Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

redirekcija domena

[es] :: Hosting :: Domeni :: redirekcija domena

[ Pregleda: 4883 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VVnoob
'ebivetar
Vojvodina

Član broj: 47756
Poruke: 107
*.198.EUnet.yu.



Profil

icon redirekcija domena24.02.2006. u 21:11 - pre 226 meseci
Zeleo bi da postavim iskusnijima na ovom forumu par pitanja u vezi domena.

Kako neko kao recimo oni na www.co.sr. vrse distribuciju domena? Zanima me cisto tehnika.Evo kako mali Perica ( t.j. ja ) zamislja da to funkcionise:

Neko kao recimo ti gore navedeni tipovi, zakupe, dobiju ili sta god od .sr ( surinam ako se nevaram ) .co domen, te posle oni na tom domenu postave u okviru sajta neki redirection skript koji odredjuje putanje ka korisnicima koji su se kod njih prijavili kao korisnici recimo www.mojdomen.co.sr domena? U stvari zanima me kako funkcionise redirekcija, da li to funkcionise tako sto DNS prosledjuje www.mojdomen.co.sr prvo ka www.sr pa ovaj ka www.co.sr pa tek ovaj ka www.mojdomen.co.sr ako je to tacno onda svaki korisnik bilo kog domena moze da poklanja, iznajmljuje ili sta god, neogranicen broj pod domena. Sve sto je "ispod" www.mojdomen.co.sr je "moje" naprimer: www.vvnoob.mojdomen.co.sr itd. do u besvest?

Ako je ova moja "predstava" tacna, kojim se to alatima, php skriptama ili cime vec god radi?


HVALA
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: redirekcija domena25.02.2006. u 00:33 - pre 226 meseci
Ovako, ne znam koji je deal sa .sr domenom, ali...

co.sr je tzv Second Level domen, odnosno poddomen. Neko, ko je dobio administraciju .co.sr domena, 'deli' opet poddomene co.sr domena. Koliko sam video, to rade kod qwebmail.com.

E, sada. Kada neko uzme domen perica.co.sr, onda oni zapisu u DNS zonu .co.sr domena redirekciju ka npr. perica.com.

DNS je jedna izuzetno komplikovana i fina masina (zlatarska sto bi ja rekao) i u globalnim crtama funkcionise ovako:

Ti ukucaj perica.co.sr. Ako tvoj browser nema vec u cache-u na tvom kompu informacije o tom domenu, onda ih trazi u proxy-u tvoj ISP-a (ako je podesen). Ako ne koristis proxy ili domen nije nadjen u proxy-u, onda tvoj browser pita tvog ISP-a gde se perica.co.sr nalazi. Ako ni tvoj ISP ne zna, onda DNS tvog ISP-a ima za zadatak (ovo je jedan od zadataka DNS-a generalno) da potrazi informaciju od njemu nadleznih DNS-ova gde je perica.co.sr. Na ovaj nacin, DNS tvoj ISP-a ce da potrazi gde se TLD (top level domen) nalazi, u ovom slucaju .sr. Na to pitanje ce od nekoliko 'glavnih' DNS-ova na ovoj planeti dobiti odgovor:

[waleksandar@admin06 waleksandar]$ dig ns sr

; <<>> DiG 9.2.1 <<>> ns sr
;; global options: printcmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 11628
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 2, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1

;; QUESTION SECTION:
;sr. IN NS

;; ANSWER SECTION:
sr. 86400 IN NS ns1.sr.net.
sr. 86400 IN NS ns2.sr.net.

;; ADDITIONAL SECTION:
ns1.sr.net. 77942 IN A 200.1.157.10

;; Query time: 280 msec
;; SERVER: 195.121.5.109#53(195.121.5.109)
;; WHEN: Sat Feb 25 01:12:01 2006
;; MSG SIZE rcvd: 78

Odnosno, jedino sto je tu bitno jeste:
ns1.sr.net
ns2.sr.net

ns1 i ns2.sr.net su 'odgovorni' DNS-ovi za TLD .sr i oni, ukoliko .co.sr postoji, moraju znati gde se .co.sr nalazi. DNS tvog ISP-a (nakon odgovora 'svetski glavnih' DNS-ova), dobija odgovor gde se .co.sr DNS-ovi nalaze i dobija odgovor:

ns1.qwebmail.com
ns2.qwebmail.com

Zatim DNS tvoj ISP-a 'ide' sa pitanjem 'gde je perica.co.sr' kod qwebmail DNS-ova, koji ce mu dati odgovor (odnosno, redirekciju) na perica.com. Zatim DNS tvoj ISP-a provera dal' slucajno zna gde je perica.com. Ako zna, salje te tamo. U suprotnom, opet ide kod 'svetski glavnih' DNS-ova, pita gde je glavni .com DNS, zatim njega pita gde je perica.com, dobija odgovor i preusmerava tvoj browser ka serveru koju opsluzuje pericu.com...

