Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rotator za wireless antenu !?!

[es] :: Wireless :: Rotator za wireless antenu !?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12703 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Rotator za wireless antenu !?!01.02.2006. u 22:18 - pre 221 meseci
Nisam nasao slicnu temu, ali ne verujem da niko nije jos napravio/razmisjao tako nesto.

Pao mi napamet, da napravim/kupim neki rotator za wireless antene, pa onda ne bi trebao da idem gore na krov ako ocu da ciljam antenu na drugi provajder.

Do sada 2 resenja sa nasao:

1. Za sat antenu sa biquad-om, napravim nosac is stavim isti taj motor, koji sluzi za satelit tanjir obicno (SuperJack). Jeste to nece biti ceo krug, cak ni pola, ali vecina AP-ova moci cu da hvatam, jer ne zivim u centru grada, pa bice dosta.

2. Video sam u kinejskoj prodavnici, da imaju antenu za TV sa rotatorom. Pogledao sam, jako slab proizvod, ali nije neka cena 1300 din. Ima kao 2 yagi antena, na jedan motor, ceo drzac iz plastike, izlazi antenski kabel, koji ukljucujem u malu kutijicu dole pored tv uredjaja, to ima 1 dugme, i ima infracirverni daljinski, sa 2 dugmeta za rotaciju od fotela... :) Verovatno ima da se kupi na pijaci isto, mozda jos manja cena... (ako neko vidi, nek mi javi cenu :)
Ne bi bilo velik posao da umesto antene, bacim gore nosac za biquad. Cak sam razmisljao, da ako to okrene ceo krug, stavi cu gore 2 biquad-a jedan vertikalno, a drugi horizontalno 180 stepeni okrenuto jedan na drugi. Onda bi jednostavno i menjao polarizaciju...

Sta mislite o tome? Imate neke idelje? Koji da probam prvo?
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!01.02.2006. u 22:27 - pre 221 meseci
Citat:
katila: ..izlazi antenski kabel, koji ukljucujem u malu kutijicu dole pored tv uredjaja
...umesto antene, bacim gore nosac za biquad
...stavi cu gore 2 biquad-a jedan vertikalno, a drugi horizontalno 180 stepeni okrenuto jedan na drugi. Onda bi jednostavno i menjao polarizaciju...


Rotator se napaja KROZ kabal. Kako ces resiti galvansko odvajanje signala od DC
bez gubitaka od min.5-6dB?
Mislis 90o? Kako ces da ih spregnes? Ili ces da vuces 2 kabla?
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!01.02.2006. u 23:04 - pre 221 meseci
Citat:
buljko: Rotator se napaja KROZ kabal. Kako ces resiti galvansko odvajanje signala od DC
bez gubitaka od min.5-6dB?
Mislis 90o? Kako ces da ih spregnes? Ili ces da vuces 2 kabla?


Ostavicu taj kabel sto se koristi za TV antenu+napaljane motora, to cu ukljuciti u taj unutrasnji deo rotatora da dobije DC napaljanje i da radi daljinski itd., a jednostavno ta kutija ne ide izlazom na TV, jer necu montirati taj TV-antenski deo uredjaja gore na motor. Znaci da ostaje tan TV kabel za motor, a ide gore kabel za Biquad od kartice.

Tako sam mislio 180 stepeni, da jedan gleda napred, a drugi nazad. (Izvinite, slabo znam da pisem srpski.) Tako cu uspeti da ako motor okrene 180 stepeni => umesto ANT1 horizontal, koristicu ANT2 vertikal. Naravno sa dva antenskog kabla, pa unutra samo prebacim. Ili stavim i drugu karticu u racunar, pa istovremeno skeniram sa oba. Ili koristim USB uredjaje, koji su par cm kabla pored antene.

(Verujem da ima sto nije tako jasno, ali stvarno slabo znam da pisem srpski. Sorry)
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!01.02.2006. u 23:49 - pre 221 meseci
To mi lici na Dusko-Dugousko orkestar ali, ako ti sve te improvizacije ne
smetaju, moguce je.
 
