Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Funckionalni linux na cd-u

[es] :: Linux :: Funckionalni linux na cd-u

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10281 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hrčak
Marko Panić
Beograd

Član broj: 13347
Poruke: 153
*.123.EUnet.yu



Profil

icon Funckionalni linux na cd-u09.12.2002. u 21:07 - pre 260 meseci
Ja se unapred izvinjavam ako je pitanje predebilno ili tako nesto...

...ali da li bi mogao da se nabudzi funkcionalni linux na cd, mislim, naravno, samo na komandnu liniju bez X-a, na cd koji bi bio butabilan i sadrzao na sebi manji broj nekih programa? To mi je palo na pamet posto sam to sretao na butabilnim cd instalacijama istog. Pa pomislih: kako bi to bilo strava imati mobilni linux i shetati ga sa sobim. Opet se izvinjavam ako je ovo bila suvise glupa pomisao, ipak ne znam kako linux radi...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.www.yu

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u10.12.2002. u 04:39 - pre 260 meseci
Ima i zove se Knoppix. Ja sam ga nedavno probao i bio
toliko odusevljen da sam tamo negde stavio mali oglas
sledece sadrzine: "Ako ste pocetnik sa Linuxom,
obavezno probajte Knoppix.
Krajnje jednostavan rad: stav
ite CD u racunar, restartuje ga, oznacite u BIOSu da
startuje sa CDa i to je sve. PO
TPUNO automatski ce startovati kompletan sistem u
Linuxu. Ukoliko zelite da nesto dod
atno podesite, na pocetku pozovite pomoc sa F2.
Eventualno ce vas pitati za velicinu tzv. swap fajla i
nista vise - nikakve particije, mucenje sa fdiskom
itd., a moci cete da radite u punom Linux-u. Na CDu je
gomila prog
rama, ukljucujuci i najnoviji OpenOffice itd. Mozete ga
eventualno skinuti sa mreze, k
renite sa www.knoppix.de pa probajte srecu ali je
prostije da ga kupite, npr.: http://
fly.to/yusoft ili http://www.gsoft.tk ili slicno.
Program je besplatan za koriscenje."

Mozda sam u euforiji malo i lupao, ali sustina je tu!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

elitefan
Frankfurt/M

Član broj: 4010
Poruke: 135
145.253.135.*



+1 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u10.12.2002. u 14:24 - pre 260 meseci
U potpunosti se slazem sa tdjokic-em.

I ja sam sebi skinuo knoppix prije jedno 5 mjeseci, i bio sam odusevljen ... U medjuvremenu sam probao jos par distribucija linuxa na cd-u kao sto su cool linux baziran na red-hat-u ali nije sve radilo kako treba to jest graficko okruzenje i prepoznavanje graficke kartice nije bas kako treba.

Probao sam knoppix na vise racunara sa razlicitim kompnentama i uvijek je sve radilo kako treba. Cak sam ga i na laptop-u probao i tu se pokazao kao pravo rijesenje.

Za ljude koji bi zeljeli isprobati linux ovo je prava stvar. Jer kao sto tdjokic navede nema instalacije niti bilo kakvih peripetija jednostavo boot sa cd-a i gotova stvar.

Dobices pravi uvid u linux svijet bez previse truda.

Trebalo bi mozda dodati da je knoppix baziran na debian-u, dok cool linux bazira na red-hat 7.2 distribuciji.


Eto toliko od mene..



Odkud znam šta mislim dok ne čujem šta sam rekao!
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u10.12.2002. u 17:27 - pre 260 meseci
Ja sam nekoliko puta koristio Slackware za vadjenje podataka sa HDD-a i slično... I to uspešno. Nakon boot-a se pojavi konzola, a onda napraviš direktorijume, mount-uješ ih i radiš šta želiš. Ne znam da li ima i gcc+vi i emacs, što bih voleo...
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.041net.co.yu

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u05.01.2003. u 18:32 - pre 259 meseci
A kakva je procedura sa instaliranjem programa. Znaci imam neki program i hocu da ga instaliram na hard. Da li je potrebno praviti neku particiju gde bi se snimali ti programi koje instaliram ili sta? btw swap file gde se nalazi na nekoj novoj particiji ili ga mozete staviti na neku vec postojecu FAT32 particiju?
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.www.yu

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u05.01.2003. u 18:55 - pre 259 meseci
Nisam ni pokusavao da dodajem programe kad koristim Knoppix sa CD-a direktno, tako da ne znam kako bi to islo. Swap file je na postojecoj particiji FAT32, na C:\ i nakon rada mozes da ga obrises. Tako se na HDD prakticno nista ne menja.

