Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SCNET-ov DSL

[es] :: ISP :: SCNET-ov DSL

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7830 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SCNET-ov DSL08.12.2002. u 08:26 - pre 260 meseci
Citat:
zombie / DDG:
a inace, ljudi u srbiji su prosecno 176.47058823529411764705882352941 puta bogatiji od slovenaca... brate slatki!


Ne, nego Slovenci imaju normalan rezon da posluju sa normalnim cenama i imaju gomilu korisnika. Dok u Srbiji, po firmama tipa Memodata, vazi rezon da ti za*ebes par velikih firmi, nabijes im tu cenu (recimo 6000 eura mesecno) i lepo sebi otplacujes link. Zasto ulagati pare u marketing, popularizaciju interenta, itd.. kad je lakse naci par krava muzara i poslovati OK :) Jos bolje ako imas neku vezu, pa te direktor neke firme uzme kao default resenje.. tad si odradio posao decenije.

Tako isto, gore pomenuti muzikanti, su naplacivaili 10 K DEM za telefone koji su se uveliko izbacivali iz EU mreze (pa su ih verovatno dobili za neke smesne pare) - zato sto su ljudi to >morali< da plate.

Niko mi ne moze dokazati da Slovenacki ISP-ovi placaju internet linkove 2000 puta manje od kolega iz Srbije - Tacno je da Slovenija ima 10 Gb/s akademski link - ali to je akademski link, ostali provajderi uzimaju link u zakup po normalnim komercijalnim tarifama. Neko ce pomenuti "pa telekom, monopol, ..." - pa lepo, gospodo, organizujte se - zakupite zajednicki link po redukovanoj ceni, sklopite komercijalne ugovore za razmenu saobracaja tako da se minimizira cena, mogla bi da se odradi i neka wireless razmena na granici sa nekim republikama i milion drugih ideja.




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SCNET-ov DSL08.12.2002. u 14:46 - pre 260 meseci
Ljudi, pričamo o različitim stvarima. Ovo što SCnet, Memodata, Verat i ostali nude je simetrični DSL, koji je namenjen isključivo poslovnim korisnicima i svuda u svetu je skuplji od korisničkog, asimetričnog DSL-a, kao što je ovaj koji se nudi u Sloveniji. Kada (i ako) zaista i naš Telekom na proleće krene sa ADSL-om, moći ćemo da pravimo neka poređenja.

Svuda u svetu je normalno da postoji ogromna razlika između simetričnig i asimetričnog DSL pristupa. Evo npr. cena za T-InterConnect uslugu Deutche Telecoma (www.dtag.de) (simetrični DSL za biznis korisnike):

T-InterConnect symmetrisch (alt: Classic) 64 kbit/s (monatl. ab 278,40 € inkl.MwSt.)
T-Interconnect symmetrisch (alt: Classic) 128 kbit/s (monatl. ab 394,40 € inkl.MwSt.)
T-Interconnect symmetrisch (alt: Classic) 1,92 Mbit/s (monatl. ab 916,40 € inkl.MwSt.)

plus 0,03 do 0,05 centi po MB za prekoračenje. (Kompletnu tabelu pogledajte ovde:
http://www1.t-versand.de/inter.../preis_interconnect_basic.html)

Ivane, slažem se ja da je DSL postao nova "magic word" za prodavanje istog s****a u novom pakovanju, ali činjenica je da ISP-ovi kod nas znatno skuplje plaćaju internet nego u Sloveniji. Ne znam tačne cene, ali iz onog memoranduma Telekoma Srbija mogli smo saznati da strani provajderi našima naplaćuju 34MB link oko 50000 €, plus troškovi prema našem telekomu koji uopšte nisu naivni. Plan Telekoma Srbija je da ponudi kompletnu uslugu za oko 64000€. Odavde je lako izračunati koliko pristup košta SCnet, Memodatu i ostale.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SCNET-ov DSL08.12.2002. u 15:19 - pre 260 meseci
Tacno je da postoji razlika izmedju simetricnog i asimetricnog interneta, ali problem je sto se u YU uopste ne nudi asimetricni DSL internet pristup (tj. nema ni potrebe za 64/128 kbps DSL)

Dakle, ako je cena stranih provajdera 50k eura, a preko telekoma 64k, razlika je 28% koliko se "ugradjuje" telekom.. lepo - ali Slovenci, npr, i dalje usluge nude po cenama koje su par REDOVA VELICINE manje od YU - nesto nisam siguran da placaju internet link DTAG-u za par redova velicine od nas.