Odgovor na temu

mobicat
Nikola Djordjevic
Kreativna radionica
SD

Član broj: 80643
Poruke: 126
*.telekom.yu.

Sajt: www.catcom.in.rs


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 00:09 - pre 221 meseci
Ako mislimo na istu kinesku antenu ona nema potpunu kontrolu nad okretanjem. Na daljinskom upravljaču postoje dva tastera za levo i desno, ali ga bata kinez vezao paralelno tako da se antena okreće tamo gde ona hoće. Pri startovanju motor kreće u neku stranu (nisam ukapirao kako to odredjuje) i ide tamo dokle god ne stigne u krajnji položaj. Tu se malo zaustavi i kreće u drugu stranu takodje do kraja. Ako staneš negde na sredini i probaš malo da se vratiš unazad to će ti poći od ruke u nekom destom pokušaju.Znači zaboravi na fino štelovanje položaja bez 50-ak evrića za kvalitetniji rotator.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 00:19 - pre 221 meseci
osim toga na tvu gledas sliku koju ganjas i prestanes okretati kad bude dobra dok se kod wirelessa ne moze bas tako brzo reagovati jer sta god da koristis treba barem sekunda dvije da reaguje i prikaze promjenu signatal a do tada antena odeeee... ne znam ali nije provajder carapa da se mijenja svaki dan..

p.s. cast izuzecima
p.p.s. ne provajderima nego onima koji ne mijenjaju svaki dan carape


 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 00:24 - pre 221 meseci
Citat:
mobicat: Ako mislimo na istu kinesku antenu ona nema potpunu kontrolu nad okretanjem. Na daljinskom upravljaču postoje dva tastera za levo i desno, ali ga bata kinez vezao paralelno tako da se antena okreće tamo gde ona hoće. Pri startovanju motor kreće u neku stranu (nisam ukapirao kako to odredjuje) i ide tamo dokle god ne stigne u krajnji položaj. Tu se malo zaustavi i kreće u drugu stranu takodje do kraja. Ako staneš negde na sredini i probaš malo da se vratiš unazad to će ti poći od ruke u nekom destom pokušaju.Znači zaboravi na fino štelovanje položaja bez 50-ak evrića za kvalitetniji rotator.


Pa samo sam gledao, nisam jos video kako radi. Mislio sam da za 1300 dinara nece biti neki super, ali ajde da probam... Mislis da ne vredi ni tolko? Dali da ga kupim, i da napravim to sto sam izmislio, ili da se ne mucim stim? Sta ti preporucujes?

Normalan rotator motor gde moze da se kupi?
Odakle ti ta informacija od 50-ak evra? Imas nesto konkretno?
Ima drugo resenje?
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 00:45 - pre 221 meseci
Citat:
tarla: osim toga na tvu gledas sliku koju ganjas i prestanes okretati kad bude dobra dok se kod wirelessa ne moze bas tako brzo reagovati jer sta god da koristis treba barem sekunda dvije da reaguje i prikaze promjenu signatal a do tada antena odeeee...


Pa tacno ne znam koliko brzo to okreta, ali sa NetStumbler-om mogu malo tacnije da podesim signal. Bar treba da probam kako to funkcionise, i posle cu reci...


Citat:
tarla: ne znam ali nije provajder carapa da se mijenja svaki dan..


Nije samo menjanje provajdera, nego i menjanje antena na isti provajder, jer cesto imaju neki kvar, servis na antenima itd...
I pored toga naravno malo skeniranje, sta ima na koji kanal, i slicno...
Volim racunarske stvari, wireless internet, to je moj hobi...