Knoppix je Linux koji krene punom snagom za par minuta, bez ikakvog particionisanja i instalacije, sa par jednostavnih zahvata.

Ako hoces celu stvar da instaliras na HDD, onda je stvar mnogo ozbiljnija i tu stupaju na snagu sve zakonitosti Linuxa. Tu prakticno i prestaje Knoppix kao takav.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.041net.co.yu

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u05.01.2003. u 19:06 - pre 259 meseci
Ma ne zelim uopste da ga instaliram na hard, vec da ga koristi bas kao takvog sa CD samo mozda da dodam neki program.
A koliko je stvar brza sto se tice samog CD, da li dolazi do stucanja pri radu i sl?
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.www.yu

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u05.01.2003. u 19:22 - pre 259 meseci
Sto se tice dodavanja programa, tu apsolutno ne znam kako bi se to uradilo i da li je moguce.

Brzina rada zavisi od CDROM-a. Ja sam ga isprobao na starom 4x CDROM-u i to je bila muka. Na novijem, 32x, radi mnogo brze, ali nije kao sa HDD-a. Naravno, ima i brzih CDROM-ova od ove moje starudije :-) .

Uglavnom, postoje brojna pozitivna misljenja o Knoppix-u pa verujem da nece ni tebe razocarati.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

#Iz0t0p

Član broj: 6189
Poruke: 44
*.beotel.net



Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u05.01.2003. u 22:53 - pre 259 meseci
Nisam probao knoppix, ali sam cuo o njemu da za vreme rada na njemu ne mogu da se pisu podaci po HDD-u, pa me interesuje kako bi islo save-ovanje ili updateovanje mp3 tagova?
By #Iz0t0p
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.www.yu

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u06.01.2003. u 04:53 - pre 259 meseci
P o z d r a v i z K n o p p i x - a !

Gornji tekst sam napisao u Knoppixu, snimio ga na win particiju HDD-a i sada ga, iz Windowsa stavio ovde u odgovor.

Po default-u, Knoppix ne pise na HDD. Medjutim, opcija read/write se moze promeniti. Klikne se desnim tasterom misa na ikonu hda1 i pojavi se meni sa tom opcijom i izaberes sta zelis.

Knoppix ima par osobina u kojima je po opstoj oceni NENADMASAN: startuje takoreci odmah, ne treba mu nikakvo particionisanje, nikakva instalacija, odlicno prepoznaje hardver (automatski), minimalno ili uopste se ne mesa u postojece podatke na HDD-u.... Namenjen je upotrebi u specijalnim slucajevima: pocetnicima, za lako upoznavanje sa Linuxom, naprednijim korisnicima, ako im treba da urade nesto na brzinu, na necijoj tudjoj masini, ili za spasavanje podataka, ili za demonstracije nekog programa ili za predavanja u nekoj skoli itd.

Za vecinu ostalih stvari, za rad sa Linuxom instalisanim na HDD, sa velikim obimom posla i slicno, postoje bolje distribucije i tu nema dileme ni zamerke.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.www.yu

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u06.01.2003. u 06:07 - pre 259 meseci
A ko je bas zainteresovan, evo najnovije varijante nabavke, vrlo jeftino:

(Oglas sa www.pcberza.co.yu)

Knoppix 3.1 na Princo mediju u slim kutiji. 100 din. Isporuka u Medakovicu.
Zoran, tel 063/338217

Nadam se, da nisam tesko prekrsio neko pravilo protiv reklamiranja itd., jer ovo zaista nije reklama, samo pomoc ljudima da sto jeftinije i lakse dodju do Knoppixa.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
62.108.110.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u24.05.2003. u 09:28 - pre 254 meseci
Ako neko zeli da ga instalira na HDD, evo uputstva:
http://www.freenet.org.nz/misc/knoppix-install.html
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ellko
Nezic Elvir
BiH

