Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...

[es] :: Muzička produkcija :: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...
(Zaključana tema (lock), by acaradio)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 15386 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarns
Novi Sad

Član broj: 40520
Poruke: 49
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...15.03.2006. u 13:16 - pre 220 meseci
Naime prebacio sam pomoću "štapa i kanapa" sa audio kasete(pomoću mikrofona) na HD neki tonski zapis koji mi je potreban.Medjutim već sam snimak sa kasete nije bio sjajan,ima dosta šuma i sl.
Znači , koje opcije,konkretno u sound forge 6.0 ili u Wave pad-u, da koristim i kojim redom-ako je bitno,da bi izvukao najbolje od ovog snimka tj. da prigušim šumove i istaknem glas koji govori?
Imam winxp-sp1,a od hardwera imam: celeron 2400,1024 mb ram,nemam neku "bolju" audio karticu...

"uzorak" neću ostaviti iz privatnih razloga-u pitanju je "audio svedočenje" o nekim događajima iz porodične prošlosti...nije primereno ovom forumu,nadam se da će te razumeti.

p.s. pitanje sam već postavio u jednoj od tema ali uz saglasnost Ton_majstora sam otvorio nov topic

unapred hvala,cenim svaki savet kako da ovo rešim!!!
ako nisam dao dovoljno podataka recite...

 
0

cukovanny
svaštar
glx
Planina

Član broj: 44538
Poruke: 966
212.200.143.32



+39 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...16.03.2006. u 10:53 - pre 220 meseci
e ovako...trebaju ti waves-ovi efekti. najbolje ako noadjesh nekde full waves bundle.
ondak ih instalirash i vozish...
...pri otvaranju sf-a, imachesh ove directx eff(to sam znash), a ondak otvori taj tvoj zapis. nemogu ti reci tachno shta da radish, ali evo neshto...
...dodaj prvo noise gate, zatim xnoise i na kraju neki eq. po mogucstvu nekakav kompresor na karju zavisno od toga da li ta pricha sa snimka izbija sa dinamikom ili je previshe tiha.
princip je sledeci: u noise gate-u podeshish da gate bude na samoj granici sa tachkom izgovora/shuma, a atack stavi vrlo mali 1ms, dok release nekih 800ms-1500ms. na xnoise stavi automatic mode, samo mu povechaj rezoluciju na 32bit float i smanji njegov uticaj koliko je god moguche(a da opet nebude mnogo shuma). na kraju eq ako hocesh da postisnesh eventualno nize freq. i da istaknesh podruchje izmedju 1khz-4khz (govor), ali samo za par dB. 2-6dB.
kompresor na kraju u rate-u 2:1 atack 100ms, release 300ms.

ovako bih ja uradio ... poz
 
0

petarns
Novi Sad

Član broj: 40520
Poruke: 49
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...16.03.2006. u 12:11 - pre 220 meseci
@cukovanny mnogo hvala na savetu.Odradio sam noise gate(atack=1 i release=1200), xnoise nisam nasao u opcijama (mozda je nema u verziji 6.0 koju ja imam) ,rezoluciju sam povecao na 32 bit-a float, u EQ sam povecao na 4db a kompresor na kraju nisam pronasao(ako si mislio na opciju u SF). Dobio sam cistiji zvuk samo se pitam da li bi bio jos bolji da sam odradio i ove 2-3 stvari koje nisam pronasao...!!!?SF sam nabavio pre par dana pa se ne snalazim bas najbolje u njemu pa ako mozes pomozi da nadjem preostale opcije koje nisam odradio...
jos jednom ti se zahvaljujem,vec si mi dosta pomogao da poboljsam postojeci snimak!!!pozdrav
 
0

cukovanny
svaštar
glx
Planina

Član broj: 44538
Poruke: 966
212.200.143.32



+39 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...16.03.2006. u 13:54 - pre 220 meseci
drago mi je da si neshto uradio.
nisi me razumeo, waves xnoise je poseban eff. u waves paketu. postoje xnoise, xhum i xclick/crack. xnoise ce ti staviti tachku na i shto se tiche tog cishchenja. zato treba da ga nabavish. ima nameshteno u njemu vech neshto po automatizmu.
imam milion tona diskova, pa me mrzi pravo da ti kazem da preturam gde mi je to , ali ako bash nebudesh nashao nigde, zovi pa ti shaljem.
poz
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...17.03.2006. u 11:53 - pre 220 meseci
probaj da upotrebis expander umesto noise gate-a, za malo prirodniji snimak.

