Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetnici ovde...

[es] :: Java :: Pocetnici ovde...
(Zaključana tema (lock), by hyle)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 29528 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

weB_KiLeR

Član broj: 238
Poruke: 1317
*.041net.co.yu



Profil

icon Pocetnici ovde...21.07.2001. u 14:06 - pre 276 meseci
U zelji da poboljsam ovaj forum otvaram topic za pocetnike svi koji pocinju nek pitaju ovde pitanja ja sam svaki dan ovde tako da ce te ih dobiti u kratom roku...
PITAJ TE...
 
0

beeblebrox

Član broj: 540
Poruke: 6
*.net.yu



Profil

icon Re: Pocetnici ovde...28.07.2001. u 18:43 - pre 276 meseci
Recimo zelim da napravim aplikaciju koja treba da radi i na WINDOWsu,a on nema VMasinu.Gde da nadjem neku besplatnu,brzu,malu,da je distribuiram uz program?Da li se to uopste tako radi?
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...31.07.2001. u 04:27 - pre 276 meseci
U Javi nikad nisam radio, ali me interesuje sledece:

- Da li Java koristi dinamicku alokaciju memorije, i ako da, koji algoritam se koristi za to, ili mozda zavisi od implementacije JVM-a?

- Da li se graficko okruzenje moze dobiti pomocu Jave bez koriscenja onog AWT ili kako se vec zove?

- Da li je moguce dobiti cisto konzolno okruzenje, znaci da mi radi i bez X-a?

- Koje su razlike u sintaksi od C++-a osim naravno u radu sa pokazivacima?

- Sta je sve moguce sa klasama i instancama (u odnosu na C++, naravno)?

Usput, ukoliko ti se ne odgovara na ovo, nema potrebe, ovo me interesuje cisto informativno, pa ne bih da listam gomile prirucnika i uputstava koja vec imam na nekim CD-ima, ali bih bio zahvalan za sto kracu verziju odgovora.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...01.08.2001. u 12:42 - pre 276 meseci
Ok, interesuje me kako se moze dobiti graficko okruzenje bez AWT-a u Javi? Koliko ja razumem, za to bi bile potrebne neke funkcije na nizem nivou. Da li postoje funkcije za crtanje na ekranu direktno, i medjuprocesnu komunikaciju putem virtuelnih interaptova (kao messages u Win-u)?

I sta u vezi sa konzolom(to me jos vise zanima)? Moze li se koristiti prava konzola, bez pravljenja neke u okviru prozora ili slicno? Znaci na vecini (svim?) sistema postoji i tekstualna konzola. Moze li se za nju programirati u Javi?


U svakom slucaju, hvala na dosadasnjim odgovorima.

I usput pitanje: vredi li se baviti Javom?

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...03.08.2001. u 11:59 - pre 276 meseci
Citat:
tOwk je napisao:
- Da li Java koristi dinamicku alokaciju memorije, i ako da, koji algoritam se koristi za to, ili mozda zavisi od implementacije JVM-a?


Sve operacije sa memorijom automatski odradjuje JVM, odnosno alokacija je dinamicka. Takodje,
garbage collection je takodje automatski, mada se razlikuje od implementacije do implementacije,
odnosno negde nije bas najsrecnije odradjen.

Citat:

- Da li se graficko okruzenje moze dobiti pomocu Jave bez koriscenja onog AWT ili kako se vec zove?


Bez AWT-a ili Swing-a jedino je moguce dobiti low-level funkcije za iscrtavanje, mada ne verujem
da je to ono sto bi ti hteo.

Citat:

- Da li je moguce dobiti cisto konzolno okruzenje, znaci da mi radi i bez X-a?


Naravno, mozes pisati i obicne konzolne programe.

Pitaj konkretnije sta te interesuje o klasama i strukturi, jer bi odgovor na tvoja poslednja dva
pitanja bio preveliki...

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...03.08.2001. u 23:36 - pre 276 meseci
alex, hvala na informacijama.

Moracu prvo da postavim jedno podpitanje u vezi tih low-level grafickih funkcija. Da li su one tipa Tacka(X,Y), Linija(A,B), Poligon(...) itd, tj. da li postoje ti osnovni graficki oblici, ili bi se oni morali implementirati posebno (recimo postoji samo Tacka(X,Y), a sve ostalo mora da se implementira). Ovo me interesuje da vidim moze li se praviti zasebno graficko okruzenje koje je dovoljno brzo i dobro optimizovano (tesko je samo pomocu Tacka(X,Y) napraviti dobru funkciju za iscrtavanje linija, narocito poligona i njihovo popunjavanje).

