Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa

[es] :: Linux :: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa

[ Pregleda: 2636 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

in2dstorm
hope 4 EU

Član broj: 95765
Poruke: 82
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa30.05.2006. u 23:56 - pre 217 meseci
dobar dan dobri ljudi
imam 2 pitanja
imam za sada instaliran winXP, i slack 10.1 i planiram instalaciju susea 9.2, ostavio sam 5 gb slobodno(neparticionisano)
imam lilo kao loader i ne zelim da ga menjam
mislim da imam neku ideju ali nisam siguran sta i kako da promenuim u lilou da bi imao opciju za dizanje susea

znm da je bilo slicnih tema ali je u glavnom bila prica da lik zeli da zadrzi grub
znaci znam da treba da odem u /etc/...bla bla odem u edit liloa i onda
GDE UNESEM STA?
jedan kaze:
Code:
 
sve jedno ti je koji od ta dva boot managera koristiš. odluči se za jedan i modifikuj konfiguracijske fajlove za grub:
/boot/grub/menu.lst ili grub.conf
kod lilo-a je
/etc/lilo.conf
instaliraj samo njega u MBR
grub se instalira sa : #grub-install (hd0)
lilo: #lilo
i to bi bilo to

ali to je za grub, i mislim da nije bas isto i za lilo


drugo pitanje glasi:
da li mogu 1 swap particiju da korstim za oba linuxa??(i naravno kako?)
da ne objasnjavam to da mi nikad nece biti oba linuxa ukljuceni pa stoga mi ne treba..............
pozdrav!
djokin forum: http://djoka.17.forumer.com/index.php
i sajt http://www.geocities.com/djoka_iz_kaludjerice/
obavezno posetiti!!!!
covek je kralj!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa31.05.2006. u 00:37 - pre 217 meseci
2) Mozes da koristis istu swap particiju i za slack i za suse.
1) Instaliraj suse i nemoj mu dozvoliti da pregazi mbr (odnosno da instalira boot loader). Ne znam kako ide tok instalacije pa ti ne mogu pomoci,
ali i ako se to desi nije problem.
Kada se zavrsi instalacija idi u slack i u /etc/lilo.conf dodaj stavku za suse pa pokreni komandu lilo.
Uputstva kako se podesava lilo mozes naci u man stranicama ili na net-u.
Ovo bi bilo uopsten odgovor, pitaj sta te jos zanima.
 
Odgovor na temu

in2dstorm
hope 4 EU

Član broj: 95765
Poruke: 82
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa31.05.2006. u 00:42 - pre 217 meseci
da rezimiram prvo ovo za swap.
znaci kada me pita koju swap particiju cu koristii, ja odgovorim ovu koju vec koristi slack i to je to??? nema jos podesavanja?? drndanja i ostalo??? :))))))))))
wohoooooo!!! :)))))
Citat:
niceness: 2) Mozes da koristis istu swap particiju i za slack i za suse.
Kada se zavrsi instalacija idi u slack i u /etc/lilo.conf dodaj stavku za suse pa pokreni komandu lilo.
Uputstva kako se podesava lilo mozes naci u man stranicama ili na net-u.

pa na netu sam :)
aaa, kako se pokrece komanda lilo?? samo ukucam lilo ili....?

hvala ti za ovo ok swapa
poz

djokin forum: http://djoka.17.forumer.com/index.php
i sajt http://www.geocities.com/djoka_iz_kaludjerice/
obavezno posetiti!!!!
covek je kralj!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa31.05.2006. u 00:49 - pre 217 meseci
Swap:
Trebalo bi da je tako, probaj.

Lilo:
Da, pokrece sa samo sa lilo, trebalo bi da se nalazi u /sbin-u.
Odavno sam presao na grub pa se ne secam najbolje.

Srecno
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa31.05.2006. u 10:39 - pre 217 meseci
Za SWAP genealno može, samo provjeri kako radi hybernate opcija na linuxu. Inače linux sačuva stanje memorije na SWAP prije hibernacije. Pitanje je šta se desi kada nakon hibernacije bootuješ drugi linux.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa31.05.2006. u 17:58 - pre 217 meseci
Eva ja upravo na ovoj mašini imam instaliran Slack 10.2 i SuSE 10 i oba koriste istu swap particiju. Kod mene je bilo obrnuto, prvo sam instalirao SuSE, pa tek onda Slack. Verovatno bi i sam preoznao koju particiju SuSE koristi za swap, ali i ja sam u cfdisku postavio 82 tip particijije koju sam namenio za swap. Ne koristim hibernaciju, tako da nisam imao problema oko toga!

Što se LILO-a tiče SuSE sam uspeo da ubacim u meni kao other operaticvni sistem, a ne kao linux. Kada izaberem SuSE iz menija on pokrene GRUB koji je instalirao na svoju particiju i tek onda SuSE. Namestio sam timeout na nulu tako da mi ovo nije problem, ali 100 % postoji elegantije rešenje, samo što nisam imao vremena da pročitam ceo man lilo.conf!

Srećno...
 
