Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto ne biste kupili DSLR?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zasto ne biste kupili DSLR?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 34094 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Axel DPS

Član broj: 51060
Poruke: 541
*.tehnicom.net.



Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?03.03.2006. u 10:36 - pre 221 meseci
Citat:
Axel, mnogo usko i jednosmerno gledas. A cini mi se da si malo i promasio..
Vecina ljudi koja je odgovorila na post pre tebe VEC IMA DSLR. Ocigledno je da niko nije bukvalno shvatio i krenuo sa pricom "Ja necu da kupim DSLR zato sto..".


Onda neka se tema nazove sta treba promeniti ili sta vam ne odgovara, a ovako, "zasto ne treba kupiti"
je upravo sto si ti napisao Aleksandre legendo direktore(mnogo usko i jednosmerno)

Ne postoji ni jedan razlog da se ne kupi ili ti da je bolje ako nije dSLR!!!

A prica da vecina ima dSLR , tu pricu neka pricaju nekome drugom, do sada sam ih upoznao poprilicno sa raznih foruma gde se kriju iza svoga avatara ili nika te isti pisu kako poseduju i vise dSLR a da ih kad se licno upoznamo i ne pominju!

Citat:
A cini mi se da si malo i promasio..


Ne razumem i ne licin na tvoj stil, ali obzirom ko si i sta si mozez i to da mi kazes!
jer te volemo ko leba :)
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.infront.no.



+1 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?03.03.2006. u 12:08 - pre 221 meseci
Opet neki nesporazumi, pa se krenulo u DSLR vs non-DSLR..

Pa da sam protiv DSLR-ova zar bi ih teglio vec vise od 2 godine sa sobom? :)
Sad ispade da se Nesa u (mnogo lepom) postu pravda sto on voli DSLR i sto nece nista drugo.. Ma ja volim mnogo i zelim da imam oba - i DSLR i manjeg prosumera. Ali ako moram da biram, kao sto sam svojim parama vec morao da glasam, biram DSLR, zbog dobro poznatih prednosti. Tu ne treba daljeg objasnjavanja. Ali zasto ja imam DSLR je zato sto sa njima vise UZIVAM. Dakle, ne striktno zbog rezultata, vec najvise zbog osecanja koji imam dok ih koristim.

Medjutim, u zadnje vreme se rasirila atmosfera po forumima - ko nema DSLR taj je sonja i nije ozbiljan sa fotografijom. Pravi muskarci koriste samo DSLR i sl. Ja sam ovu temu shvatio kao poziv na demistifikaciju te ideje - da se odlicni rezultati (posebno u hobi sferi) mogu dobiti i sa ne-DSLR aparatima. Dobar fotograf ce uostalom u setnji sa njegovim Ixusom u dzepu da napravi 3x bolje fotke nego ja sa E-1, 5D i D2X oko vrata, simultano.

@Axel: Izvinjavam se ako sam te uvredio, najiskrenije. Znas da mi to nije bila namera. Medjutim, moram da priznam da si me dosta pecnuo sa "politicarima ispred samousluge" i pominjanjem patetike.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?03.03.2006. u 12:38 - pre 221 meseci
Bravo Aleksandre za iznete komentare na ovoj temi i vrlo razuman
pristup. Čini mi se da ostali nisu baš shvatili poentu. Inicijalna ideja
ove teme, po mom shvatanju, bila je da se navedu stvari koje vam smetaju
kod DSLR aparata. Koliko god oni bili divni i korisni, zar ne možemo da
pričamo i o manama?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?03.03.2006. u 16:51 - pre 221 meseci
Citat:
Axel DPS:
Onda neka se tema nazove sta treba promeniti ili sta vam ne odgovara, a ovako, "zasto ne treba kupiti" je upravo sto si ti napisao Aleksandre legendo direktore(mnogo usko i jednosmerno)


Axele, tema je namerno uska i jednosmerna, a ti je svojim komentarima kvaris.

Ne bi bilo lose da pokrenes zasebnu "usku i jednosmernu" temu u kojoj ces izraziti drugacije misljenje, ne zato sto to sto ti pricas ne valja ili je pogresno, nego, brate, ne pricamo ovde o tome :)

 
Odgovor na temu

Axel DPS

Član broj: 51060
Poruke: 541
*.tehnicom.net.



Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?03.03.2006. u 17:23 - pre 221 meseci
Citat:
Axele, tema je namerno uska i jednosmerna, a ti je svojim komentarima kvaris.


Pa naravno da cu da kvarim, to mi je zaduzenje na "ES", :) i sta bi ste radili (pisali) da nema mene! :)

Izvini Pedja, ali tema je tvoja pa sam mislio da smem
(btw. cuti, napisao bih svasta ali tu je Nebojsa "strashni")

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?03.03.2006. u 22:41 - pre 221 meseci
Možda je samo naslov teme trebalo da bude "mane DSLR aparata". Biće da je ovako ispalo suviše "oštro", tj. mnogi nisu shvatili o čemu tačno pričamo.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?04.03.2006. u 14:14 - pre 220 meseci
Da mi bude jedini fotoaparat dSLR nikako ne bih kupio, zasto?

1.ne mogu da ga nosim uvek sa sobom a da me ne opterecuje, i sa kamkorderom u istoj torbi
2.fotke koje pravi recimo EOS350 mi se ne svidjaju, previse su meke i boje nisu saturirane, ali doduse fotke koje pravi EOS5D mi se jako svidjaju jedino one imaju onu saturaciju kao prosumeri, ali 5D je preskup
3.morao bih da dokupljujem obavezno makro objektiv
4.ne bih mogao napamet da podesavam otvor blende, kompenzaciju ekspozicije, manualni WB a da ne gledam u LCD, s'obzirom da nemam iskustva u tome.

Po meni je trenutno Sony R1 blizu idealnog ali i da imam novac ne bih ga uzeo kao jedini fotoaparat iz 2 razloga:

1.previse veliki, ne bi mi ni stao u torbu sa kamerom
2.zoom samo do 120mm

Tako da dolazimo do drugog idealnog fotoaparata a to je Canon PRO1 koji izgleda prestaje da se proizvodi, siguran sam da je to glupa odluka Canona.

On odgovara u svemu, pravi je all in 1 fotoaparat jedine 3 mane za mene su mu:
1.nema bulb mod
2.nema ISO800 i 1600 (makar bili i delimicno upotrebljivi)
3.predstavljen pre 2 godine (nije mana, ali racunam relano u toku te 2 godine ipak je moguc neki napredak koji pro1 nema, u procesiranju naprimer, koliko znam PRO1 ima digic1 a vec postoji digic2).

Uz obe mane za mene bi PRO1 bio idealni fotoaparat, mogao bih da ga nosim uvek sa sobom (kao sto bi nosio A610) a dobio bih kvalitet fotki koji mi potpuno odgovara.

Edit: Poboljsanje citljivosti

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 04.03.2006. u 15:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 04.03.2006. u 19:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

voka_gsw

Član broj: 24110
Poruke: 91
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?04.03.2006. u 17:00 - pre 220 meseci
Eh, svima se nama sviđa taj famozni 5D ;)

A to za Pro1, valjda se Canonu i Nikonu više isplati da ti kupiš entry level DSLR (D50 vidim u Švabiji košta 500e, 350D 650e), jer ćeš poželeti i nešto tipa 35/1.4, 135/2, 200/2.8.. Svakako bolje za Canon nego da ti kupiš Pro1 i ništa više..

A šta ne valja kod DSLR aparata, jasno, cena i aparata i objektiva..
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?04.03.2006. u 20:47 - pre 220 meseci
Glavna mana prosumera je brzina i tu su ih dSLRovi prosto odrali. Pojedini proizvodjaci su pokusali zadrzati nesto od smeka prosumera (procesuiranje,tip fotografije) i napravili dSLR sa svim karakteristicnim atributima. Mislim da je to najvise poslo za rukom Olympusu (generalno) a i Nikon D50 ne zaostaje tako da prosumer nostalgicari nemaju razloga za brigom.
Postoji opravdan razlog da ce iduca generacija dSLRa upravo postici sve sto su ovi mogli te nije za neocekivati da se u buduce u “color modu” pored vivida pronadje i opcija “prosumer nostalgy” a za postojece aparate to ponudi kao firmware. Ovo nije naucna fantastika i zavisi samo od dobre volje proizvodjaca.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?04.03.2006. u 22:40 - pre 220 meseci
Citat:
zarsilic[/bPostoji opravdan razlog da ce iduca generacija dSLRa upravo postici sve sto su ovi mogli te nije za neocekivati da se u buduce u “color modu” pored vivida pronadje i opcija “prosumer nostalgy” a za postojece aparate to ponudi kao firmware.

