Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Priče o prosečnim platama!

[es] :: Vodič za posao :: Priče o prosečnim platama!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 32368 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DDN
Bg

Član broj: 73827
Poruke: 16
*.iiu.ie.



Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 13:47 - pre 217 meseci
Znaci 350 evra prosecna plata.
Ako su statistike tacne, pa to i nije tako lose. Zar nije bila oko 250?

Onda priznajem, pomak je ocigledan.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
212.200.218.*



+5 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 13:50 - pre 217 meseci
daj bre pricate gluposti oko toga da je 2000-te 70 dm bilo kao sada 350 eur. Sta hocete da kazete da je 2000-te sve bilo 10X jeftinije. Malo sutra...klima uredjaj 2000-te godine 2000 dm~1000 eur sada 250 eur. Televizor Sony 21" 1000 dm ~500 eur sada 250 eur. Takvih primera je gomila.
Onaj sa prosecnom platom 2000-te je za klimu morao da radi 28.6 meseci, a danas samo jedan mesec, a danas moze ako hoce da je uzme i na kredit sto je 2000-te bilo nezamislivo.

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 13:53 - pre 217 meseci
Hajde sad da ostavimo na stranu ko je šta podrazumevao, jednostavno nisi bio dovoljno jasan, sama činjenica da te nisam razumeo je dokaz za to.
Citat:
kobrejabre: To je argument jer:
1. Takvih ljudi ima manje.
2. Kada ne prime platu, onda njihova 0 ne ulazi u prosek po novom nacinu obracunavanja.

Pre nego što ovo proglasiš argumentom, bitno je da prvo odgovoriš na pitanja:
1) Koliko manje je takvih ljudi danas, ako ih je uopšte manje?
2) Koliko je takvih ljudi bilo ranije, tj. koliko su oni uopšte uticali na prosek.
U šta sumnjam da možeš.
Citat:
kobrejabre: Realno, vecini je danas bolje. Medjutim, ova tvoja konstatacija itekako ima smisla - razlika je mnogo manja nego sto to goli brojevi pokazuju.

Kao što je neko ranije već istakao, brojevi itekako mogu da pokažu realno stanje - pod uslovom da se ispravno njima rukuje. Koliko je ta razlika manja? Koliko si za tih 70DM mogao da kupiš litara benzina? Koliko je od tih potrošenih 70DM išlo u budžet države za plate doktorima i prosvetarima? I, kad smo već počeli sa demagogijama, koliko je, na kraju krajeva, tih 70DM moglo da ti garantuje da nećeš dobiti poziv za vojsku i ostaviti koske u tuđoj zemlji?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 13:54 - pre 217 meseci
Citat:
DDN: Znaci 350 evra prosecna plata.
Ako su statistike tacne, pa to i nije tako lose. Zar nije bila oko 250?

Mislim da je 350 bruto, neto je i dalje nešto preko 200. Očekuješ da može tako preko noći da poraste?
 
Odgovor na temu

bogos_z
Novi Sad

Član broj: 60795
Poruke: 41
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 13:55 - pre 217 meseci
Citat:
magnat: Dzabe ti plata i od 2000 eura ako su ti nezaobilazni troskovi 1995 eura.


Dzabe sto se moglo preziveti i sa 30 (u vreme kad se zaradjivalo 35), kad su cene zivota bile nerealne.
Na putu do plate od 3000e i troskova zivota od 1500e, mi smo na pocetku, a kraj se nece videti ni 2020g. Tako nam je valjda sudjeno.
 
Odgovor na temu

Wega
Novi Sad

Član broj: 31412
Poruke: 127
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.format.co.rs


+1 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 14:00 - pre 217 meseci
@DrJekyll

Citat:
Tja, bolje da nije nista upisivala jer takvih ima ko zutih mrava

Citat:
2. ako je ovo sto je zavrsila neka "skola" onda si u pravu, bolje da vise ne baca pare na to..


je l' mozes malo da mi pojasnis ove dve recenice. nisu mi bas najjasnije a ne bih da se zalecem....


mislim, ima jos primera

covek zavrsio ftn pa radi u prodavnici mobilnih telefona
mikrobiologija pa u trafiku...
plate su i ovde 10000, za prijavu ne znam

A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 14:17 - pre 217 meseci
Citat:


Wega

je l' mozes malo da mi pojasnis ove dve recenice. nisu mi bas najjasnije a ne bih da se zalecem....



Hocu da kazem da kad covek upisuje nesto treba malo i da razmisli kakvu perspektivu ima za posao sa tom skolom sutradan, a ne da razmislja daj da upisem bilo koju visu skolu samo da bih imao "zvanje skolovanog coveka".. nisam imao nameru nikoga da vredjam, ali spomenuo si termin "silne skole", pa sam se zato malo ostrije izrazio u prethodnom postu.

