Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CATIA problem s FEM-om

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: CATIA problem s FEM-om

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13040 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zovu me ilja dizalica
ilja rauski
BG

Član broj: 93886
Poruke: 10
212.200.116.*



Profil

icon CATIA problem s FEM-om05.05.2006. u 19:23 - pre 217 meseci
CAo svima, radim jedno odredjeno vreme u CATIA-i (oko godinu dana) i poceo da modeliram u asembliu dizalicu. Medjutim kada sam hteo da ispitam statiku dizalice, nije hteo da zavrsi COMPUTING do kraja. Poruka je sledeca:
FACTORIZED MATRIX COMPUTATION
SINGULARITY DETECTED (RELATIVE PIVOT TO SMALL)

Neka pomogne neko ako zna

Modele se sastoji iz 4 pet podsklopa sa oko 20 partova koji su fixirani.
Da li treba da koristim zavarenu vezu izmedju njih?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om05.05.2006. u 20:32 - pre 217 meseci
jel to R16 ?

CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

zovu me ilja dizalica
ilja rauski
BG

Član broj: 93886
Poruke: 10
212.200.116.*



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om05.05.2006. u 20:49 - pre 217 meseci
ne r14 bez servis packa. inace ako je do samog softvera probacu nesto jednostavnije da modeliram. za 10min
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om05.05.2006. u 20:55 - pre 217 meseci
nemam R14, ali R15 je radila kako treba, a več na R16 isti problemi...

verovatno je do softwarea...
CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

zovu me ilja dizalica
ilja rauski
BG

Član broj: 93886
Poruke: 10
212.200.117.*



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om05.05.2006. u 22:22 - pre 217 meseci
Da li radim pravilno.
Uzeo sam 1 part i dodelim mu materijal,
odem u generative analisys (kako sae vec i pise)
stavim oslonac
stavim silu
stisnem commput i on nesto odsljaka...

nije hteo da mi radi ni sa 1 partom a kamoli sa 150 HE HE HE
Nista probacu jos jednom da ga instaliram, a ako ne ne gine R15
Poz
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
212.200.119.*



+5 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om06.05.2006. u 00:39 - pre 217 meseci
Nisi dobro postavio slucaj, imas staticki neodredjen problem.
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om06.05.2006. u 05:52 - pre 217 meseci
Pozdrav Petre ...

isti problem imam na R16, a R15 radi

dal je možda nešto između tih verzija menjano ?

ako jest, kako to rešiti ?

CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

ivicat13
Sumadija

Član broj: 54736
Poruke: 108
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om06.05.2006. u 08:30 - pre 217 meseci
Ja mislim da nije do software-a.

Kada ti zavrsi computing (mada ne uspesno), trebalo bi da ti je aktivna komanda Deformation u paleti Image. Njenim aktiviranjem ces dobiti deo podeljen na elemente i mozes sada koristiti komandu Animate iz palete Analisis Tools. Tu bi mogao da vidis u cemu je problem, tj. koji element nije lepo definisan.

Mislim da ovo vazi kada imas staticki neodredjen slucaj...

Probaj pa javi sta je bilo.

Pozdrav, Ivica
 
Odgovor na temu

cnc-project
Sam svoj majstor
FIUME

Član broj: 80861
Poruke: 426
*.globalnet.hr.



+4 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om06.05.2006. u 11:02 - pre 217 meseci
zanimljivo...

meni ne da ne završi, već se sruši ceo program ...izbaci onu dosadnu poruku o terminiranju procesa i ...wtf...ode...
CATY FANATIC ...
 
Odgovor na temu

ivicat13
Sumadija

Član broj: 54736
Poruke: 108
213.244.197.*



+1 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om06.05.2006. u 11:44 - pre 217 meseci
U tom slucaju je mozda software...
 
Odgovor na temu

zovu me ilja dizalica
ilja rauski
BG

Član broj: 93886
Poruke: 10
212.200.116.*



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om06.05.2006. u 12:40 - pre 217 meseci
cao petre

Probao sam da pokrenem deformation iz image palete i pokazao je neke ne shvatljive rezultate.
upravu si za ono staticki neodredjen sistem, jer moja sama dizalica je 3 puta staticki unutrasnje neodredjena.
Sastoji se iz dva glavna kutijasta profila i dva ceona profila. (kakda se spoje izgledaju kao RIMSKO 2 sa crtom gore i dole)