dobar si stvarno, a i nije ne moguce.
Recimo ja sledeci entry level Canon dSLR (eos 400 ili sta vec bude) zamisljam sa live view LCD-om (po mogucstvu pokretnim) sto da ne i to ce doci sigurno pre ili kasnije (pogledajte EOS20d astro), procesiranjem slike kao kod PRO1 ili boljim, i velicinom kao EOS350 ili cak i kompaktiniji.

Jednostavno meni se na EOS350 slika nikako ne svidja, jednostavno nije to-to, ali kod EOS5d je vec druga pesma (a i druga cena)
 
Odgovor na temu

Axel DPS

Član broj: 51060
Poruke: 541
*.tehnicom.net.



Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 00:26 - pre 220 meseci
Citat:
Glavna mana prosumera je brzina i tu su ih dSLRovi prosto odrali


Glavna mana prosumera je stu ograniceni "idioti" a ja bih ih nazvao invalidi, prosto receno nisu SLR..Nema pa nema ili jednostavno nije!!!

Citat:
Pojedini proizvodjaci su pokusali zadrzati nesto od smeka prosumera (procesuiranje,tip fotografije) i napravili dSLR sa svim karakteristicnim atributima.


Pobrkao si loncice Zarko, dSLR je ono od cega polazi inzinjering a tek onda se gleda sta od svega toga moze da se iskoristi na Idiotima ili kako lepse zvuci Prosumerima

Citat:
Postoji opravdan razlog da ce iduca generacija dSLRa upravo postici sve sto su ovi mogli


Znaci ukapiraj da dSLR moze sve a da su idioti ograniceni!!!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 01:13 - pre 220 meseci
Citat:
Stefano
Jednostavno meni se na EOS350 slika nikako ne svidja, jednostavno nije to-to, ali kod EOS5d je vec druga pesma...

Bilo bi dobro cuti sta je konkretno lose na 350 ki (ne funkcije vec fotografije). Ovo je jedan od najprodavanijih dSLRa na svetu (ako ne i najprodavaniji) pa pretpostavljam da je i kod nas ista situacija (nisam za nas pronasao statistiku), narocito sta i koliko se dobija drugom optikom (ne kit objektivom). Mislim da bi i Abdee mogao dosta reci.
Nisam imao priliku da isprobam eos5 pa bih zamolio, ako je to neko ucinio da napise koju rec o fotkama i komparaciju sa „poznatim“ dSLRovima. Video sam fotografije na eosu 1dsMk2 sa, doduse skromnim objektivom, EF 28-300 f/3,5-5,6 L IS, i istim na 350 ki i nisam uspeo da primetim razliku ni u koloritu ni u ostrini (naravno ako se eliminise uticaj vece pixelaze). Da li EOS 5d nosi nesto drugo i novo?
Mislim da ovo nije of topik. Mozda bi bilo i zanimljivo cuti i razlike izmedju ostalih dSLRova od ljudi koji imaju takva iskustva (da li postoje i kakve su). Znamo da kod ne dSLRova postoje i to bitne. Ne mislim na tehnicke razlike nego na razlike i utiske od dobijenih fotografija.
Navescu jos jedan momenat koji uslovno receno govori protiv dSLRov a koji nisam napisao u svom prvom postu, a to je uticaj hladnoce na njih. Zbog svojih dimenzija ih je tesko ili nemoguce smestiti u unutrasnje delove odece pa prilikom duzeg skijanja na –15(c) otkazuju poslusnost (prosumeri i ranije) i postaju ili neupotrebljivi ili u boljem slucaju uzasno spori (mnogo sporiji od neohladjenog Ixusa), pa se sticete utisak da ne rade na struju vec na pedale. Ume da bude toliko hladno da vam se saka zalepi za aparat i tek tada uvidite da i plastika ima prednosti i da aparat bas i ne mora da bude od metala. Znam da je ovo resiv problem, ali to zahteva dodatna ulaganja i komplikuje situaciju povecavajuci ionako velike gabarite.
Citat:
Axel DPS: Glavna mana prosumera je sto su ograniceni "idioti" a ja bih ih nazvao invalidi, prosto receno nisu SLR..Nema pa nema ili jednostavno nije!!!