Član broj: 6223
Poruke: 65
*.as54.tz.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u31.05.2003. u 00:25 - pre 254 meseci
OK nisam bas sve detaljno procitao ali mislim da imam bolje rjesenje za covjeka.
U pitanju je cd koji sam dobio prije jedno mjesec dana. U pitanju je suse 8.0 i cd je butabilan instalira sam standardnom obicnom procedurom 2 fajla na vasu fat particiju i pokrecete linux sa cd-a. I sve opcije imaju kao i mnostvo programa text mod, x mod, programi za mp3, xine itd i sve funkcionise nakon toga jednostavno shutdown izvadite cd i ponovo u windows. Ostaju samo 2 fajla na fat particiji od ukupno oko 100 Mb i to je sve. Iznenadio sam se kako je dobar jer ima i mnostvo programa i radi solidno brzo u odnosu na linux sa hdd. Jedina mana je sto mozda cd rom dok ste u linuxu uvijek rai ali sta je tu je.
Neznam mozda mogu nekako da ti posaljem cd (besplatno naravno, jedino postarina) pa probaj.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u31.05.2003. u 03:39 - pre 254 meseci
Ja upravo sad skidam Slack-Live. Linux sa CDa ali, za razliku od Koppixa, baziran na Slacku (ko bi reko :). Za par dana cemo videti da li ce prepoznati moj Lucent Soft modem. :)
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
*.ptt.yu

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u31.05.2003. u 11:47 - pre 254 meseci
Probao sam KNOPPIX i stalno razmisljam kako da tjuningujem svoj Mandrake da radi bar upola tako brzo (lako)...

Inace CD je bukvalno krcat svim i svacim, a sadrzi i uputstvo (engleski i/ili nemacki) za dodavanje (rimejkovanje) na CD...

Da nije zauzet CD bio bi to pun pogodak, ovako je iudealan za recovery i/ili edukativne svrhe...

najbolje ocene za KNOPPIX, zaista.

========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u08.07.2003. u 01:33 - pre 253 meseci
Potpuno sam zaboravio na ovo. :) Evo utisaka o Slack-Live-u.

Staje na mini-disk. Tj. htedoh reci staje u dzep. :D Vise se ne odvajam od njega. Postao mi je kao orbit zvake, nigde bez njega. :D Sve je lik nabio na 187 MB. Stabilnost 5 (ipak je to slack :), brzina 5, izbor programa 5 (Jedini minus je taj sto su stavili KDE umesto GNOME-ta i sto nema XMMS-a). Tu je ceo KOffice, K3B za rezanje, Quanta za web development, etc. E da, nije prepoznao moj modem. :'( U sustini odlicna stvar za mobilne Linux ljubitelje. Na CD-u su i skripte i upustva za pravljenje sopstvenog live CD-a (veoma lako i jednostavno).
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u08.07.2003. u 02:08 - pre 253 meseci
Hmm.. Slack Live.. zanimljivo..
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u06.09.2003. u 16:36 - pre 251 meseci
Zanimljiv clanak o Knoppix-u, namenjen pocetnicima:

http://www.knoppix.net/docs/index.php/KnoppixForNewbies
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dpop
Dragan Đ. Popović
VBD, IT
Brčko distrikt BiH

Član broj: 1879
Poruke: 400
81.94.9.*

Jabber: dpop@elitesecurity.org
Sajt: dragon.objectis.net


Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u07.09.2003. u 12:25 - pre 250 meseci
Na sl. linku ima dosta info o sl. cudesima

http://dmoz.org/Computers/Soft...s/Linux/Distributions/Live_CD/

embedded & floppy based distros and so...

Howdy & Stay tuned to ...ES.. :))
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Funckionalni linux na cd-u09.09.2003. u 20:55 - pre 250 meseci
Prevod clanka sa sajta http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

Knoppix za pocetnike

Knoppix - kratak pregled za GNU/Linux pocetnike

Ciljna grupa: korisnici, koji GNU/Linux koriste prvi put

Kratak opis: Knoppix je idealna alatka za svaku osobu koja zeli da se upozna sa GNU/Linux-om bez glavobolje, komplikovane instalacije ili rizika za njen kompjuter. To je takodje idealna alatka za ucenje, sigurnosni i instrument za spasavanje podataka (cak i za masine sa Windows-om). Nekoliko osnovnih uputstava ce vam pomoci da se bolje snadjete sa Knoppix-om (i GNU/Linux-om).

Sta je tacno Knoppix?