Probao sam sa jednim partom da uradim Staticku analizu, sa dodeljivanjem materijala, staticki odrednjenim osloncem i naravno silom koja sve to napada.
Za divno cudo r14 u tome nije imala nikakve probleme. Problemi su se pojavili kada sam uveo sklop od dva prosta parta koja su samo naslonjena jedan na drugi.
Opet se pojavio FACTORIZATION PROBLEM, PIVOT too SMOLL i td.
Moje pitanje sada glasi. DA LI MORAM DA TE PARTOVE NA NEKI DRUGI NACIN SPOJIM? (Zavarenom, vijcanom vezom) da bi uradio lepo analizu do kraja...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zovu me ilja dizalica
ilja rauski
BG

Član broj: 93886
Poruke: 10
212.200.116.*



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om07.05.2006. u 11:49 - pre 217 meseci
Sada sam i skinuo R14 i instalirao r10, i shvatio da ja nesto ne radim kako treba. Zato bih bio zahvalan svakome ko bi mi u par reci objasnio (DO DETALJA) kako uraditi u Generative Structural Analysis staticku analizu jednog sklopa koji se sastoji iz dva najprostija parta (PRIZMA+PRIZMA)...

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao zovu me ilja dizalica dana 07.05.2006. u 15:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
213.244.197.*

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om07.05.2006. u 21:20 - pre 217 meseci
Dolazim sa slave pa sam malo umoran, ali bih rekao da je problem ovde

Citat:

koja su samo naslonjena jedan na drugi


Mislim da to tako ne moze, znaci da npr jedan part fiksirasx a da na drugi stavisx opterecenje, a da oni nisu medjusobno spojeni.
Najbolje bi bilo da okacisx neke slike, ceo fajl, da vidimo o cemu se radi, ovako `na suvo` je malo tesxko, mada mislim da bi samo treba da ih zavrasix (welding desing, nije preterano slozen) i da ce da radi.
Ja sam se malo zezao sa FEA-om, i radilo je, btw R11.
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om12.09.2006. u 08:31 - pre 213 meseci
Pozdrav svima.
Evo ja imam jedno pitanje.Imam jednu cijev precnika 200 mm duzine 500 mm.Na obodu treba da djeluju transverzalne sile i moment savijanja oko oboda(teoretski problem).Da li moguce postaviti moment duz oboda cilindra (shell) implicitno?Znaci ne u odnosu na neku osu, vec implicitno, kao sto se i sila moze postaviti(to sam provjerio).Ako nisam bio dovoljno jasan, poslacu sliku.

Sto se tice vasih odgovora gore.
Catia je dosta specificna oko postavljanja granicnih uslova, za razliku od drugih FEM software.Tacno, kod nje se selektuju, ivice, povrsine, dok je kod drugih selektovanje cvorova(ivicama, povrsinama).
Greska singularity detection je razumljiva zbog toga sto ogranicenja, tj. nacin oslanjanja nisu postavljena kako treba.Zato i pise da treba pogledati deformacionu sliku i vidjeti i uociti odredjene nedostatke.Tako da je to od velike pomoci.
Znaci, nije moguce , kao sto je kolega u prethodnom postu napisao samo postaviti prizmu na prizmu, vec na neki nacin ih i povezati.Na zvanicnom sajtu Catia - www.3ds.com, mislim da u djelu gallery ima nekih primjera(screenshoot) analiza sklopova u Catia sa raznim nacinima veze, tako da i to dosta moze pomoci.

Mislio sam da je Catia dosta ogranicena, ali u domenu statike itekako moze da odradi posao, samo je problem komplesksan nacin zadavanja opterecenja i ogranicenja tj. boundary conditions.Mislim da mora postajati najamanje jedno ogranicenje za nalizu.Ako se varam ispravite me.
I jos jedno pitanje?Kako bi recimo uradili totalno simetrican problem, na pr. sud pod pritiskom(cilindricni omotac sa sfernim krajevima)?Neki prijedlog?

Eto za sada toliko, a s obzirom na interesantu temu, javicu se jos koji put.