Ne delim to misljenje. Bar ne u tako drasticnom obliku. Pro sumeri mnoge stvari ne mogu (kao sto je receno u prethodnim postovima) ali dosta toga i mogu (takodje receno) i pre bih rekao da mnogima dSLR nije ni potreban a da sve sto mu je potrebno moze uraditi i prosumer (a vrlo cesto i original idiot). I S80 (Canon) je idiot pa ipak ume napraviti tehnicki vrhunsku fotografiju i to se da procitati kako na forumima tako i na mnogim testovima.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 01:48 - pre 220 meseci
meni licno na EOS350 ne odgovaraju boje na fotografiji, nekako fotografija deluje suvise hladna, meka, boje mi nekako nisu po ukusu (mozda se nekom tako svidja), svaku fotku bih morao da obradjujem i da joj pojacavam saturaciju, sto mi nikako ne bi odgovalo, posto je to gubljenje vremena, a i nisu sve fotke fotkane u istim uslovima pa se vreme utroseno na obradu povecava

galerija EOS350D
http://www.dpreview.com/gallery/canoneos350d_samples1/

galerija EOS5D
http://www.dpreview.com/gallery/canoneos5d_samples/

galerija Nikon D200
http://www.dpreview.com/gallery/nikond200_samples/

pogledaj kakve su fotke kod EOS5 i D200, prosto rasturaju koliko su dobre.

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 05.03.2006. u 02:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.80-203-84.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 03:45 - pre 220 meseci
Citat:
Pobrkao si loncice Zarko, dSLR je ono od cega polazi inzinjering a tek onda se gleda sta od svega toga moze da se iskoristi na Idiotima ili kako lepse zvuci Prosumerima
..
Znaci ukapiraj da dSLR moze sve a da su idioti ograniceni!!!

Nije bas tako.
Uporedi mogucnosti jednog 300D (DSLR) i Minolti A1/A2 (Prosumer). Mislim da ces se jako iznenaditi. Recimo rad sa blicem: bezicni, maks. sinhronizacija, EV komp. blica, manuelni mod blica.. Da AS i ne pominjem.
Minolta je inzenjering pocela na DiMage seriji, koja je zavrsena sa A2. Tek su naknadno steceno znanje ugradili u DSLR 7D.

DSLR jos ne moze sve, ali ce moci skoro - live view i filmove.

DSLR istiskuju i istisnuce prosumere, ali iz malo drugacijih razloga. Istisnuce ih jer se priblizavaju dimenzijama, ima i kompaktnih objektiva velikog raspona, dolazi i live view, a vrlo brzo ce i mogucnost snimanja filmova.
Dobro je receno da je najveci problem prosumera brzina. Ako tu ne dostignu, izumrce.
Ako bi se proizvodjaci DSLR-a rukovodili u planiranju samo profesionalcima, hobistima, tehnomanima (kakav sam i ja), ne bi se toliko 'leba najeli. Najveci udeo u rastu prodaje koji se planira sledecih godina ce biti razne tate i mame.

Da li neko ne misli da ce za max 5 godina odnos u prodaji DSLR-ova koji imaju live-view i snimanje filmova prema onima koji to nemaju biti bar 10:1?
Prosecan korisnik diktira smer razvoja, svidelo se to nama ostalima ili ne.



@zarsilic: Interesantno da si pomenuo temperaturu. Najveci problem mogu biti baterije. Svojevremeno me je 1D izdao na -15 sa NiMH samo tako. Mozda i mehanika - D30 i 50/1.8 su zaribali par puta na slicnoj hladnoci, dok je ovih dana E-1 provodio sate na oko -10, bez i da stucne.
 