Odgovor na temu

in2dstorm
hope 4 EU

Član broj: 95765
Poruke: 82
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa02.06.2006. u 21:14 - pre 217 meseci
ok. hvala.
mene zanima da li postoji mogucnost da ne instaliram grub za suse??
i da li da smestim suse u mbr ili root???
slack je u mbr-u, ali ciao sam sad negde na forumu da linux stavljas u mbr samo ako koristis njegov boot loader, sto ja u ovom slucaju ne bih radio.
poz
djokin forum: http://djoka.17.forumer.com/index.php
i sajt http://www.geocities.com/djoka_iz_kaludjerice/
obavezno posetiti!!!!
covek je kralj!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

in2dstorm
hope 4 EU

Član broj: 95765
Poruke: 82
*.panet.co.yu.



Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa05.06.2006. u 03:00 - pre 217 meseci
ljudi istalirao sam suse
ali imam novi problem. pogolemi!
sacuvao sam 5 gb za instalaciju slackware-a i tih 5 gb mi je postalo neupotrebljivo "unusable"
kada izbrisem neku particiju. npr swap, njenih 500 mb ode i sa tim unusable napravi normalan free space. neVOrevatno!ali zato ako posle napravim bilo kakvu particiju, recimo za linux, za slack, ostatak koji sam sacuvao za swap opet postane unusable.
sto se tice mountovanja i problema sa fajlovima to sam resio instalacijom suse linuxa. on sve vidi i nema sa njim problema.
ali sada zelim da instaliram slackware i imam 5 gb unusable space.
zaista mi je ocajnicki potrebna pomoc
bilo ko??
moooolim vas?
hvala

djokin forum: http://djoka.17.forumer.com/index.php
i sajt http://www.geocities.com/djoka_iz_kaludjerice/
obavezno posetiti!!!!
covek je kralj!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa05.06.2006. u 08:44 - pre 217 meseci
Koliko particija vec imas? Kako su rasporedjene?

Moja pretpostavka je da imas vec 4 primarne particije, pa ne moze da se napravi 5-ta (moguce je na danasnjim racunarima samo 3 primarne i jedna extended particija, i odredjeni broj u okviru te extended).
Dakle, kako si vec particionisao disk? Onih 500 mb swap particije mozda i ne mozes da upotrebis jer su negde u sredini (recimo izmedju 2 windows i jedne suse-ove), tako da vec imas 4 i ne mzoes da napravis 5-tu...

Ako imas suse vec instaliran, kao root pokreni ovo i vidi sta ce da ti ispise:
Citat:

# fdisk -l

Disk /dev/hda: 163.9 GB, 163928604672 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19929 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 * 1 7256 58283788+ 7 HPFS/NTFS
/dev/hda2 7257 12813 44636602+ c W95 FAT32 (LBA)
/dev/hda3 12814 19928 57151237+ f W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5 12814 12943 1044193+ 82 Linux swap
/dev/hda6 12944 19928 56106981 83 Linux

Kao sto vidis, ja ovde imam jednu NTFS (win xp), jednu fat32 za razmenu podataka, jednu extended u okviru koje imam swap i root particiju linuxa. Da mi je ostalo slobodnog mesta, mogao bi da napravim
a) primarnu particiju -bila bi /dev/hda4 ili
b) particiju u okviru extendedc particije - bila bi /dev/hda7
E sad, kod tebe je mozda ovako:
Citat:

/dev/hda1 * 1 7256 58283788+ 7 HPFS/NTFS
/dev/hda2 7257 12813 44636602+ c W95 FAT32 (LBA)
/dev/hda3 12814 19928 57151237+ 82 Linux swap
/dev/hda4 12944 19928 56106981 83 Linux
... prazan prostor ostatak.

Ako je tako, moraces verovatno da ubijes pariticiju na koju si instalirao suse (/dev/hda4), da nju pretvoris u extended (to bi noviji suse linux-i morali da rade i sami, ako se dobro secam), i u okviru extended otvaras ostale particije za druge linuxe, a swap ti ostaje primarna.




Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

in2dstorm
hope 4 EU

Član broj: 95765
Poruke: 82
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa05.06.2006. u 11:13 - pre 217 meseci
yeah. aleluja! hvala ti covek
e, sada postoji problem.
dakle bio si u pravu. imam 1ntfs za winxp, 1 iz doba dok sam imao samo win na kompu i ona je ntfs koja mi je bila za skladistenje podataka. obe su mi previse vazne
imam maxtor od 80gb od cega 10 ide na sistemsku win particiju, 56 na ntfs za skladistenje i na njoj imam 30gb zauzeto i od toga 90% mi je potrebno.
znaci postoji 2 nacina da napravi jos slobodnog mesta. ispravite me ako gresim
1.da ubijem linux particije i sa onim slobodnim unusable prstorom napravim jednu fat32 za skladistenje za win i linux, a li je problem to sto cu onda dobar deo podataka izgubiti.
2. da nadjem nacin da smanjim ovu NTFS particiju(preparticionisem je) i onda napravim fat32. e, ja to ne umem.
da li je to tesko, rizicno i da li postoji detaljno uputstvo uvde na forumu kako se to radi iz linuxa ili windowsa.znam da postoji neka fora sa partition magicom ali mi on ne radi dobro.imam neku budjavu trial verziju. postoji li alternativa koja je dostupna za download u full verziji?
znaci da, imam primarne particije.2 win 1linraiserfs i swap.