GNU/Linux softver (koji ukljucuje sam operativni sistem i veliku kolicinu razlicitog softvera - od razlicitih servera do tekst procesora i igara) je kompletiran i distribuira se u raznim oblicima, neki vrlo karakteristicni (verovatno ste culi za 'Red Hat' distribuciju)a neki manje specijalizovani. Knoppix se moze smatrati manjom distribucijom, opste namene, koja sadrzi ono sto se na neki nacin smatra "najboljim" od GNU/Linux softvera. Neka vas ne zavara cinjenica da je smesten na samo jednom CD-u: uradjena je intenzivna kompresija programa i kad se dekompresuju, dobijate oko 2GB softvera (ili 3 normalna CD-a). Naravno, ima GNU/Linux aplikacija koje nisu ukljucene u Knoppix. Velike distribucije (kako se obicno nazivaju GNU/Linux kompleti) kao Debian ili Mandrake, dolaze sa 8 - 9 CD-a. Knoppix je idealni uvodni komplet koji sadrzi mnoge poznate aplikacije.

Jedna druga osobina cini Knoppix posebnim - on dolazi u obliku 'live-CD', sto znaci da uopste nije potrebno da ga instalirate (osim ako to izricito zelite). Jednostavno stavite CD u njegov drajv, resetujete i pun sistem ce se podici ne dodirnuvsi uopste tvrdi disk! Ovo je veoma vazno, o cemu ce biti jos reci kasnije. Postoje i druge live-CD distribucije ('Suse live-eval' i 'Demolinux' na primer) ali ni jedna druga nije ni blizu onome sto pruza i moze uraditi Knoppix.

Zasto je Knoppix idealan za pocetnike?

Ocigledno, zato sto ne treba nista instalirati. Medjutim, to nije glavni razlog. Danas postoji mnogo distribucija koje se instaliraju skoro potupuno automatski (na primer, Mandrake, jedna od najboljih i najkompletnijih, se lakse instalira nego bilo koja verzija Windows-a, ako se izabere opcija 'automatic/recommended'). Knoppix je idealan iz drugih razloga. Njegovim koriscenjem investicija je prakticno nula, kao i bilo kakav rizik: nije vam potreban specijalan kompjuter i nema mogucnosti da ostetite kompjuter ili podatke na njemu, bez obzira koliko se trudili.

Dalje, obzirom da mozete probati Knoppix na poslu bez bilo kakve instalacije, sistem administrator se nece previse protiviti da ga probate (ipak ga pitajte jer mozda nece odmah razumeti sta radite). Vrlo fina stvar je sto je Knoppix perfektno sposoban da cita vas tvrdi disk i cak da pise po njemu (osim ako se radi o NTFS disku); ovo mozete proveriti ako se nalazite u Windows klikom desnog tastera misa na isti i zatim pogledate "properties": Knoppix moze da cita/pise FAT32, ali samo da cita NTFS) a kako dolazi sa vrlo dobrim ofis programom, "Open Office", koji je potpuno kompatibilan sa Microsoft Office Suite, mozete tako reci momentalno poceti ravnopravan rad sa kolegama. Ako pak odlucite da vam se Knoppix ne dopada, jednostavno resetujte masinu, izvadite CD i vraticete se u vas Windows tacno tamo gde ste bili pre.

Pocetak rada

Kad se Knoppix potpuno podigne, pred vama je nesto sto ne izgleda previse egzoticno ni za jednog Windows korisnika. Osnovni desktop menadzer je KDE, koji je vrlo intuitivan i lak za koriscenje. Na dnu ekrana, task bar omogucuje lansiranje nekih aplikacija a ako kliknete na 'K' u donjem levom uglu dobijate meni koji lici na onaj na koji ste navikli. Malo se igrajte, probajte par stvari da bi se navikli kako je sve to organizovano. Jedina stvar koja vam izgleda veoma razlicito je aplikacija sa ikonom "skoljka ispred ekrana" na task baru: ona pokrece 'Konzolu' terminal emulator. Verovatno ste culi da GNU/Linux korisnici vole 'komandnu liniju' u konzoli i da je neki cak koriste radje nego graficki korisnicki interfejs. Mada to moze liciti na staru DOS konzolu, ipak je vrlo razlicito, veoma mocno i ekstremno fleksibilno, sto cete verovatno nauciti da cenite, ali za sada, mozete je potpuno ignorisati: ako zelite potpuno graficki GNU/Linux, Knoppix i KDE ce vas veoma lako zadovoljiti!