Znaci, ako Memodata ceni svoj 1 Mbps simetricni DSL 6000 eura - oni bi 34 Mbps rasprodali za.. 204 K eura.. a ako je najnepovoljnija cena preko telekoma 64 K eura dolazimo do vise od trostruke zarade :) Ala su podesili cenovnik - bas onako srpski... bez 300% zarade ne smes ni da kazes da si u biznisu.

Trece, u Nemackoj koju si pomenuo, postoje i ISP-ovi koji pruzaju uslugu satelitskog DSL-a, gde IP paketi idu preko satelita - 4 Mbps (mislim da je uplink 256 kbps) kosta nesto tipa 15.99 eura mesecno. Opet, da li je za YU firme satelitski internet mnogo skuplji nego za firme u DE? Nesto nisam siguran.

Ne zelim defanzivno da razmisljam, jer takav nacin misljenja nigde ne vodi - nema opravdanja za derace tipa Memodata i sl.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.bezeqint.net

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: SCNET-ov DSL08.12.2002. u 17:08 - pre 260 meseci
Citat:
Sale81:
Mislim da bi memodata team trebalo prvo za sebe da obezbijedi postenu vezu, tj. da jedan ovaj nazovi dsl naprave za korisnike kablneta, inace ovo ovako je uzas...


:) to je najveća ironija

Prvo mi je trebalo 30 sekundi da mi brosver pročita stranicu (što je za mene previše) a posle sam skidao nekakav fajl sa tog servera a LINK se nije popeo više od 15KBps ;)
Ako njihov server ne može da se popne više od 60KBps kako to da garantuju ADSL vezu od 1024kbps ?
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SCNET-ov DSL08.12.2002. u 19:06 - pre 260 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Tacno je da postoji razlika izmedju simetricnog i asimetricnog interneta, ali problem je sto se u YU uopste ne nudi asimetricni DSL internet pristup (tj. nema ni potrebe za 64/128 kbps DSL)


Slažem se, i za to treba da zahvalimo Telekomu :((( Priča koju sam ja čuo je da se radi na tome, i da bi mogao da se pojavi negde u aprilu. Živi bili pa videli.

Citat:
Dakle, ako je cena stranih provajdera 50k eura, a preko telekoma 64k, razlika je 28% koliko se "ugradjuje" telekom.. lepo - ali Slovenci, npr, i dalje usluge nude po cenama koje su par REDOVA VELICINE manje od YU - nesto nisam siguran da placaju internet link DTAG-u za par redova velicine od nas.


Pa da je 100 puta manje, sigurno nije, ali nekoliko puta verovatno jeste. Ne znam, ima ovde ljudi koji zu saposleni u domaćim ISP-ovima pa bolje neka iznesu cene (ako mogu naravno). Uglavnom, ne verujem da iko može dobiti link po nižoj ceni.

Citat:
Znaci, ako Memodata ceni svoj 1 Mbps simetricni DSL 6000 eura - oni bi 34 Mbps rasprodali za.. 204 K eura.. a ako je najnepovoljnija cena preko telekoma 64 K eura dolazimo do vise od trostruke zarade :) Ala su podesili cenovnik - bas onako srpski... bez 300% zarade ne smes ni da kazes da si u biznisu.


O Memodati neću mnogo trošiti reči. Moje mišljenje o njima se definitivno formiralo kada sam video da nude kablovski internet, brzine 64KBit i to deljeno na 20 korisnika, i sa mesečnim d/l limitom od 360MB... Ali fakat je da je neka standardna cena u Bgd trenutno 100€ po gigabajtu protoka, nezavisno od brzine.

Citat:
Trece, u Nemackoj koju si pomenuo, postoje i ISP-ovi koji pruzaju uslugu satelitskog DSL-a, gde IP paketi idu preko satelita - 4 Mbps (mislim da je uplink 256 kbps) kosta nesto tipa 15.99 eura mesecno. Opet, da li je za YU firme satelitski internet mnogo skuplji nego za firme u DE? Nesto nisam siguran.


