Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje - Operacija krajnika

[es] :: Nauka :: Pitanje - Operacija krajnika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 74292 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igocens
novi sad

Član broj: 22270
Poruke: 6
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika27.08.2008. u 20:46 - pre 189 meseci
Hvala Ana na odgovoru,i ja koristim strepsils,dovicin i sta ti ja znam sve usput ali to samo zaleci ranu a ne izleci,inace u vojsci dok sam bio 2003. sam lezao u stacionaru 7dana isto zbog grla i temperature,tamo su me isto zalecili i pustili nazad,e sad ja sam u stacionar otisao sa namerom da ako mogu da izmuvam da mi operisu krajnike,medjutim sudbina je htela da su bas tada ubili Djindjica i bilo je vanredno stanje,kako u zemlji tako i u vojsci,sve je bilo paralisano i niko nije nista radio sem najosnovnijih i najhitnijih zahtvata (bar je tako bilo kod nas u kasarni) posle je predpostavljam sve islo kako treba,e osim toga postojala je jos jedna "sitnica",dcko tj vojnik koji je lezao u mojoj sobi dva kreveta od mene po ceo dan je kasljao i pljuvao u casu,nije oka mogao da sklopi danima,posle dva-tri dana reko covece sta se sa tobom desava sta tliko pljujes .... kada mi je pokazao casu zivot mi se smucio,kaze jel vidis ti sa cime ja zivim vec mesec dana,kaze u stacionaru je vec 20 dana bio pre nego sto sam ja dosao,kaze operisao je krajnike neposredno pre vojske kao da u vojsci nema problema sa njima jer u vojsci nema e nesmem na hladno prehladicu se itd .... i tokom operacije ostalo mu je parcence krajnika koje se kasnije zagnojilo i koje mu sada stvara uzasne probleme,covek bled ko krpa,stalno pod temperaturom,ne moze da jede,ne moze da spava... ma katastrofa,a sto je najgore ne mogu ni da ga operisu dok je pod upalom,svaki dan inekcije i nista ne pomaze,samo se nakasljava i pljuje nesto fuj,momak je ostao da lezi tamo i kad sam ja otisao i isti je bio kao i kad sam ja prvi dan dosao.

E to mi je bila i prekretnica,tj udaljavanje od mog razmisljanja za operaciom,kasnije sam naravno kao i svake godine do sada bar 3 puta bio extra bolestan,naravno sve pocinje od grla,pa se nadoveze na temperaturu,pa bolovi svuda ..... naravno da sam svaki put isao kod lekara ali svi lekari kod kojih sam bio su bili lekari opste prakse,koje kada bih pitao daj su za operaciju kazu mi da oni to ne mogu da mi kazu vec da bi morao kod orl da idem i na tome se sve zavrsi,oni me izlece (zalece) i time su obavili svoj deo posla,e sada ja hocu na svoju inicijativu da me posalje kod orl pa da vidim sta ce on da mi kaze.
 
Odgovor na temu

JankovicAna
Jankovic Ana
Radjevina d.o.o.,prodavacica
Beograd

Član broj: 191640
Poruke: 5
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika28.08.2008. u 19:19 - pre 189 meseci
Da desava se da ostane parcence i onda pravi probleme.Nadam se da ja nisam te (ne)srece.
Bila sam danas na kontroli (8dan) sve ide kako treba.Sada sam u fazi kada se taj prvi sloj koji se
formirao povlaci i otpada kako bi nastao novi.Kaze se da su ovi dani najosetljiviji 8,9,10,
..pecka i gnjavi ali to mi je mnogo manji problem nego ROSTILJ .Moram da priznam vec sam gladna i mogla bih da smlatim
nesto a da nije pire krompir ,spanac,i keks i caj.Ali moram da izdrzim jos malo.Ja moram da kazem i to da sam
ja vrlo revnosna i odgovorna sto se tice svega sto mi je doktor savetovao.NI JEDNU KONTROLU NE PROPUSTATI ljudi cim osete da im je bolje odmah ih boli uvo sto ce da odu na kontrolu.
Moram da spomenem i da je moj doktor VLADIMIR NESIC KBC ORL BEOGRAD.Ako nekom znaci.

Nemam vise sta da kazem na ovu temu,sad mi samo ostaje da se potpuno oporavim i da nadoknadim sve
sto nisam mogla da radim zbog tih glupih krajnika od bavljenja sportom pa nadalje
godinu dana nisam usla u teretanu.Taman da se sklonim od ovog racunara.

Sve najbolje!!! Nadam se da sam nekoga ohrabrila da resi problem.

 
Odgovor na temu

igocens
novi sad

Član broj: 22270
Poruke: 6
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika29.08.2008. u 17:29 - pre 189 meseci
E ovako,upravo sam se vratio sa kontrole od lekara sa medicine rada,sve mi se smirilo,tj ozdravio sam,isao sam kod specijaliste za orl,kaze da mi se na krajnicima vidi da su godinama trpeli upale ali da nije toliko kriticno za operaciju,ali kaze da ako je stvarno tako kako sam joj i ispricao sta mi se desava da nema problema i da ce mi dati uput za kliniku,u penedeljak cu ici da vadim krv i da joj odnesem rezultate pa cemo videti sta dalje,ne znam koliko se dugo ceka na operaciju posle uputa na kliniku,dan,dva ... pet?Posto u subotu brat pravi svadbu a to ne moze da se odlozi morao bih da zakazem najranije u ponedeljak operaciju,a posto nisam nikad nista operisao nemam pojma jel to moze tako da se zakaze na 6-7dana u napred.
 