E, sve to traje 0,2 sekunde u realnom zivotu. U slucaju, da neko drugi, iz mreze tvog ISP-a u roku dok je perica.co.sr zabelezen u proxy / cache-u DNS-a opet zatrazi ovaj domen, ISP ga direktno salje ka perica.com, posto tu informaciju pamti jedno odredjeno vreme (tzv. TTL - time to live). Nakon sto TTL istekne, DNS tvog ISP-a je u obavezi da ponovo 'zakuca' kod .co.sr da pita, da se perica.co.sr slucajno nije promenio. Neko nepisano pravilo kojega se vecina drzi jeste da je TTL 24 casa.

Toliko o samom radu DNS-a (ovo je 0,0001% funkcionalnosti DNS-a). Suma sumarum: ako DNS ne zna, pita 'nadlezni' DNS, od toga postoji (cini mi se) 9 'sveznajucih' DNS-ova po svetu, koji znaju gde su _svi_ TLD-ovi (kojih ima ogranicen broj: za svaku drzavu po jedan + com, net, org, biz, info, edu, gov...). I ako DNS ne moze da se snadje, uvek zavrsi na jednom od tih 9 i odatle ide dalje.

Sto se tice drugog pitanja. Recimo da imas perica.com. Ukoliko imas dobar hosting, koji ti omogucava da sam podesavas svoj domen u DNS-u, onda teoretski - da, mozes da imas beskonacno mnogo poddomena, tipa:

jednog.lepog.dana.ja.sam.isao.vozom.ali.se.voz.pokvario.
pa.je.dosao.autobus.i.vozio.nas.sve.u.skolu.perica.com (ja sam 'lomio' liniju, da ne skantam izgled ES-a). Medjutim, koliko je praktican tako jedan domen!? :) Sto je jos lepse, mozes pod tim podpodpodpod........poddomenom da imas i e-mail adresu koja ce se tako zavrsavati... Ali ne ocekuj mnogo mailova :)

Poslednje, sto se tice skripti i how-to to napraviti. Postoje vec gotovi programi, ali najveci deo zavisi od toga koji DNS server koristis. Postoji nadaleko poznati BIND koji radi sa flat textualnim fajlovima. Dakle, bilo koji program / skripta koja moze da dodaje i menja tekstualne fajlove moze da se 'automatizuje'. Postoje daleko flexibilniji i brzi DNS-ovi koji u pozadini imaju bazu podataka (*SQL). Tako da samo izmena podatka u bazi rezultuje promenom i DNS-a, sto otvara opet nove mogucnosti... Generalno, kada vec postoji zona za domen, dodavanje / brisanje zapisa nije neka umetnost i postoje vec mnoga gotova resenja...

Raspisah se bash, makar 4+ da dobijem :)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: redirekcija domena25.02.2006. u 00:35 - pre 226 meseci
eh, da jos nesto: www je samo mit :) www je pod domen, kao i svaki drugi:

foto.domen.com je tehnicki posmatrano isto sto i www, samo sto se za www vezuje simbolika: World Wide Web. Isto tako, cesto koriscen je ftp.domen.com za File Transfer Protocol, ali je opet isto tako tehnicki identican sa foto i sa www. Prema tome, domen apsolutno ne mora da sadrzi www u sebi, samo eto... Navikle ovce, pa... :)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

VVnoob
'ebivetar
Vojvodina

Član broj: 47756
Poruke: 107
*.236.EUnet.yu.



Profil

icon Re: redirekcija domena25.02.2006. u 11:27 - pre 226 meseci
Hvala sale, veoma poucno. 5+ :-)

U stvari necu ja da imam tako dugacak URL, u pitanju je sledece, resio sam da se "iskesim" :-) za 13-18 eura godisnje i da zakupim recimo nekikratak.eu (nekidobar.eu ) domen pa da posle delim za dz ( pa neka me hvale kako sam "dobar covek" :-) ) pod domene tipa perica.nekikratak.eu (nekidobar.eu ), ovo "nekikratak" ( "nekidobar" ) zameni sa bilo cime ti volja a slobodno je za .eu registraciju.

Elem, ako imam hosting na Linux-u onda tu treba da bude BIND ( ako je windows hosting nesto tipa, simple DNS servera, right? ) e ali ako je taj moj hosting, hosting reseller i oni vec imaju svoj pod domen kojim "caste" svoje klijente da li ja mogu da se "ubacim" tamo sa mojim pod domenima? i sto je jos vaznije koliko to "jede" bandwidtha? ljudi su bili mnogo ljubazni i ne bi da im to moje zaj..... pojede mnogo bandwidth-a. Znaci kad dobijem xy.eu domen u kontrol panelu za taj moj domen namestim koji je DNS zaduzen za njega ( to bi trebalo da je neki moj DNS tipa BIND-a ili simple DNS-a ) i posle toga mogu da "delim" pod domene? U stvari trebaju mi dva moja DNS, primary i secundary za slucaj da ovaj prvi ispadne, nema struje .... itd... i da ta dva nebudu bas na istom mestu?

Da li bi mogao da me uputis gde da trazim open source resenja za ovo? Skinuo sam neke php skripte za redirekciju koje se lako integrisu u sajt koji bi za delenje domena napravio. Ali pre toga hteo bih da vidim i ta druga resenja.

