Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664760 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije28.04.2010. u 23:49 - pre 170 meseci
Krle,

Ostavio sam ti PP u vezi sutrasnjeg dolaska.Vidim da si me tažio na Skype ali ceo dan sam bio odsutan.

eXchange999,

Vidis i sam da ti taj motor nije zgodan zbog velikog broja obrtaja.Ako ipak hoces da ga koristis treba ti prenos min. 10:1
To mozeš izvesti ili sa lancima ili zupčastim kaiševima.
Ja sam radio sa lancima dvostruki prenos (ukupno 1:13) ali za vertikalni rotor fi 60 H=100.

Koristio sam DC motor 330 o/min 24V. i u drugoj varijanti premotan Ladin alternator 4:1.Motor mi se pokazao bolje.
Sve je lepo radilo 3god. A onda je trebalo spustiti i podmazati ležajeve,lance,lančanike a pošto je to vlasnika mrzelo sada mu treba orkan da se pokrene.
Zato mislim da prenose treba izbegavati.
Problem kod motora,ako se koristi tako, da se trokraka elisa kači direktno na osovinu je taj što su ležajevi obični lageri.
(prednji bi trebalo da je konusan) pa brzo stradaju.Ali ipak smatram da je to bolja varijanta od prenosa.

Probaj da nabaviš motor sa nižim prenosom ima ih čovek sa foruma.
Pa ili meni uputi PP ili će ti se on javiti.
pozdrav

[Ovu poruku je menjao muscorp dana 29.04.2010. u 08:45 GMT+1]
Ljuba
 
Odgovor na temu

eXchange999
Petar Mitrovic
Jos sam mlad
Subotica

Član broj: 250350
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije29.04.2010. u 08:27 - pre 170 meseci
Imam jos dva nekakva motora.Jedan je od ves masine,ima 5 izlaza.Na njegovoj plocici pise da radi u dva rezima 1 je 220v,50Hz i 1,25A 420 obrtaja u minuti,a 2 je 220v,50Hz i 3A 2800 obrtaja u minuti.Za prvi pise 2 pola a za ovaj drugi 12 pola.
Drugi motor je od stare pumpe za vodu izgleda slicno kao onaj na cirkularu samo mnogo slabiji i manji.pise 0,18kW 1350 obrtaja u minuti,,50 Hz,220v struja se ne moze procitat bas dobro ja mislim da je malo manj o 1A.

Posto otprilike kosta alternator sa otpada koliko bi to otprilike izaslo?
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije29.04.2010. u 09:36 - pre 170 meseci
eXchange999

Pokusacu da prikacim jedan ZIP fajl to su stari projekti iz SAM-a i svi su bili uspesni, pa odaberi ono sto ti je najlakse da izvedes.

Nisam uspeo da prikacim sve projekte (veliki je fajl), pa ti saljem samo jedan od njih, ali i tu ima sve o varijanti sa alternatorom iz auta.

[Ovu poruku je menjao muscorp dana 29.04.2010. u 10:52 GMT+1]
Ljuba
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

6a6ar09a
BG

Član broj: 202029
Poruke: 80
91.148.66.*



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije29.04.2010. u 16:40 - pre 170 meseci
@eXchange999

Ipak procitaj (celu temu). To ne znaci da temeljno analiziras svaki post, mnogo je smaranja, ponavljanja i pametovanja bilo, obidji ih... ali, pregledom teme u celini bi mogao; ili naci direktne odgovore na svoja pitanja, ili bi mogao naci diskusije, linkove, vec gotova resenja... koji bi te naveli da samostalno izvuces zakljucke.

Ako ti treba potvrda odgovora, koji si vec sam sebi dao, onda da, u pravu si kada kazes; "Ovo je i suvise veliki broj obrtaja da bi...".

To (broj obrtaja) je osobina motora koja je od posebnog znacaja kada je u pitanju odabir (i upotreba) tih motora za izradu malih vetrenjaca, i na nju se obraca posebna paznja upravo da bi se izbegao bilo kakav prenos, koji uvek podrazumeva ne samo gubitak vec i bespotrebne komplikacije.

Nabavi Indiana ili Ametek motor (pokazali su se kao najbolje resenje za vetrenjacice male snage). Ako ne znas gde, posalji PP.

