čitanjem, pa imam par pitanja:

1. Počeo sam da radim 2006., a diplomirao 2009. Da li mi se kao iskustvo u struci računa 3 ili 6 godina? Pre prvog zaposlenja sam ispolagao sve ispite, što mogu dokazati potvrdom o položenim ispitima.

2. Završio sam smer za motorna vozila, a radio sam dva posla koja nemaju veze sa užim usmenjem: inženjer u održavanju građevinskih mašina i projektovanje i organizacija proizvodnje aluminijumske stolarije i fasada. Da li mi to što u usmerenju nisam radio i što sam radio u različitim granama mašinstva može praviti problem pri assessment-u kod Engineers Australia?

3. U prethodnoj firmi se promenio direktor i većina ljudi koji su mi bili nadređeni, ostao je samo tehnički direktor. Ko mi iz te firme može potpisati papire kojima dokazujem šta sam tamo radio - gde unosim opis posla? Novi direktor ( ovlašćeni potpisnik ) nije radio sa mnom. Da li je tehnički direktor ima dovoljno visoki položaj da bi tako nešto potpisao? Da li da potražim bivšeg direktora ili da dam da mi se ispotpisuju svo troje :) ?

4. Koji zahtev mora ispuniti supruga da bi mogli da imamo i 5 poena s njene strane ( za svaki slučaj :) )? Engleski dovoljno dobro zna da može proći IELTS a da ne upisuje školu u Australiji, ali nema radnog iskustva u zanimanjima na SOL listi.

Hvala svima unapred na pomoći i puno sreće u dobijanju viza!

EDIT: Videh da je na pitanje 1. delimično odgovoreno u skorije vreme, ali se u mom slučaju vrsta rada i pozicija nije menjala da sticanjem diplome.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 27.01.2012. u 14:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

binis
Binis Sinia
Trejder
Banja Luka

Član broj: 298122
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.01.2012. u 23:14 - pre 148 meseci
To nije velika lova sto si naveo, kao sto rekoh tamo imam rodbinu i čeka me posao odmah tako da mi to nije problem, nego me interesuje sta ako upisem kurs za stolara tamo a to je extra trazeno a ionako ovde imam tu skolu i onda tamo dobijem posao i napravim papire nakon zavrsenog kursa, na to sam mislio da upisem neki kurs za zanimanje koje je njima deficitarno i da ostanem tamo.
 
Odgovor na temu

Dacka...
111,111
Banja luka

Član broj: 297912
Poruke: 5
31.223.221.*



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland28.01.2012. u 15:53 - pre 148 meseci
Noskich hvala ti, ves smo procitali ovih dana vecinu toga i vidimo da nece biti lako.

Najbolje da diplome zaboravimo, od njih nemamo nista tamo trenutno, e sad kad bi se odlucili prekfalifikovati u deficitarna zanimanja koja su tamo
potrebna, da li bi bilo bolje da uradimo prekvalifikaciju ovdje, ono sto ce njima biti jos godinama potrebno, pa da onda supruga bude
nosilac aplikacije, godine ispunjava, profesor Engleskog, uradila je test probni sa maksimalnim rezultatom, I ONDA DOLAZI TO ZANIMANJE DEFICITARNO,
(da lio je onda problem radno iskustvo)
postoji li teorija da u Australiji upise nekakvo deficitarno zanimanje, a da ja kao njen suprug imam pravo tad da radim, pa nakon nekog vremena
izdejstvujemo papire? Sta je po tebi bolje, realnije, manje kosta i da li uopste mozemo ici u ovom smjeru?
Skoro smo dosli iz Amerike sa studentskog programa, diplomirali smo i imamo nesto novca, jos nemamo djece a ne zelimo poceti zivot ovdje.
Cak smo mogli i ostati u Americi ali odavno imamo percepciju da idemo za Australiju, i za sad nailazimo na blokadu.
Mislili smo pomocu ugostiteljstva, posto smo odlicni ugostitelji a i kuvari ali to ''ne pije vode'' tamo.

Jos jednom Noskich hvala puno na dva brza, precizna i konkretna odgovora.
Naravno, pozdrav i pohvale i ostalima ali ipak noskicha treba da izdvojimo, a i administrator ovog sajta bi trebao nekako
da ga zapazi i na neki nacin nagradi.
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland31.01.2012. u 10:56 - pre 148 meseci
Citat:
MirosIav: 4. Koji zahtev mora ispuniti supruga da bi mogli da imamo i 5 poena s njene strane ( za svaki slučaj :) )? Engleski dovoljno dobro zna da može proći IELTS a da ne upisuje školu u Australiji, ali nema radnog iskustva u zanimanjima na SOL listi.