pazljivo spustaj treshold, dok ti je ratio na maximumu (efektivno gate), kada nadjes pravi TH, vrati ratio na slabije vrednosti dok ne dobijes nesto sto je sa nizim nivoom shuma i prihvatljivim govorom.
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...17.03.2006. u 12:08 - pre 220 meseci
Vidi, tvoj snimak ima višestruku degradaciju. Jedna je od velikog bruma, druga od šuma a treća od pretiho snimljenog i frekventno redukovanog glasa u snimku.

Veliki je problem. Probao sam razne algoritme i programe i dobija se uvek neupotrebljiv rezultat. Ili je šum i brum i dalje prisutan, pa smeta glasu (koji je i dalje nerazumljiv), ili je to uklonjeno, ali je glas izgubio razumljiivost do te mere da se čuje samo mrmljanje.

Čemu sve ovo? Koliko ti je značajno i gde će to ići? Onda ćemo dalje, ako bude moglo.

Pozdrav!
 
0

petarns
Novi Sad

Član broj: 40520
Poruke: 49
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...17.03.2006. u 13:07 - pre 220 meseci
Hvala vam svima na pomoci i savetima,dobio sam bolji snimak nego sto je bio na pocetku a to mi je bio i cilj.S`obzirom kako je sniman i prebacen na HD-odlican je.posluzice...pozdrav svima!
 
0

cukovanny
svaštar
glx
Planina

Član broj: 44538
Poruke: 966
212.200.143.32



+39 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...18.03.2006. u 12:49 - pre 220 meseci
@ton_majstor

paa, u prvau si za ovo shto kazesh gore pogotovu ako si (pretpostavljam) dobio i probao da uradish neshto sa snimkom. nisam chuo snimak i dao sam choveku samo neke smernice shta bi trebao da radi , medjutim po mom mishljenju, za te "tvrde orahe" potrebno je malo vece iskustvo da bi se dobio prihvatljiv rezultat. olakshavajucha cinjenica je shto je u pitanju govor, a ne muzika...

...da li si probao multibend dinamiku tako da sidechain okidach bude postavljen na 2khz sa shirinom od pola oktave? naravno uz sve filtre koje inache koristish za taj snimak?

poz ::
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...18.03.2006. u 15:09 - pre 220 meseci
Ček da se dočepam Adobe Auditiona 2.0! Taj UME da radi NR!

Pozdrav!
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...18.03.2006. u 16:28 - pre 220 meseci
Cedar je zakon za ovaj posao :-)
 
0

cukovanny
svaštar
glx
Planina

Član broj: 44538
Poruke: 966
212.200.143.32



+39 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...18.03.2006. u 20:23 - pre 220 meseci
@vindic8or

Cedar ?!!?
nikad chuo. pretpostavljam da je na macOS-u ? ili ?

@ton_majstor

mislish da taj adobeov alat moze biti bolji od waves-a?
ako je tako, ondak da se to proba ...
:)

 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...18.03.2006. u 21:09 - pre 220 meseci
Cedar radi na PC :-)

Postoje paketi za Pro Tools, Pyramix, Sadie. Ja koristim SADiE pack.

pogledaj:
http://www.cedar-audio.com/
 
0

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...18.03.2006. u 22:46 - pre 220 meseci
Citat:
ton_majstor: Ček da se dočepam Adobe Auditiona 2.0! Taj UME da radi NR!

