Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Srpska slova u MySQL iz C#

[es] :: MySQL :: Srpska slova u MySQL iz C#

[ Pregleda: 6156 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ALGHEN
Beograd / Zlatibor

Član broj: 65866
Poruke: 33
213.244.197.*

Sajt: www.ghc.rs


Profil

icon Srpska slova u MySQL iz C#02.03.2006. u 12:26 - pre 220 meseci
Imam sitan problem sa upisivanjem ŠČĆ u MySQL iz C#.
Naime, program je napisan u C# i koristi MS ACCESS bazu za podatke, i pokusavam (i u neku ruku sam uspeo) da napravim "sinhronizaciju" preko interneta. Postoji na netu ista takva baza u MySQL-u kao sto koristi program lokalnu ACCESS bazu (mislim na ista polja i tipove podataka u poljima). Sada mi se desava da se u MySQL upise S umesto Š i slicno.
Ako ja "na silu" upisem Š u MySQL bazu, kada se ti podaci preuzmu sinhronizacijom, u ACCESSU dobijem "kukice i kvakice"...
Gledao sam teme po forumu sa slicnim pitanjima, ali nisam uspeo da "iskopam" resenje.
Ima li leka ovome? Da li postoji SQL Upit koji bi ispravno upisao srpska slova, da kada ih neko kasnije "preuzme" kroz sinhronizaciju da dobije Š a ne S?
U C# proslednjujem SQL Query za MySQL kao string "INSERT INTO tabela (polje1,polje2,...) VALUES (podatak1,podatak2,...);"
Unapred zahvalan...
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#02.03.2006. u 14:48 - pre 220 meseci
Treba da koristis isti encoding u obe baze kao i u aplikaciji, ili da napravis mehanizam koji ce da vrsi konverotvanje slova u odgovarajuce encoding-e.
Vrlo je cudno da umesto slova "Š" dobijas "S".
Owl
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
*.ptt.yu.

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#12.03.2006. u 23:49 - pre 220 meseci
Citat:
ALGHEN: Imam sitan problem sa upisivanjem ŠČĆ u MySQL iz C#.
...
Ima li leka ovome? Da li postoji SQL Upit koji bi ispravno upisao srpska slova, da kada ih neko kasnije "preuzme" kroz sinhronizaciju da dobije Š a ne S?


Obavezno proveri da li je MySQL baza podešena na UTF8 encoding; način za proveru imaš recimo ovde:

http://www.vesic.org/blog/?p=54

(negde pri kraju članka).

Tako izbegavaš sve probleme sa konverzijama.


 
Odgovor na temu

ALGHEN
Beograd / Zlatibor

Član broj: 65866
Poruke: 33
213.244.208.*

Sajt: www.ghc.rs


Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 11:12 - pre 220 meseci
@Dejan

Hvala na odgovoru, bilo je poucno... :)
Ali, ipak imam problem... Koliko sam te razumeo (na Windows-u sam) morao sam da otvorim cmd i da upisem onaj kod za backup sa tvog sajta, ali dobijem sledecu gresku:

Citat:
mysqldump.exe: Character set 'utf8' is not a compiled character set and is not specified in the 'C:\mysql\\share\charsets\Index' file


Ne znam o cemu se radi ovde...

Od alata za pristup bazi koristim MySQL Front, nemam nacin da proverim status baze, tj. encoding. Nije mi problem sa sajtovima, tu postavim encoding na stranici, i kada Č "udje" u bazu sa internet stranice, tako ce se i kasnije prikazati...
Problem mi je sto radim iz desktop aplikacije...
Ne znam da li sam objasnio kako treba...
U svakom slucaju, hvala na pomoci, verujem da cu ostaviti ovako kako je... Mozda i "batalim" internet sinhronizaciju, jer ne smem da dozvolim da mi se upisuje u program S umesto Š i slicno.

Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
*.ptt.yu.

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 11:36 - pre 220 meseci
Citat:
ALGHEN:

Hvala na odgovoru, bilo je poucno...
Ali, ipak imam problem... Koliko sam te razumeo (na Windows-u sam) morao sam da otvorim cmd i da upisem onaj kod za backup sa tvog sajta, ali dobijem sledecu gresku:


Huh, ne baš - treba da startuješ mysql alat, a ne mysqldump (mysql - rad sa bazom, mysqldump - samo backup).