Da odgovorim sam sebi :) : supružnik može da dobije tih 5 poena samo ako i sam ispunjava uslove za nosioca.
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.mbb.telenor.rs.



+18 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland05.02.2012. u 02:04 - pre 148 meseci
Nema nikoga danima pa noskich malo uziva u letu za razliku od nas koji smo zavejani u snegu.Potpisao sam ugovor za detasman u Nemackoj na 9meseci od prvog marta ali dok ne udjem u bus nista im ne verujem. Interesuje me kada se sakupe sva dokumenta za TRA i pod pretpostavkom da se dobije potvrdan odgovor koliko ta verifikacija vazi vremenski,logicno je da lekarski pregledi ne mogu dugo da vaze.Pitam zato sto ako odem u Nemacku na 9meseci spremanje engleskog mora da ceka pa dali postoji mogucnost da oni izgube vaznost za period od 1-2 godine. Pozdrav sa zavejanog Kosmaja.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.02.2012. u 03:38 - pre 148 meseci
Zdravo, ne uzivam u letu vec sam bio jako zauzet ovih dana.

@Miroslav
1. Stvar sa ovim pitanjem je da se ne mozes prijavljivati i/i, vec samo ili/ili.
Znaci ili se prijavljujes u kategoriji diplomca sa iskustvom gde se racuna samo iskustvo nakon diplomiranja ILI se prijavljujes sa iskustvom bez diplome u kom slucaju je naravno potrebno imati daleko vise iskustva 6-8 godina. Ovo je pravilo za Australian Computer Society, a ne mogu da garantujem da svi ostali imaju isto pravilo, mada je verovatno da imaju.

2. Moze ti praviti problem, i diploma i iskustvo moraju biti direktno povezani sa zanimanjem za koje se prijavljues.

3. Ovo je pitanje na koje se ne moze dati direktan odgovor, to jest ja nisam gatara. Potrudi se da dostavis sto je moguce vise dokumentacije pa vidi kakav ce odgovor biti.

4. Sam si odgovorio.


@Binis to sto sam naveo je rad NA CRNO, kada dodjes sa studentskom vizom i onda radis bilo kakav posao po `kesh u ruku` sistemu.
Ako ti je vec obezbedjen posao u tvojoj struci onda je to druga prica. A ako je nesto izmedju da dolazis na studentsku pa trazis posao u struci onda je sve do srece, mozda nadjes bolje placeni posao u struci, mozda i ne pa budes radio na crno.

@Dacka, moguce je da jedan bracni partner upise studije narocito master pa da drugi radi neograniceno. Medjutim ovo je jako skupo i riskantno posto ne mozes znati kakva ce pravila biti za 2 godine koje su minimum da bi se mogla prijaviti kao diplomac za papire. Najbolje je dobiti sponzorstvo od poslodavca ako je moguce, mada je to veoma veoma tesko.

@zoran, da dokumenta zastarevaju, cini mi se da IELTS vazi jednu ili dve godine, proveri u Britanskom savetu. Medicinski pregled definitivno vazi samo godinu dana. Takodje i potvrda o neosudjivanosti mora biti sveze izvadjena pre prijave...
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.sonydadc.com.



+583 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.02.2012. u 13:50 - pre 148 meseci
Pozdrav svima :)

Pratio sam malo krajickom oka ovu temu , sada moguce je da sam moje pitanje preskocio ,
tako da se unapred izvinjavam ako bilo.

Ono sto mene interesuje, je kao i vecinu koji se zapute u zemlju kengura, plata. Nasao sam neki
online calcualtor i on mi je prikazao da za 5000 AUD mesecno neto , 60k godisnje, brutto plata
iznosi samo 78k. Od te plate je odbijen samo porez koliko sam video. Sta je sta ostalim socijalnim
davanjima ? Ovo kazem samo, posto bi u EU u tom slucaju brutto plata trebala iznositi duplo,
a mozda vise, zavisno od zemlje.

I jedno za dozvolu za it profesionalce : ukoliko se dobije, koliki je period vazenje, tj do kada
se moze koristiti bez nekih ponovnih provera i sl. , ukoliko ostanete u Evropi i ne odete u
Australiju ?



 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.02.2012. u 22:55 - pre 148 meseci
Kada je rec o plati statistika ti je ovde: http://www.abs.gov.au/ausstats/[email protected]/mf/6302.0
Na tom sajtu ima svakakve statistike pa mozes traziti.

Porez na platu: http://mozo.com.au/tips-and-to...lid=CNiproK3iq4CFUmMpAodtFjc5A
http://www.ato.gov.au/individu...nt.aspx?doc=/content/12333.htm

U principu prosecni porez na platu je 25-35% u zavisnosti od velicine plate, progresivan je. Najveci broj ljudi placa 28-30%.

