Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte

[ Pregleda: 3756 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shone_Kg
Shone Shonic
Kragujevac

Član broj: 84937
Poruke: 8
*.dial.b92.net.



Profil

icon Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 10:31 - pre 221 meseci
Problem se sastoji u sledecem-pre izvesnog vremena racunar je poceo da zakucava (samo zamrzne sliku) a ujedno puno puta nije u stanju ni da prepozna hard. Jedina resenja su da u prvom slucaju resetujem komp ili u drugom,da otvorim racunar,skinem kabal sa harda i ploce,izduvam ga i onda vratim na mesto. Posto sam sumnjao da nije neki deo hardvera redom sam menjao grafiku,memoriju i kabal sa druge masine koja je potpuno identicna ovoj ne bi li nasao resenje. Medjutim,pre par dana pri paljenju racunara poceo je da pisti (konstantno,jako,kratko pistanje) uz poruku:
"Bios rom checksum error
Detecting floppy drive A media...
Drive A error. System halt"
Poenta je u tome sto ja na toj masini i nemam floppy (klasican racunar iz igraonice-bez cd-a,floppy-a...). Probao sam sa menjanjem i baterije na ploci ali nije ni to. Inace da napomenem da cim upalim racunar to pojavi (ne proverava drive-ove,ne mogu da pristupim biosu). Moje pitanje je da li je ploca otisla i da li prethodni problemi koji su mi se desavali mozda imaju veze sa ovim?! Ploca je za AMD-Chaintech 7AJA5 sa via chip setom. Hvala unapred
 
Odgovor na temu

aca andrijevic
aka LoGaN
Nis

Član broj: 35450
Poruke: 347
82.208.209.*

ICQ: 325309560


+2 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 10:58 - pre 221 meseci
Neznam da li ce sledece da pomogne ali probaj sledece:

1.iskopcaj sv cd-romove koje imas i iskpopcaj sve uredjaje iz pci slotova.Probaj da upalis masinu i da vidis kako se ponasa.Ako ni to ne pomogne, najverovatnije ti je ploca otisla.
"Ne menjaj nesto sto te sasvim dobro sluzi, ne trazi leba preko pogace" - Aleksandar Andrijevic
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 11:13 - pre 221 meseci
Mislim da je problem RAM (pistanje)
 
Odgovor na temu

aca andrijevic
aka LoGaN
Nis

Član broj: 35450
Poruke: 347
82.208.209.*

ICQ: 325309560


+2 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 11:51 - pre 221 meseci
Citat:
Shone_Kg: Posto sam sumnjao da nije neki deo hardvera redom sam menjao grafiku,memoriju i kabal sa druge masine koja je potpuno identicna ovoj ne bi li nasao resenje.


Ako je vec menjao memoriju, malo je moguce da je do toga...ili nije kompatibilna...

[Ovu poruku je menjao aca andrijevic dana 18.02.2006. u 12:52 GMT+1]
"Ne menjaj nesto sto te sasvim dobro sluzi, ne trazi leba preko pogace" - Aleksandar Andrijevic
 
Odgovor na temu

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 12:53 - pre 221 meseci
Meni se desi da zaboravim da stavim ram kad sredjujem racunar i ukljucim ga tako bez rama i on onda pisti.
Ram je menjao pre kad poceo racunar da zakucava i kad je imao problema oko hard diska.
Citat:
Shone_Kg:klasican racunar iz igraonice-bez cd-a,floppy-a
Pa ovaj ... tesko da moze da iskopca ono sto nema
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 13:24 - pre 221 meseci
Vreme je da kupis drugi racunar. Moglo bi se srediti pomocu eprom programatora ali to nije besplatno i nema garancije koliko ce da traje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 13:31 - pre 221 meseci
Citat:
mmwc: Meni se desi da zaboravim da stavim ram kad sredjujem racunar

To je relativno normalno. Tek kad pocnes da zaboravljas da uzmes srafciger pa vrtis praznom rukom, onda treba da se zabrines :-)
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

.LoG
Novi Sad

Član broj: 14185
Poruke: 208
*.ford.eu.uu.net.



+1 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 21:41 - pre 221 meseci
Mislim da ti je "otisao" bios.
Skini bios, program za flash-ovanje, stavi ih na floppy i restartuj racunar.
Pokreni program za flashovanje sa nazivom bios fajla, npr. A:\awd188.exe bios.rom i to bi trebalo da ga povrati.
Mislim da bios mozes naci ovdje: http://members.driverguide.com/driver/detail.php?driverid=124613

Username: drivers
Pass: all
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte18.02.2006. u 22:49 - pre 221 meseci
Citat:
.LoG: Pokreni program za flashovanje sa nazivom bios fajla, npr. A:\awd188.exe bios.rom...
Ako sam dobro razumeo, kasno je za to, racunar nije u funkciji, sto znaci da ne vredi kucati po tastaturi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

.LoG
Novi Sad

Član broj: 14185
Poruke: 208
*.ford.eu.uu.net.



