Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Gentoo na brzake, za djake i seljake"

[es] :: Linux :: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"

[ Pregleda: 3533 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon "Gentoo na brzake, za djake i seljake"17.03.2006. u 17:03 - pre 220 meseci
Izvinjavam se na glupiranju u nazivu teme, ali nisam mogao da odolim! Izgleda da je stvar vrlo ozbiljna. Skine se sa http://kororaa.org/ - e, pardon, upravo prelaze na novi sajt i sve im je u blagom haosu, pa ne mogu da vam kazem tacno. Uglavnom, postoji jedan ISO, univerzalni instalacioni, i jos 4 razlicita: KDE - obicni + 64-bitni; GNOME - obicni + 64-bitni, na kojima su paketi.

To sam skinuo pre ovog njihovog haosa, jednom sam procitao uputstvo za instalaciju ali ga nisam skinuo i ipak je sve proslo u redu. Krenuo sam sa obicnim, jer mi je racunar obican (32-bitni), AMD Athlon 1700, memorija 256MB, graficka nVidia, 32MB. Prvo univerzalni instalacioni, koji je nesto kao zbrzio i trazio paketni CD. Taj se unutra zadrzao oko 60 minuta i nakon definisanja korisnickog imena i passworda za rut i korisnika i ono obicno - vreme, itd., dobio sam normalan KDE, automatski a evo i ADSL mi radi. Particionisanje je bilo sasvim obicno - zahteva samo / a ostalo je po zelji.

Znaci - Gentoo za 60-tak minuta umesto za par dana. Naravno, strucnjaci kazu da to nije bas ono pravo, ali moze da posluzi. Meni se cini strasno brz.

Da ne bude zabune - postoji i Live Kororaa, o kome smo ovde vise pricali, ali on ima Xgl i jos neke "strasne" efekte i treba mu minimum 3x128MB opste memorije i graficka kartica koja je navedena na listi podrzanih, sto u mom slucaju nije bilo, tako da mi Live nije radio. Jedino sto sam se zbog njega zainteresovao za ovaj instalacioni, koji je skromnijih zahteva i radi sa manje memorije i slabijom grafickom. SA LIVE NE MOZE DA SE INSTALIRA, naglaseno je na sajtu. Taj Live je samo Demo za Xgl.



Nasao sam tacne nazive:

kororaa-2005-beta2-r1-install.iso - univerzalni instalacioni, ~ 350MB

kororaa-2005-beta2-r1-packages.iso - paketi, 620 MB

U ovu svrhu mogu da posluze jos dve distribucije - VLOS i RR4/RR64 Linux ali sam se ja nekako odlucio za Kororaa.


[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 17.03.2006. u 18:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 17.03.2006. u 20:28 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Demoritus
Dušan Petrov
Beograd

Član broj: 13739
Poruke: 561
212.200.119.*



Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"17.03.2006. u 21:21 - pre 220 meseci
Inspirativan naslov, nema sta=))
Interesantno izgleda ta Kororaa, skinuo sam je pa cu je probati u skorije vreme.
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"23.03.2006. u 23:30 - pre 220 meseci
Koju verziju instalise 2005 ili novu 2006, treba mi takva instalacija za "djake i seljake"
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"24.03.2006. u 01:18 - pre 220 meseci
Citat:
lega99: Koju verziju instalise 2005 ili novu 2006, treba mi takva instalacija za "djake i seljake"
Ovo sto sam skinuo je kororaa-2005-beta2-r1-install.iso a to je izaslo 2005/12/12 a novi Gentoo je izasao 2006-02-27, dakle instalira stariju verziju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"24.03.2006. u 09:34 - pre 220 meseci
Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"24.03.2006. u 11:11 - pre 220 meseci
@tdjokic