Srdacan pozdrav svima.
MK
 
Odgovor na temu

srdjan milic

Član broj: 44406
Poruke: 148
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om13.09.2006. u 09:23 - pre 213 meseci
Radio sam totalno simetrican problem, i to bas sud pod pritiskom...
Mislim da je najbitnije pri aproksimaciji, posto se simetrican problem moze iseci na cetvrtinu, da se pravilno pretpostave uticaji uklonjenih delova na deo koji se razmatra, kao i raspodela opterecenja, da li treba uzeti da na spoljnu povrsinu deluje atmosferski pritisak, ili treba samo uzeti da na unutrasnju povrsinu deluje razlika pritisaka...cisto zbog deformacije elemenata...takodje treba razmotriti da li uticaj uklonjenih elemenata je kranje staticki ili ipak postoji neko malo kretanje...
U mome slucaju uzeo sam da je uticaj uklonjenih elemenata na posmatrani element staticki i da ne postoji translatorno pomeranje po sve tri ose, ali da postoji rotacija tj. zaokretanje stranica elementa...(kod ovoga sam bas dosta razmisljao i cini mi se da nisam u pravu oko ovoga zaokretanja)
Pritisak sam stavio i atmosferski i unutrasnji...
Cini mi se da sam dobio dobru sliku napona, stavicu kao prilog samo da je pronadjem, kao i naponski izvestaj proracuna...
Odusevila me je simulacija deformisanja elementa...
Pozdrav
MB GigaByte 7N400L * AMD 1800+ * HDD WD80GB * Kingston 3*256 MB DC* Asus ATI 9550GE *
WinXPSp2
 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
213.244.197.*



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om05.03.2007. u 12:15 - pre 207 meseci
Citat:
srdjan milic: ..
Mislim da je najbitnije pri aproksimaciji, posto se simetrican problem moze iseci na cetvrtinu, da se pravilno pretpostave uticaji uklonjenih delova na deo koji se razmatra, kao i raspodela opterecenja, da li treba uzeti da na spoljnu povrsinu deluje atmosferski pritisak, ili treba samo uzeti da na unutrasnju povrsinu deluje razlika pritisaka...cisto zbog deformacije elemenata...takodje treba razmotriti da li uticaj uklonjenih elemenata je kranje staticki ili ipak postoji neko malo kretanje...
U mome slucaju uzeo sam da je uticaj uklonjenih elemenata na posmatrani element staticki i da ne postoji translatorno pomeranje po sve tri ose, ali da postoji rotacija tj. zaokretanje stranica elementa...(kod ovoga sam bas dosta razmisljao i cini mi se da nisam u pravu oko ovoga zaokretanja)
Pritisak sam stavio i atmosferski i unutrasnji...
...

Ne znam sto si uzimao atmosferski pritisak u obzir?Za pristiske u posudama obicno su referntne vrijednosti manometarskog pritiska, tako da je po meni to dovoljno.
Sto se tice aproksimacija, tu se slazemo u potpunosti.Ja sam radio analizu jedne cilindricne kapsule i dobio sam prilicno prihvatljive rezultete.Kazem prilicno, zato sto su vidna neka odstupanja pomjeranja, ali naponi u meridijanskom i tangencijalnom pravcu su blizu analitickih.Pogledajte par slika u attachmentu.Izdvoio sam osminu elementa, s obzirom na potpunu simetriju u odnosu na tri medjusobno normalne ravni.Ogranicio pomjeranja u odnosu na te tri ravni a ivicama koje sam presjekao sam dozvilio rotaciju i mislim da je to ok, jer sa ukljestenjem se ne dobija pravilan deformacioni oblik, kako bi se se kapsula u cijelosti deformisala pod unutrasnjim pritiskom.Mislim da se dobro vidi na prikazu Von Misesovih napona i deformaciji omotaca.Tako da mislim da nisi pogrijesio u tom ogranicenju Srdjane.




[Ovu poruku je menjao muconi78 dana 05.03.2007. u 13:55 GMT+1]
MK
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om05.03.2007. u 12:59 - pre 207 meseci
Drugi problem, koji me bas mnogo muci je, kako da postavim moment duz ivice cilindra, da dijeluje implicitno(oko kruzne ivice, ne moment torzije a takodje ne i moment koji djeluje u jednoj ravni)?Sila se moze postaviti bez problema.Ko zna svaka mu cast

Sumnjam da ovo moze sa Catia-om da se rijesi?Koristim Catia v5r14 pa me interesuje da li se u novijim verzijama, prije svega mislim na v5r16 moze rijesiti ovakav slucaj?Da li je na polju zadavanja opterecenja, granicnih ulsova, i uopste polju FEM Catia napredovala u odnosu prethodne verzije?
MK
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om21.03.2007. u 16:48 - pre 207 meseci
Imao bih par pitanja za muconi78-a ako jos prati temu ;)

Zasto si ti a i Srdjan Milic izdvajali deo (u tvom slucaju 1/8 a Srx 1/4) posude pod pritiskom tj. zasto niste radili sa celom posudom?
Nisam bas najbolje razumeo kako si postavljao ogranicenja na ovako izdvojen deo posude, da li bi mogao da okachis part iz Catiae?
I trece pitanje zasto si radio bas preko hipoteze o najvecim smicucim naponima a ne neke druge, npr. energetske hipoteze?

