Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gentoo 2006.0 izasao

[es] :: Linux :: Gentoo 2006.0 izasao

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15339 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao05.04.2006. u 09:52 - pre 219 meseci
Komanda emerge --sync služi za osvežavanje portage-a.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao05.04.2006. u 15:19 - pre 219 meseci
Da li je neko radio upgrade na xorg7 i kako je prosao sa tim, tj. je li bilo kakvih problema? Ja se meracim da to uradim, ali mi frka :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao07.04.2006. u 18:53 - pre 219 meseci
@Tyler Durden
Prilikom instalacije sam izabrao ~x86 granu i instalirao Xorg 7.0. Radi dobro ali bar za ATI kartice još nema drajvera tako da imam samo indirektni 3D rendering. Što se tiče NV kartica to ne znam pošto je nemam. Možda treba još malo sačekati sa upgrade-om.
@vladared
#emerge --rsync daje invalid option
#emerge --sync sinhroniše portage-tree koliko znam deltas paketima i treba je raditi jednom dnevno ili bar jednom u par dana. Inače meni služi za nerviranje jer jednostavno ne uspevam da je realizujem.
#emerge --webrsync treba da se napiše #emerge-webrsync i ona radi isto što i predhodna samo koristi wget i traje duže. Ja je koristim jer ne mogu ovu predhodnu.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao07.04.2006. u 21:03 - pre 219 meseci
kada se radi update paketa na kompu da li je posle
emerge --update --deep world

uvek (ili da li je uopšte) potrebno odraditi
emerge --deepclean
revdep --rebuild

Koliko sam kapirao ove dve naredbe uklanjaju stare veze i kreiraju nove međuzavisnosti, ili je to možda već uradila ona prva naredba --update...
Evo samo još ovo i više nikog ne gnjavim...
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao08.04.2006. u 11:00 - pre 219 meseci
Prvo sa Gentoo-m moraš biti pažljiv u primeni takvih komandi jer treba biti veliki poznavalac sistema pa da tačno znaš šta će biti kada se izvrše.
Moj iskren savet je da sve prvo probaš sa opcijom --pretend i vidiš šta će se sve događati a u slučaju prve naredbe i vidiš eventualne blokere i odlučiš šta sa njima i kako da rešiš problem (google).

emerge --deepclean veoma opasna naredba, prvo pročitaj sve što nađeš o njoj i tada odluči da li da je uopšte kao početnik koristiš jer se može dogoditi da ostaneš bez važnih paketa, za sada na tvom mestu ja je ne bi koristio.

revdep --rebuild je potrebno koristiti upravo zbog toga što si opisao.

Bolje je da i dalje pitaš nego da se tvoje oduševljenje Gentoo-om pretvori u razočaranje.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao10.04.2006. u 10:39 - pre 219 meseci
Samo da kazem da je upgrade na xorg7 prosao bez ijednog problema....
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 09:50 - pre 219 meseci
Čisto informativno da li si uradio modularni upgrade?
Ako jesi a tvoja kartica je na spisku podržanih za XGL bilo bi interesantno da probaš da instaliraš XGL i javiš kako je prošlo.
Moja ATI Radeon 9200 nije podržana pa ja ne mogu da probam. Inače Kororaa live XGL sa installerom mi radi dobro na laptop-u ali kad instaliram na hdd to
je toliko nestabilno da je neupotrebljivo i prvi restart dovodi do kernel panic. Možda ga muči 1280x800 ili ko zna šta ali kao live radi baš u toj rezoluciji.
Uzgred XGL je stvarno moćan, atraktivan i fancy.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.90.*



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 12:26 - pre 219 meseci
Evo da i ja iznesem svoje iskustvo sa Gentoo 2006.0 instalacijom. Krenuo sam install iz konzolnog moda posto sam vec naisao na losa iskustva sa grafickim instalerom. Particionisao sam hdd (prema savetima iz handbooka), podesavanje je proslo u najboljem redu. Medjutim krece instalacija i prijavljuje poruku tipa "instalacija je gotova tek sto je pocela (to nije dobar znak)". Restartujem ja instalaciju kad ono na tom hddu nema NTFS data particije. Odradio sam recovery ali mi je to oduzelo dosta vremena i batalio novi Gentoo.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.cust.panline.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 13:58 - pre 219 meseci
a sta si to radio kada si morao da pokrenes instalaciju iz konzole?????
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.90.*