Hvala ti puno

Pozdrav
charlie
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: redirekcija domena25.02.2006. u 16:20 - pre 226 meseci
Cao,

Ovako, prvo badwidth - zavisi koliko domena imas. Sam upit (query) DNS-a i odgovor istog ne uzima nista protoka. Ali, kako broj domena raste, tako i bandwidth ide na gore.

E, sada, sto se tice DNS-a koji imas kod reseller-a, cisto sumnjam da ces moci da se 'ubacis' u njihovu skriptu, posto u 99% slucajeva je kontrola DNS-a preko web interface-a, te nije omoguceno da 'rucno' pozivas skriptu da dodajes / menjas domene. Eventualno, samo ako je neki manji reseller u pitanju, mozda, mozes da se dogovoris sa njima, da tehnicki to drugacije resis. U suprotnom, moraces ipak da instaliras svoj DNS, sto opet povlaci da neces moci reseller hosting, vec ces morati u najmanju ruku dedicated hosting. Da, u svakom slucaju, prethodno pomenuti TTL stavis na 24 h, kako ne bi svi ostali serveri na svetu svakih 5 minuta proveravali poddomene koji se nalaze kod tebe, jer ce ti to ubiti protok. Jednom u 24h je sasvim prihvatljivo.

Sto se tice 2 DNS-a (primarni i sekundarni), oni moraju postojati. Moze i vise, ne smeta. Medjutim, ne moras oba licno ti da posedujes. Ako mozes da se dogovoris sa nekim, ko se bavi istim / slicnim poslom, mozete da 'menjate' vase servere. Na primer, ti drzis jedan DNS i nastelujes ga da bude:

primarni za .nesto.eu
sekundarni za .xx.yy (od tog nekog sa kim delis);

On, sa druge strane, nasteluje njegov jedini DNS na:

primarni za .xx.yy
sekundarni za .nesto.eu

U tom slucaju, imas 2 DNS-a sto je tehnicki dovoljno. Naravno, ti moras imati poverenja u tog nekog, kao i on u tebe. E, sada, sta se desava u ovakvoj situaciji:
Posto je primarni DNS kod tebe, ti unosis nove poddomene za nesto.eu u primarni koji je tvoj. U zavisnosti od software-a i podesavanja, ili ce tvoj primarni DNS da 'pogura' novu informaciju ka sekundarnom ili ce primarni da ceka da se sekundarni sam 'javi' i zatrazi nove informacije. I tako rade i tvoj i od tog nekog domen, bez da ijedan od vas ima 2 DNS-a (sto je poprilican materijalni izdatak, ako se pravilno postavi). Ovim zaobilazis i prepreku da imas 2 fizicki odvojena servera, te potrebu za 2 IP adrese, te...

Problemi u ovoj konfiguraciji su:
- pouzdanost tog nekog (gde mu je server, na kakvoj vezi, koliko je on ozbiljan itd);
- nisam siguran, ali verujem da se software na tvom i njegovom DNS-u u neku ruku moraju slagati (a opet, mozda moze i da su 2 sasvim razlicita software-a, sto me ne bi cudilo);
- svaka izmena u radu samog DNS-a ce zahtevati koordinaciju izmedju vas dvoje.

Sto se tice samog software-a, posto iskreno sumnjam da ces uspeti kod resellera ovo tehnicki da primenis (sem, ako te ne mrzi da rucno kucas svaki domen :)), moj savet je PowerDNS (u slucaju da drzis 1 DNS - vidi ovde). Vrti se na linuxu (provereno), za Windows varijantu nisam siguran kako se ponasa. GPL licenca sa dobrom dokumentacijom i dovoljno dobrom podrskom online. Backend je MySQL baza, tako da frontend mozes da pises sta te volja (najcesce PHP sa nekom cgi skriptom izmedju, radi kontrole). Ovo licno koristimo na poslu, u pitanju su 3 servera (sva 3 duplo odradjena), sva tri sa PowerDNS-om. Pokazao se kao veoma flexibilan, izuzetno stabilan i relativno lak za upotrebu. Trenutno kroz je na 2 servera (prim i sek) registrovano oko 150.000 domena, dok treci (koji je DNS za musterije (ISP)) pored tih 150.000 kesira i sve domene koje korisnici (+/- 1.5 mil) svakodnevno pretrazuju. Masine su, sve 3 (6) 4 x 2,4Ghz CPU sa 2 giga rama i DNS je jedini software koji se vrti na njima. Naravno, tebi nece (barem u pocetku ;)) trebati ovako jake masine, tako da jedan pristojan dedicated server mozes da uzmes za vec 80-120 evra mesecno, na 100 Mbit liniji negde po evropi (americi, sta ti vise odgovara).

I poslednje, kada dobijes dakle domen nesto.eu, njega preusmeris na 2 DNS servera koje imas. Odatle 'granas' domen, kako se korisnici budu registrovali...

To je, ukratko, to :)

Poz,
Sale

ps. pitaj ako te sta jos zanima ;)
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: redirekcija domena

[ Pregleda: 4883 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.