Socijalna davanja - dve godine nakon dobijanja permanent residence imas pravo na naknadu za nezaposlene, pogledaj na sajtu Centrelink, to je mozda oko 300-400 nedeljno i dovoljno da se iznajmi skromna soba, za hranu i prevoz, osnovne stvari. Zdravstveno osiguranje pokriva vecinu stvari, ali ne pokriva stomatologiju, fizioterapiju i sve u vezi ocnog vida. Sa papirima imas pravo da studiras bez da ista platis sa tim sto ti se odbija oko 7% od plate nakon diplomiranja i to samo ako ti je plata visa od 40K godisnje, ako se iselis iz zemlje u praksi ne moras da vracas. Sva ova prava dobijaju i tvoj partner i deca ako dodju sa tobom.

Ima tu i neki dodatak za dete, za invalide, popusti na struju i komunalije za stara lica, jeftiniji smestaj od trzisne cene za siromasne i svasta - ne znam mnogo o tome posto se to nista ne odnosi na mene.

Ne razumem ovo za radnu dozvolu. Radna dozvola ovde se dobija preko sponzorstva poslodavca. Preko tog sponzorstva ako su jos neki uslovi zadovoljeni mogu se i dobiti papiri.
Viza se izdaje na odredjen broj godina nakon cijeg isteka se produzava ili ne - nema posebne razlike u poredjenju sa drugim drzavama.
Kada dobijes bilo koju vizu za Australiju na toj vizi je jasno napisano do kog datuma ti moras uci u Australiju. Nakon tog datuma ako ne udjes viza se ponistava.

[Ovu poruku je menjao noskich dana 07.02.2012. u 00:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
80.120.42.*



+583 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.02.2012. u 23:13 - pre 148 meseci


Citat:
noskich
Socijalna davanja - dve godine nakon dobijanja permanent residence imas pravo na naknadu za nezaposlene, pogledaj na sajtu Centrelink, to je mozda oko 300-400 nedeljno i dovoljno da se iznajmi skromna soba, za hranu i prevoz, osnovne stvari. Zdravstveno osiguranje pokriva vecinu stvari, ali ne pokriva stomatologiju, fizioterapiju i sve u vezi ocnog vida. Sa papirima imas pravo da studiras bez da ista platis sa tim sto ti se odbija oko 7% od plate nakon diplomiranja i to samo ako ti je plata visa od 40K godisnje, ako se iselis iz zemlje u praksi ne moras da vracas. Sva ova prava dobijaju i tvoj partner i deca ako dodju sa tobom.


Hvala ti na opsirnom odgovoru, ali nisi odgovorio ono sto je mene zanimalo :)

Kada sam rekao socijalna davanja, nisam mislio da drzava meni nesto daje, vec ono sto ja moram davati drzavi
za zdravstvenu zastitu i penziono osiguranje... ovde u evropi je sve to obavezno i ide u porez na platu
od 40%... Kako je to u AUS ? A za plate, stvorio sam neku sliku za koliko bi minimalno dosao, ne znaci
mi ako neko ima manju ili vecu platu.

A znaci mora se i sad za AUS traziti poslodovac, ne mozes dobiti bodove na osnovu struke pa onda
sam traziti posao ...
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.02.2012. u 23:38 - pre 148 meseci
Moras biti jasniji i precizniji onda.
Ovde je penziono organizovano tako da ti poslodavac uplacuje 9-17% od plate na jedan racun kod fonda koji odaberes (superannuation). Taj novac je zamrznut do cini mi se 55-te godine. Ti mozes odabrati jednu od obicno 8-10 opcija kako se taj novac investira. U privatnim firmama to je obicno 9%, a u javnim ide i do 17% kao sto su univerziteti. Mozes i otvoriti svoj privatni superannuation racun kod banki koje to nude i onda licno upravljati i menjati nacin kako se novac investira.
Penzija nije garantovana sama po sebi; ako ti taj novac u fondu potpuno ulozis u akcije i akcije naglo izbube vrednost onda si i ti izgubio taj novac.
Neki poslodavci kada daju ponudu plate racunaju super kao deo paketa, a neki ga dodaju na neto platu kao ekstra sumu.

Za medicinsko osiguranje ako imas platu iznad odredjene minimalne sume onda placas 1% plate za to. Ako imas vecu platu iznad cini mi se 75K godisnje onda placas jos 1.5% ekstra, ali to mozes izbeci ako uplatis privatno osiguranje koje je najjeftinije oko 500 dolara godisnje.