U svakom slucaju kliknite na aplikaciju 'control center' i malo se igrajte sa njom; ona omogucuje podesavanje desktopa i, ako je potrebno KDE-a. Ta aplikacija je prilicno razumljiva sama po sebi i ovde necemo ici u detalje (ako vam je to potrebno, ili neka druga stvar iz KDE-a, citajte odlican KDE prirucnik, koji mozete naci pod "help").

Stvar koju svakako treba probati je veoma jak i fleksibilan "Konqueror" fajl i web pretrazivac (takodje i na task baru). Kliknite na Konqueror i pojavice se kratak uvod u njegove funkcije u prozoru pretrazivaca. Procitajte ga ako zelite, ili kliknite na ikonu "mala kuca" (koja se takodje nalazi i na task baru, na dnu ekrana). Ovo ce vas dovesti u vas 'home directory', zaista vazno mesto: ovde cete smestati vase podatke i ovde ce kompjuter smestati mnoge, mada ne sve, podatke o vama. Sledeci korak je da pogledamo GNU/Linux fajlsistem.

Knoppix fajlsistem

Zapamtite, Knoppix je "live-CD" koji radi sa CD-a i smeshta se u RAM vaseg kompjutera. On nije instaliran na tvrdom disku i postoje neke razlike u odnosu na 'normalan' GNU/Linux fajlsistem. Na primer, vas 'home directory' nije smesten na tvrdom disku, tako da ako tamo drzite neke podatke i zatim iskljucite kompjuter, oni ce biti izgubljeni! To nije razlog za brigu, postoji par vrlo jednostavnih stvari koje mozete uciniti da izbegnete ovaj problem, ali cemo to pogledati kasnije. Za sada, jedino sto treba da znate je da je vas fajlsistem malo atipican, mada vrlo slican, regularnom GNU/Linux fajlsistemu (koji, doduse, moze biti u nekoliko razlicitih, ali srodnih, oblika). Pogledajte u vas 'home directory'. U ovom trenutku on je verovatno prazan, ali ako kliknete na njega desnim tasterom misa, dobijate meni 'create new' koji vam omogucava da pravite nove pod-direktorije i organizujete svoje podatke. Kao i u Windows-u, Konqueror vam omogucava lako brisanje i promenu imena direktorija. Sve 'ispod' vaseg home direktorija je vase. Medjutim, ako kliknete na strelicu 'gore' naci cete se u 'home' direktoriju za sve korisnike, ne samo za vas. Ustvari, videcete samo jedan direktorij, koji se zove 'Knoppix' i to je vas direktorij. To je takodje specificno za Knoppix: po defaultu, Knoppix pretpostavlja samo jednog korisnika, koji je nazvan 'knoppix' i u /home direktoriju nema ni jednog home direktorija nekog drugog korisnika (na regularnom GNU/Linux kompjuteru mozete videti mnogo, cak stotine, drugih korisnika (GNU/Linux je bio vise-korisnicki sistem mnogo pre Windows-a)). Usput, vi mozete lako kreirati i podesavati nove korisnike, ali vam to u ovom trenutku sigurno nije potrebno. Sve sto treba da zapamtite je da postoji home direktorij za sve korisnike, u kome svaki korisnik ima svoj home direktorij. Glavni home direktorij se zove '/home' a vas home direktorij se zove '/home/knoppix'.

Sta sa ostatkom fajlsistema? Ako odete jedan korak 'gore', naci cete se u 'root' direktoriju koji je oznacen kosom crtom '/'(nemojte ga pomesati sa direktorijem 'root-user'-a oznacenim sa '/root', sto je dosta zbunjujuce, ali na srecu time ne morate da se zamarate u ovom trenutku). Ostale direktorije koje vidite ('/bin', '/boot', '/proc', itd.) takodje mozete da ignorisete u ovom trenutku. Jedini o kome zaista treba da povedete racuna je '/mnt'. Pa, da ga pogledamo sada.