Evo ti primer za moju struku, ima jako puno stomatologa bez posla u Beogradu, s druge strane u unutrasnjosti postoji veliki deficit ovog kadra, e sad, to sto oni nece da mrdnu dupe iz Beograda pa rade nesto drugo to je njihov problem..
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 14:36 - pre 217 meseci
znam da je malo offtopic.. ali mogu da kazem da je za takvu situaciju dosta kriva i stara vlast u jugi
evo na primer.. jedan profesor, iz jednog sela blizu morave.. covek je bio stvarno strucnjak na svom podrucju.. u ono selo su zbog njega dolazili svi zivi ruski kozmonauti..e sad.. takav covek, bi u svim normalnim zelmljama radio na nekom univerzitetu.. .. i imao prilicno solidnu penziju (mislim.. ako uzmemo u obzir situaciju u drzavi)..
e sad.. taj gospodin nije hteo da se uclani u partiju.. i taj gospodin nije nikad dosao na visu poziciju od ucitelja geografije u osnovnoj skoli (znate kakve su skole na selu..)
taj gospodi je umro pre par godina u stanu.. bez grejanja.. sa punom kadom dokumenata, punom sobom maketa i literature o astronomiji.. naravno.. znate kakva mu je bila penzija
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 14:57 - pre 217 meseci
Aman ljudi! Gledajte gde je problem: NECU DA MI NA OSNOVU PROSECNE PLATE GOVORE KAKO ZIVIM. U novinama pise da ja za svoju platu imam da kupim ovo i ono a to uopste nije tacno. Ja nemam para da kupim sve to. I onda kada bih nekome rekao da ja NEMAM PARA, sta bi mi taj rekao? Zasto lazes, statistika govori drugacije? Jednostavno, oni ignorisu veliki broj ljudi koji primaju manju platu. Nije ovde pitanje kada se bolje zivelo, nije toliko ni statistika problem. Pitanje je zasto se sluze takvim stvarima? Stvaraju laznu sliku da ja imam dosta toga da kupim a nemam. Neko rece trazi drugi posao. Vidim biju se svi za radnike, niko ne otpusta, svima trebaju. Oni koji su otpusteni nadjose posao na brzinu. Ma da, svi su ti ljudi neradnici, zato ne mogu da se snadju
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 15:12 - pre 217 meseci
Citat:

llux

I onda kada bih nekome rekao da ja NEMAM PARA, sta bi mi taj rekao? Zasto lazes, statistika govori drugacije? Jednostavno, oni ignorisu veliki broj ljudi koji primaju manju platu. Nije ovde pitanje kada se bolje zivelo, nije toliko ni statistika problem. Pitanje je zasto se sluze takvim stvarima? Stvaraju laznu sliku da ja imam dosta toga da kupim a nemam. Neko rece trazi drugi posao. Vidim biju se svi za radnike, niko ne otpusta, svima trebaju. Oni koji su otpusteni nadjose posao na brzinu. Ma da, svi su ti ljudi neradnici, zato ne mogu da se snadju


Citat:

mexico

E pa vidis ja znam ljude koji rade i primaju vise. Primali su nekada ranije manje nego sada, ali su im u medjuvremenu palte porasle, cak i ako racunas u Evrima. Nisu sedeli i cekali da im dodje dobra vila i carobnim stapicem podigne platu, vec su radili na tome da njihov rad vredi vise. JEDINI kojima nisu porasle plate ili pale su oni koji ne rade, tj. oni i dalje odlaze na posao ali ne rade nista ili gotovo nista i ocekuju da prime neke plate. Bune se sto "nema plata" ili su im "male plate". NIKOGA od njih nisam cuo da se buni sto nema posla.

 
Odgovor na temu

DDN
Bg

Član broj: 73827
Poruke: 16
*.iiu.ie.



Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 15:15 - pre 217 meseci
@llux

Covece pomiri se da je to PROSECNA plata u Srbiji....naravno da neko ima vise a neko manje, zato se i zove prosecna.
Stvarno ne znam cemu tolika prica o tome
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 15:34 - pre 217 meseci
To je neistina sto pise u novinama. U mom mestu je plata u proseku 13-14 hiljada. Nije tacno da ljudi nista ne rade. Pa valjda vidim. Znam da je samo u Beogradu veci prosek. Treba da se govori sta se sve ima kupiti za NAJNIZU PLATU. Vi bas volite da ignorisete ljude sa manjom platom? A i to sto govore da ne rade nista na nekim mestima, zar ti ljudi nisu otpusteni odavno? Ostavljeno je samo onoliko koliko im je potrebno. I manje! Neistina je da ljudi nista ne rade. Vidim da ovde ima posla a nema tih plata o kojima oni pricaju. Nigde! Gde da se premestam kad je svuda slicna plata? Sta ce covek od 50 godina da radi? Radice u kaficu? Nemojte da ih branite. Sluze se statistikama da zavaravaju
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 15:39 - pre 217 meseci
Jao bre al si nedokazan, pa radnicka klasa (obican radnik bilo gde) nikad nece imati prosecnu platu nego minimalac, i sta ti sad nije jasno?
 