Odgovor na temu

JankovicAna
Jankovic Ana
Radjevina d.o.o.,prodavacica
Beograd

Član broj: 191640
Poruke: 5
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika30.08.2008. u 23:26 - pre 189 meseci
Ne mogu da te ohrabrim da prikupljanje rezultata ide brzo ali mogu da ti dam sta sam ja sve morala da imam da bih
otisla na operaciju.Evo ti direktno od lekara sam dobila ovakav spisak

1)INTERNISTICKI PREGLED sa misljenjem o podobnosti za opstu anesteziju
2)EKG
3)KOMPLETNA LAB.OBRADA: GLIKEMIJA,UREJA,KREATININ ,ELEKTROLITI,TRANSAMINAZE
4)KKS,SE,SKRINING TEST KOAGULACIJE:PT,PTT,INR,KRVNA GRUPA
5)URIN
6)PTG PLUCA(za sve bolesnike orl regije)
7)BRIS NOSA I ZDRELA(tonzilektomija,rinoseptoplastika i sl.)
8)FAKTORI KOAGULACIJE (zavod za transfuziju krvi(tonzilektomija)

Ovo sam ti prepisala direktno sa papira sa kog sam ja dobila
To moze da potraje.

1)za svaku stavku ti treba uput lekara opste prakse sto znaci npr. za bris nosa i zdrela trba da imas uput sa kojim
ces ici da das taj isti bris pa onda za zavod za transfuziju treba ti uput itd

2)svi rezultati moraju da budu svezi ,znaci najstariji 15 dana,u suprotnom moras ponovo da vadis.
(imala sam iskustvo da su mi zastareli rezultati krvi)

3)Da bi te bilo ko pustio na sto svi rezultati moraju da budu dobri(a to ume da iznenadi-meni nisu bili.Bris mi nije bio dobar
onda sam morala da ispijem baktrim ,pa opet da vadim bris u medjuvremenu su mi zastareli rezultati krvi!!)

Nemoj da budes glup ko ja da poceses nos neposredno pred bris nosa.Ja sam isla prevozom i verovatno sam se capila za nos i nemoj da ti pricam sta su nasli u brisu
i zbog toga izgubila 10 dana pila baktrim za dzaba i zastareli mi rezultati,a 100% sam sigurna da je o zato sto sam pocesala nos jer bakterija koju su mi nasli je nemoguce tu da bude to mi je rekao posle doktor.Da nije smesno bilo bi zalosno.

4)Ako se pitas ''sta to drasticno moze da se promeni za petnest dana?''gvozdje koja ja inace imam nisko sa 9 mi je palo na 4 sto je katastrofa donja granica za zene je 7 a meni je drasticno losa krvna slika bila za samo 15 dana i za malo da ne prodje

Kada sve to lepo prikupis svakako ces moci da uskladis sa lekarom dan za operaciju-
ako ti npr ne odgovara iz nekog razloga neki dan.

Naoruzaj se strpljenjem.(i ponesi pare)

POZDRAV!!!

[Ovu poruku je menjao JankovicAna dana 31.08.2008. u 00:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao JankovicAna dana 31.08.2008. u 01:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marko pavlović
PTT SRBIJA

Član broj: 211809
Poruke: 1
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika09.02.2009. u 06:45 - pre 184 meseci
Operisan sam 04.02.09. u KBC Zvezdara. Verujte mi ljudi da nije ništa strašno. Ko ima probleme sa krajnicima obavezno nek ide da to sredi. Prvi dan dođeš u bolnicu lekar te pregleda ako si zdrav ostaješ na odeljenju. Smeš da jedeš do 19h sve posle toga smeš samo vodu ili čaj do ponoći. Ujutru usaješ imaš vizitu i onda kad dođeš na red za operaciju. Ona sa pripremom za opštu anezteziju traje oko 45 minuta. Posle operacije prva dva sata pljueš sekret iz usta, posle piješ čaj DA NAGLASIM PITE ČAJ U ŠTO VEĆOJ KOLIČINI JER SMANJUJE BOL. NEĆETE SKORO IMATI BOL.Od sestre dobijete injekciju protiv bolova na svakih 12 sati ako zatreba. Verujte nije ništra strašno. I posle drugog dana samo tečno
pijedete u bolnici sve dobijate, tako budite bez brige.
Inače imao sam stravičnih problema sa krajnicima. Plašio sam se operacije ali žalim i što nisam uradio ranije.
Kad dođete kući pite čajeve od nane, lipe i kominuje sa zelenim super je. Jedite kašasto na peimer pire krompir, čorbice gledajte da bude bez soli, griz bez dodataka aroma, plazma sa mlekom udrobljeno ili neki drugi keks, ma sve proće verujte mi.
Ovim putem želim da se zahvalim doktrorki Prim. dr. Branki Mihajlović Kokić, specijalisti ORL i najtoplije je preporučim a ujedno joj se i zahvaljujem i celokupnom osoblju KBC ZVEDARA Rifatra Burdževića. Hvala Vam do neba.
 
Odgovor na temu

yeki
bgd

Član broj: 14326
Poruke: 27
79.101.211.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika18.03.2009. u 19:53 - pre 182 meseci
Vec dugo razmisljam o operaciji krajnika (posto me grlo bas cesto boli)... Zanima me koliko je predrasuda to da prehlada ili grip odmah prelazi na pluca ako se izvade krajnici?
 