Inace samo bih da dopunim vezano za pritisak. U proracunu se uvek koristi relativni pritisak. Dakle ako je u posudi natpritisak postavlja se samo unutrasnje opterescenje u iznosu natpritiska. Ako je u posudi vakum, postavlja se spoljasnje opterecenje od 1bar bez obzira na vrednost potpritiska!

btw pitanje je upotrebljivosti ovakvog prorachuna tj FEA-e. Moze se koristiti za neki prethodni proracun ali za proracun posude podpritiskom postoji standard koji propisuje metodologiju poracuna, konkretno od JUS.M.E2.250 pa na dalje.
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om22.03.2007. u 16:44 - pre 207 meseci
Naravno da pratim

1. Mislis da moze da se analizira kompletan model?Nisam siguran, ne znam da se nesto moze po pitanju ogranicenja u novijim verzijama Catia-e uciniti ali sumnjam.Dobices Singularity detection.
2. Koji tip ogranicenja bi izabrao?Postavicu part, ali ne mogu sada, sorry.Simetricni djelovi se obicno tako rade, radi smanjenja broja stepeni slobode i kraceg vremena racunanja.Teoretski pristup.Pretpostavlja se u kojem dijelu se konfiguracija nece pomjerati i tako sam izabrao ogranicenje za presjecne ivice.Moze se vidjeti na deformacionoj strukturi kako bi se na pr. pomjerala kapsula pod dejstvom unutrasnjeg pritiska.
3. U principu moze da se koristi i Energetska hipoteza jer su i ona i Hipoteza najveceg tangencijalnog napona primijenjive za zilave materijale, tako da su rezultati skoro isti, ali se HNTN moze primjeniti radi lakseg proracuna.

Ok za relativni pritisak.

Sto se tice primjenjivosti ovog proracuna, mislim da i nema neke svrhe za ovako proste primjere, i ako se rezultati dobijeni racunskim i analitickim putem podudare onda se moze govoriti o primijeni analize za posude slozenijeg oblika sa eventualnim faktorima koncentracije napona, itd. kada se analitickim postupkom ne moze ne mogu predvidjeti skokovi napona.
Znam kako se prorcunavaju po standardima posude pod pritiskom ali ovdje je samo bio slucaj o provjeri teoretskih rezultata i samoj primjenjivosti ovakvog postupka.Danas postoje raznorazni komercijalni software-i specijalne namjene bas za ovu kategoriju problema Coade Cesar itd.Algor na primjer ima poseban modul za interaktivno kreiranje modela sa mrezom za analizu MKE, PV Designer.

Meni su ovi problemi trenutno interesantni zbog privjere nekih rezultata dobijenih analitickim putem.Jos niko da mi da predlog za implicitno zadavanje momenta duz ivice cilindricne ljuske ???Mozda preko importa excel datoteke?Ima li neko neki primjer zadavanje opterecenja preko excel tabele?

Toliko za sada.
MK
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: CATIA problem s FEM-om22.03.2007. u 18:30 - pre 207 meseci
Da nastavimo onda ;)



1. Evo ovako sam ja to uradio. Kao oslonac stavio sam da je torusni deo ukljesten. Kada bih pravio pravi model sa osloncima dobio bih realniji slucaj.

Pre:




Posle:





2. Iskreno ne znam, zato sam i hteo da vidim kako si ti to resio.

3. Razjasxnjeno ;)


Pa da, upravo sam se i ja to zapitao. Jer tehnicka dokumetacija za posudu pod pritiskom mora biti u skladu sa propisom (*) i taj proracun se mora uraditi. Ne vidim onda koji se smisao raditi to ponovo u nekom od programa jer je to dupli posao, osim kao provera. Sa druge strane ako je komplikovaniji model postavlja se pitanje pouzdanosti tada tih rezultata?


(*) da ne ulazimo u diskusiju oko toga da mora da bude u skladu sa pravilnikom a ne sa standardom bla bla...zato sam stavio propisom.



Ovo oko momenta nisam basx razumeo ali Loads>Druga ikonica po redu pa u padajucem meniju izaberes Moment. Imasx opciju da izaberes Support (birasx liniju cilindra ili sxta vec hocesx) i unesesx opterecenje? Takodje u tom redu ikonica ima import form fajl *.xls.

EDIT: Da pojasnim ovo oko momenta okacio sam shoot.


Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: CATIA problem s FEM-om

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13040 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.