Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?

[es] :: Linux :: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?

[ Pregleda: 4554 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

panorama011
Ljubljana

Član broj: 63014
Poruke: 60
..burma-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 20:56 - pre 218 meseci
Koje su po vama prednosti/mane jednog i drugog pristupa?
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 21:13 - pre 218 meseci
kad kompajliras.. stvari su vise optimizovane za tvoj tip sistema..

e sad.. instalacija paketica traja po par sekundi do nekoliko minuta..

kompajl neceg veceg poput openoffice traje.. bolje ni da ne znam koliko
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 21:25 - pre 218 meseci
Da, neke pakete se ne isplati kompajlirati. Mislim da bi kompajliranje OOo trajalo danima (ukoliko bi sve prošlo glatko).
Problem kod instaliranja putem paketa je ganjanje međuzavisnosti. Ja sam imao slučaj na RH8, da je zbog nekog manje-više nebitnog paketa, trebalo instalirati gomilu drugih paketa, tako da je jednostavnije bilo instalirati novu verziju RH, a nisam bio voljan da reinstaliram sistem kad god izađe nova verzija, već da ga malo-pomalo nadograđujem. Ne znam da li se situacija od tada promijenila. Čini mi se da Gentoo ima dobar sistem nadogradnje.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 21:32 - pre 218 meseci
moj slack.. od 9.1 lepo se updejtovao na current, koji ce jos malo malo pa da bude slack-11 :)
bez problema radi i upejt (preko paketa) i sve ok
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 22:01 - pre 218 meseci
Ja sam pre za binarni paket, kompajliranje zna mnooogo da smara. Pogotovu ako kompajliras desktop okruzenje ili OpenOffice i slicne programe. Mada u nekim slucajevima je bolje kompajlirati iz source-a ako ti treba neki program optimizovan i podesen za tvoje potrebe.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 22:06 - pre 218 meseci
Nekad se neke opcije dobijaju samo kompajliranjem (npr. kod mplayera, mencoder nije uključen po defaultu).
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?08.05.2006. u 22:09 - pre 218 meseci
Treba kompajlirati mplayer i jos neke programe za koje je veoma bitno da budu optimizovani (ako neko ima takvih potreba), a ostalo iz paketa. Uglavnom je mali dobitak na performansama, makar na novijim konfiguracijama!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?09.05.2006. u 05:04 - pre 218 meseci
Princip kompajliranja ima prednosti u optimizaciji, ali isto tako ti ako ti se nesviđa kojom brzinom radi tvoj računar skineš kernel i prekompajliraš ga sa opcijama koje su tebi potrebne i dobićeš ubrzanje. Dobićeš i za svaki paket koji skineš, to je neko ubrzanje (ako sve kompajliraš) negde reda 10-20% ali... Vreme... Ja imam gentoo linux gde malte ne sve kompajliram i sama instalacija mi je tajala negde oko 2 nedelje (puna instalacija ne osnovna koja traje negde oko 1 dan i doduše ne non stop). Ono zbog čega isto treba razmišljati o kompajliranju (pored navedenih razloga kod kolega) je i stabilnost. Neki programi mnogo stabilnije rade ako su kompajlirani! Dakle kompajlirnje ima svojih prednosti ali najveći nedostatak je VREME. Ako imaš vremena što da ne.
Binarniarni paketii će ti to nadoknaditi sa nekim neznatnim usporenjem i u retkim slučajevima blagim ili krupnim nekompatibilnostima. To se da rešiti i te slučajeve kao što si već pročitao pojedinačno rešiti kompajliranjem.
Da li ćeš nešto da kompajliraš ili ne, trebalo bi da zavisi od mašine koje imaš i verzije linuxa. Ako imaš verziju distra linuxa koja je optimizovana baš za tvoju mašinu kao i svi paketi ne vidim zašto bi ti bilo šta morao da kompajliraš. Svako drugo odstupanje... Pa treba prvo da probaš kako radi kao binarni paket pa ako ti se svidi navali, ako ne kompajliranje uvek postoji kao rešenje. Open Office se inače kompajlira negde oko 12h, kde oko 6 (kompletan)... Pa računaj da li ti se isplati ili ne.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?09.05.2006. u 18:29 - pre 218 meseci
za neke distribucije.. recimo slackware.. teze se nadju beta paketi..

recimo kad je izasao kde 3.5beta nije bilo nigde paketa

inace kompajlirao sam iz skole preko ssh konekcije.. sve proslo ok


Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?09.05.2006. u 22:28 - pre 218 meseci
Citat:
vladared: ... Ono zbog čega isto treba razmišljati o kompajliranju (pored navedenih razloga kod kolega) je i stabilnost. Neki programi mnogo stabilnije rade ako su kompajlirani! Dakle kompajlirnje ima svojih prednosti ali najveći nedostatak je VREME. Ako imaš vremena što da ne

Tacno, ali problem pri kompajliranju moze da bude da nece da se iskompajlira, pa onda trazis po kodu da vidis sta je problem. Nekada je prosto ispraviti, nekada nema sanse da nadjes gresku (u dogledno vreme) i onda odustajes, a binarni paket uglavnom radi, ako mu resis medjuzavisnosti. Skidas drugu verziju... VREME...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?10.05.2006. u 06:54 - pre 218 meseci

Isto tako ti možeš skidati i source paket ako ti ovaj koji si izabrao ne šljaka pa opet jovo na novo.Fazon je u osnovnim prednostima ili manama, a na probleme nije imun ni jedan od ova dva pristupa.