Vidi, ako mi nađeš kako ja da dobijem satelitski link po takvoj ceni, evo odmah ću uplatiti :) Ne verujem da je ovde moguće, bez par stotina € mesečno, dobiti bilo kakav sat. link. Čak i popularni EuropeOnline pod najnovijim uslovima nudi samo 700MB FileFetcha (naručivanje fajlova preko satelita) i 1 sat SkyBoostera ("sat DSL" za surfovanje), i to za 20€ mesečno! Druga varijanta, takođe namenjena pre svega kućnim korisnicima, italijanski NetSystem koji nudi taj "satelitski DSL" (što naravno nema veze sa DSL-om, prodaju ime kao i naši provajderi) nudi 300/640kbps jednosmernu vezu za 36/42€ mesečno. I na to treba dodati troškove našem provajderu i telekomu za dial-up ili iznajmljenu vezu.

Opet, bojim se da se stvari neće bitnije promeniti dok se ne ukune monopol Telekoma, ili se isti ne (pre)proda. Kao da stranim partnerima nije u interesu da srpski provajderi pristup kupuju od drugih operatora, opet oni sami nisu sposobni ili neće da ga ponude po konkurentnim cenama... Čak su zahtevali da se ionako visoke cene pristupa povećaju?!?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: SCNET-ov DSL08.12.2002. u 19:21 - pre 260 meseci
Ne - nisi skapirao princip "sat DSL" - ISP ima jeftin satelitski link, a korisnike dobija preko DSL pristupa - mislim da sam negde na forumu i pomenuo ko to radi u DE - radi i DTAG, samo nemaju neke bog-zna-kakve uslove.

Cudi me kako se ni jedan ISP nije setio da tako nesto slicno odradi sa SAT + WLAN konekcijom.. u stvari znam - zasto bi? Kad i ovako i onako imaju modemske korisnike koji ne znaju za brze.

Citat:

Opet, bojim se da se stvari neće bitnije promeniti dok se ne ukune monopol Telekoma, ili se isti ne (pre)proda. Kao da stranim partnerima nije u interesu da srpski provajderi pristup kupuju od drugih operatora, opet oni sami nisu sposobni ili neće da ga ponude po konkurentnim cenama... Čak su zahtevali da se ionako visoke cene pristupa povećaju?!?


Ma.. znas kako, ne verujem bas ja 100% u tu pricu. Uvek postoji jedan jedini krivac koji je kriv za sve - tako je i Sloba bio izgovor za sve lose, pa kad su ga smakli nije se nesto promenilo mnogo za 2 godine - jer su lose stvari sistemske duboko ukorenjene u sve aspekte drustva, pa i mentaliteet. sad je Telekom simbol svog zla u srpskim telekomunikacijama... a ono sto je katastrofalno je uopste ideja o polsovanju i nacin na koji se to poslovanje obavlja. Svako ko ima i malo uticaja ce se ponasati isto kao Telekom, jer je takav nacin srpskog "corporate" razmisljanja, sve dok korisnici ne budu svesni sta sve MOGU da imaju i po kojoj normalnoj ceni.

Slobodne konkurencije naravno nikad nije na odmet, ali imati svoj backbone koji moze da izdrzi ADSL korisnike je posao samo za "velike ribe" i velike investitore, ne za neke kucne radionsti koje zaradjuju neku paru pruzajuci VoIP usluge.

Citat:

Slažem se, i za to treba da zahvalimo Telekomu :((( Priča koju sam ja čuo je da se radi na tome, i da bi mogao da se pojavi negde u aprilu. Živi bili pa videli


A sta sprecava cable i WiFi provajdere da nude normalne usluge? Opet Telekom.. a da, skupi linkovi.. i satelitski link isto skup? Mozda za YU vaze drugacije cene od DE - samo ovde nema Telekoma da posreduje :)



Bottom line - ne postoji MOTIVACIJA u vlasti da se ugovor sa telekomom menja ili monopol ukine. Mene su ovde neki "na krv i noz" kada sam spomenuo da drzavi odgovara status-quo, jer njih zanima samo porez i pozicije koje drze u Telekomu kao 49% vlasnik - no da se ne vracamo na to. Jedini koji traze promenu su Brane Andjelic i ISP-ovi, svako iz svojih interesa, koji nisu bas direktno vezani za interese gradjana, da se tako izrazim :)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SCNET-ov DSL09.12.2002. u 00:26 - pre 260 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne - nisi skapirao princip "sat DSL" - ISP ima jeftin satelitski link, a korisnike dobija preko DSL pristupa - mislim da sam negde na forumu i pomenuo ko to radi u DE - radi i DTAG, samo nemaju neke bog-zna-kakve uslove.