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 18:42 - pre 219 meseci
Nisam morao, vec sam tako zeleo. Graficki insteler je u 0.3 verziji tako da mi je ovo bila sigurnija solucija.
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 18:47 - pre 219 meseci
Ne razumem zbog čega svi hoće taj grafički instaler koji još uvek ne radi kako treba. Sigurnije je instalirati neku stariju verziju iz konzole po upustvu nego se zezati sa tim novim instalerom. Kad dođe u tu fazu da bude 100% upotrebljiv onda što da ne.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.cust.panline.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 19:09 - pre 219 meseci
pa znas kako. graficki instaler je upotrebljiv ako pazljivo procitas uputstvo. dakle samo stage 3, mora biti dynamic i GPR ukljucen i ne birati ni jednu opciju koju ovu oynaku nema pored sebe jer nije prisutna na cd-u. . Kada sam jednom ovo provalio samo sam ponovo reinstalirao samo sa minimum opcija, jer nekako mi se svidja ona varijanta linux from strach koju on nudi. dakle nije uopste tesko i jedini pravi bug koji sam imao je onaj koji je bio na samom startu sto nisam mogao zbog definicije graficke da je vesa da startujem instaler, ali to sam iz konzole sa nano sredio....
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 19:36 - pre 219 meseci
Ma može installer i žešće da se upotrebi ako imaš brzi net. Osnovno je da dobro isplaniraš prostor na disku. Ako doslovce pratiš handbook potrebne su tri particije, a čovek je imao NTFS data, pošto se javlja iz Debiana i verovatno ima i neki Win instaliran, a ima recimo samo 1 hdd eto belaja,
1. particija Win
2. particija NTFS data
3. recimo extended sa swap i / za Debian
4. prazan prostor, predviđen za Gentoo.

Šta može da uradi, da prazan prostor stavi kao / za Gentoo i koristi swap Debian-a. Naravno ovo je samo predpostavka jer je Gentoo pokušao da se udene u 4 parcije ali nije uspeo i tako je stradala NTFS particija.

Voleo bi ako bi čovek napisao stanje na disku pre početka instalacije tako da buude sve jasno.

Ja sam installer koristio na par računara i bilo je manjih problema ali bitno je da se instalira core system sa grub-om a ostale pakete je lako dodati.

[Ovu poruku je menjao Miško Stefanović dana 14.04.2006. u 20:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.cust.panline.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 20:29 - pre 219 meseci
slazem se da se moze isprobati i ta varijanta, ali ja sam je probao kod mene (net je na 256k) i jednostavno bi se ubio odmah iza formatiranja i mountovanja particija. jedino kako mi je ispravno radio je ako sam doslovno sledio ono sto su napisali, ali sam sledio ovo upravno sto si ti uradio samo sam instalira grub i core (i gnome posto ga ne koristim nesto) i onda sam sve ostalo instalirao preko emerge. jedan od retkih linux distro koji mi je 100% zadovoljio moje kriterijume. (samo nesto mi brzo napuni hard). upravo je moje pitanje vezano za to (imam nekih 15 G izdvojeno samo za gentoo), instalirao sam ono sto i u drugim sistemima inace instaliram (od progreamskih paketa i podrske) a on mi napuni hdd. da li je to problem u mom losem planiranju ili mi on negde cuva ostatke onoga sto sam emergeova sa neta. (ovo je bez home particije za koju je 25G)

[Ovu poruku je menjao vladared dana 14.04.2006. u 21:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 21:51 - pre 219 meseci
@vladared
Ma što se prostora tiče imaš ga sasvim dovoljno, možda ti samo deluje ako si izabrao ext3 za root, ali svi veliki downloads idu na home. Evo baš sam pogledao moj root koji je 35G uz kompletan KDE i GNOME i OpenOffice itd. jedva da je zauzeo 4G na reiserfs.
Pazi, ja sam izabrao ~x86 granu i instalirao Xorg 7.0 uz KDE-3.5.2 i kernel 2.6.16 bez problema. Važno je da se ne izaberu paketi koji se međusobno blokiraju i što manji broj recimo xorg i gnome a ostalo kasnije svučeš sa neta. Moja cela instalacije je trajala oko 22 sata. Jedna od mana installera je ako pukne instalacija emerge --resume ne pomaže već mora sve iz početka. Zato i kažem core system a to je praktično kako se nekad instaliralo pa su se paketi dodavali po potrebi. Druga mana je što tek kad krene emerge on proverava međuzavisnosti a ne kao drugi distroi koji to urade odmah pri izboru paketa. Ali zato su prednosti takve da jednom instaliran Gentoo nema potrebe da se ponovo instalira jer sam sebe ažurira, odnosno ti ga ažuriraš, a ako nešto krene naopako svaki live distro može da se koristi za popravku. Možda je zato ovaj installer i izazvao mnoge ljude da se odluče da probaju Gentoo, mada stoji da je najjača stvar instalacija stage1 iz stage3 što bi moglo da se izvede sa minimal boot cd-om.

Da rezimiramo, pažljivo planiranje prostora na disku (mislim na limit od 4 primarne particije) i minimalni izbor paketa i instalacija mora da uspe.

Mada 256k nije sporo mora da je bio još neki razlog jer download nije prevelik, naravno za ADSL ili neki wireless, stage3 reda 100M, snapshot reda 22M i kernel source recimo 50M traje ali se isplati. Dobro ja imam 756k pa možda malo i preterujem. Nije mi jasno kako se ubio, izabereš mirror i stage, izabereš mirror i shapshot, gentoo-sources i ostalo je lako. Ako je stabilna grana kernel je 2.6.15 a ako je ~ 2.6.16 i to je to, ostalo on sam odradi pa sad koliko traje traje.
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.90.*



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao14.04.2006. u 22:39 - pre 219 meseci
Citat:
Voleo bi ako bi čovek napisao stanje na disku pre početka instalacije tako da buude sve jasno.


