Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ciji je internet i zasto ga placamo ?

[es] :: ISP :: Ciji je internet i zasto ga placamo ?
(Zaključana tema (lock), by djricky)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 11744 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Ciji je internet i zasto ga placamo ?08.04.2006. u 01:10 - pre 219 meseci
@ djoka_iz_kaludjerice

Odgovor na pitanje čiji je Internet si već dobio u prethodnim odgovorima, ali izgleda da ti i dalje nije jasno zbog čega moraš da plaćaš provajderu za pristup Internetu.

Stvar je vrlo prosta - da bi gledao web sajtove, ti moraš da koristiš infrastrukturu provajdera preko koje se šalju i primaju podaci, a infrastrukturu čine:
• mreža (optički kablovi do nadprovajdera i, recimo, bakarne parice do tvoje tel. linije ako si na dialup-u),
• serveri,
• ruteri itd.

Dakle, ti kad uplatiš 10 sati kod svog provajdera, zapravo mu plaćaš za korišćenje te infrastrukture. Stvar je najsličnija i najuporedivija sa korišćenjem telefona. Tokom meseca zoveš ribu, pričaš sa ortacima, javiš se babi i dedi na selu i – na kraju meseca ti stigne račun od Telekoma jer si koristio njihovu mrežu po toj i toj tarifi. Kapiraš?

Ako ne želiš drugima da plaćaš za pristup Internetu, onda moraš da imaš celokupnu infrastrukturu. Čak i ako budeš realizovao tako nešto na nacionalnom nivou, opet ćeš kao provajder morati da plaćaš nadprovajderima za povezivanje na njihovu mrežu. Ti glavni nadprovajderi se zovu Internet Backbone Providers i u suštini to su velike telekomunikacione kompanije koje raspolažu ogromnom mrežnom infrastrukturom.

Može se reći da je Internet ponajviše (ali nikako u potpunosti!) njihov jer drže najveći deo mrežne infrastrukture. Takođe, postoje i ogromne akademske, državne i vojne mreže koje su otprilike na tom nekom backbone nivou.
 
0

djoka_iz_kaludjerice

Član broj: 63112
Poruke: 35
219.93.211.*

Sajt: www.geocities.com/djoka_i..


+7 Profil

icon Re: Ciji je internet i zasto ga placamo ?08.04.2006. u 01:18 - pre 219 meseci
Citat:
Buum: Cak i ako budeš realizovao tako nešto na nacionalnom nivou, opet ćeš kao provajder morati da plaćaš nadprovajderima za povezivanje na njihovu mrežu. Ti glavni nadprovajderi se zovuInternet Backbone Providers i u suštini to su velike telekomunikacione kompanije koje raspolažu ogromnom mrežnom infrastrukturom.


E sad je sve jasno. Hvala.

Ja sam internet zamisaljo ovako:

|INTERNET| -------[PROVAJDER]------------[JA]

pa sam mislo da samo preskocim provajdera

|INTERNET| -------------------------------[JA]

Ali sad shvatam da je to nemoguce (nazalost), nisam znao da i provajderi imaju nadprovajdere kojima placaju za internet :(

Pozdrav
 
0

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Ciji je internet i zasto ga placamo ?08.04.2006. u 01:44 - pre 219 meseci
Ja ne znam ciji je internet ali sam stigao do kraja interneta :)
http://www.shibumi.org/eoti.htm
mozda ces tu naci neke odgovore...:)
 
0

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Ciji je internet i zasto ga placamo ?08.04.2006. u 10:46 - pre 219 meseci
Citat:
|INTERNET| -------------------------------[JA]


Pa zapravo jeste tačno tako. Koncept "nadprovajdera" je pomalo pogrešan, zato što Internet nije baš tako hijerarhijski uređen (više podseća na tanjir špageta nego na stablo sa nekakvim korenom).

Marko.


djricky edit: typo :)

[Ovu poruku je menjao djricky dana 08.04.2006. u 13:08 GMT+1]
 
0

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.master-ricky.magnetplus.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Ciji je internet i zasto ga placamo ?08.04.2006. u 12:09 - pre 219 meseci
ok, lepo ste se ispricali, a sad napred na radne zadatke...


ah, da... lock.

--
ricky
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
0

[es] :: ISP :: Ciji je internet i zasto ga placamo ?
(Zaključana tema (lock), by djricky)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 11744 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.