A sto se tice klasa, interesuje me samo kolike su razlike u odnosu na C++. Siguran sam da je inheritance prisutan i operator overloading, i sve sto jos prati klase u C++, ali me interesuje da li je moguce napraviti parametre/osobine ("properties") objekata koje pozivaju odredjenje funkcije pri njihovoj izmeni ili citanju (npr.
Code:
objekt->starost=4
da pozove funkciju
Code:
objekt->podesiStarost(4)
).

I jos jedno pitanje u vezi klasa: da li je moguce definisati abstract klase, i ako da, mogu li se one smestiti u .class fajlove i pozivati run-time po potrebi, i dalje iz njih izvoditi nove ne-abstract klase (znaci sve u okviru run-time).

Hvala za sve dosadasnje odgovore.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...04.08.2001. u 03:51 - pre 276 meseci
Ovako, ja sam totalni pocetnik tj. nisam ni to. Jos nisam poceo da se bavim javom ali bih voleo pa me interesuje sta je sve potrebno i da li postoji neka alternativa (recimo nesto sto je uradio Microsoft ili neko drugi) za Javu. Inace, koristim Win98SE (ako to nesto znaci).
Unapred hvala na odgovoru
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...04.08.2001. u 19:07 - pre 276 meseci
Citat:
weB_KiLeR je napisao:
Cekajte malo sacu nesto da pojasnim kao prvo NEMOZES OTVARATI CLASSU
jel je to kao exe file...
Milsim ista struktura posto je to kompajliran program.
U editoru mozes samo otvarati java file i to je to!!!


Koliko ja znam, class-a je vise kao biblioteka, i predstavlja bytecode, a ne machine code kao sto je slucaj sa EXE fajlovima.

Sto se tice otvaranja, ne znam na sta mislis. Ja sam govorio o run-time povezivanju (nesto kao shared objects, DLL i slicno) sa klasama (ne .class fajlovima, klasama kako se definisu u OOP terminologiji).

Toliko.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.dialup.blic.net

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...05.08.2001. u 01:14 - pre 276 meseci
Posto vidim da ovde dosta ljudi lutaju da ne kazem lupaju svasta, a ja kao neki malo bolji amater u javi odlucih se da napisem nesto...
Java je alat koji je namjenjen pisanju velikih aplikacija, odnosno servera raznih nivoa i namjena, engina za pokretanje milion procesa i konekcija... bukvalno nije alat za ispisivanje Hello world u jednom Message boxu
Jer ko pokusa tako nesto jako ce se razocarati brzinom odnosno sporosti jave u tako nekim oblastima.
Takodje mislim da low level programiranje ekrana u Javi nije nesto sto bi se moglo okarakterisati kao izvodljivo. Jeste moguce, ali nije to namjena. Mogu da pretpostavim da je to nekome potrebno za pisanje igrica ili tako nekih drugih animacija.. Ali nema Java tu sta traziti ...
Velika prednost Java-e je multiplatformski rad. Znaci ne mozes da koristis neke windows tehnologije, jer to naravno nece da radi na linux ili macu ... ali zato sve sto je pisano za Javu i sve sto mozes da skinesa sa java.sun.com (maticni sajt) radi na svim OSovima. (dobro postoje neke biblioteke koje rade sa hardverom koje su OS specificne).
Jedna od osnovnih stvari ...
java - Java code
class - java byte code za cije je izvrsavanje potreban java interpreter
"java.exe" na windowsu ili "java" na *nix ima ...
class nije binarni fajl i moguce ga je dekompajlirati (postoje neki sw-i za to).
Nema potrebe za pakovanje u jar fajl jedne java class-e ... to je gluposttt
Java ima mnogo ....stvarno mnogo primjena kojih je malo ljudi koji se ne bav sa njom nije ni svjesno
neki korisni linkovi

java.sun.com ( maticni sajt)
developer.java.sun.com
www.javaworld.com
www.jars.com

Toliko ..i primite se jdk1.x/doc/index.html i napreddddd
;)
Za javu je potreno imatit samo dobar editor ....koji po mogucnosti ima syntax highlighting

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
0

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...07.08.2001. u 14:03 - pre 276 meseci
Citat:
tOwk je napisao:
alex, hvala na informacijama.

Nema na cemu...

Citat:

Moracu prvo da postavim jedno podpitanje u vezi tih low-level grafickih funkcija. Da li su one tipa Tacka(X,Y), Linija(A,B), Poligon(...)