Imam dva hdda, prvi od 80 GB i drugi od 20 GB. Na prvom je bila sistemska windows particija od 15 GB i ntfs data particija od 50 GB. Mali disk je bio prazan pre instalacije. Na preostalih petnaestak GB velikog hdda postavljena je boot particija za gentoo od 100 MB i ext3 sistemska. Na malom disku je postavljen 2 GB swap. To bi bilo to ;)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.recnikonline.com.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao15.04.2006. u 05:20 - pre 219 meseci
@silber
nadam se da si onaj ostatak na malom hd hteo da iskoristis kao recimo home... Ako to uradis ne vidim zasto ne bi moglo da se instalira. Slicna je konfiguracija kod mene i ja sam ga uspeo instalirati iz cuga... (da nisi probao samostalno da instaliras flagove?). Jos jedno pitanje, nemoj da se odmah ljutis ako mislis da je glupavo. Ako nisi radio klasican Stage 3, da li si imao startovanu vezu sa internetom?


nista probacu neke stvari da odradim.... sada bas sam uzeo na jednoj drugovoj masini da instaliram gentoo. postavio mi je pitanje na koje ja nisam znao odgovor (a ima veze sa pitanjima koje sam ranije postavljao)...
Kada se radi emerge --update --deep world ... sta se dogadja sa starim paketima? da li se oni automatki brisu ili ostaju na hardu? ako ostaju (a posto ne preporucujete emerge --deepclean) kako se onda brisu? Na kraju krajeva (posto sam kod sebe kuci odabrao stabilnu varijantu instalacije, pa posle toga odradio update... da nije mozda to razlog zasto mi se ispunio hd. Doduse ima jedna cinjenica koju ne mogu da poreknem. Jako mi se svidja ovaj gentoo sistem portagea gde su ti malte ne dostupni svi slobodni programi (nekoliko desetina, da ne kazem stotina hiljada), mozda me je i to malo ponelo, jer sam odjednom zeleo da imam sve na koje sam se navikao radeci na drugim distroima (a bese ih mnogo)...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.recnikonline.com.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao15.04.2006. u 06:17 - pre 219 meseci
@Miško Stefanović
Pa sada zvanicno da ti kazem, ne ide. probao sam da umsto kernela sa live cd-a stavim kernel koji je numerisan pod gentoo-sources. On ga je skinuo, konfigurisao, kompajlirao, ali kada je pokusao da ga instalira nije mogao. Nema dozvole?!

Dakle za sve one koji bi eventualno pokusali da instaliraju preko grafickog instalera ovo je moja poruka.
Na www.gentoo.org imate postavljen handbook. Drzite ga se doslovce i instalirace te gentoo bez vecih problema. Kasnije se lako moze preko emergova skinuti
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
195.252.90.*



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao15.04.2006. u 08:21 - pre 219 meseci
@vladared koristio sam klasican stage3, ne znam zasto si se uhvatio za to jer ako se izabere nesto sto mora da se instalira sa mreze instalacija ce stajati u mestu ;-) Btw: ja imam ruter tako da sam stalno povezan sa internetom bez obzira na sistem.
 
Odgovor na temu

Miško Stefanović
Beograd

Član broj: 5698
Poruke: 218
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: Gentoo 2006.0 izasao15.04.2006. u 09:29 - pre 219 meseci
@vladared

-Ako u make.conf imaš liniju AUTOCLEAN="yes" onda se stare verzije auutomatski brišu.
-Kako se loguješ u livecd kao root ili kao korisnik (gentoo ili vlada ili...)? Root login ume da dovede do tih problema. tj. da nemaš dozvole, odnosno da instalacija pukne. Ja upravo na jednom laptopu obavljam instalaciju kako sam opisao i sve štima. Počeo sam sinoć nešto pre ponoći i ostalo je još nekih pedesetak dodatnih paketa od 218. Sve skida sa net-a i instalacija ne stoji.

@silber
Mala je verovatnoća da livecd ne prepozna tvoju mrežnu karticu i preko dhcp je kofiguriše za instalaciju. Da li možeš da surfuješ po net-u sa livecd-a? Ako možeš installer će skidati paket po paket i instalirati, pogotovu što imaš flatrate uslovi su ti idealni za instalaciju sa net-a.
Po tvom opisu što se tiče particija je sve ispravno, mada bi ja na tvom mestu kompletan Gentoo stavio na drugi hdd jer mu je potrebno 4G a ti imaš pet puta više prostora. Tada je svejedno koji installer koristiš jer su ti podaci na prvom disku bezbedni. Prostor na prvom disku uvek možeš da iskoristiš po želji.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Gentoo 2006.0 izasao

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15339 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.