Odgovor na temu

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 17:51 - pre 217 meseci
Vidim, lepo se razvila diskusija.

Prosečna plata ne znači ništa, a to je pokretač teme hteo da kaže. Bitno je koliko se standard popravio (pogoršao), a za to je potrebno uzeti u obzir i mnoge druge parametre.

Nemojte da uzimate u obzir klima uređaje, automobile itd. Oni se ne kupuju svaki dan. Sem toga, to što su npr. “klime” (pa i druga tehnika) dostupnije, nema baš puno veze sa Srbijom, već sa opštim padom cena (i kvaliteta) tehnike svuda u svetu, a usled povećane proizvodnje (kineski faktor itd.).

Uopšte ne vidim da je mnogo bolje ako sam npr. imao isti standard (čitaj: mogao da platim ono što je neophodno za život -- a to nisu klima uređaj ili auto -- već hrana, odeća, stanovanje) npr. 1997. (400 DEM), odnosno sada (300€~600DEM).

Ono što je svakako evidentno bolje, mada to samo lažno poboljšava standard, su krediti. Toga ranije gotovo da nije ni bilo. Ali oni samo odlažu, a ne ukidaju troškove, već naprotiv, povećavaju ih.


Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 18:51 - pre 217 meseci
Citat:
llux: To je neistina sto pise u novinama.

Šta je neistina? U kojim novinama? Linkuj batice članak na koji se pozivaš pa da prodiskutujemo, ovako do sutra možemo da paušalno optužujemo koga god hoćemo (argumenti, argumenti...).

Citat:
U mom mestu je plata u proseku 13-14 hiljada. Nije tacno da ljudi nista ne rade. Pa valjda vidim. Znam da je samo u Beogradu veci prosek.

Isto tako Beograd spada u TOP5 po stopi nezaposlenosti.

Citat:
Treba da se govori sta se sve ima kupiti za NAJNIZU PLATU.

Zašto, pobogu? Najniža moguća plata je 0.00 i za nju se naravno ne može kupiti ništa. Srbija zvanično ima 900 i kusur hiljada ljudi koji imaju tu najnižu platu, što je nekoliko puta manje u odnosu na ukupan broj radno sposobnih stanovnika. Zašto smatraš da bi taj podatak bio reprezentativniji od prosečne plate? ;)

Citat:
Vi bas volite da ignorisete ljude sa manjom platom?

Ne, ali sve mi se čini da ima da počnem da ignorišem ljude koji lupetaju gluposti...

Citat:
Neistina je da ljudi nista ne rade. Vidim da ovde ima posla a nema tih plata o kojima oni pricaju. Nigde! Gde da se premestam kad je svuda slicna plata?

Zar nisi gore napisao da je prosečna plata nerealna jer uključuje i one koji primaju po 100 i manje i one koji primaju po 100.000 i više evra mesečno? Šta je sad ovo?

Citat:
Nemojte da ih branite. Sluze se statistikama da zavaravaju

Ko - CIA, Vatikan ili možda neko treći? :)



//edit: E da... llux, baci pogled na moj potpis (pogotovo crveni deo, tamo imaš lep tekst o ovoj problematici ;)


[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 02.06.2006. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Milan S. aka Morlak
EU

Član broj: 58202
Poruke: 354
*.net
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!02.06.2006. u 23:51 - pre 217 meseci
>
Nisu ljudi "u mogucnosti" da uzmu kredit vec su "primorani" na to.Kredit
se ne uzima niti se daje kredit se - odobrava, a to je zbog radi toga sto
banke imaju prihode od kamata (topla voda...) ali i od onih "varijabilnih"
elemenata ugovora o kreditiranju.

Sistem je sledeci:Svetska banka, ili Evropska za obnovu i razvoj daju
kredite nekoj zemlji u tranziciji za koju se pretpostavlja da je strateski
vazna (tj. nije u stanju da ih vrati), kada se to desi (nakon 5+) godina,
(nova) vlada se pritiska i traze ekonomski, teritorijalni (da), i
politicki ustupci preko drugih organa.Naravno MMF upada sa idejom kako da
se "oporavi privreda" i sta biva - MMF "otkupljuje" dug i sad ti pricaj sa
MMF-om koji je pod patronatom zna se koga.Drzave su za bankarske
konglomerate ko fizicka lica za banke pa vi sad vidite...