Pa tim gore -- da bi obični korisnici imali (A)DSL vezu, neophodno je da je u telefonskoj centrali instalirana odgovarajuća oprema (ADSL koncentratori i sl.). U Nemačkoj to verovatno nije problem zbog demonopolizovanog tržišta, ali ovde dolazimo opet do toga da samo, jedino i isključivo Telekom Srbija određuje šta će u centrali biti instalirano, tako da bilo kakvi koncentratori ne dolaze u obzir. U ostalom, zašto bi oni stvarali konkurenciju sami sebi?

Citat:
Cudi me kako se ni jedan ISP nije setio da tako nesto slicno odradi sa SAT + WLAN konekcijom.. u stvari znam - zasto bi? Kad i ovako i onako imaju modemske korisnike koji ne znaju za brze.


Zato što bi, da može, momentalno prograbio ogroman deo ISP kolača i ostvario lep profit. Pošto to niko nije uradio, zaključak je: ne može. Nije ni satelitski internet ništa jeftiniji od "zemaljskog". Znam da ćeš reći da u Nemačkoj nije tako, ali ovde na žalost jeste. Idi na sajt nekog od većih provajdera koji nude satelitske linkove, pa vidi cene. Uostalom, ima ovde nekoliko provajdera koji imaju sat. link, pa im cene nisu ništa niže od onih koji idu preko telekomovih linija (čak naprotiv).

Citat:

A sta sprecava cable i WiFi provajdere da nude normalne usluge? Opet Telekom.. a da, skupi linkovi.. i satelitski link isto skup? Mozda za YU vaze drugacije cene od DE - samo ovde nema Telekoma da posreduje :)


Pa jeste, ali ako ti npr. satelitski link plaćaš 10000€ mesečno, nije isto da li ga deliš na 1000 korisnika ili na 10000 korisnika. A 10000 korisnika ne možeš imati jer je ovde i linija bez dvojnika ili druga telefonska linija misaona imenica, a kamo li ISDN ili ne daj Bože DSL. Opet nikome se ne isplati da ulaže velike pare u alternativne načine pristupa (cable, wireless) jer sutradan Telekom može da smisli da je i to pod njihovim monopolom i da te potpuno pokopa.

Opet koliko sam ja čuo, PTT-ov projekat uvođenja kablovske televizije, i preko nje kablovskog interneta kasni u velikoj meri zbog opstrukcije od strane Telekoma, koji smatra da mu pošta zadire u biznis!

Citat:
Bottom line - ne postoji MOTIVACIJA u vlasti da se ugovor sa telekomom menja ili monopol ukine. Mene su ovde neki "na krv i noz" kada sam spomenuo da drzavi odgovara status-quo, jer njih zanima samo porez i pozicije koje drze u Telekomu kao 49% vlasnik - no da se ne vracamo na to. Jedini koji traze promenu su Brane Andjelic i ISP-ovi, svako iz svojih interesa, koji nisu bas direktno vezani za interese gradjana, da se tako izrazim :)


Ne verujem da ovakvo stanje odgovara državi, iako je vlasnik 51% telekoma. Jednostavno, kad bi bilo 4 ili 5 puta više korisnika interneta, što za ovu zemlju nije nemoguće, i naplata poreza bi bila nekoliko puta veća. Da ne spominjem činjenicu da je jedan od razloga što strani investitori još uvek izbegavaju ovo tržište i slaba telekomunikaciona infrastruktura.

Iz "pouzdanih izvora" znam da je Microsoft Jugoslavija imao velikih problema da obezbedi telefonske i data linije za svoju ovdašnju poslovnicu. Pa o čemu onda pričamo? BTW, i Bane Anđelić je deo vlasti/države, a poznajući još neke ljude koji na tome rade, siguran sam da to nije njihov interes. Ja pre zameram domaćem delu telekoma na inertnosti i popustljivosti, i imam utisak da se "državni vrh" plaši da uđe u ozbiljniji konflikt sa stranim partnerima, da ne bi obeshrabrili druge potencijalne ulagače (tipa "eto mi poštujemo potpisane ugovore čak i kada je nama na štetu").

Opet, bilo bi zanimljivo izračunati kolika je šteta koju ovo društvo trpi zbog nesređenog stanja, nasuprot eventualnih troškova zbog raskida/promene očigledno štetnog ugovora o prodaji.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
62.108.114.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: SCNET-ov DSL09.12.2002. u 01:14 - pre 260 meseci
Citat:
mikis:
Iz "pouzdanih izvora" znam da je Microsoft Jugoslavija imao velikih problema da obezbedi telefonske i data linije za svoju ovdašnju poslovnicu. Pa o čemu onda pričamo?


a kakav je to MS "bog", pa da ne sme da ima problema sa telefonskim i data linijama, a sve domace kompanije smeju. Pa o cemu mi onda pricamo???

