Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Overlay Window

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Overlay Window

[ Pregleda: 4168 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
*.041net.co.yu

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Overlay Window05.12.2002. u 10:44 - pre 260 meseci
Neznam da li je ovo pravi forum za ovo pitanje, ali nisam nasao nista bolje:

Kako da kreiram overlay window, i da u njemu crtam nesto? (po mogucstvu, kod (ili neka komponenta ili ...) za Delphi).
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
80.93.225.*



+62 Profil

icon Re: Overlay Window06.12.2002. u 10:50 - pre 260 meseci
Sta je overlay window?

Rajko
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Overlay Window07.12.2002. u 00:08 - pre 260 meseci
dobro, eto, i ja sam hteo ovo da pitam, ali nisam hteo da ispadnem glup u drustvu, kada o sebi mislim da znam prilicno toga o delphi-u.

ali sada kada vidim da i vrsni poznavalac to pita, onda cu i ja: sta je to? jeL se to maze na leba? :D
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Overlay Window07.12.2002. u 13:13 - pre 260 meseci
Nisam nikada koristio overlay mogucnosti kartice, ali evo o cemu se radi tu generalno gledano (koliko sam ja shvatio).

Overlay prozor je u stvari prozor za koji je izdvojena memorija direktno na video kartici. Svaka kartica ima tzv. frame buffer u kome je frejm koji se trenutno prikazuje na monitoru, a overlay podaci su smesteni, prosto receno (veoma banalizovano), odmah do tog prostora za frame (otud i naziv overlay).

Cemo sluzi ovo? Koristi se recimo kod capture uredjaja, da bi podaci iz frejm bafera capture kartice direktno mogli da 'idu' u overlay prostor na video kartici, iz koga se veoma brzo (najbrze moguce) kopira sadrzaj u frejm bafer video kartice. Ovo je bitno kod visokih rezolucija, gde bi u drugom slucaju (opisacu kasnije taj slucaj), bio veoma mali fps kod Live prikaza slike sa kamere, recimo. Primena hardverskog overleja (hardware overlay) je uglavnom kod stvari koje se ticu videa, animacije i sl. Recimo, prilikom reprodukcije DivX filmova (koristeci DirectShow koji jutilizuje DDraw) koristi se HW overlay da bi sve bilo 'glatko'. Da bi se iskoristile overlej mogucnosti kartice, programeru ostaju samo biblioteke koje direktno rade sa hardverom, kao sto je DirectX i OpenGL. U DX slucaju neophodno je kreiranje overlay prozora preko DirectDraw biblioteke, a za OpenGL ne bih znao. Ono sto je bitno da se zna je da, svaka kartica ima ogranicen broj overlay prozora koji u isto vreme mogu da se kreiraju.

Drugi slucaj je kada podaci idu RAM pa onda u frejm bafer video kartice (banalizovano). Ovaj nacin ne zadovoljava potrebe reprodukcije video materijala u velikim rezolucijama sa vecim fps (frame per second), ili LIVE prikaz sa cature uredjaja, pa slika koja se vidi na monitoru deluje vestacki, sto se pokreta tice.

Toliko od mene :)

Pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
80.93.225.*



+62 Profil

icon Re: Overlay Window09.12.2002. u 03:09 - pre 260 meseci
Hvala na iscrpnom odgovoru. Koliko ja znam, Delphi sam po sebi nema podrsku za tako nesto; ostaju biblioteke sa gotovim rutinama...

Rajko

P.S. "Vrsni poznavalac"...? pre bih rekao, ovisnik od tastature i kodiranja. Ja tu vise nista ne mogu, stvar je jaca od mene. U svakom slucaju, hvala.
 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
*.ptt.yu

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: Overlay Window10.12.2002. u 15:02 - pre 260 meseci
pa znaci niko nista ne zna.

Direct Show radi to, pa sam hteo da pitam, a i video sam mnogo programa u linux-u i windows-u koji ovo koriste, trazio sam na net-u ali nistani nisam nasao. Pa sam hteo da pitam da li je neko nesto tako radio...

Nista... google+10h
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Overlay Window10.12.2002. u 16:59 - pre 260 meseci
A sta bi ti konkretno da uradis sa tim overlay prozorom?
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

sesa
Braslav Sesartic
Uzice

Član broj: 4872
Poruke: 27
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Overlay Window13.01.2003. u 10:29 - pre 258 meseci
Kako mislis nista?
Jel' www.progdigy.com odgovara?

A jos je i dzabe.

 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Overlay Window

[ Pregleda: 4168 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.