Odgovor na temu

mgajic
Miodrag GAJIC
Beograd

Član broj: 15817
Poruke: 39
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 07:29 - pre 220 meseci
Citat:
Stefano: dobar si stvarno, a i nije ne moguce.
Recimo ja sledeci entry level Canon dSLR (eos 400 ili sta vec bude) zamisljam sa live view LCD-om (po mogucstvu pokretnim) sto da ne i to ce doci sigurno pre ili kasnije (pogledajte EOS20d astro), procesiranjem slike kao kod PRO1 ili boljim, i velicinom kao EOS350 ili cak i kompaktiniji.

Jednostavno meni se na EOS350 slika nikako ne svidja, jednostavno nije to-to, ali kod EOS5d je vec druga pesma (a i druga cena)

Pa u tome i jeste jedna od razlika izmedju prosumera i dSLR. Mnogo stvari zavisi od objektiva, posto sam nov u dSLR svetu, ni sam nisam verovao i isto sam bio razocaran prvim fotkama na 350D, ali posle kada sam uzeo samo jeftini, ali odlicni Canon 50mm 1.8 prime, SLIKE SU TOTALNO DRUGACIJE. Isto tako zavisi i kakva si setovanja postavio na tom 350D kada si slikao (saturacija/ostrina/kontrast) u custom funkcijama. Ja sada vec vise volim da sve stavim na 0 i da vecinu stvari slikam u RAW formatu. E sada kao sto neko rece neko me je to smaranje, a nekome nije ...
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 08:55 - pre 220 meseci
Tacno tako: trebalo bi uporediti fotografije kada Contrast, Sharpness, Saturation i Color Tone stavis na maksimum ... objektive da ne pominjem. Doduse, ja isto slikam u RAW, pa ne koristim ta podesavanja. Dzaba fotografija na prvi pogled izgleda dopadljivo, kada je zavarena na ta podesavanja i 8bitni jpg. Lakse je post-procesirati, nego se vracati na isto mesto i fotografisati opet :)

Jedan od argumenata protiv dSLRa je neophodno post-procesiranje fotografija. Pitanje za one kojima to smeta: koliko vi stotina fotografija fotografisete dnevno kada nemate par sekundi za svaku fotografiju, te par minuta za vaznije fotografije, da bi izgledale bas onako kako zelite?

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
194.106.171.*



+1349 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 10:42 - pre 220 meseci
Stefano, previse imas over-reacting na neke stvari koje vidis, a premalo pravog iskustva da ih ispravno i ocenis.

Fotke sa 350 D su najbolje u entry-level DSLR klasi i to je prakticno najvrednije na njemu, ostalo mi se vise svidja na drugim aparatima.

Ti ne uvazavas esencijalnu cinjenicu - sa kojim objektivom su snimane fotke koje gledas. Najveci procenat ih je napravljen sa kit objektivom koji je zaista los i to upravo po tome sta ti najvise vrednujes.

Posto imas puno fotki sa Pro 1, ako njih uzimas kao referencu po pitanju saturacije boja, fenomena o kome najvise pricas, niko iz DSLR sveta mu nije slican. Boje na Pro 1 su takve iz dva razloga: Em ima malo "odvrnutu" saturaciju prilikom same obrade u aparatu, em ima L objektiv koji zaista pruza bogatstvo boja.

Medjutim, kvalitet slike krase i drugi parametri gde 350 D sije Pro 1, a to je u prvom redu dinamicki raspon. Kada ga uparis sa recimo 17-40 L, slike osim savrsene dinamike, dobijaju i punocu boja slicnu onoj na Pro 1, tako da poredjenje vise nije moguce.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.panet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 11:13 - pre 220 meseci
Jos nesto u vezi fotki sa EOS 5 D i utiska da su one "lepo saturisane" i dopadljive za oko.

5 D sigurno nema vecu default saturaciju i kontrast od 350 D, nego je uzrok tome cinjenica da je najveci procenat njegovih sample slika napravljen sa L objektivima.

Inace, osim neverovatno malog nivoa suma kod njega, koji pravi Full frame senzor, ista ta velicina senzora dovodi do neprijatne posledice da i ti L objektivi pokazuju poprilicno hromatskih aberacija, primetno vise nego pri radu sa filmom.