Pozdrav!
Audition ima najbolji Noise Reduction, naime snimao sam skoro neke pesme sa kasete ali normalnim putem preko Line-Outa(cass)->LineIna(komp)i najtisi sum iscisti do maksimum a skoro i ne povredi visoke tonove ili bas malkice u ekstremnim slucajevima. Au sto su kasete zeznute prvo i taj Low-Fidelity format, jer ima neko nekavu ideju za resavanje Lo-Fi.
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bulldogdsl.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...19.03.2006. u 05:39 - pre 220 meseci
vidi, ne mozes magicno da dodas kvalitet snimku, tj da povecas dinamicki opseg korisnog materijala (pod tim podrazumevam muziku, DR mozes da povecas expanderom, ali samo da bi utisao shum, ne da bi nesto dodao zvuku koji ti treba). sve spektralne karakteristike snimka ce i dalje ostati onakve kakve su. mozes da ih pregledas u nekom spectral analyzeru i ukoliko imas neke ozbiljne peakove i dipove to kompenzujes parametric eq-om. tako da jedino o cemu treba da brines je da se otarasis nepotrebnih artefakta, samim tim ces dobiti jasniji snimak programskog materijala, ali on ce morati da ostane takav kako je originalno snimljen.

i da, slazem se da Audition (a i pre toga Cool Edit Pro) ima izuzetan NR sistem, za softver u toj cenovnoj kategoriji.
 
0

DzaBuaner
Apatin

Član broj: 111868
Poruke: 127
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: vukovisadunava.com


Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...24.01.2007. u 18:08 - pre 209 meseci
Kako da podesim da bi očistio audio kasetu sa muzikom a ne govorom? Imam instaliran Sound Forge 8.0, a u njemu nema nabrojanih waves efekata. Gde da pronađem taj paket "full waves bundle" (ako neko ima link ka njemu), kako se on instalira u Sound Forge?
 
0

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
217.24.18.*



+30 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...25.01.2007. u 15:07 - pre 209 meseci
Alatke za redukciju suma, uklanjanje krckanja i slicnih nezeljenih pojava u zvuku nalaze se u Waves Restration paketu - http://www.waves.com/content.asp?id=59 ...sto se tice skidanja suma sa trake, to moze da se izvede sa X-noise koji se nalazi u ovom paketu, ali ako je sum izrazen a nivo korisnog snimka nizak, mrka kapa.
Ipak za tu namenu preporucujem Sony Noise Reduction (ili u starijoj verziji Sonic Foundry Noise Reduction) umesto Waves-ovih pluginova.
I jedan i drugi paket se instaliraju kao i svaki drugi plugin, nakon instalacije otvoris Sound Forge, ides na DX Favorites > Organize i prebacis instalirani plugin u Favorites grupu.

 
0

sikter
Norveska

Član broj: 78624
Poruke: 94
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...26.01.2007. u 21:28 - pre 209 meseci
Koristim A Audition 2,0 kao glavni software.
U audishnu je NR zaista dobar ali iskreno ne znam da li je nabolji jer ne koristim druge softwere za editovanje audio fajlova.
Lazem, Koristim i Melodyne ali za malo drugachiju tipu editovanja audia.
Posalji mi komadic tog fajla pa da probam.
sikter
 
0

DzaBuaner
Apatin

Član broj: 111868
Poruke: 127
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: vukovisadunava.com


Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...27.01.2007. u 00:08 - pre 209 meseci
Imam problem, Sound Forge neće da mi snima Zvuk sa line-in-a, do pre par sati ga je snimao. Priključio sam stub, zvuk se normalno čuje, ali SF neće da ga snimi. Sa mikrofona snima, u čemu je problem?
 
0

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...27.01.2007. u 02:49 - pre 209 meseci
To bas nesto i nema veze sa temom o kojoj pricamo ovde, al' dobro.
Verovatno ti je selektovan mikrofon u Recording Properties....treba da izaberes line-in (to ces naci kada kliknes mali zvucnik u system tray-u i odes na Properties, pa odaberes Recording).
 
0

DzaBuaner
Apatin

Član broj: 111868
Poruke: 127
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: vukovisadunava.com


Profil

icon Re: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...27.01.2007. u 15:32 - pre 209 meseci
Sad radi, hvala ti!
 
0

[es] :: Muzička produkcija :: uklanjanje šuma i poboljšanje jasnoce audio snimka...
(Zaključana tema (lock), by acaradio)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 15386 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.