Naravno, pogledaj objekat Canvas i sve objekte vezane za njega. Naci ces vise nego dovoljno metoda koje su ti potrebne za
low-level grafiku.

Citat:

A sto se tice klasa, interesuje me samo kolike su razlike u odnosu na C++. Siguran sam da je inheritance prisutan i operator overloading, i sve sto jos prati klase u C++, ali me interesuje da li je moguce napraviti parametre/osobine ("properties") objekata koje pozivaju odredjenje funkcije pri njihovoj izmeni ili citanju (npr.
Code:
objekt->starost=4
da pozove funkciju
Code:
objekt->podesiStarost(4)
).


Za ovo nisam siguran, ali mislim da postoji mogucnost definisanja trigger-a za tako nesto. Provericu pa cu ti javnuti..

Citat:

I jos jedno pitanje u vezi klasa: da li je moguce definisati abstract klase, i ako da, mogu li se one smestiti u .class fajlove i pozivati run-time po potrebi, i dalje iz njih izvoditi nove ne-abstract klase (znaci sve u okviru run-time).


Vrlo moguce, u Javi se to zove interface klasa. Znaci, napravis interface klasu i dalje iz nje izvodis sve sto ti je potrebno. Naravno, sama
interface klasa je potpuno neupotrebljiva, odnosno da bi iskoristio takvu klasu moras da je nasledis u ne-abstract klasu.

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...07.08.2001. u 15:14 - pre 276 meseci
alex, hvala opet, vidim pun si informacija...

sada treba ozbiljno da pocnem da radim u javi, pa cemo da vidimo sta ce od toga da izadje...

Usput, ono sa mogucnoscu definisanja funkcija za pristup elementima klasa je samo pogodnost za programere, i nije mi toliko bitno.

A ovo za "interface klase" je ok, to je i definicija abstract klasa...

Sada sam opremljen dovoljnom kolicinom informacija, i mogu da navalim.

Naravno, opet hvala.

Toliko
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
194.144.203.*

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...08.08.2001. u 13:40 - pre 276 meseci
Citat:
tOwk je napisao:
alex, hvala opet, vidim pun si informacija...


Hehe, hvala na komplimentima. Profesionalno se bavim Java platformom, i to J2SE, a u poslednje
vreme i sa J2ME (Micro Edition), tako da slobodno navali sa pitanjima.

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
0

Iggy CHE [666]
Mars

Član broj: 689
Poruke: 105
*.verat.net



Profil

icon Re: Pocetnici ovde...11.08.2001. u 19:48 - pre 276 meseci
E sad jedno pitanje ... koja je po vama najbolja java ?

P.S. Pozdrav Biblbroksu ...
With U.K. , Against World , To Death ... or Apocalypse
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...12.08.2001. u 02:28 - pre 276 meseci
Citat:
mucky je napisao:
... jer svaki VM na svakom OS zna da izvrsava byte-code
koji je univerzalan.



Samo bih konstatovao da ovo bas i nije precizno. Naime, byte-code nije univerzalan, vec je JVM (interpreter tog byte-code-a) prisutan na mnogim platformama. Ukoliko napravis u ANSI C-u x86/Windows Virtual Machine (koji i postoje), onda je EXE takodje moguce izvrsavati na bilo kojoj platformi koja ima taj VM, tj. podrzava ANSI C (a takvih ima mnogo).

Treba shvatiti da Java kao jezik ne donosi nista specijalno (ima i lepsih jezika, mnogi bi rekli, ali to je subjektivno), ali sama ideja da se ulozi napor da se napise JVM za veci broj platformi je jedinstvena i ohrabrujuca. I u tome je najveca prednost Jave koliko ja znam, cak ni njen byte-code nije nista preterano inovativan (uzmite Perl skript i prebacujte ga svuda, jos ako uzmete u obzir "dekompilatore", na isto vam se svodi, razlika u brzini moze biti minimalna, ali to znaci da bi se sam byte-code razlicitom brzinom izvrsavao na raznim arhitekturama, posto mora biti optimizovan za jednu arhitekturu, a to mu ne bi islo u prilog).

Naravno, da napomenem da se Javom nisam bavio (programirao u njoj), vec se tek zalecem, ali neke osnovne koncepte poznajem. Zato, iako sam duboko ubedjen u sve sto kazem, lako mogu pogresiti.

Prema tome,
Toliko.


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

Iggy CHE [666]
Mars

Član broj: 689
Poruke: 105
*.verat.net



Profil

icon Re: Pocetnici ovde...12.08.2001. u 15:17 - pre 276 meseci
A da li je po vama bolje uzimati J++ ili obicnu neku drugu ?