Mada, u zemlji u kojoj savezna skupstina u svom proglasu "moli" MS da pravi Vindous na cirilici, i u kojoj je Republicka Vlada "spremna da pomogne, novcano i u strucno" jednoj stranoj kompaniji da svoj program proglasi "srpskim", ni ovakvi ispadi pojedinaca me ne cude mnogo...

Citat:

Opet nikome se ne isplati da ulaže velike pare u alternativne načine pristupa (cable, wireless) jer sutradan Telekom može da smisli da je i to pod njihovim monopolom i da te potpuno pokopa.


ne odlucuje telekom sta je pod monopolom, a sta ne, vec drzava, kroz zakone. znam, pomenuces mi VoIP, ali to je diskutabilno pitanje. Na kraju krajeva, zakon jeste star, i neprimenjiv, i treba se menjati, ali po tom, josh vazecem zakonu, VoIP je usluga "prenosa glasa na daljinu" sto podpada pod monopol telekoma...


 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SCNET-ov DSL09.12.2002. u 02:39 - pre 260 meseci
Citat:
zombie / DDG:
a kakav je to MS "bog", pa da ne sme da ima problema sa telefonskim i data linijama, a sve domace kompanije smeju. Pa o cemu mi onda pricamo???


Daleko od toga da je bog, ali ako hoćemo razvoj informatike, transfer znanja, strana ulaganja, a najvećoj softverskoj firmi na svetu (dobro, drugoj najvećoj -- posle IBM-a ;) ne možemo da obezbedimo 3-4 parice...

Citat:

ne odlucuje telekom sta je pod monopolom, a sta ne, vec drzava, kroz zakone. znam, pomenuces mi VoIP, ali to je diskutabilno pitanje. Na kraju krajeva, zakon jeste star, i neprimenjiv, i treba se menjati, ali po tom, josh vazecem zakonu, VoIP je usluga "prenosa glasa na daljinu" sto podpada pod monopol telekoma...


Država se svojevremeno obavezala da garantuje monopol do 2005. Država može da traži raskid ugovora, ali mora biti spremna da plati odgovarajuću cenu. Slažem se, glupo je da jedan ugovor o prodaji bude iznad ustava i zakona, ali u takvoj državi živimo.

E što se tiče spora oko VoIP-a, tu sam donekle na strani telekoma. Mislim, idiotski bi bilo da meni telekom zabrani da priključim mikrofon na kompjuter i preko NetMeetinga ili ICQ-a ćaskam sa rodbinom u inostranstvu.

Međutim, kada neki "internet provajder" ponudi uslugu, gde ja treba da podignem telefonsku slušalicu, okrenem 10-20 cifren broj i direktno dobijem tetku u Australiji na njen telefon, onda to po meni JESTE zadiranje u monopol Telekoma, bez obzira da li taj razgovor išao preko VoIP-a ili dve konzerve vezane kanapom. Da li je monopol dobar? Nije. Da li je štetan po potrošače? Jeste. Ali dok su ugovor i zakoni na snazi, moraju se poštovati.

I nije to naš specijalitet, borba protiv VoIP-a, callbacka i sličnih šema. Ali da se ne udaljavam više, nije to bila tema.
 
Odgovor na temu

dusan10
Dusan Cuckovic
beograd

Član broj: 6666
Poruke: 75
195.252.127.*

Sajt: www.aimportal.com/index.c..


Profil

icon Re: SCNET-ov DSL10.12.2002. u 14:56 - pre 260 meseci
NEKO SE IPAK SETIO SAT WLAN ALI JOS NE MOZE DA POCNE DA RADI, KADA POCNE BICE SMESNO.
29.95 EURA MESECNO + INTERNET KONZOLA.
REALNO I STVARNO.
NADAMO SE DA CE USKORO SVE NADLEZNOSTI BITI VRACENE U REPUBLICKO MINISTARSTVO MADA NISMO OPTIMISTI
AKO SE PITATE KAKO JE GORE NAVEDENO MOGUCE
PA PITAJTE SE.
I U PRAVU STE, ZASTO DA SE ZIVI OD MNOGO KORISNIKA KADA MOGU OD DESET.

dusan
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: SCNET-ov DSL

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7830 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.