Odgovor na temu

dragana t
Novi Sad

Član broj: 240870
Poruke: 1
109.93.47.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika22.11.2009. u 22:03 - pre 174 meseci
Zdravo
Slucajno sam naisla na ovaj sajt trazeci neke informacije o operacijama krajnika
Zelim da svima naglasim moj problem i trazim neko resenje kako je doslo do toga!!!
Prvi put sam imala problema sa krajnicima kad sam imala 3 godine.
Operisala sam se u Somboru 1990 godine.
Kada je dosao na mene red da operisem krajnike ja sam taj dan dobila visoku temperaturu
i umesto da lekari sacekaju da mi se spusti temperatura
oni su me operisali sa temperaturom i nazalost ostavilo mi je proklete posledice.Ostala sam gluva
i sve zbog njihove nesavesne nemarnosti!!!
Ali ja sam bila rodjena zdrava i sad zbog njihove greske moram nositi ceo zivot slusni aparat.
Trazeci neke informacije kako da povratim svoj sluh,koliko vidim na brdo i brdo sajtovima samo pricaju o nekom implantantu
koju moraju da ti ugrade u uvo i meni se to ne dopada.
Zato iako je proslo skoro 20 godina jos uvek ne mogu da se pomirim sa ovom cinjenicom da cu morati ceo zivot nositi slusni aparat.
Ali sudbina je takva,sta je bilo bilo je.
Pouka ove price je da se i vama ne desi ista ovakva sudbina ako u bilo kojim godinama budete operisali krajnike.
Dobro pazite ako dobijete temperaturu i sa temperaturom vas operisu gotovi ste jer nema vise povratka,
nemojte slusati glupave doktore kad vam govori sta je dobro a sta nije,jer oni su na neki nacin dokazali da su nesposobni za jednu jednostavnu stvar-slengovano receno nemaju pojma!!!
Zato budite pametni od njih i unapred se informisite jer sami sebi mozete spasiti zivot.
Hvala na paznji i srecno!!!
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika23.11.2009. u 04:48 - pre 174 meseci
Citat:
dragana t: Ostala sam gluva
i sve zbog njihove nesavesne nemarnosti!!!
Ali ja sam bila rodjena zdrava i sad zbog njihove greske moram nositi ceo zivot slusni aparat.
Trazeci neke informacije kako da povratim svoj sluh,koliko vidim na brdo i brdo sajtovima samo pricaju o nekom implantantu
koju moraju da ti ugrade u uvo i meni se to ne dopada.


Zdravo @Dragana T,

Pre svega mi je žao što ti se desilo, i potpuno razumem što si ogorčena na ljude u belom zbog njihove nesavesne nemarnosti, ali nisi JEDINA. Ista sudbina sa sluhom je zadesila mnoge druge zbog nemarnosti lekara. Poznajem jednog druga koji je izgubio sluh zbog STREPTOMICINA opet zbog nemarnosti lekara.

Što se tiče implanta, pitao sam mog druga zašto to ne uradi, a on mi kaže da nipošto ne dolazi u obzir dokle god ima ostatke sluha (a nosi slušni aparat na oba uva) jer eventualno hirurškom operacijom ugradnje implanta rizikuje da potpuno izgubi sluh 100%. I ne samo to: implanti su MNOGO SKUPI u odnosu na slušne aparate.

Samo da znaš - prirodni sluh koji si izgubila nikad ne možeš povratiti ugradnjom nekog implanta, i budi zadovoljna sa ovim slušnim aparatom.

Citat:
dragana t
Ali sudbina je takva,sta je bilo bilo je.
Pouka ove price je da se i vama ne desi ista ovakva sudbina ako u bilo kojim godinama budete operisali krajnike.
Dobro pazite ako dobijete temperaturu i sa temperaturom vas operisu gotovi ste jer nema vise povratka,
nemojte slusati glupave doktore kad vam govori sta je dobro a sta nije,jer oni su na neki nacin dokazali da su nesposobni za jednu jednostavnu stvar-slengovano receno nemaju pojma!!!
Zato budite pametni od njih i unapred se informisite jer sami sebi mozete spasiti zivot.
Hvala na paznji i srecno!!!


Tu si potpuno u pravu što se tiče lekara - nemaju pojma. I treba se njih čuvati pogotovo što su oni povezani sa nekim interesnim grupama koji rade za svoje interese.
 
Odgovor na temu

masy
student

Član broj: 256810
Poruke: 1
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika07.04.2010. u 18:53 - pre 170 meseci
Dragi moji !

Buduci da sam imala operaciju krajnika pre evo punih sedam dana, danasnji osmi, zelela bi da sa vama podelim i moje iskustvo jer sam i sama saznala dosta na ovoj stranici pred moju operaciju krajnika.

Moje iskustvo je malo drugacije od gore navedenih, iako srecom nisam imala komplikacije. Ovim tekstom ne zelim naravno nikoga da uplasim, nego samo da vam dam vise uvida u postoperativni oporavak da bi se lakse mogli psihicki pripremiti za njega.

Dakle, imam takodje 22 godine i duze vreme sam imala problema sa krajnicima, ali ovaj put su se doktori konacno odlucili da ih vade. Inace sam iz Banja Luke i operisana sam na Paprikovcu.
Mislim da se ne treba predpostavljati ako je ovo rutinska operacija da je ista manje bolna ili da ne moze doci do nekih komplikacija kao i kod drugih naizgled "ozbiljnijih" operacija, ali sta se mora obaviti , mora se.

Kao sto je vec poznato dan prije operacije vec vas smestaju u bolnicu radi pracenja vaseg zdravstvenog stanja, pre svega temperature, tako da je najveca "trauma" upravo posmatranje drugih tek operisanih bolesnika.