Sto se prosecne plate tice njezina visina mozda ce posluziti nekome za "A
koliku platu ocekujes ako te primimo?"...mozda nesto drugo...e da ..a
kolika je prosecna plata ? odlucite se vec jednom.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!03.06.2006. u 05:09 - pre 217 meseci
Kada sam rekao "gde da se premestam kad je plata svuda slicna" mislio sam na mesto u kojem zivim. Pa valjda je to jasno. Neko je rekao koliko je najniza plata. Cini mi se 6000 dinara. Problem je sto ovde nemamo malo "sarenije" drustvo. Vise bih voleo da je ovo ostalo u Madzone, zato sto ovde ne zalaze mnogi a potrebno je da se o ovome zna. Ovde imamo dve vrste ljudi. Jedni su "sit gladnom ne veruje" a drugi se trude da brane malo ovu vlast. Vidim da ovde na ES-u vise ima ljudi sa malo visim standardom. Vidi se po njihovim predrasudama prema hajde da kazem "nizoj klasi" -To su ljudi koji mogu da diskutuju samo teorijski i statisticki. Nista od prakse

[Ovu poruku je menjao llux dana 03.06.2006. u 06:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!03.06.2006. u 09:55 - pre 217 meseci
Citat:

Jedni su "sit gladnom ne veruje" a drugi se trude da brane malo ovu vlast.


Ko god da je na vlasti, ako ti i dalje ides na posao samo da bi otisao, ili radio sa 10% efikasnosti kao sto je neko ranije spomenuo, tebi standard nece porasti.

Citat:

Kada sam rekao "gde da se premestam kad je plata svuda slicna" mislio sam na mesto u kojem zivim. Pa valjda je to jasno. Neko je rekao koliko je najniza plata. Cini mi se 6000 dinara. Problem je sto ovde nemamo malo "sarenije" drustvo.


Pa sta da ti kazem... ako mislis da je u Beogradu bolje spakuj kofere i dolazi... ali kad posle dva dana shvatis da je ovde konkurencija (za bilo sta) veca bar 150 puta nego u tvom mestu shvatices da ovde bas i nije med i mleko, i da oni koji imaju vecu platu od proseka realno bi trebalo da imaju jos vecu, obzirom na to koliko rade.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!03.06.2006. u 11:34 - pre 217 meseci
Imam utisak da me i dalje ne razumete. Kad oni sve to statisticki obracunaju i kazu "prosecna plata je toliko i toliko..." ja se sa tim slazem i to mi nimalo ne smeta. Meni smeta kad oni kazu "hajde sada da vidimo sta sve covek u Srbiji ima da kupi za svoju platu..." -I onda to komentarisu, da li je dovoljno itd. I tu se ignorisu ljudi sa manjim platama. Niko se ne pita kako oni zive. Mnogi mi kazu "lele, pa ja bih skakao od radosti kad bih imao tu platu" -I opet kazem, radi se normalno. Ne radi se malo. A posla sa "prosecnom platom" nema, osim na gradjevini
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.l.strato-dslnet.de.



+7173 Profil

icon Re: Priče o prosečnim platama!03.06.2006. u 12:26 - pre 217 meseci
Citat:

Sistem je sledeci:Svetska banka, ili Evropska za obnovu i razvoj daju
kredite nekoj zemlji u tranziciji za koju se pretpostavlja da je strateski
vazna (tj. nije u stanju da ih vrati), kada se to desi (nakon 5+) godina,
(nova) vlada se pritiska i traze ekonomski, teritorijalni (da), i
politicki ustupci preko drugih organa.Naravno MMF upada sa idejom kako da
se "oporavi privreda" i sta biva - MMF "otkupljuje" dug i sad ti pricaj sa
MMF-om koji je pod patronatom zna se koga.Drzave su za bankarske
konglomerate ko fizicka lica za banke pa vi sad vidite...


Kao sto postoje pametna fizicka lica koja kredit koriste za pocinjanje posla, tako postoje i fizicka lica koja seku dupe da krpe usi.

Tako je isto sa drzavama, samo sto su drzave jos gore jer "fizicka lica" koja se bave kreditnom politikom ne odgovaraju za svoje greske.

Iza MMF-a stoje velike banke, i normalno je da je cilj MMF-a da uveca svoj kapital koji ulaze (zasto bi se inace bavili tim poslom kog djavola) - kao sto bi normalan cilj drzave koja uzima kredit od MMF-a bio da ga pametno potrosi u razvijanje biznisa.

Ko iskace iz toga, treba mu stratelj - ali ne krivimo banke sto neka budala uzme kredit da bi kupila lux kola, lux stan, otplatila kockarske dugove - i otisla u bankrot. Neodgovornost drzava nije razlog da se MMF pljuje kao institucija, jer pruza stvari koje mogu biti korisne - ako umes da ih koristis.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Priče o prosečnim platama!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 32368 | Odgovora: 130 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.