P.S. Neka mi odgovori ko moze , a ako je tu Kavu Legend moze i on ...
With U.K. , Against World , To Death ... or Apocalypse
 
0

Maxi
Maksimovic Davor
Beograd/Zemoon

Član broj: 563
Poruke: 28
195.178.49.*

Jabber: mobinet@jabber.com
ICQ: 132510962
Sajt: www.mobinet.tk


Profil

icon Re: Pocetnici ovde...26.08.2001. u 16:18 - pre 275 meseci
Citat:
Iggy CHE [666] je napisao:
E sad jedno pitanje ... koja je po vama najbolja java ?


Java 2 Platforma je preporuka programerima za sledecu godinu.
Naravno,mozes da biras izmedju:
J2SE - standardno izdanje
J2EE - "eneterprize" izdanje
J2ME - malo,maleno pa cickano mobilno

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 28.11.2001 u 11:24 AM GMT]
Mobilni Internet Servis
 
0

Maxi
Maksimovic Davor
Beograd/Zemoon

Član broj: 563
Poruke: 28
195.178.49.*

Jabber: mobinet@jabber.com
ICQ: 132510962
Sajt: www.mobinet.tk


Profil

icon Re: Pocetnici ovde...26.08.2001. u 16:22 - pre 275 meseci
Citat:
alex je napisao:
Citat:
tOwk je napisao:
alex, hvala opet, vidim pun si informacija...


Hehe, hvala na komplimentima. Profesionalno se bavim Java platformom, i to J2SE, a u poslednje
vreme i sa J2ME (Micro Edition), tako da slobodno navali sa pitanjima.


Molim te,kako si uspeo da spustis KVM?
Nisam uspeo da preskocim SUN regionalno ogranicenje,a bas bih probao da vidim kako JKVM radi na Palm-topcetu!
Ako si u mogucnosti,molim te da me uputis na nacin za spustanje KVM.
Thanks.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 28.11.2001 u 11:39 AM GMT]
Mobilni Internet Servis
 
0

Iggy CHE [666]
Mars

Član broj: 689
Poruke: 105
*.verat.net



Profil

icon Re: Pocetnici ovde...27.08.2001. u 12:29 - pre 275 meseci
Moj ortak (beeblebrox) misli da je java najbolji programski jezik ... da li mislite tako i zasto ???
With U.K. , Against World , To Death ... or Apocalypse
 
0

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.trackwell.com

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Pocetnici ovde...27.08.2001. u 15:19 - pre 275 meseci
Citat:
Maxi je napisao:
Molim te,kako si uspeo da spustis KVM?
Nisam uspeo da preskocim SUN regionalno ogranicenje,a bas bih probao da vidim kako JKVM radi na Palm-topcetu!
Ako si u mogucnosti,molim te da me uputis na nacin za spustanje KVM.


Hehe, pa lako - ne zivim u Jugoslaviji... Posto vidim da si mi poslao i mail o tome, poslacu ti KVM na mail.

Sto se tice KVM-a na Palm-u, radi veoma dobro. Preporucio bih ti da skines i Palm Emulator sa
palm-ovog sajta. Znatno olaksava rad i testiranje aplikacija, jer ne moras svaki cas da radis
HotSync na Palm..

Poz, alex.

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
0

SPAVAC
Sombor/Novi Sad

Član broj: 1329
Poruke: 63
*.ptt.yu

ICQ: 96372028


Profil

icon Re: Pocetnici ovde...14.11.2001. u 14:22 - pre 273 meseci
slucajno sam naleteo na ovu diskusiju, pa da dam svoj doprinos, mada unapred molim da me ispravite ako sam nesto lupio, jer sam jos u fazi "proucavanja"...
dakle moguce je definisati i abstract klase i interfejse, mada se vise koriste interfejsi zbog visestrukog nasledjivanja.naime, java ima samo jednostruko nasledjivanje, za razliku od c++ ali se zato interfejsi mogu visestruko nasledjivati, cime je taj nedostatak resen...druga stvar vidim da se prica o editoru za javu, moj predlog je JavaPadPro, nista posebno, ali meni je ok...takodje, dosad sam radio samo sa java development kitom, pa me interesuje nesto od paketa, recimo jbilder, borlandov, ako je neko radio sa njim, isplati li se uzeti to?
 
0

[es] :: Java :: Pocetnici ovde...
(Zaključana tema (lock), by hyle)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 29528 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.