ali kako to da u okviru jedne linux particije imas dve, i swap i root? i kako u cfdisku da namestim da bude extended? u toku instalacije ili...??? i kakko od te extended da napravim vise manjih?
gde ti pise koje su primarne a koje ezxtended?
znaci koje je pravilo? koliko mogu maximalno particija da imam? cuo sam da neki imaju win i 4 linuxa na kompu kko to rade ako imju ogranicenje po particijama?


znam ljudi puno pitanja....zao mi je...ali sam pocetnik i zelim da naucim linux pa mi je potrebna pomoc...
molim vas pomozite...cini mi se da sam na dobrom putu...
jos jednom hvala na dosadasnjim odgovorima
poz!!!
djokin forum: http://djoka.17.forumer.com/index.php
i sajt http://www.geocities.com/djoka_iz_kaludjerice/
obavezno posetiti!!!!
covek je kralj!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa05.06.2006. u 12:10 - pre 217 meseci
10+56=66, od 80 - znaci ostaje ti 14 (ili bese disk od 80 gb je u stvari 76?) Tih 14 ce ti biti sasvim dovoljni i za suse i slack i swap.

Inace, prilikom instalacije suse-a, kod particionisanja postoji mogucnost da se resize-uje windows particija, ali na tvom mestu ja to ne bih radio bez prethodnog backup-a svih podataka koji ti trebaju na drugi disk ili dvd-ove ili.... to kako da uradis ti ne mogu objasniti ovako, pronadji u yast-u u delu system , zove se partitioner ili tako nekako, pa pogledaj kako to otprilike izgleda (samo nemoj nista da menjas... mozes da unistis ako nisi pazljiv...)

Dalje, nemam u okviru linux particije dve, vec imam jednu extended particiju, i u okviru nje 2 particije. Extended particija moze da ima dosta, mislim do 256 "podparticija", koje se vide kao i primarne, samo su sve definisane u okviru te extended. Ova oznaka f u okviru:
Citat:

/dev/hda3 12814 19928 57151237+ f W95 Ext'd (LBA)

je tip particije, i oznacava da je extended. Kao sto 82 oznacava linux swap, 83 linux native.

Dakle, maksimalno mozes da imas tri primarne i do 256 "logickih" particija u okviru extended particije. Onda ti je jasno kako mozes da imas nekoliko windows/linux/mac os/ neki drugi os na sistemu. U okviru extended su sve particije koje imaju broj veci od 4 (hda5,6,7.....128...)
Kako da je napravis (extended)? Ako je cfdisk slican kao fdisk (nisam ga koristio):
Citat:

# fdisk /dev/hda
Command (m for help): n
Command action
e extended
p primary partition (1-4)

pa tu odaberes hoces li primarnu ili extended.
Ili ako vec imas extended, onda ti on ponudi:
Citat:

Command (m for help): n
Command action
l logical (5 or over)
p primary partition (1-4)


Ili prilikom instalacije suse-a, kliknes na partitioning pa onda malo pravis i povezujes.... ali je u principu najbolje da njemu ostavis da napravi extended (ne znam zasto kod tebe nije...).

Sto se tice toka instalacije, imas ovde noesto lepo objasnjeno, cak i resize-ovanje windows particije. Procitaj sta je napisano do kraja (sve stranice) pa ce ti mnogo toga biti jasnije.
http://www-uxsup.csx.cam.ac.uk...nguide_en/sec.i.yast2.fun.html

Mozes da pogledas i:
http://www.howtoforge.com/perfect_setup_suse_9.3
mada je tu malo manje slika dato.

Inace, nema veze sto su ove instalacije za suse 9.3. Manje-vise ti je to vrlo slicno.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

in2dstorm
hope 4 EU

Član broj: 95765
Poruke: 82
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa08.06.2006. u 20:14 - pre 217 meseci
ljudi, hvala vam mnogo!
shvatio sam princip rada..napravio particije extended i logical, instalirao suse, pa slack pa ubuntu...sve sam lepo instalrao, ali mi sad javlja gomilu gresaka...
1.suse ne moze da se digne, javlja neku gresku pri bootovanju i da mu fale nek paketi za X. to mi se nikad nije desavalo.
2.slackware ne moze da podigne gnome. ne znam zasto...
3. ubuntu, koji jos nikad nisam imao mi javlja da fale neki paketi takodje za X.

da li je potrebno da se ova 3 linuxa po odredjeom redosledu instaliraju? ovako ocito prave jedan drugom problem koji ne postoji kad su sami pored windowsa.
djokin forum: http://djoka.17.forumer.com/index.php
i sajt http://www.geocities.com/djoka_iz_kaludjerice/
obavezno posetiti!!!!
covek je kralj!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: windows, slackware i suse i 1 swap za oba linuxa

[ Pregleda: 2636 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.