Ovako, ne znam koji je deal sa .sr domenom, ali...
co.sr je tzv Second Level domen, odnosno poddomen. Neko, ko je dobio administraciju .co.sr domena, 'deli' opet poddomene co.sr domena. Koliko sam video, to rade kod qwebmail.com.
E, sada. Kada neko uzme domen perica.co.sr, onda oni zapisu u DNS zonu .co.sr domena redirekciju ka npr. perica.com.
DNS je jedna izuzetno komplikovana i fina masina (zlatarska sto bi ja rekao) i u globalnim crtama funkcionise ovako:
Ti ukucaj perica.co.sr. Ako tvoj browser nema vec u cache-u na tvom kompu informacije o tom domenu, onda ih trazi u proxy-u tvoj ISP-a (ako je podesen). Ako ne koristis proxy ili domen nije nadjen u proxy-u, onda tvoj browser pita tvog ISP-a gde se perica.co.sr nalazi. Ako ni tvoj ISP ne zna, onda DNS tvog ISP-a ima za zadatak (ovo je jedan od zadataka DNS-a generalno) da potrazi informaciju od njemu nadleznih DNS-ova gde je perica.co.sr. Na ovaj nacin, DNS tvoj ISP-a ce da potrazi gde se TLD (top level domen) nalazi, u ovom slucaju .sr. Na to pitanje ce od nekoliko 'glavnih' DNS-ova na ovoj planeti dobiti odgovor:
[waleksandar@admin06 waleksandar]$ dig ns sr
; <<>> DiG 9.2.1 <<>> ns sr
;; global options: printcmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 11628
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 2, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1
;; QUESTION SECTION:
;sr. IN NS
;; ANSWER SECTION:
sr. 86400 IN NS ns1.sr.net.
sr. 86400 IN NS ns2.sr.net.
;; ADDITIONAL SECTION:
ns1.sr.net. 77942 IN A 200.1.157.10
;; Query time: 280 msec
;; SERVER: 195.121.5.109#53(195.121.5.109)
;; WHEN: Sat Feb 25 01:12:01 2006
;; MSG SIZE rcvd: 78
Odnosno, jedino sto je tu bitno jeste:
ns1.sr.net
ns2.sr.net
ns1 i ns2.sr.net su 'odgovorni' DNS-ovi za TLD .sr i oni, ukoliko .co.sr postoji, moraju znati gde se .co.sr nalazi. DNS tvog ISP-a (nakon odgovora 'svetski glavnih' DNS-ova), dobija odgovor gde se .co.sr DNS-ovi nalaze i dobija odgovor:
ns1.qwebmail.com
ns2.qwebmail.com
Zatim DNS tvoj ISP-a 'ide' sa pitanjem 'gde je perica.co.sr' kod qwebmail DNS-ova, koji ce mu dati odgovor (odnosno, redirekciju) na perica.com. Zatim DNS tvoj ISP-a provera dal' slucajno zna gde je perica.com. Ako zna, salje te tamo. U suprotnom, opet ide kod 'svetski glavnih' DNS-ova, pita gde je glavni .com DNS, zatim njega pita gde je perica.com, dobija odgovor i preusmerava tvoj browser ka serveru koju opsluzuje pericu.com...
E, sve to traje 0,2 sekunde u realnom zivotu. U slucaju, da neko drugi, iz mreze tvog ISP-a u roku dok je perica.co.sr zabelezen u proxy / cache-u DNS-a opet zatrazi ovaj domen, ISP ga direktno salje ka perica.com, posto tu informaciju pamti jedno odredjeno vreme (tzv. TTL - time to live). Nakon sto TTL istekne, DNS tvog ISP-a je u obavezi da ponovo 'zakuca' kod .co.sr da pita, da se perica.co.sr slucajno nije promenio. Neko nepisano pravilo kojega se vecina drzi jeste da je TTL 24 casa.
Toliko o samom radu DNS-a (ovo je 0,0001% funkcionalnosti DNS-a). Suma sumarum: ako DNS ne zna, pita 'nadlezni' DNS, od toga postoji (cini mi se) 9 'sveznajucih' DNS-ova po svetu, koji znaju gde su _svi_ TLD-ovi (kojih ima ogranicen broj: za svaku drzavu po jedan + com, net, org, biz, info, edu, gov...). I ako DNS ne moze da se snadje, uvek zavrsi na jednom od tih 9 i odatle ide dalje.
Sto se tice drugog pitanja. Recimo da imas perica.com. Ukoliko imas dobar hosting, koji ti omogucava da sam podesavas svoj domen u DNS-u, onda teoretski - da, mozes da imas beskonacno mnogo poddomena, tipa:
jednog.lepog.dana.ja.sam.isao.vozom.ali.se.voz.pokvario.
pa.je.dosao.autobus.i.vozio.nas.sve.u.skolu.perica.com (ja sam 'lomio' liniju, da ne skantam izgled ES-a). Medjutim, koliko je praktican tako jedan domen!? :) Sto je jos lepse, mozes pod tim podpodpodpod........poddomenom da imas i e-mail adresu koja ce se tako zavrsavati... Ali ne ocekuj mnogo mailova :)
Poslednje, sto se tice skripti i how-to to napraviti. Postoje vec gotovi programi, ali najveci deo zavisi od toga koji DNS server koristis. Postoji nadaleko poznati BIND koji radi sa flat textualnim fajlovima. Dakle, bilo koji program / skripta koja moze da dodaje i menja tekstualne fajlove moze da se 'automatizuje'. Postoje daleko flexibilniji i brzi DNS-ovi koji u pozadini imaju bazu podataka (*SQL). Tako da samo izmena podatka u bazi rezultuje promenom i DNS-a, sto otvara opet nove mogucnosti... Generalno, kada vec postoji zona za domen, dodavanje / brisanje zapisa nije neka umetnost i postoje vec mnoga gotova resenja...
Raspisah se bash, makar 4+ da dobijem :)
Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========