Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda

[es] :: Storage :: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda

[ Pregleda: 2646 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SurvivoR
Daniel Manesku
Vršac

Član broj: 50694
Poruke: 60
80.93.240.*

Jabber: daniel1988@jabber.ru
ICQ: 212568690


Profil

icon Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda20.05.2006. u 16:28 - pre 218 meseci
Nadam se da sam postavio temu na pravom mestu (ako nije gde treba, nek ne neki moderator premesti)

evo ovako...
Situacija je sledeća:
SATA 80GB sa win xp sp2 koji radi
PATA 40GB sa win xp sp2 koji je instaliran na drugom hardwareu (i koji naravno ne mogu da podignem) i podaci koji se nalaze i na sistemskoj particiji <- ništa od formata sistemske particije, podaci su mi potrebni

Ne mogu nikako da nateram komp da mi bootuje xp sa sata diska, uvek započne da bootuje ovaj sa 40ice i naravno zablokira. U BIOS-u je podešeno da First Boot Device bude CDROM, ostalo je isključeno. Boot other Devices je uključen <= bez ovog neće da podigne ni satu kad je sama. Probao sam razne kombinacije jumpera na hardovima (među kojima i sata na master, pata na slave) i nikako da mi uspe. Uvek počinje da podiže win sa pata diska.

Kad ubacim Hirens, među raspoloživim boot jedinicama, prikazuje mi samo XP sa pata diska i boot sa cd-a.

Ako neko ima ideju, slobodno neka pomogne.

Pozdrav,
Daniel
Gentoo rocks!
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda20.05.2006. u 21:45 - pre 218 meseci
Koja ploca, koji bios?

Pogledaj kod sata uredjaja kako se zovu, pomalo cudno pa nekad nije bas ocigledno. Ako ti je samo do podataka sa ide diska stavi ga u usb fioku, mislim da je to najjednostavnije

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 01:07 - pre 218 meseci
Mislim da se tako ponaša i kod mene, ako mu je podešen samo Boot sa CD-a, sledeći mu je PATA hard. A zašto jednostavno ne podesiš da se butuje sa SATA diska? Ili možda to nema kod tebe u biosu, kod mene se posebno podešava redosled uređaja a posebno redosled hardova pa mogu po želji da startujem sa bilo kog harda. Koja ploča?
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 02:08 - pre 218 meseci
Na Sata disku ti nisu potrebni nikakvi jumper-i !!!!!
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 08:22 - pre 218 meseci
Da nije matična ploča epox? Do podataka sa pata diska češ lako doći kad digneš windowse sa sata diska i za to ne brini. Probaj, kao što je već rečeno staviti za prvi boot device sata disk a ne cd/dvd. Također, bitan nam je podatak o ploči jer neke su imale sličnih problema ukoliko se koristi pata disk i sata na određenom priključku.

 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 11:12 - pre 218 meseci
Ja imam sličnu situaciju ali kod mene radi odlično!Jedino se moraš pridržavati nekih pravila.Kompletan oporavak sistema traje manje od 10 min. Ako ima zainteresovanih opisaću (mislio sam da sam samo ja opi...)
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

SurvivoR
Daniel Manesku
Vršac

Član broj: 50694
Poruke: 60
80.93.240.*

Jabber: daniel1988@jabber.ru
ICQ: 212568690


Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 15:40 - pre 218 meseci
Citat:
dragancesu: Koja ploca, koji bios?

Pogledaj kod sata uredjaja kako se zovu, pomalo cudno pa nekad nije bas ocigledno. Ako ti je samo do podataka sa ide diska stavi ga u usb fioku, mislim da je to najjednostavnije

Abit AN7. BIOS Version: nVidia-nForce-6A61BA1DC-14.

Citat:
calexx: Mislim da se tako ponaša i kod mene, ako mu je podešen samo Boot sa CD-a, sledeći mu je PATA hard. A zašto jednostavno ne podesiš da se butuje sa SATA diska? Ili možda to nema kod tebe u biosu, kod mene se posebno podešava redosled uređaja a posebno redosled hardova pa mogu po želji da startujem sa bilo kog harda. Koja ploča?

U tom BIOS-u nema posebno podešavanja za redosled hardova. Ima samo Hard Disk (samo na drugom kompu, na Matsonic ploči imam stavke HDD-1...HDD-4, ali ova ploča je matora i nema SATA).
Ako stavim CDROM i Boot Other Devices, startuje PATA; ako isključim Boot Other Devices, neće da butuje ništa.

Citat:
gsimon: Na Sata disku ti nisu potrebni nikakvi jumper-i !!!!!