Dva su razloga za to: Senzori ne vole da im svetlo pada pod uglom, a i objektivi pri krajevima formata uvek pokazuju znatno vise aberacija.





 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 11:31 - pre 220 meseci
Dobre li diskusije... Poceo sam da fotografisem, relativno, ozbiljno malim kompaktom, A70 i posle njega sam presao na Fuji S7000 sa kojim sam napravio stvarno mnogo fotki. Bio sam sasvim zadovoljan njime ali sam cesto lupao glavom o zid zbog ogranicenja poput ogromne dubinske ostrine (cak i na 200mm i skroz otvorene blende), baterija, sporog upisa, sporog fokusa (iako je S7000 veoma brz na tom polju), malog bafera...

Presao sam na 350D i doziveo prosvetljenje...

1. Trazilo. Ne postoji niti ce jos neko vremem postojati EVF koji moze da zameni i najmanje i najmracnije trazilo na DSLR-u. Kombinacija pravog trazila i live feeda na LCD-u je ono sto zeljno iscekujem. Koliko je dobro i korisno kadriranje na LCD-u toliko je dobro i TTL opticko trazilo. Tu diskusije nema. Tu osobinu ce ceniti svi fotografi.

2. Fokus. Brz je kao munja ali moras voditi racuna o njemu kao o debilnom detetu. Kad se neki prajm siroko otvori potrebna je velika koncentracija jer svako rekadriranje i svaki najmanji pomeraj moze da izazove promasen fokus i ostre noseve a mutne oci. Tu su potrebna velika poboljsanja tj. silazak AF sistema sa 1D serije u narod. Bar kod Canona.

3. Velicina. No pain no gain. Horses for courses. Nekad je neophodno nositi ceo torbak a nekad je dovoljan aparat sa nekim allround objektivom. Nema tu bas neke velike prednosti prosumera koji su baj d vej postali prilicno veliki. FZ30 i S9500 su veci od 350D/KM5D/D50 sa nekim objektivom srednje velicine. Potpuno je svejedno dal' cu nositi za broj manju torbu kada je i za prosumer najcesce ista neophodna.

4. Rad. E tu ne mogu da kazem jednu lepu rec za kompakte/prosumere. Ma sto se tice rada sa aparatom i upotrebe na terenu samo cu da kazem da sve sto nije DSLR jednostavno smrdi. Doza kreativnosti koju sama cinjenica da se koristi DSLR ulije u fotografa moze da usmrti osobe sa slabijim srcem. Adrenalin se dize do nebesa kad cujem kako aparat strika fotku za fotkom... Caka, caka, caka, caka... Radi aparat, proces proizvodnje fotki tece neometano, sto bi u Severnoj Koreji rekli, imas osecaj da ces premasiti normu i da ce Veliki Vodja u glavi koji ti je naredio da kupis DSLR biti veoma zadovoljan.

5. Fotke. Svaki DSLR moze da da ostre i saturisane fotke iz aparata. Samo se podese parametri i voila: imas i boje i ostrinu... Ali svako ko se imalo razume u fotografiju i obradu zna da je najbolje aparatu reci da fotku ne dira previse i da je kontrola koju daje PS ili jos bolje RAW konverter jos uvek nesto najbolje... Ja hocu kontrolu a ne lepe fotke iz aparata.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Zasto ne biste kupili DSLR?05.03.2006. u 11:48 - pre 220 meseci
I samo da dodam jednu, meni bitnu, stvar: fotke sa DSLR-a podnose mnogo bolje odredjene vrste obrade u PS-u. Mnogo kasnije im prilikom "krivljenja" (upotrebe alatke curves, prim. aut.) i sl. isplivaju sum i ostali artefakti. Osobina koju svako ko cesto radi cb konverziju i emulira film, zna da ceni. I jos dodatni dinamicki raspon... Ma uzivancija...

http://i9.photobucket.com/albums/a57/Abdee2/repstreet2jpg.jpg

[Ovu poruku je menjao Abdee dana 05.03.2006. u 12:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zasto ne biste kupili DSLR?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 34094 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.