Citat:

Od alata za pristup bazi koristim MySQL Front, nemam nacin da proverim status baze, tj. encoding. Nije mi problem sa sajtovima, tu postavim encoding na stranici, i kada Č "udje" u bazu sa internet stranice, tako ce se i kasnije prikazati...


Imaš to je upravo mysql.exe.

Citat:

U svakom slucaju, hvala na pomoci, verujem da cu ostaviti ovako kako je... Mozda i "batalim" internet sinhronizaciju, jer ne smem da dozvolim da mi se upisuje u program S umesto Š i slicno.


Pre nego što odustaneš daj informacije o:

1. Verziji MySQL baze (treba da bude 4.1 ili veća)

2. Načinu na koji se kačiš na bazu:
2.1 Da li koristiš MySQL .Net connector (http://dev.mysql.com/downloads/connector/net/ ) ili običan OLEDB pristup bazi?
2.2 Connection string za pristup bazi

pa da vidimo šta se može uraditi.

 
Odgovor na temu

ALGHEN
Beograd / Zlatibor

Član broj: 65866
Poruke: 33
213.244.197.*

Sajt: www.ghc.rs


Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 16:17 - pre 220 meseci
@Dejan

Citat:
1. Verziji MySQL baze (treba da bude 4.1 ili veća)

Hm, vidi, baza se hostuje na Verat-u, pretpostavljem da pre mene znas koja se trenutno verzija MySQL-a koristi na Verat-u.

Citat:
2. Načinu na koji se kačiš na bazu:
2.1 Da li koristiš MySQL .Net connector (http://dev.mysql.com/downloads/connector/net/ ) ili običan OLEDB pristup bazi?
2.2 Connection string za pristup bazi


Da, koristim bas MySQL konektor.
E,sad, instalacija je MySQL Connector Net 1.0.4.
To je na kraju ostalo koriscenje MySQL.Data.dll-a. Ne znam dal ce ti nesto znaciti...

CONNECTION STRING:
Code:
String.Format("server={0};user id={1}; password={2}; database=db.name; 
pooling=false", "db.hostname", "db.username", "db.password");


P.S.: Uspeo sam da iskopam status baze na MySQL Frontu, LATIN1 je character_set.

Znaci li ti ovo nesto?

Unapred hvala.

[Ovu poruku je menjao ALGHEN dana 24.03.2006. u 21:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
*.ptt.yu.

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 21:15 - pre 220 meseci
Citat:
ALGHENP.S.: Uspeo sam da iskopam status baze na MySQL Frontu, LATIN1 je character_set.

Znaci li ti ovo nesto?



To je to.

Idi na http://www.vesic.org/blog/?p=54 i probaj da ispratiš deo od:

Ukonektujte se na vašu novu bazu sa:

mysql ...


do

i verifikujte sa status

To bi trebalo da ti reši problem.
 
Odgovor na temu

ALGHEN
Beograd / Zlatibor

Član broj: 65866
Poruke: 33
*.244.208.0

Sajt: www.ghc.rs


Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 21:49 - pre 220 meseci
Ne vredi, probao sam, sve je u redu do
Code:
alter database new.db.name default character set utf8;

prijavi mi gresku u sql upitu
Citat:
You have an error in your SQL sinax near 'database ime_baze default character set utf8' at line 1

Sta sad? Imas li neku ideju?
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
*.ptt.yu.

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 22:35 - pre 220 meseci
Citat:
ALGHEN: Ne vredi, probao sam, sve je u redu do
Code:
alter database new.db.name default character set utf8;

prijavi mi gresku u sql upitu

Sta sad? Imas li neku ideju? :(


Jedan od redova u status izveštaju treba da bude i nešto ovako:

Code:
Server version:         5.0.18-standard-log


Proveri koja je verzija; moguće je da nemaš sreće i da verzija baze ne podržava UTF8.

U najgorem slučaju, zamoli podršku da ti ponovo kreira bazu, ali ovoga puta sa default character set-om UTF8 ili sa nekim koji podržava naša slova (a ne sa Latin1).


 
Odgovor na temu

ALGHEN
Beograd / Zlatibor

Član broj: 65866
Poruke: 33
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.ghc.rs


Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#19.03.2006. u 22:51 - pre 220 meseci
Citat:
Server version: 3.23.56-log

Pretpostavljam da bas nemam srece!

Sad sam pokusao da umesto utf-r stavim win1250 ili win1251 ali prijavljuje istu gresku.
Dejane, mnogo ti hvala svejedno, stvarno cu ih nazvati da ih pitam da mi to urade, nadam se da ce se naci neko ko to ume i ko je raspolozen da mi to uradi.