Probao sam i bez jumpera, isto. <= probaću ovo još jednom.
Gentoo rocks!
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 16:53 - pre 218 meseci
Citat:
Ne mogu nikako da nateram komp da mi bootuje xp sa sata diska, uvek započne da bootuje ovaj sa 40ice i naravno zablokira.


Pa obrisi boot.ini, ntldr i ntdetect.com sa tog diska nekim od tih progija sto se dizu sa cd-a ili ih samo skloni u neki drugi folder Nece ga vise dizati ne zvao se ja John (a i ne zovem se tako )
btw posle samo vratis te fajlove na mesto i gotovo
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda21.05.2006. u 23:29 - pre 218 meseci
pa kad obrise/skloni ove navedene file-ove
sta dalje?????
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda22.05.2006. u 00:02 - pre 218 meseci
Citat:
SurvivoR: U tom BIOS-u nema posebno podešavanja za redosled hardova. Ima samo Hard Disk (samo na drugom kompu, na Matsonic ploči imam stavke HDD-1...HDD-4, ali ova ploča je matora i nema SATA).
Da, da, sad ja moram da skinem manuela za tu ploču i vidim da nisi baš pažljiv čitač. Tamo gde biraš redosled uređaja za butovanje (Advanced BIOS Features) se prva stavka zove Hard Disk Boot Priority. Šta misliš čemu to služi? Ili imaš neki drugačiji BIOS gde ovoga nema?

Hm, sad vidim šta je promenio jedan od kasnijih BIOS-a, verzija 1.6:

Fixed a problem where the system cannot boot into Windows if

1. The OS is installed in the SATA hard disk when both the SATA and PATA hard disks are present.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 22.05.2006. u 01:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda22.05.2006. u 11:23 - pre 218 meseci
Nemam plocu kao tvoju ali kad sam pogledao uputstvo to ti je pod 3-3 Advanced BIOS Features

Uglavnom imas opciju Hard disk boot priority gde ces verovatno videti sve diskove u sistemu pa izaberi odgovarajuci, pa je onda dovoljno kod boot device da ima samo Hard Disk
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda22.05.2006. u 17:25 - pre 218 meseci
@gsimon
Citat:
Ne mogu nikako da nateram komp da mi bootuje xp sa sata diska, uvek započne da bootuje ovaj sa 40ice i naravno zablokira.

Hm ideja je bila da ne bootuje sa te 40ice.
al kad vidim ovo:
Citat:
Hm, sad vidim šta je promenio jedan od kasnijih BIOS-a, verzija 1.6:

Fixed a problem where the system cannot boot into Windows if

1. The OS is installed in the SATA hard disk when both the SATA and PATA hard disks are present.


mislim da je resenje flash biosa, zar ne?
 
Odgovor na temu

SurvivoR
Daniel Manesku
Vršac

Član broj: 50694
Poruke: 60
80.93.240.*

Jabber: daniel1988@jabber.ru
ICQ: 212568690


Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda22.05.2006. u 20:04 - pre 218 meseci
Uspeo sam!

1. Advanced BIOS Features > Bootable Add-in Device > odabere se Onboard SATA umesto PCI Slot Device
2. Advanced BIOS Features > Hard Disk Boot Priority > 1. Bootable Add-in Cards (!?!?!? valjda treba da piše SATA ili bar nešto slično, no kako bilo...) 2. Pri.Slave : MAXTOR 4K040H2


Zbunjivalo me je ovo što pod Hard Disk Boot Priority ne pominju SATA. Ovo Bootable Add-in Cards nisam hteo ni da probam, potpno nelogično da se pod time podrazumeva i SATA.

Enivej,

Hvala svima!

Daniel

Edit: nisam rekao, ostao je stari BIOS

[Ovu poruku je menjao SurvivoR dana 22.05.2006. u 21:05 GMT+1]
Gentoo rocks!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda23.05.2006. u 11:23 - pre 218 meseci
Nije nemoguće da su i tako rešili, kod mene nije dodatni SATA kontroler (865PE) pa ga možda zato BIOS vidi kao normalan SATA hard. Ipak bi mogao da nabaciš najnoviji BIOS, možda su tu promenili obeležavanja.
 
Odgovor na temu

SurvivoR
Daniel Manesku
Vršac

Član broj: 50694
Poruke: 60
80.93.240.*

Jabber: daniel1988@jabber.ru
ICQ: 212568690


Profil

icon Re: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda23.05.2006. u 12:04 - pre 218 meseci
Neću da ga diram dok radi.
Nakon što se otarasim podataka, hoću da instaliram FreeBSD na hardu od 40. Nadam se da neće biti problema.
Gentoo rocks!
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Problem sa bootovanjem sistema sa drugog harda

[ Pregleda: 2646 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.