Ovo je jedno malo čudno pitanje za Kororaa distro, ali meni se događa pa da proverim, naime, tokom boot-a, pokušava da obriše fajlove iz /sys direktorijuma i ne uspeva, odprilke ovako:

rm : unable to remove '/sys/.......... operation not permitted

deluje dosta iritirajuće jer ih ima skoro 2000 i značajno produžuje boot time, mada kasnije u radu ne vidim neke smetnje. Prvo sam mislio, besmisleno, da kororaa paketi nisu u redu pa reinstaliram i stavim gororaa pakete, naravno isto, što je i logično jer je kernel na install cd-u. md5sum je u redu za sva tri diska a sadržaj je verifikovan. Da li se nešto slično događa i kod tebe? Problem sam rešio instaliranjem kernela 2.6.15 sa Gentoo live 2006.0 tako da je sad to pravi Gentoo ali sa KDE 3.5.0 koji upravo update-tujem na 3.5.1, inače na 2006.0 je KDE 3.4.3.

Zgodna distribucija koja se brzo i lako instalira ali ima stvari koje treba ispraviti pre prvog restarta. Inače Kororaa 2005 nije korespodentna sa Gentoo 2005 ni po paketima ni po kernelu koji je 2.6.14 a šta mu fali? Za one koji se odluče da je instaliraju date i timezone treba obrnuti prilikom podešavanja jer ako se prvo podesi date ostade UTC kao timezone.
Na računaru imam i pravi Gentoo 2006.0 i ne vidim neku razliku u radu, sem štto instalacija preko gentoo installer-a je vrlo nepouzdana i bolno dugo traje a najčeše se završava neuspehom. Bolje da su još malo sačekali i doradili installer jer ovo je praktično neupotrebljivo.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"24.03.2006. u 12:21 - pre 220 meseci
@lega99: Cuj, ja sam ti odgovorio malo bez veze. Dao sam datume i nista vise. Kao sto kaze Miško Stefanović, ima tu jos razlika.

Ja sam u Gentoo potpuni pocetnik. Skinuo sam i instalirao Kororaa, jednom probao portage i nista vise nisam na njemu radio. Tako da nemam ni odgovor oko ovoga "pokušava da obriše fajlove iz /sys direktorijuma".
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

stjepang
Stjepan Grdan
OS

Član broj: 76526
Poruke: 11
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"26.03.2006. u 20:33 - pre 220 meseci
Za par dana nam stize i novi Kororaa XGL live CD sa installerom!!
Sada cemo moci vrlo lako imati fancy desktop i zezati windows korisnike da sline

[Ovu poruku je menjao stjepang dana 26.03.2006. u 21:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stjepang
Stjepan Grdan
OS

Član broj: 76526
Poruke: 11
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"04.04.2006. u 09:48 - pre 219 meseci
Chris je na IRC-u rekao da ce novi Kororaa XGL biti (sa installerom) izdan danas, tocnije "tonight", po australskom vremenu.
Najveca novosti: ima installer, KDE, novi kernel, novi GNOME, radi sa ATI, nVidia i Intel grafuljama, bugovi fixani.
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"15.04.2006. u 09:51 - pre 219 meseci
Da, taj livecd je zvanično Gentoo jer na matičnom Gentoo sajtu je link ka njemu kao demo XGL Gentoo-a.
Sve je to lepo, kao live radi dobro ali je prepun bugova i instaliran na hdd se vuče kao prebijen, P4 na 3,06G i 512M rama?
Šansa da sam podigne X sa hdd-a je bar na ati kartici par promila i radi kao XGL isključivo kao kororaa user. Ako sam ugasi monitor nema više X-a.
Restart, nema X-a, iz Gnome okruženja installer ne radi... Ipak je to samo demo verzija i, bar sa ati karticama, nije za instaliranje na hdd, bar ne još. Srećom instalacija je kratka pa sam je više puta napravio na razne načine i uvek isto pa sam batalio jer todo lista je još uvek ogromna za XGL. Mnogo obećava ali bar do neke beta verzije se treba strpeti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: "Gentoo na brzake, za djake i seljake"

[ Pregleda: 3533 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.