Poddirektorij /mnt'

Znate sta? GNU/Linux nema 'a: drajv' za flopi ili 'c: drajv' za vas tvrdi disk. Ustvari, GNU/Linux uopste nema drajvove. Naravno, drajvovi su fizicki prisutni, ali se ne zovu drajvovi vec se posmatraju kao fajlovi i direktorij '/mnt' je tipicno mesto gde ce vasi periferni uredjaji (flopi, tvrdi disk, usb drajv, CD pekac, itd.) biti locirani. Ovo je verovatno jedini zaista cudan ne-Windows koncept, koji treba odmah da razumete. Sa GNU/Linux-om, mozete da 'prikacite' periferni uredjaj skoro bilo gde - neki korisnici vole da prikace ceo tvrdi disk u njihov /home direktorij, ali tipicno, po konvenciji, periferni uredjaji se prikacinju (pravi izraz je 'mount'-uju) na direktorij '/mnt'. Sada sve ima smisla. Ako imate dva tvrda diska na kompjuteru, CD pekac, flopi, i recimo DVD drajv, zasto bi ih imali na razlicitim mestima? Knoppix jednostavno napravi jednu centralnu vezu sa njima i zove je '/mnt'. Kliknite na vas '/mnt' poddirektorij i pogledajte sta se tamo nalazi. U zavisnosti od vaseg kompjutera, imacete razlicite periferne uredjaje. Verovatno imate 'flopi'poddirektorij i nesto sa imenom 'hda1' (ignorisite drugo 'hd'). To su dva poddirektorija za vas flopi i tvrdi disk. Dovde u redu? Sada ima jos jedna stvar koju treba da znate: samo postojanje poddirektorija ne znaci da je drajv vec prikacen (ili, tacnije, 'mount'-ovan) na taj poddirektorij. Da bi se to dogodilo, najlaksi nacin je da kliknete na ikonu flopija ili 'hard disk partition' na desktopu i vas periferni uredjaj ce biti 'mount'-ovan! Zvuci li vam ovo malo zbunjujuce? Pa, i jeste. Medjutim, postoje valjani razlozi zasto se GNU/Linux sluzi ovim nacinom, kako istoriski, tako i tehnicki, ali sada necemo ulaziti u to. Ako ste razumeli ova dva koncepta ('/mnt' poddirektorij i 'mount'-ovanje perifernih uredjaja) znate sve sto vam je potrebno da bi ste mogli produktivno da radite sa Knoppix-om.

Na primer, posto sada znate gde mozete naci vas flopi, imate mogucnost da kopirate (pomocu Konkerora jednostavno drag-and-drop) sve vase podatke iz home direktorija na flopi i tako ih sacuvate nakon gasenja kompjutera.

Dalje, klikom na 'hard disk partition' ikonu mozete pristupiti svim fajlovima na tvrdom disku, cak i ako je Windows totalno otkazao! Da, ovo nije sala. Ako vam Windows OS kompletno otkaze (zbog virusa, instalacije ili uklanjanja nekog softvera, problema u registru, brisanja nekog vaznog fajla ili bilo kog razloga koji moze da onesposobi Windows kompjuter) sve sto treba da uradite ja da stavite Knoppix CD u CD drajv, pustite Knoppix da podigne svoj sistem, kliknete na "hard disk partition" i svi "nepovratno izgubljeni podaci" (izgubljeni samo za Windows!) pojavice se kao magicnim stapicem (usput budi receno, poddirektoriji koji su zasticeni Windows passwordom ce takodje biti potpuno dostupni). Naravno, ukoliko je uzrok otkazivanja vaseg kompjutera fizicka greska (fizicki ostecen tvrdi disk ili disketa) Knoppix nece moci da cita podatke.

Knoppix - specificni alati za konfiguraciju

Ako pritisnete na 'K' ikonu na task baru i pogledate KNOPPIX meni, primeticete niz vrlo korisnih alata za konfigurisanje Knoppix-a. Necemo se upustati u sve, ali neke od njih treba ovde spomenuti: 'configure printers', 'network card configuration', 'create a persistent home directory', 'swap file configuration' i 'save KNOPPIX configuration'. Prva dva su jednostavne aplikacije za podesavanje vaseg printera i mrezne kartice. Ostala tri traze da se o njima kaze po par reci. 'Create a persistent home directory' omogucava pravljenje home direktorija koji nece biti izgubljen nakon gasenja kompjutera. U tu svrhu vam je potreban ili eksterni tvrdi disk ili USB memoriski stapic ili slicno. "Swap file configuration" je posebno koristan ako imate malo memorije: on ce na tvrdom disku napraviti fajl u kome ce biti smesteni neki podaci koje koristi Knoppix. Nakon rada, taj fajl mozete obrisati. Jedina stvar koja vam je potrebna u tu svrhu je DOS particija (i opet - NTFS ne radi). Konacno, 'save KNOPPIX configuration' vam omogucava da sacuvate vase konfiguracije tastature, stampaca itd. recimo na disketi. Knoppix moze raditi i bez ovih opcija, ali ce sa njima raditi brze i bolje.