+1 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte19.02.2006. u 04:52 - pre 221 meseci
Isti problem sam rijesio na taj nacin (2 puta), a malo komplikovaniji problem (nije se uopste palio monitor) preko autoexec.bat (awd182.exe mojbios.rom), tako da mislim da ovo moze upaliti sa normalnim biosom, a bila je ista greska
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte19.02.2006. u 08:57 - pre 221 meseci
vrijeme je da nabavis floppy!
Ta poruka oznacava da je BIOS ostecen, npr ako je vadjen onda nije dobro postavljen, moguće da je sam čip oštećen ili da bios nije odgovarajuće veličine ( ovo kad ekipa flasha nesto totalno krivo,nije slučaj kod tebe)
Ako ikako mozes flashni bios!Probaj dignuti sistem sa sistemskom disketom i staviti na nju flasher + novi bios i onda pokrenuti flashiranje. Ako neide, a znas nekoga tko ima istu plocu nek ti "posudi" bios pa upalis komp s njegovim biosom, isto dignes na sistemsku, prebacis svoj bios flashas....bla bla pisali smo vec o tome. Ako gdje zapnes reci.


[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 19.02.2006. u 10:00 GMT+1]

 
Odgovor na temu

Shone_Kg
Shone Shonic
Kragujevac

Član broj: 84937
Poruke: 8
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte19.02.2006. u 15:28 - pre 221 meseci
Prvo bih hteo da se zahvalim na mogucim resenjima koje ste mi ponudili. Sto se tice toga da poskidam sve cd-ove koje nemam bice jako tesko (salim se naravno). Inace,kao sto rekoh,cim upalim racunar izbacuje mi poruku koju sam vec napisao i pocinje pistanje,znaci nema sanse da pristupim bios-u a kamoli da probam nesto drugo. Iz iskustva znam da i malo prasine u racunaru moze da pravi jako velike probleme tako da sam resio prvo da ga doobro ocistim,zatim da probam sa vadjenjem memorije (kao sto je neko rekao menjao sam je kad je racunar poceo da zakucava,pa ako je u razmaku od tih 5,6 dana crkla onda sam prvoklasni baksuz),i na kraju da probam sa "posudjivanjem" biosa-ako uopste bude hteo da upali,tj. da me pusti da mu pristupim! Inace bios nije sigurno vadjen jer je masina non-stop zatvorena,a nije ni problem da ga prebacim sa nekog drugog racunara jer imam jos 20-ak potpuno identicnih. Desavalo mi se 100 razlicitih problema ali ovo do sada nije. U svakom slucaju probacu sve pa ako nesto uspe javljam,i ako neko ima jos neki konstruktivan predlog neka kaze. Pozz
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte19.02.2006. u 17:49 - pre 221 meseci
ako se ispisivala ona poruka za ROM bios checksum onda je sigurno stvar do biosa. Ako ga miliš vaditi, onda budi pažljiv da cipic ne pukne! Nedavno je u jednoj temi bilo rijeci o ovome kako se tocno radi pa pogledaj


 
Odgovor na temu

Shone_Kg
Shone Shonic
Kragujevac

Član broj: 84937
Poruke: 8
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte20.02.2006. u 12:26 - pre 221 meseci
E JOJO jedno pitanje. Mozda ja ne kontam dobro,ali sto se tice preporuke da "posudim" bios sa neke druge,identicne ploce.......sta dobijam time sto cu,pod pretpostavkom,da prebacim bios na plocu,racunar proradi tj. pusti me da pristupim gde god hocu kad cu kad-tad morati da vratim stari sa kojim ne mogu nista da uradim pa cak ni da ga fleshujem? Ako sam nesto pogresno skapirao ti reci. Pozz
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte20.02.2006. u 14:25 - pre 221 meseci
heheh :) evo slične teme gdje to opisano, sad nisam pri vremenu da objasnim do kraja pa ti se javim poslije ako ti još štogod treba
http://www.elitesecurity.org/t...lashovao-bios-sa-pogresnim-bin
:)
naravno, netrebam ni reći da budeš pažljiv!

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 20.02.2006. u 15:26 GMT+1]

 
Odgovor na temu

zokij
Dipl.maš.inž.
Stara Pazova

Član broj: 48169
Poruke: 140
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte20.02.2006. u 14:55 - pre 221 meseci
Imao sam slican problem, mislim da je u pitanju graficka! Izvadi graficku, izduvaj port, kontakte na grafickoj karti ocisti gumicom i vrati je. Meni je upalilo. Pri paljenju ekran je crn a zvuk je takav jer graficka nije dobro legla. Mislim da nema veze sa biosom. Probaj pa javi da li je uspelo!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Ne znam u cemu je problem,molim vas procitajte

[ Pregleda: 3756 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.