U Banjoj Luci je vec izgleda duze vremena uvedena samo totalna anestezija, tako da se ne brinete, to se sve prespava i nemate ni najmanjeg pojma sta se tu desavalo.
Meni je licno bio najveci strah upravo to budjenje iz anestezije, jer zna biti neugodno (ja sam imala i losije iskustvo iz svoje predhodne operacije slepog crijeva )a jos uz bolove jer ste frisko operisani, ali taj mi je dio cak i najbolje prosao. Zajedno sa anestezijom vam daju i infuziju tako da se probudite kako bi rekli bistre glave i bez mucnine. U pocetku, dok se jos budite iz anestezije , ne smete da gutate pljuvacku sa sukrvicom nego da je ispljunete, sestre budu uz vas i brinu se o tome. Cisto da se neko ne iznenadi, jer na prvi pogled pljujes krv pa nekome to sigurno nije ugodno. Buduci da ste jos omamljeni od anestezije ne osecate jaku bol.
Nakon dvadesetak minuta dobijas inekciju protiv bolova i nakon toga se cak i dobro osecas, tj. ne osecas sve bolove ali i dalje imas nelagode pri gutanju. Nas su tjerali da prva dva sata pijemo iskljucivo koka-kolu, a u 4 sata smo imali pravo na sladoled a nakon toga takodje koka-kola , minimalno 2 litre. Sumnjala sam ali kola je zaista najbolje prijala, probala sam i caj ali sam ostala pri koli. Sladoled, iako mu se svi obradujemo u pocetku ne prija, strasno pece, tako da vas to ne iznenadi.
U bolnici smo dobijali inekcije pritiv bolova svakih 6 sati , i dan poslije operacije smo bili pusteni, naravno nakon kontole doktora i ako je temperatura bila u granicama normale. Mogu reci da je prvi dan, vjerovatno zbog svih tih inekcija prosao najbezbolnije u mom oporavku.
U bolnici takodje dobijete listu na kojoj vam je jasno objasnjeno cega sve treba da se pridrzavate kada vas puste kuci. Naravno, mene su najvise zanimali nacini kako da smanjim bol.
Nisam veliki fan inekcija, pogotovo ako sam ih u kratkom periodu vec primila poprilican broj, pa sam se odlucila za tablete diklofenaka od 50 mg koje su i bile preporucene. Vjerovatno zavisi od samog inteziteta boli ali meni ove tablete nisu nista pomogle. Trebalo im je jako puno vremena da podju da djeluju, jer se ne rastvaraju u zelucu nego u crijevima a smanjile bi mi bolove za malu nijansu i to na samo nekih sat vremena. Tako da sam ipak morala da se vratim inekcijama. U mom slucaju, iako sam se nadala da ce krace da traje, bolovi su bili poprilicno intenzivni da sam inekcije morala da koristim punih 6 dana, a evo i ovaj osmi dan imam bolove da ne mogu bez diklofenaka iako mi ni on cak svu bol ne ublazi. Sto se bolova tice mnogo su neugodniji nego sto sam ocekivala, potogovo po iskustvima drugih...dakle , problemi sa gutanjem, to nije nista novo za nas koji se vec duze borimo sa upalama krajnika, ali meni licno najneugodniji dio je taj sto puno pece. Mene je peklo tako jako, da bi se taj bol prosirio i na usi, koji je takodje jako neugodan jer vas od njega zaboli cijela glava pogotovo ako traje, a u tim vam je momentima minuta kao godina. Ovo je naravno samo moje iskustvo , svaka osoba reaguje drugacije, iako moram da prizam da i druge dvije devojke koje su bile operisane kada i ja i sa kojima sam ostala u kontaktu da mozemo razmeniti iskustvo prolazile kroz isto. Dakle, zelim vam ovim reci da se ne zanosite previse da ce bol da traje 3 ili 4 dana (ako da, smatrajte se sretnicima )...ima slucajeva kojima je ta nelagoda trajala cak i mjesec dana dok se u potpunosti nisu oporavili.
Dalje, jedno od najneugodnijih delova dana je jutro. Na to se pripremite, jer kako spavate ne kvasite dovoljno grlo a ujutru vam sve to natece i vise nego inace tako da su i bolovi , pogotovo taj osecaj pecenja dosta intezivniji. Ja sam morala primati inekciju da bi to mogla pregurati. Ostatak dana bar kod mene nije bilo pravila, cas bi se primirilo , cas niodkuda bi poceli bolovi.
Mozete takodje da imate i osjecaj da vam je nesto zapelo u grlu ili da vam kao visi. Mene je to malo uplasilo , ali taj osecaj imaju svi , jer se valjda to nesto, cime su oni vasu ranu pokrili ( nesto bijelo ) kako rana lagano zarasta , odvaja i odpada.

Sto se tice hrane, to vam je sve vec poznato. Meni su najvise odgovarale hladne bistre supe, karamelino i sladoled( moze i slag) jer su me najmanje pekli.
Sutra idem na kontrolu i nadam se da ce mi doktor reci da sve ide kako treba. Ja sam se jedino iskreno nadala da ce taj oporavak da bude malo brzi (jer sam se doslovno pridzavala svih pravila) i da ce biti manje bolan, kao sto rekoh nema pravila, ali kako niko ne zna sta ga ceka , pripremite se za svaku verziju.

Nadam se da sam vam ovim tekstom i mojim iskustvom mogla dati bar malo bolji uvid u oporavak nakon operacije i samim tim olaksati vas postoperativni put.

Puno pozdrava !




[Ovu poruku je menjao masy dana 07.04.2010. u 20:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao masy dana 07.04.2010. u 20:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao masy dana 07.04.2010. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