[Ovu poruku je menjao vladared dana 10.05.2006. u 07:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

popacp
Miloš Popović
fakultet :)
Zajecar

Član broj: 19782
Poruke: 616
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: popac@elitesecurity.org
Sajt: popac.drugitalas.org


+6 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?10.05.2006. u 15:56 - pre 218 meseci
Mislim da se ne slažem sa vašim mišljenjem. Kompajliranje je loše, Zašto? Kompajliranjem paketa ne govorite vašem sistemskom menadžeru peketa ništa o zavisnostima, niti mu kažete, Ej, ovaj paket ubaci u svoju bazu. Naravno moguće je iskompajlirati paket i prevesti ga u RPM, DEB ili TGZ, ali čemu? Najbolje je prepustii sistemskom menadžeru paketa da sam skine, instalira i nadgleda instalaciju onih paketa sa kojima on radi. Na taj način će vaš sistem moći i da upgaradeujete i da čuvate na mašini dugo bez potrebe za reinstalacijom

Drugo, kompajliranjem izvornog koda možete da uključite ili isključite neke od opcija programa (npr .-configure --enable=NEŠTO), ali ne i da optimizujete peket za svoj procesor, osim ako niste mazohista pa stalno nanovo govorite gcc-u za export CFLAGS za taj i taj procesor, ...

E sad druga je stvar kod Gentoo GNU/Linuxa koj koristi izvorni kod. On ima sistem kontrole gcc flagova i tačno kaže svim paketima "Kompajlirajte se za pentium2, ili athlon...". Dalje ima sistem kontrole instalacije pakete preko ebuilda tako da je lako ispraviti one bugove o kojima je vladab pričao, pa se stoga retko dešava, da se kompajliranje zakuca iz čista mira. Kada na Gentoo instalirate izvorni kod njegov package manager će upamtiti gde je i šta instalirano, rešiti zavisnosti i moći ćete lako da uklonite/upgradeujete taj paket.

Dakle ukoliko ne morate da koristite izvorni kod (npr da rekompajlirate MPlayer da bi imao podršku za v4l) nemojte to činiti, već koristite proverene sistemske pakete. ukoliko ste ljubitelj izvornog koda (kao ja) moj vam je savet da probate Gentoo jer se uz malo više muke može postići inzvanredna kontrola nad izvornim kodom.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?10.05.2006. u 19:04 - pre 218 meseci
Citat:
vladared: Open Office se inače kompajlira negde oko 12h, kde oko 6 (kompletan)... Pa računaj da li ti se isplati ili ne.

Zavisi na kojoj mašini. Kod mene na Athlonu XP @2GHz OpenOffice.org 2.0 se kompajlira 6h.

Citat:
popacp:
Drugo, kompajliranjem izvornog koda možete da uključite ili isključite neke od opcija programa (npr .-configure --enable=NEŠTO), ali ne i da optimizujete peket za svoj procesor, osim ako niste mazohista pa stalno nanovo govorite gcc-u za export CFLAGS za taj i taj procesor, ...

Code:
# echo export CFLAGS=\"-march=athlon-xp -pipe -O2\" >> /etc/profile
# echo export CXXFLAGS=\"\${CFLAGS}\" >> /etc/profile


Citat:
Kada na Gentoo instalirate izvorni kod njegov package manager će upamtiti gde je i šta instalirano, rešiti zavisnosti i moći ćete lako da uklonite/upgradeujete taj paket.

Samo treba imati u vidu da Gentoo ne proverava inverzne zavisnosti prilikom deinstalacije paketa.

[Ovu poruku je menjao Marko_R dana 10.05.2006. u 20:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Borovic
Stefan Borovic
Beograd

Član broj: 80154
Poruke: 204
*.eunet.yu.

Jabber: borovic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?10.05.2006. u 20:33 - pre 218 meseci
Sto se tice ovog pitanja, odgovor je jednostavan - zavisi!Ukoliko je potrebno izvrsiti neku promenu u kodu, optimizaciju itd... onda definitivno kompajliranje.U suprotnom, paketi u binarnom obliku ce biti dovoljni.A sto se tice "sistemskog menadzera" i nemogucnosti pracenja kompajliranih programa (izuzev Gentoo-a) da li ste culi za checkinstall?Iako nece raditi u svim slucajevima, u mnogome se prevazilazi ovaj problem.
n
 
Odgovor na temu

popacp
Miloš Popović
fakultet :)
Zajecar

Član broj: 19782
Poruke: 616
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: popac@elitesecurity.org
Sajt: popac.drugitalas.org


+6 Profil

icon Re: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?10.05.2006. u 21:12 - pre 218 meseci
Ja sam sa Mandrakeom (moj prvi distro) imao dosta problema sa proveravanjem zavisnosti tokom deinstalacije paketa. Verujete ume da bude jako gadno, a ukoliko neko zna šta radi onda mu uklanjanje paketa neće biti problem jer će znati i šta treba da se ukloni.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kompajliranje softvera iz source-a ili koriscenje paketa?

[ Pregleda: 4554 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.