Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tackasto zavarivanje

[es] :: Elektronika :: Tackasto zavarivanje

[ Pregleda: 23802 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Petar
Gajic Petar
Republika Srpska

Član broj: 1661
Poruke: 74
81.93.72.*



Profil

icon Tackasto zavarivanje01.05.2006. u 16:56 - pre 217 meseci
Moze li neko da mi objasni kako funcionise aparat za tackasto zavarivanje? Kakav se transformator koristi? Zna li ko kakav sajt o tome? Pozdrav
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje01.05.2006. u 19:49 - pre 217 meseci
koristi se u glavnom za zavarivanje aluminijuma koliko je meni poznato, a trafo je klasican kao za rel, samo sto sama rec kaze vari u prekidima (tackama).
vecina iole kvalitetnijih aparata ima ovu mogucnost, a pogotovo co2 aparati.


A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-37.teol.net.



+332 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje04.05.2006. u 21:47 - pre 217 meseci
Par volti, zavisno od debljine lima koji varis ( standardno 4-5 V) a struja - ne pitaj, do 2000 A.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.tr.pttrs.net.



+40 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje05.05.2006. u 14:07 - pre 217 meseci
Već je bilo priče o tome, prikačio sam i rusku šemu.
Pogledaj http://www.elitesecurity.org/poruka/887399
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje05.05.2006. u 18:14 - pre 217 meseci

Citat:
veselinovic: Par volti, zavisno od debljine lima koji varis ( standardno 4-5 V) a struja - ne pitaj, do 2000 A.


to sa par volti i gomilom ampera je punktovanje (mozda gresim?)!
tackanje je samo posebna zica, a sve ostalo je isto.
raspitacu se u ponedeljak u firmi, kod zavarivaca, pa cu javiti- da budem 100% siguran
poz


A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje05.05.2006. u 18:22 - pre 217 meseci
jedno elktro pitanje... 5V a 2kA? po U=RI je unda R=5/2000 = 1/400ohm? ili je tu neka druga logika? i 1ohm je jako mali R a sta tek 1/400? znam da valjda ide na naizmenicnu struju al ako gledamo max napon na 5V je to toliko? iako je to efektivni je max oko 8V sta je mali napon za takvu struju?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje05.05.2006. u 18:40 - pre 217 meseci
Citat:
mulaz: jedno elktro pitanje... 5V a 2kA? po U=RI je unda R=5/2000 = 1/400ohm? ili je tu neka druga logika? i 1ohm je jako mali R a sta tek 1/400? znam da valjda ide na naizmenicnu struju al ako gledamo max napon na 5V je to toliko? iako je to efektivni je max oko 8V sta je mali napon za takvu struju?


U=RI^2 (omov zakon)
struja kod varenja nema veze sa otporom, posto ti kod varenja pravis kratak spoj (elektroda-masa)
struja zavisi (u zavisnosti od var aparata) od jacine magnetnog polja u jezgru (rotacioni aparati, jezgro se uvlaci ili izvlaci iz polja indukcije i samim tim struja jaca ili obrnuto), ili trijakom (tiristorom) kod aparata sa elektronskom regulacijom struje!
kod varenja zaboravi otpor. sam otpor namotaja u sekundaru trafoa za varenje je skoro kratak spoj (kada meris)!
a jel vari neko nesto???

A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
194.106.169.*



+128 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje05.05.2006. u 19:24 - pre 217 meseci
punkt=tačka
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje07.05.2006. u 18:32 - pre 217 meseci
Citat:
guja011: punkt=tačka


jesi siguran?
video sam na svim co2 aparatima opciju tackastog zavarivanja, ali ni jedan od njih nema tako mali naponski izlaz.
za punkt treba oko 2-5v a oni nemaju ispod 12-15.
da li oni mozda punktuju sa vecim naponom a manjom strujom?
A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.dialup.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje07.05.2006. u 19:36 - pre 217 meseci
Punktovanje ili tačkasto zavarivanje se ne koristi samo za aluminijum već i za ostale metale. Nema baš nikakve veze sa CO2 aparatima. Koristi se naizmenična struja, a sastoji se od standardnog trafoa, koji ponekad ima i vodeno hlađenje, zavisno od upotrebe. Princip se sastoji od puštanja jake struje koja deluje na malu površinu putem, obično, bakarnih elektroda, koje se isto tako mogu hladiti vodom. Transformator na primarnoj strani može imati neki vid regulacije napona i vremena, što opet zavisi od upotrebe ili debljine limova koji se spajaju. Prilikom proticanja jake struje preko male površine dolazi do topljenja materijala (limova) i na taj način se vrši spajanje bez nekih deformacija. Koristi se masovno u auto industriji. Zavisno od potrebne snage napon na sekundaru se kreće do nekih 5V.
Citat:
guja011: punkt=tačka


blaupunkt=autokasetofon
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
194.106.169.*