latkovicn
nezaposlen

Član broj: 170047
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika11.06.2010. u 19:22 - pre 167 meseci
Posto je meni ova tema pomogla, hajde da i ja opisem svoja iskustva...
u ponedeljak ujutru otisao na prijem u bolnicu (Zrenjaninska bolnica), rekli mi da dodjem uvece oko pola 8 sa stvarima. Do ponoci sme da se jede i pije, posle nista, ni voda, zbog anestezije. Utorak ujutru ceka se red na operaciju, klinci imaju prednost. Kada je dosao red na mene, pozvali me u salu, skinuo majicu, legao na sto, stavili mi onu leptir iglu u ruku, udahnuo triput kada su mi stavili onu masku na nos, i pa-pa... sledece cega se secam je kako mi sestra govori da sa kolica predjem na krevet. Operacija mislim da je trajala oko pola sata, deci traje krace, 15-20 min. Posto sam mator (29 godina), meni su i stavili nekoliko savova. Sledecih pola sata-sat sam lezao na boku, i pljuckao na peskir, krvarenje je stalo brzo, mislim da sam svega 2-3 puta pljunuo, a da je bilo krvi u pljuvacki. probudio sam se dosta brzo. U cetvrtak ujutru sam dosao kuci. Za sve vreme u bolnici nisam dobio nista protiv bolova, sem brufena! Niti mi je bilo potrebno... Istina, boli kad gutas, ne mozes da pricas mnogo, ali bol zaista ne prelazi onaj kao kod jake gnojne angine...kojih sam ja imao 8-9 u zadnjih godinu dana. Pretpostavljam, da sam se zalio, dobio bih nesto protiv bolova. Sada, otkako sam kuci, pijem panklav antibiotik i brufen od 400 na svakim 8 sati, i kontrolisem temperaturu. Onaj prokleti leptiric su mi izvadili tek 24h posle operacije, i verujte mi, vise mi je on smetao nego bolno grlo!
Sto se ishrane tice:
U bolnici prvi dan nisam jeo nista, posle operacije samo voda i ohladjen caj od kamilice, i to dosta tesko. Ali napominjem: sto vise pijes, lakse ti je!!! Drugi dan sam popio jogurt hladan i odjednom propricao!!! jako mi je prijao! Preporucujem hladan jogurt ili vocni jogurt! tog dana sam i jeo, corbicu neku i pire krompir sa mlevenim pilecim belim mesom (valjda je to), uvece puding, i litru coko mleka, hladnog.
Otkad sam kuci, evo drugi dan, jeo sam sladoled, jogurt, vocni jogurt, puding, pire krompir i paradajz sos, u onom super secku samleo malo mesnog nareska, naravno nista vruce. Pravo da vam kazem, nadao sam se da cu skinuti koju kilu, posto svi govore da se izgubi na tezini, ali meni ne ide nesto od ruke :-)
U bolnici su mi rekli da sme sve da se jede, samo da nije tvrdo, i da nije jako toplo ili hladno. Znaci, nisu mi zabranili meso i mlecno zbog podizanja temperature, ili slicno.
Ujutru kad ustanes, boli malo vise, jer se rana osusi preko noci, ali kad uneses nesto hladno, bude lakse.
Zakljucak: naravno da nije svejedno, nije prijatno, ali mora da se obavi! Sve ovo je vise jedna neprijatnost, nekomfornost, nego neki bol... Naoruzajte se strpljenjem, ponesite neku knjigu da skrati bolnicko vreme, i to je to. A roditeljima porucujem: deca to mnogo lakse prodju. Uslovi Zr bolnice i nisu neki, bilo nas je dosta u sobi, mesano, 4 odrasla, i 4 dece, od kojih 3 male, sa majkama. Mali su ostali samo jedan dan u bolnici, i pricali i jeli za to vreme!!!

Srdacan pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
85.158.38.*



+13 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika21.07.2010. u 15:32 - pre 166 meseci
Sutra mi kcerkica (ima 3 godine) operise krajnike. Vadit ce joj sva tri krajnika.

Da li mi neko moze pruziti vise detalja o tome kako se to radi?

Kako se administrira anestezija?
Koja je anestezija?
Koji omjer?
Kako se vadi?

Ma sto vise detalja. Zaista me interesuje.


Hvala
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
85.158.33.*



+13 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika03.08.2010. u 20:13 - pre 166 meseci
Operacija je bila... i zamalo nisam izgubio svoje dijete!!

Evo mog groznog dozivljaja.

Sedam dana od operacije (izvadila je sva tri krajnika), krasta je otpala... ali je za sobom povukla i krvni sud.
U jedan ujutro kad smo krenuli da legnemo, imamo sta da vidimo... velika krvava fleka pored nje na jastuku. A ona spava i dalje.

Odmah odjurimo u hitnu, i to u bolnici gdje je operisana. Nakon pola sata dodje dezurni otorinac da je pogleda. Krvarenje je stalo, te nam kaze da sutra ujutro dodjemo na kontrolu. A i onako nam je bila kontrola taj dan.

Ujutro dodjemo kod doktorice koja ju je operisala. Curica moja nece da otvori usta da ona pogleda sta se unutra desava. Dijete je vec istraumirano, jer je prije toga vec bila 10 dana u drugoj bolnici zbog osipa koji je navodno povezan sa antibioticima koje je koristila zbog krajnika.

Nekako je nagovorimo da otvori usta... kad ono siknu krv iz usta. Pravi mlaz. rekli su nam da se u krvnom sudu nalazi klot (kako li su ga vec nazvali), te da se mora izvaditi ker pravi vakum i krvarenje nece stati. To se inace vadi pincetom, ali kod moje curice je to misija nemoguca. Odveli su je u salu, i uspavali. Receno nam je da je primila minornu dozu gasa, tek toliko da je onesvijeste. Nakon pola sata je dosla. Proveli smo 3 sata sa doktoricom i onda nas je otpustila. Rekla je da pazimo, ali da je sve u redu.

Nakon nekoliko sati, t.j. 1800 vidim da je dijete uzasno pospano, sto je neobicno. Jedva oci drzi otvorene... gledamo mi u nju... kad... mlaz krvi siknu iz usta !!! Ona je ko zna koliko dugo gutala krva a da nismo primjetili. Ne znam koliko cu saobracajnih kazni platiti, ali smo dosli u rekordnom roku u bolnicu. Tokom voznje supruga je obavijsetila doktoricu, tako da nas je ona cekala.

Odmah su zazvali operacioni tim i odveli je... jedan sat i 10 minuta, agonije, ocaja za roditelje dok smo cekali ispred sale.

Nakon toga je sa mamom bila 2 dana na intnezivnoj njezi i primila je 2 transfuzije. Sada je 6 dan nakon revizije i jos su u bolnici, ali ne na intenzivnoj. Prima antibiotike radi predostroznosti. Dijete izgleda i ponasa se kao nikada prije. Vesela, prica... ima neutaziv apetit. Sada cekamo da krasta otpadne o nadamo se da se nece isto ponoviti. rana iz koje je krvarila je 3mm u promjeru. Rane iz drugih krajnika su zacijelile u potpunosti. Samo taj desni...