Jos jedno od jeftinih resenja koje bi bi mogao razmotriti, i cini mi se da bi ti moglo biti interesantno (ako si vec voljan da eksperimentises i ucis...), je upotreba alternatora automobila. Ali ne tako sto ces raditi prenos (ti alternatori, slicno tvojim motorima zahtevaju veliki broj obrtaja) vec tako sto bi preradio jedan takav alternator. Umesto elektromagnetnog rotora napravi rotor sa permanentnim magnetima i premotaj stator. Objasnjenja, dokumentovane primere, snimke... imas po web-u (Google, YouTube...)... onoliko.

Alternator mozes naci za desetak Evra, a verovatno mozes, ako odes do nekog autoelektricara ili automehanicara, kazes mu za sta ti treba i lepo ga zamolis, dobiti i dzabe.

Malo vise ce te kostati magneti i imaces troskove na aluminijum, obradu (pripremu) rotora i na zicu za premotavanje.

Dobrodosao.


[Ovu poruku je menjao 6a6ar09a dana 29.04.2010. u 18:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

krle_ue
marko krstovic
Uzice

Član broj: 202994
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije29.04.2010. u 19:58 - pre 170 meseci
muscorp,
evo i javno da se zahvalim na današnjem sastanku i na pokazanim stvarima.

eXchange999,
dobrodošao na forum!
i ja sam među novijima ovde kao i ti i verovatno imamo slične početničke ambicije :)
i moj ti je savet da pročitaš celu temu, ima dosta da se čita, ali treba pročitati; nećeš pogrešiti!
Krća kralj!
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije29.04.2010. u 20:47 - pre 170 meseci
krle_ue

Drago mi je što si bio, a još više će mi biti drago ako ti naš sastanak pomogne da uspešno realizuješ svoj projekat.
Navijam za sve nove članove, naravno i za stare.Što nas je više ima više šanse da se vetrenjače okreću.

pozdrav svima
Ljuba
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije08.05.2010. u 09:59 - pre 170 meseci
Znam da odgovaram posle jedne decenije :),

jel postoji mogucnost da se skupi energija iz tog groma :)?
 
Odgovor na temu

eXchange999
Petar Mitrovic
Jos sam mlad
Subotica

Član broj: 250350
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije09.05.2010. u 10:05 - pre 170 meseci
Zaglavi o sam,treba mi elektronika da skida visak napona sa generatora,naprimer 14v daje generator a meni treba da se napon otsece na 6v isto i kada je napon 18v da bude otsecen na 6v...Probao sam sa tranzistorom ali kada ,lupam 14v smanjim na 6v,i kada se poveca napon koji daje generator na npr 17v i ovih 6v stabili se dize na 8v...

Kojim elektronskim delom se to radi???Nov sam u elektronici i jos sam u fazi ucenja.
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.05.2010. u 09:36 - pre 169 meseci
Buđenje!
@muscorp
Krila u izradi.
Inspektor Laki ispituje proteznu čvrstoću!
Ako prođe, slede ostale kontrole.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije11.05.2010. u 19:40 - pre 169 meseci
@ permag:

kad se budem odlucio da pravim "krila" bicu slobodan da te zamolim da mi pozajmis Lakija da izvrsi inspekciju.

Veoma ozbiljno mi izgleda, uliva poverenje...

Pozdrav ekipi
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.05.2010. u 07:35 - pre 169 meseci
Zdravo svima

Permag ti si se ozbiljno pripremio za serijsku proizvodnju krila.Odlicno izgleda a zanima me koje su duzine.
Ljuba
 
Odgovor na temu

permag
Miodrag Perić
nezaposlen
Beograd

Član broj: 187966
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.05.2010. u 08:05 - pre 169 meseci
@radarac66.
Da, Laki je stručnjak za aerodinamiku i rado će se odazvati na poziv. Dnevnica: kilo viršli. Ali je timski igrač i ide u kompletu sa kolegom Rokijem, višim inspektorom a ovom je dnevnica malo jača. Roki je specijalista za čistu mehaniku.

Drvena krila imaju prednost što je materijal jeftin i dostupan. Koristio sam građu, mada su bolje slepljene letvice, metoda: skidanje materijala rendanjem, ljuštenjem, brušenjem. Sporije nego glodalicom ali veoma precizno. Mala oštećenja pa i kompletna hirurgija može da se uradi stakloplastikom.
Zatim kuvani firnajs, lak. Gotovo krilo ima oko 1,25 kg, skoncentrisanog u korenu, a balansiram ih, ako je potrebno, olovom. Nikakvih deformacija za tri godine na svakakvom vremenu.