+128 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje07.05.2006. u 19:47 - pre 217 meseci
ja o terminologiji koja zbunjuje a ne o principu.
recimo kod mene u firmi ima bonder koji opet zovu i punkt aparatom.
koristi kond koji se nadruka na potrebnu "džulažu", kontakt kleštima stisneš materijal koji se punktira pa futsvičem ili mikroprekidačem na kleštima aktiviraš pražnjenje kroz tačkasti spoj. grune i zavari. elektrode su od bakra pošto im je uloga samo kontakt u tački svarivanja.
ovo jocino radi slično ali za mrga-spojeve. isto u samoj tački dodira svaruje.
znači tačkasti spoj al na nekoliko načina u zavisnosti od "veličine komada" i naravno materijala.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje08.05.2006. u 15:15 - pre 217 meseci
cilj, a i rezultat punktovanja i tackastog varenja je isti ili slican. medjutim, bitno se razlikuje proces do krajnjeg rezultata.
punktovanje je dosta dobro vec razjasnjeno u gornjim redovima.
za razliku od punktovanja tackasto varenje koristi dodavanje materijala (elektrode ili zice kod co2) kojim spaja npr dva lima. i to tako da se usled delovanjem struje varenja topi gornji lim i spaja se za donji. znaci spojene su materijalom koji je i progoreo taj gornji lim. sve ovo se desava u odredjenom vremenskom intervalu u zavisnosti od debljine materijala.
naponi i struje se takodje razlikuju. tackanje se raadi redovnim aparatima pa je samim tim i struja varenja ista kao kod tavkanja (slicna)

Citat:
guja011: punkt=tačka


ali samo u prevodu sa nemackog!!!

A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3858
ppp-68-41.teol.net.



+332 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje10.05.2006. u 20:29 - pre 217 meseci
Citat:
guja011: ja o terminologiji koja zbunjuje a ne o principu.
recimo kod mene u firmi ima bonder koji opet zovu i punkt aparatom.
koristi kond koji se nadruka na potrebnu "džulažu", kontakt kleštima stisneš materijal koji se punktira pa futsvičem ili mikroprekidačem na kleštima aktiviraš pražnjenje kroz tačkasti spoj. grune i zavari. elektrode su od bakra pošto im je uloga samo kontakt u tački svarivanja.
ovo jocino radi slično ali za mrga-spojeve. isto u samoj tački dodira svaruje.
znači tačkasti spoj al na nekoliko načina u zavisnosti od "veličine komada" i naravno materijala.

E vidis Gujo, kad varis celicne limove ( ajde dobro punktujes) koristis bakarnu elektrodu, a kad punktujes bakar koristis volrfram elektrodu. Tako moj motadzija punktuje zice na kolektor. No zanima me taj sa kondovima, jel moze malo da se skinu podaci, tipa napon/kapacitet, za lim 0.8 mm * 2 komada.
 
Odgovor na temu

Petar
Gajic Petar
Republika Srpska

Član broj: 1661
Poruke: 74
81.93.72.*



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje20.06.2006. u 22:27 - pre 216 meseci
Ima li neko dimmer koji se koristi za takve tansformatore?
Snaga transformatora je negdje oko 350w, a struju koju daje na sekundaru je negdje oko 50A (teoretski).
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje21.06.2006. u 23:43 - pre 216 meseci
Just for info... današnji pojam tačkastog zavarivanja (punktovanje je drugi naziv) se malčice razlikuje od onoga što se kod nas podrazumeva - moderno tačkasto zavarivanje se izvodi helijum-neonskim gasnim laserom. Kod nas još uvek nije prisutno, jer je skupo, ali je to fakat, standard u svetu.

Nego, kakve ovo veze ima sa elektronikom?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Petar
Gajic Petar
Republika Srpska

Član broj: 1661
Poruke: 74
81.93.72.*



Profil

icon Re: Tackasto zavarivanje22.06.2006. u 00:09 - pre 216 meseci
Nema nikakve veze!

Trazim dimer za transformatore koje se koriste za zavarivanje, a ne za tackasto zavarivanje.
Moj transformator daje sekundarni napon od 45V i sekundarnu struju od 85A.
Umjesto da koristim klascan nacin regulacije jacine struje pomocu dodatnog mag. kola koji mijenja izlaznu imendansu pmocu jednosmjerne struje ili pomjeranjem
jarma da bi smanjio fluks, koristio bio moderan nacin pomocu elektronike, tiristorskom regulacijom.

Imas li mozda semu regulatora?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Tackasto zavarivanje

[ Pregleda: 23802 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.