To je moje iskustvo u vezi operazije krajnika. Znam da slucaj moj spada u mali procenat, i da se operacij akrajnika smatra rutinskom... ali moze se desiti... osmi dan je kritican !!!


 
Odgovor na temu

kobila
Pozharevac

Član broj: 157598
Poruke: 1
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika05.10.2010. u 14:35 - pre 164 meseci
ne znam koji mazohista je mogao ikome da kaze da je operacija krajnika macji kasalj. prozivljavam takve bolove da mi dodje da progutam sopstvenu saku koja je sada najveci deo mog tela posto nemam snage da jedem danima. pocrnelo mi je lice od bolova, bez zezanja. proslo je sest dana od operacije. nikakav sladoled, nikakvi bakraci. operisala sam i usi pre koju godinu, bio je pakao, jer su mi presekli nerve ili sta, ali bol je neuporediv iako je bio kao da me je neko kuvao u kazanu pirana i obelezavao onim metalnim cudom ko kobilu. star mi je nick, pa se potrefilo. dala bih bubreg sad za injekcije, pustili me iz bolnice. brufen pomaze sat vremena. a mogu samo tri puta dnevno da ga pijem. ostatak dana lezim u agoniji i imam osecaj da neko vozi bager preko mene. ako budem imala komplikacija ili posle operacije neke bolove i zdravstvene probleme, onda cu otici u manastir i posvetiti se ukrstanju graska. celo telo pati. mozda nije komplikovana operacija, ali djavolski je bolna i traumaticna. eto, zivi bili
my sentence is up!
 
Odgovor na temu

riki45
rasim.tobudic
penzioner
tuzla BiH

Član broj: 276646
Poruke: 8
*.PPPoE-5380.sa.bih.net.ba.

Sajt: elitesecuritx.org


Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika13.01.2011. u 10:30 - pre 160 meseci
- hvala janković ani... odlično je napisala svoje iskustvo operacija krajnika...
ja sam operisao prije 30 godina u Nišu... imam isto iskustvo kao Ana.
zašto sam operisao ? u to vrijeme pušio sam cigarete... grlo me bolilo stalno... primio sam bezbroj pencilina... preporuka operacija...
nakon operacije,grlo me opet bolilo...ponovo pencilini...dok mi jedan doktor nije dao najljepši savjet,rekao je : ostavi cigare i grlo te neće boliti.
uspio sam ostaviti cigarete... grlo me više nikada nije bolilo...s tim da se i danas pridržavam pravila a to je sve ono što je Ana napisala kad je riječ o hrani i piću.
riki
 
Odgovor na temu

Keks

Član broj: 292295
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika20.10.2011. u 12:38 - pre 151 meseci
Posle vise upala grla u ovoj godini I posle tri serije uzimanja antibiotika ( panklav, penicilin injekcije I na kraju hemomicin) odlucio Sam se na tonzilektomiju tj. Operaciju krajnika posto mi antibiotici nisu pomogli.
Krajnici su mi bill Veoma uvecani I pravili velike probleme od bola u grlu, blagih vrtoglavica do malaksalosti celog organizma i gusenja tokom spavanja.
posle svih analiza koje su bile potrebne, prijavio sam se u bolnicu. dosao sam u 9.00 , dobio krevet, prestao da jedem i pijem u 20.00 tog dana i sutra cekao operaciju koja je bila zakazana za 10.00. operacija je trajala oko pola sata i pod totalnom anestezijom (praksa da se radi pod lokalnom vise postoji). kad me je med. sestra probudila lezao sam na boku, odmah mi je dala posudu i maramice da pljujem krv, sto sam i uradio. posle pet minuta zatrazio sam injekciju protiv bolova, jer su bolovi u jeziku i grlu bili jaki, dobio sam diklofen, i posle 10 minuta bilo je podnosljivo. lezao sam u toj sali jos pola sata, a onda ustao i sa med. setrom odsetao do sobe gde sam bio smesten i odspavao oko 2 sata. taj dan nisam mogao nista da jedem jer nisam mogao da gutam, a bilo je jacih bolova, tako da sam taj dan primio 3 injekcije diklofena, jednu na sest sati + antibiotike svaki dan po injekciju. grlo, jezik i nepca su mi bili veoma naduti. 2. dan je poceo sa injekcijom protiv bolova, pio sam cajeve i vodu, i za ceo dan pojeo malo pire krompira i jedan puding od vanile.
5. dana sam otpusten iz bolnice (svaki dan 3x diklofen injekcije). bolovi nisu prestali ni danas, 7-og dana od operacije. treba piti puno vode i cajeva, ne jesti nista ljuto, slano ili zacinjeno. od hrane prija pire krompir, puding od vanile...
od analgetika svaki dan uzimam brufen sirup, diklofenak duo tablete...(najvise pomaze diklofen injekcija)
operacija krajnika nije strasna, oporavak je tezak i po svemu sudeci dugo traje, bolovi nisu zanemarljivi.
ako imate problema sa krajnicima, moja preporuka je operacija sto pre moguce, naravno ako postoji takva preporuka doktora.
pozdrav!
 