Imas dve varijante: privremena radna viza ili employer sponsored useljenicka viza - za obe ti treba sponzorstvo, brze se procesuiraju nego kada nemas ponudu posla i sa drugom mozes direktno da se prijavis za permanent residence; ako nemas ponudu posla prijavljujes se za independent imigracionu vizu i na to se dosta ceka, 2-3 godine u proseku, a i duze, sve zavisi kako ti zapadne jer stalno menjaju pravila.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
80.120.42.*



+583 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.02.2012. u 15:47 - pre 148 meseci
Hvala ti na odgovoru, a sto se tice preciznosti, nisam navikao
da meni drzava ista daje, tako da sam podrazumevao da su moja davanja :)

A sto se tice poreza , mnogo je povoljnije nego u Evropi, sada ne znam da li
zato sto je drzava vec bogata ili sto trebaju privoleti nekako ljude da dodju tamo :)

Pozz!
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1877
*.teol.net.



+166 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.02.2012. u 20:32 - pre 148 meseci
@Noskich

pozdrav svima, Noskich hvala na opsirnim sugestijama ovde...

Pitanje koje imam je malo cudno. Imam 2.5 godina visu skolu iz oblasti koja je na SOL listi (telecomm. engineering). Medjutim, u konstelaciji odnosa svega i svacega, potrebno je da mi se prizna Bachelor degree iz te oblasti. Koliko vidim sa linka Bachelor degree je diploma sa min 3 godine skolovanja nakon 12 godisnjeg "schooling-a". Kolika je sansa da mi se prizna kod odgovarajuceg assessment authority-ja diploma Bachelor ili cak Professional Engineer (Academic qualification is an Australian four year Bachelor
of Engineering degree following twelve years of schooling, or equivalent.) obzirom da prilazem i Summary statement koji govori o 12 godina iskustva u struci.

I, sta je uopste zanimanje Engineering Technologist?

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.02.2012. u 23:12 - pre 148 meseci
O bilo kakvom privoljavanju ljudi nema ni govora posto je red za odobravanje useljenicke vize ogroman; vec ti rekoh da se u proseku ceka 2-3 godine za independent useljenicku vizu, a nemali broj ljudi ceka 4-5 pa cak i vise godina. Ja na primer imam kolege na poslu koji jos nisu dobili papire nakon 3-6 godina zivota unutar Australije.
Jednostavno imigracioni sistem ovde je kao lutrija, ako se prijavis u vreme kada ti trenutna pravila odgovaraju dobijes permanent residence za do 6 meseci ako si interni aplikant ili eksterni sa sponzorstvom poslodavca ili sponzorstvom jedne od drzava, a ako se u medjuvremenu pravila promene onda cekas ko zna koliko. Ja sam imao ogromnu srecu da sam od trenutka prijave do dobijanja permanent residence cekao nesto manje od mesec dana.

A tebi ako je najvaznije da izbegavas porez onda imas mnogo bolje varijante od Australije, npr. bliski istok - UAE, Bahrein, Kuvajt - porez je 0, pa onda Hong Kong i Singapur oko 7-10% a mozes i na Bahame isto 0.

DSL pitanja su ti veoma specificna i ja na njih ne mogu da dam bilo kakav odgovor jer jednostavno ne znam. Cak i da znam opet ja nisam gatara da predvidim kako ce assessment authority tretirati tvoj slucaj. Jedini koji ti mogu dati odgovor su upravo oni, kontaktiraj ih pa vidi.
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1877
*.teol.net.



+166 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.02.2012. u 09:14 - pre 148 meseci
U pravu si, vec kucam mejl... cisto sam trazio misljenje i procjenu.
 
Odgovor na temu

Aineko
Scientist
Melbourne

Član broj: 298917
Poruke: 37
*.bitstream.orcon.net.nz.



+1 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland09.02.2012. u 11:58 - pre 148 meseci
"Sa papirima imas pravo da studiras bez da ista platis sa tim sto ti se odbija oko 7% od plate nakon diplomiranja i to samo ako ti je plata visa od 40K godisnje, ako se iselis iz zemlje u praksi ne moras da vracas. Sva ova prava dobijaju i tvoj partner i deca ako dodju sa tobom."

ja bih jako volela da si u pravu za ovo, ali nije tako jednostavno. ovo je varijanta tek ako si citizen ili na nekoj od onih humanitarian viza. ako si 'obican' permanent resident (dakle ne na humanitarian vizi) placas onu Commonwealth Supported Places cenu, koja je btw sasvim prihvatljiva - za nesto sto ja gledam je oko 4 puta manja od international fees i mozes da platis u 4 rate. najbolja stvar je Research Training Scheme, tj. svi postdiplomski degrees koji su istrazivacki rad su besplatni za permanent residents/citizens.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1121562 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.