@muscorp
Daleko od serijske proizvodnje, ali zadovoljstvo (uvek se setim Džimija Kartera koji je posle predsednikovanja postao stolar iz hobija). O drvetu i obradi nisam baš znao mnogo ali sam sa svakom garniturom naučio nešto novo. Šabloni su aeroprofili, sečeni laserom, ta usluga mi je tada bila najskuplja. Najviše vremena izgubim na toj finoj obradi - da ne preteram u brušenju. A sve ovo radim u cg, za vikend ću ići dole i doneću.
Dužina 1.25m.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.05.2010. u 12:27 - pre 169 meseci
Pozdrav svima.Nije me bilo neko vreme. U medjuvremenu sam napravio jos jedan stator i postavio stub.Za ovu godinu to je to.Videcemo kako ce mi biti dalje slobodno vreme. Sad stigle neke druge lepe obaveze.Uskoro beba stize pa se spremam.Svakako cu vas citati i dalje.
permag - krila izgledaju profi,ali nista bez kolega inspektora.Spremam virsle za potencijalnu inspekciju u dogledno vreme.
Evo slicice stuba.


Vladimir
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije12.05.2010. u 15:47 - pre 169 meseci
Vlado

poslao sam ti PP
Ljuba
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije16.05.2010. u 19:43 - pre 169 meseci
Vlado
evo završio sam vetrenjaču koju si video kod mene.I sada je na testu.

http://www.youtube.com/watch?v...pE&feature=player_embedded

a evo i kratke reportaže sa Beogradskog dana Sunca.

http://www.youtube.com/watch?v...2A&feature=player_embedded

Ljuba
 
Odgovor na temu

vladimir_nikolic
Beograd

Član broj: 35216
Poruke: 37
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije16.05.2010. u 21:22 - pre 169 meseci
Jako lepo,a i ovih dana ima dosta vetra pa je idealno za test.Zanima me kako ste podesili zastitu. Tj na kojoj brzini vetra pocinje(furling) da se aktivirai KOliku udarnu brzinu vetra moze da podnese.
Uzgred zaboravio sam da uzmem od vas primar za plastiku.Sutra sam na putu, pa kad se vratim mozda dodjem po sprej kod vas.
Vladimir
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije18.05.2010. u 16:47 - pre 169 meseci
Pozdrav Vlado

zastitu sam radio po ovim formulama

precnik turbine [M] 2.2
offset [M] 0.13
tezina repa [Kg] 8
duzina repa [M] 1.36
brzina vetra [M/sec] 10
raspadanje turbine [Kg] 20.2
momenat turbine [KgM] 2.62
ugao pivota [°] 20
ugao repa [°] 45
furl resistence [Kg] 1.93

Ima dosta vetra ali mi je los pravac posto sam zasticen kucom, ali ipak sam zadovoljan danas sam dobijao oko 21Am struje
sto mislim da je dobro s obzirom da je vetrenjaca sa svih strana okruzena zgradama i na maloj visini (oko 3.5m)
Ljuba
 
Odgovor na temu

eXchange999
Petar Mitrovic
Jos sam mlad
Subotica

Član broj: 250350
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije18.05.2010. u 20:37 - pre 169 meseci
21Am
koja je to merna jedinica?
 
Odgovor na temu

muscorp
Vozdovac

Član broj: 198741
Poruke: 257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.muskorp.com


+4 Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije18.05.2010. u 20:57 - pre 169 meseci
21 Amper punjenje akumulatora
Ljuba
 
Odgovor na temu

kruparica
Branislav Bogdanovic
nezaposlen
Velebit

Član broj: 254103
Poruke: 101
*.bitsyu.net.



Profil

icon Re: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije19.05.2010. u 10:59 - pre 169 meseci
mene interesuje kako je moguce napraviti generator od 15 do25 kw i koliki mu treba precnik elise za prosecnu brzinu vetra od7,45 m u sekundi. kome da se obratim da me nauci i da mi objasni kako da viklujem generator i kako da izradim od metala elisu?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izgradnja vetrenjace za proizvodnju el.energije

Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 664760 | Odgovora: 951 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.