Odgovor na temu

YofiYofi
belgrade

Član broj: 311978
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika10.02.2013. u 15:46 - pre 135 meseci

Moje iskustvo u tridesetim je sledeće:


U periodu od četiri meseca zaradila sam četiri gnojne angine.
Prvu gnojnu anginu sam najteže preležala, jer je bolest već dosta uznapredovala kada sam posetila doktora.
Bila je to izražena gnojna angina, sa puuuno puuuno gnojnih čepova iliti naslaga na krajnicima.
Prvi put sam se tada susrela sa tom bolešću i to je bila novina za mene.
Bolest je počela sa užaaaasnim bolom u grlu, a o bolu u kostima i da ne govorim.
Ceo koštani sistem mi se tresao od bola. Nisam znala šta me je snašlo, jer do tada nisam iskusila nešto slično.
Pored toga, u glavi mi je lupalo kao bubanj...iako nisam imala visok pritisak, imate utisak da vam je u glavi užasan pritisak.
Sve to je bio povod da se javim lekaru nakon čega mi je doktor konstatovao izraženu gnojnu anginu.
Doktor mi je prepisao 5 injekcija penicilina, koje sam primala 5 dana.
Za svo to vreme, bol u grlu je bio neizdrživ.
Na dan kada sam dobila i petu injekciju, gnoj u grlu je bio prisutan.
Doktorka je konstatovala da sam dobro, uprkos gnoju, i tako sam nakon te prve dobila još 3 gnojne angine u četiri meseca.
Napila sam se tone antibiotika, nadobijala tone injekcija.
Nakon četvrte gnojne angine, nakon opšte iscrpljenosti organizma, nakon tolikih bolova i mučenja, na preporuku lekara sam se odlučila na tonzilektomiju, tj. operaciju vadjenja krajnika. Pre operacije krajnika morate obaviti neke analize (vade vam krv iz vene i iz prsta, dajete mokraću, snimaju vam pluća i srce) i svaka analiza vam mora biti odlična inače nema operacije.
Operaciju sam uradila u KBC Zvezdara, a evo kako izgleda cela ta priča.
U bolnicu dolazite dan pre zakazanog termina operacije. Taj dan blejite tamo. U toku tog dana dodju da vam izmere pritisak i urade ekg, a pre spavanja i u toku noći (u 5h ujutro) vam mere temperaturu.
Taj dan pre operacije možete da jedete štagod do 18h i da pijete tečnost do 24h, a nakon tog perioda apsolutno ništa.
Ja sam iskusno kupila pljeskavicu oko 17.30 i najela se dobro kako bih mogla da izdržim do sutra ko zna kada.
Svega ovoga je jako bitno da se pridržavate, jer ćete sutradan dobiti totalnu anesteziju od koje možete da povraćate ukoliko ste nešto jeli/pili posle navedenih termina.
Sutradan, na dan operacije, prvo su operisali decu. E, to je najveća greška bolnice, jer deca unesu veliko uznemirenje kod pacijenata jer, kako ih izvedu iz operacione sale, tako plaču urlajući da se cela bolnica ori.
Koliko god da se plašite/ne plašite operacije, koliko god da ste staloženi, kad čujete takvo urlanje dece, kao da su bila na klanju, e pa nije vam dobro uopšte.
Kada dodje red na vas, dodju po vas i odete u predoperacionu prostoriju.
Tamo imate kraći razgovor sa anesteziologom koja vam gleda grlo, tj. koliko možete da otvorite usta i sluša vam pluća.
(za one koje zanima - na operaciji ste obučeni dole, a gore se skidate, što znači sve a brus obavezno zbog onog metalnog pozadi.
meni su dozvolili da ostanem u potkošulji na bretele).
Kada legnete na sto, stisnete pesnicu i oni vas ubodu u istu, a zatim vam stavljaju masku na nos gde ste nakon par udisaja već zaspali i niste svesni ama baš ničega.
Operacija traje valjda oko 20tak minuta.
Kada su me probudili, već sam bila na krevetu koji se vozi i tako su me odvozali do moje sobe i prebacili me na krevet i to na bok.
Takodje, prva dva sata nakon operacije ne smete piti vodu - osećate veliku žedj, kako zbog toga što niste bili vodu od juče u 24h, tako i zbog anestezije.
Ta prva dva sata ne bi trebalo da spavate, iako osećate užasan umor još uvek od anestezije. Ta prva dva sata koristite da izbacujete krv iz usta.
U mom slučaju, to je bilo samo tri puta. Nakon isteka ta dva sata, ne samo da možete, već MORATE da pijuckate neku tečnost - bilo da je to voda, bilo hladan/mlad čaj.
Poenta ispijanja tečnosti nije da pijete da biste se napili, već da sve vreme vlažite te rane. Dakle, ne moraju to biti veliki gutljaji, već mali i jako česti.
Što se budete više pridržavali ovoga, to će vaš oporavak teći bolje. Već u 18h ćete dobiti puding, tako da će vam to biti prvi i poslednji obrok taj dan.
Na samoj operaciji sam već dobila trodon protiv bolova, ali to izgleda nešto nije imalo efekta. Bolovi su toliko jaki da su uskoro morali da mi daju injekciju Diklofenaka od čega mi je već nakon 20tak minuta bilo mnogo bolje.
I sad zapamtite ovo, jer će vam trebati, ooo daaaa, trebati toliko puta - Diklofenak je majka mara protiv bolova!!!!
Da se ne biste boli stalno, dovoljno je da popijete dve tablete Diklofenaka i oživite.
Pre nego što predjem na temu agonije bola, samo još da završim priču oko bolnice.
Dakle, u bolnici sam ostala pet dana. Ono što dobijate da jedete su jedino: puding, bezukusni pire, redak i bezukusni sutlijaš, keks petit ber natopljen čajem.
To ćete jesti svo vreme oporavka u bolnici i dizaće vam se već kosa na glavi.
Inače, ako ste planirali da se malo naspavate u bolnici, izabrali ste pogrešno mesto. Možda, ali samo možda ćete ugrabiti malo vremena u toku dana, a za ostalo vam ne garantujem.
U 5h ujutro vam upadaju u sobu kao da vas vode u zatvor - upadaju u sobu i pale svetlo ma kao da nije 5h ujutro. Nakon što vam srčka skače od šoka, dobijate toplomer da vam mere temperaturu. Taman što zaspite nakon šoka nekako, upadaju vam na isti način, pola sata nakon prvog prepada, da obrišu patos (tj. da "kao" obrišu patos, jer se tako ne može nazvati), i taman kad i to prevazidjete i nastavite da spavate, eto tete koja upada u sobu da izbaci djubre....
Sad već shvatate da vam se više ne spava i sredjujete sobu za vizitu u 7.30.
Tako izgledaju svako jutro i noć u KBC Zvezdara (ORL). Što ste odspavali do 5h ujutro, to vam je to.