Par reci o Knoppix-u i sigurnosti

Knoppix je priblizno siguran koliko sistem uopste moze da bude, ne samo sto je GNU/Linux, vec i zato sto je live-CD. Po difoltu, GNU/Linux je prilicno siguran sistem, a ako je na live-CD to ga cini skoro 'nedodirljivim' jer ne postoji nacin da neki virus, crv ili haker nacine stetu vasem kompjuteru, sve dok vas Knoppix CD fizicki nije ostecen. Dobro, ne potpuno, ali skoro potupuno. Teoriski, postoji nacin da virus ili haker nacine nekakvu stetu vasem sistemu, ali ta steta traje samo dok ne ugasite kompjuter. Sledece pokretanje Knoppixa ce biti opet besprekorno. Takodje, teoriski postoji mogucnost da neko pokusa da vam osteti podatke u vasem 'persistent home directory' (ako ga uopste imate) ali to je veoma malo verovatno jer je '/home' neinteresantno mesto za hakere ili virus, njihova meta su neki drugi direktoriji. Nema potrebe da se upustate u tu problematiku u ovom momentu, ali je veoma dobar osecaj znati da koristite sistem koji je skoro toliko siguran koliko sistem uopste moze biti!

Zadnja tema - Knoppix pasvordi

Nema velike verovatnoce da cete morati da brinete o pasvordima dok probate Knoppix. Ipak, neke aplikacije ce vam mozda traziti "korisnicki pasvord" ili "root pasvord" pa je potrebno da to ovde spomenemo. To je podrucje gde je Knoppix direktno neobican u odnosu na ostale verzije GNU/Linux: njegovi pasvordi su po difoltu zakljucani. To znaci da vam sistem ne dodeljuje nikakav pasvord. Ne ulazeci u razloge za ovakav pristup, korisno je da budete svesni jednostavnog trika koji vam omogucava da odredite pasvord za vas (korisnik 'knoppix') i za 'root' (koji mozete smatrati sistem administratorom). Evo ovako:

Kliknite na 'K' u donjem levom uglu ekrana, idite na KNOPPIX i zatim kliknite na 'root shell' ikonu. Pojavice se ekran sa cudnim promptom 'root@ttyp1[knoppix]#'. Jednostavno upisite komandu 'passwd' i dobicete zahtev da unesete novi pasvord 'Enter new UNIX password:' kao i da ponovo upisete isto, zbog izbegavanja gresaka prilikom kucanja 'Retype new UNIX password:'. Unesite pasvord kakav ste izabrali za administratora i to bi bilo to. Za 'knoppix' korisnika, ponovite postupak ali prilikom kucanja komande upisite 'passwd knoppix'. Zatim mozete zatvoriti prozor bilo kucanjem reci 'exit' ili klikom na 'x' u desnom gornjem uglu prozora.

Dobro zapamtite sledece: Knoppix i svi GNU/Linux-i su case-sensitive, dakle razlikuju mala i velika slova. To znaci da su 'knoppix', 'Knoppix' i 'KNOPPIX' potpuno razlicite komande ili korisnici ili imena fajlova. Setite se obavezno toga kad kreirate ili unostite pasvord.

To bi bile neophodne informacije da imate dobar start sa Knoppix-om. Ukoliko vam trebaju neke dodatne informacije, mozete ici na adresu http://www.knoppix.net/ i citati dokumentaciju, FAQ ili ici na odgovarajuci forum. Tamo cete naci mnogo prijateljskih ljudi, spremnih da vam pomognu u svakom dodatnom pitanju.

Uzivajte!

Vazi od Knoppix-a v.3.2 Autor: Andrei Raevsky ([email protected])

Poslednji put azurirano September 7, 2003 4:49 pm.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Funckionalni linux na cd-u

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10281 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.