Tebi hvala jos jednom, pa ako uspem nekako da resim problem sa podrskom Verata, bas cu javiti kako izgleda.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
*.ptt.yu.

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#20.03.2006. u 07:25 - pre 220 meseci
Citat:
ALGHEN: Pretpostavljam da bas nemam srece!


Ma samo hostuješ na Veratu ;-)

Citat:
ALGHEN...nadam se da ce se naci neko ko to ume i ko je raspolozen da mi to uradi.

Tebi hvala jos jednom, pa ako uspem nekako da resim problem sa podrskom Verata, bas cu javiti kako izgleda.
Pozdrav.


Ako ne uspeš, a imaš kontrolu nad tim domenom (možeš da postaviš nameservers) evo, nudim ti i bolje uslove na Dreamhostu za iste pare

 
Odgovor na temu

ALGHEN
Beograd / Zlatibor

Član broj: 65866
Poruke: 33
213.244.197.*

Sajt: www.ghc.rs


Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#24.03.2006. u 20:56 - pre 220 meseci
Nastavljam diskusiju...

Prvo @Dejan
Citat:
Ako ne uspeš, a imaš kontrolu nad tim domenom (možeš da postaviš nameservers) evo, nudim ti i bolje uslove na Dreamhostu za iste pare

Razmislicu... Nemam ja problema sa sajtom da bih trazio drugog provajdera, ali u svakiom slucaju, kada dodje do toga (A moze da se desi vrlo brzo, nikad se ne zna) imacu u vidu to sto si mi napisao. Usput cu malko bolje pogledati uslove na dreamhostu, pa... ko zna.

Nego, tema:

Sad mi tek nista nije jasno.
primer 1:
Ako lepo ko covek otvorim MySQL Front i upisem slova "čćžš", ona tamo i "ostaju", tj. prihvata ih MySQL bez problema.
primer 2:
Kada uvozim podatke iz MS ACCESS baze direktno kroz MySQL Front, opet bez ikakvih problema upise srpska slova.
primer 3:
Napravio sam u medjuvremenu "test program" koji mi samo upise u polje neki tekst. Ja naravno upisem "čćšđžš", i naravno, bez problema se upisu u MySQL bazu.

Ali kada treba da procita zapise iz MS ACCESS baze u DataSet, pa onda taj DataSet da "prepise" u MySQL, NEMA SANSE. Cekaj sad cu da napravim "programčić" da mi to proveri... Da naravno da radi!!!

E, ne mogu da verujem ovo vec nema smisla: Sve drugo sto sam probao uspelo je bez ikakvih problema, SAMO NE ONO STO MI TREBA!!!

E, sad se ja pitam: da nisam postavio pitanje na pogresan forum, mozda sam trebao da ga postujem na C# ?!?!
Ozbiljno, pocinjem da sumnjam da je trebalo ja nesto da postavim u mom programu, ali mi apsolutno ne pada na pamet sta.
Ajde sad ako bi nekok imao neku pametnu ideju, bio bih mu beskrajno zahvalan!
Meni samo pada na pamet sledece:
Klasa koja sluzi za "internet sinhronizaciju" je samo klasa (jesam li se izrazio, a!?!), bez Windows Forme, tj. prozora, i poziva se iz neke druge forme gde postavljam od kog datuma hocu da sinhronizujem bazu bla, bla, bla.... To je jedino sto se razlikuje u odnosu na ovaj "programčić" (gde u sklopu Windows forme (klase) postoji funkcija "INSERT INTO bla, bla, bla...") koji sam napravio kao test i koji sve odradi kako treba. Moze li to da ima neke veze?!?!
Evo da napomenem: radim u C# 2005 Express.
Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

pepsi78
softv.inzinjer,Irvas International
Niš

Član broj: 164417
Poruke: 1
79.101.139.*



Profil

icon Re: Srpska slova u MySQL iz C#28.11.2007. u 14:19 - pre 199 meseci
Naidjoh na vašu zanimljivu diskusiju tražeći rešenje za isti problem..
A rešenje nadjoh ovde : http://forums.mysql.com/read.php?38,162228,179148#msg-179148

dakle problem je u connection stringu ! lepo tamo kažeš koji hoćeš encoding i u bazi bude tačno ono što hoćeš :)
 
Odgovor na temu

[es] :: MySQL :: Srpska slova u MySQL iz C#

[ Pregleda: 6156 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.