E, sad, ono što vas zanima -------- BOOOOOL!
Mogu mnogi da se smeju i ismevaju ovu operaciju da je dečija i ne traje dugo (sam operativni zahvat)....ALIIIIII, što se tiče bola, ....mogu vam samo reći da vas čeka jedan duuug duuuug period užasnog bola (bar je tako u mom slučaju).
Prvih nedelju dana ne znate gde se nalazite. Šta god da pokušate da progutate, kao da gutate loptu. To je toliko neprijatan osećaj, da sam ja jednostavno izgubila uopšte apetit! Gladna a izgubim apetit kad vidim šta prvo jedem non stop, a onda i kako to jadno gutate. Da vam se smuči.
Boli vas grlo, uši, ceo predeo oko ušiju, cela vilica...vilicu sam čak ograničeno mogla da otvorim.
Pored jakog bola u grlu, dan nakon operacije sam imala bolove u celom telu od anestezije.
Osećala sam se kao dasu me tukli za vreme operacije. Vrat, pluća...ruke...pa kao da su vas palicama udarali.
Hvala Bogu, to traje samo taj dan i kažu da je to normalno nakon totalne anestezije.

E, sad da razbijem mit o sladoledu! Priče o sladoledu su samo priče za malu decu, tj. valjda je tako lakše da deci predstave ovu operaciju.
Dakle, nikakav sladoled i ništa što je jako hladno NE PRIJA živim ranama u grlu!!!!!
Hladnjikavo da, kao i mlako, ali zamrznuto ništa ne prija, pa čak ni hladna voda!!!! Samo sobna temperatura.
Kad god se dvoumite da li možete nešto da pojedete ili ne, setite se da u grlu gajite žive rane pa će vam inspiracija malo bolje nadolaziti što se izbora hrane tiče. Kad pomislite na žive rane, shvatićete da so ni u kakvom obliku ne dolazi u obzir, šećer takodje, vruće ni slučajno, lepljivo takodje...samo ono što može da se brzo proguta bez da vam ostaje zalepljeno na tim ranama.
Ja sam se zeznula pa sam mislila da je banana idealna jer je mekana, a onda su potekle suze daveći se da progutate gustu i lepljivu bananu.

Pored gore navedenih jela, recimo, dobra je mlevena plazma natopljena mlekom....ali to malo kasnije, posle 5,6 dana...

I na kraju, da se ne poplašite, rane u grlu dobijaju belu boju, tj. stvara se bela korica koja će vam malo smetati u grlu dok gutate...
Ta bela korica otpada sedmog dana i četrnaestog dana nakon operacije.

Eto, opisala sam vam sve jako detaljno, pa ukoliko nešto nisam rekla, feel free!

Dakle, naoružajte se strpljenjem, strpite se, jer će vam nakon toga biti mnogo bolje u budućnosti.
Ja sam još uvek na oporavku, deseti dan, i dalje imam bolove, ali recimo dva puta na dan...kad ne mogu da izdržim uzmem Diklofenak i rešim stvar.

Ovo je velika neprijatnost koju morate pregrmeti, jer vam od gnojnih angina može stradati celo telo!
Bolje se namučiti dve nedelje nego napraviti još goru štetu.

Pozdrav!
















 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika10.02.2013. u 19:25 - pre 135 meseci
Ja svoje necu da liferujem,mada je najzanimljiviji deo....
Citat:
meni su dozvolili da ostanem u potkošulji na bretele
 
Odgovor na temu

YofiYofi
belgrade

Član broj: 311978
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika10.02.2013. u 23:30 - pre 135 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ja svoje necu da liferujem,mada je najzanimljiviji deo....


operacija je bila u januaru, o hladnoći u našim bolnicama ne bi trebalo raspravljati...

cilj teksta jeste da se, oni koji imaju već zakazanu operaciju, informišu o protokolu iste, kao i o onome što ih čeka posle, a svima ostalima čestitam na sreći što ne moraju da joj se podvrgavaju.

zahvaljujem se svim ljudima koji su na konstruktivan način pristupili ovoj temi i izneli svoja iskustva, jer sam se i sama informisla o ovoj temi i puno saznala baš na ovom sajtu.

 
Odgovor na temu

Almir87
Almir Hasanagic
elektricar-elektronicar
BiH Kiseljak

Član broj: 311459
Poruke: 203
178.236.80.*



+5 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika11.02.2013. u 01:04 - pre 135 meseci
citam neke postove,kao ne treba vaditi krajnike ovo ono, a ako je hronicna upala sta onda?,ako se primaju pencilini(jaka doza) 7 dana,pa nakon zavrsene terapije,oni se ponovo upale,sta onda?
moje iskustvo:operisao sam krajnike prije 1.god,sada imam 25g,u bolnici sam samo prenocio i kuci,potpuna anestezija,prvi dan nakon operacije je malo tesko,a vec poslije je ok..operisao sam u KCU Sarajevo..
dvije ploce jedan izolator,mala moja to je Kondenzator...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Pitanje - Operacija krajnika11.02.2013. u 11:54 - pre 135 meseci
YofiYofi, hvala na podeljenom iskustvu. Cini mi se da je kod tebe bilo bolnije jer ti je bolest vec i sama izazivala jake bolove.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Pitanje - Operacija krajnika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 74292 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.