-=wardriving is not a crime=-

[Ovu poruku je menjao katila dana 02.02.2006. u 01:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 00:50 - pre 221 meseci
crni bombarder is not dead :)


 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ftn.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 12:54 - pre 221 meseci
Ta kineska antena sa rotatorom je s.anje, malo jači vetar slomi plastiku. U Konradovom katalogu verovatno još uvek ima rotator za TV antenu, na koji bi možda mogla i manja parabola da se namontira. Oduvek je bio oko 100 DEM, pa je sada verovatno 50 €. Znam da npr ITC donosi opremu iz Konrada uz neki procenat koji sebi zaračunavaju. Mada za parabolu bi bilo dobro uzeti neki rotator za radioamaterske antene, koji trpi veće težine i opterećenja, samo su i njihove cene veće. Uz ove prave rotatore nemaš kontrolu sa daljinskim, ali imaš indikaciju smera, tako da kad jednom utvrdiš gde treba okrenuti antenu, onda sledeći put nema nikakvih problema.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

batalule

Član broj: 39086
Poruke: 105
*.magnetplus.net.



Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!02.02.2006. u 22:47 - pre 221 meseci
Kupis SuperJack motor za satelitsku antenu, malo prepravis ledja od svoje antene da mozes da pricvrstis motor i to je to. Taj motor ima u sebi reed relej koji na neki odredjeni broj obrtaja motora okine impuls pa onda imas isto u sat shopovima da kupis i pozicioner za satelitsku antenu koji moze da se isprogramira i to je sve. Ima i daljinac. To sa kineskom antenom i nije neko resenje jer prvi put kada bude zahladnelo ili kad uprzi zvezda ima sve da rikne. I onaj SuperJack zna zimi da se zaledi a kamoli taj kinez...
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!03.02.2006. u 08:07 - pre 221 meseci
Citat:
pbenka: Ta kineska antena sa rotatorom je s.anje, malo jači vetar slomi plastiku. U Konradovom katalogu verovatno još uvek ima rotator za TV antenu, na koji bi možda mogla i manja parabola da se namontira. Oduvek je bio oko 100 DEM, pa je sada verovatno 50 €. Znam da npr ITC donosi opremu iz Konrada uz neki procenat koji sebi zaračunavaju. Mada za parabolu bi bilo dobro uzeti neki rotator za radioamaterske antene, koji trpi veće težine i opterećenja, samo su i njihove cene veće. Uz ove prave rotatore nemaš kontrolu sa daljinskim, ali imaš indikaciju smera, tako da kad jednom utvrdiš gde treba okrenuti antenu, onda sledeći put nema nikakvih problema.


Jeste s*anje, kupio sam, ali nije tako strasno. Ne okrece gde ja ocu, nego ide random, ali to cu jos pogledati dali moze da se sredi. Brzina okretanja ce biti dobro verovatno, probao sam na stolu ali jos nisam montirao.
Prelistacu stare konrad kataloge i pogledacu na sta mislis. Imas neki broj telefona, ili web stranicu za taj ITC? U konradu nema takve motore za radioamaterske antene?
Video sam na netu te rotatore, imaju jako tacan podesavanje za ciljanje.
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!03.02.2006. u 08:16 - pre 221 meseci
Citat:
batalule: Kupis SuperJack motor za satelitsku antenu, malo prepravis ledja od svoje antene da mozes da pricvrstis motor i to je to. Taj motor ima u sebi reed relej koji na neki odredjeni broj obrtaja motora okine impuls pa onda imas isto u sat shopovima da kupis i pozicioner za satelitsku antenu koji moze da se isprogramira i to je sve. Ima i daljinac. To sa kineskom antenom i nije neko resenje jer prvi put kada bude zahladnelo ili kad uprzi zvezda ima sve da rikne. I onaj SuperJack zna zimi da se zaledi a kamoli taj kinez...


To mi je bilo prva idelja, jer imam jedan SuperJack 18" motor. Dobio sam koristen, nisam ni jos probao. Ima nekoliko kabla na njemu, samo pozicioner nemam. Koliko komplikovano je napraviti jedan rucni puzicioner za to? Znaci koji ima dva dugmeta i okrece lev/desno... Necu sad da bacim pare za to, mozda kasnije... Gledao sam u gradu ima pozicioner za 4400 dinara za takve SuperJack motore i imaju i nov motor za 2500 dinara od 12".
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!03.02.2006. u 12:53 - pre 221 meseci
U interex sarajevo rotator kosta 12 eura
 
Odgovor na temu

alkos

Član broj: 5163
Poruke: 4
*.icentrala.net.



Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!03.02.2006. u 13:15 - pre 221 meseci
Možda se treba raspitati kod jedne domaće firme, ELSAT Čačak. Oni prave roto antenu za TV, ali možda imaju neko rešenje za ovaj issue... Mislim da je www.elsat.co.yu ili www.rotoantenna.com.
 
Odgovor na temu

batalule

Član broj: 39086
Poruke: 105
*.magnetplus.net.



Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!03.02.2006. u 14:01 - pre 221 meseci
Citat:
To mi je bilo prva idelja, jer imam jedan SuperJack 18" motor. Dobio sam koristen, nisam ni jos probao. Ima nekoliko kabla na njemu, samo pozicioner nemam. Koliko komplikovano je napraviti jedan rucni puzicioner za to? Znaci koji ima dva dugmeta i okrece lev/desno...


Taj motor koji imas radi na jednosmernih 12-36V mada sam ga ja ganjao i na 70V. Rucni pozicioner znaci bez da pamti pozicije je krajnje jednostavno napraviti - treba ti samo neki ispravljac sa 220 na 12V mislim da motor vuce oko 1A i trebaju ti dva prekidaca. Mozes da iskoristis napajanje od nekog starog racunara i da u njega ubacis prekidace i to je to. Smer menjas tako sto okreces napajanje na motoru.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!03.02.2006. u 14:43 - pre 221 meseci
A da li su ti rotatori dovoljno precizni da mogu da se koriste na Wifi, pogotovo sa antenama koje imaju uzi snop zracenja?
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!06.02.2006. u 08:14 - pre 221 meseci
Citat:
broker: A da li su ti rotatori dovoljno precizni da mogu da se koriste na Wifi, pogotovo sa antenama koje imaju uzi snop zracenja?


Ja mislim da jesu, ali videcemo jer jos nisam montirao. Brzina okretanja mi se svidja od ovog kinejskog rotatora, i stavicu biquad sa 60 stepeni zracecom snop-om pa bice dosta. Inace ovaj ne okreta ceo krug, nego oko 330 stepeni.
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!06.02.2006. u 08:25 - pre 221 meseci
Citat:
batalule: Taj motor koji imas radi na jednosmernih 12-36V mada sam ga ja ganjao i na 70V. Rucni pozicioner znaci bez da pamti pozicije je krajnje jednostavno napraviti - treba ti samo neki ispravljac sa 220 na 12V mislim da motor vuce oko 1A i trebaju ti dva prekidaca. Mozes da iskoristis napajanje od nekog starog racunara i da u njega ubacis prekidace i to je to. Smer menjas tako sto okreces napajanje na motoru.


Ajdemo dalje... Pogledao sam moj motor, ima 2 parica zica. 1 par za motor i 1 par za taj reed relej. To kontam, da ako motoru dam jednosmerni napon okretace levo ili desno. Ali ima li mogucnosti ili si cuo tako nesto da napravim neku elektroniku koji ce to automatski raditi? Znaci => 2 releja (levo/desno okretanje) + ulaz za reed relej + elektronika i sve to nakaciti na COM ili LPT port, pa napisati neki program, koji cita informacije od reed releja i okreta motor levo ili desno po potrebi.
Ako dobro secam citao sam tako nesto neki dan, da jedan covek napravio cak i plug-in za progdvb i tako koristi za gledanja satelita, i ustedio cenu diseqc pozicionera....
Samo nemogu da nadjem taj link nikako i nisam sigurno o tome da sam dobro kontao, trebao bi da procitam ponovo...
 
Odgovor na temu

katila
Kalmar Attila
Senta

Član broj: 59975
Poruke: 56
*.tippnet.co.yu.

Sajt: www.fb.com/kalmarattila


Profil

icon Re: Rotator za wireless antenu !?!06.02.2006. u 08:29 - pre 221 meseci
Drugo pitanje: ako napravim kombinaciju biquad + 60 cm sat tanjir + SuperJack 18" onda samo mi fali taj drzac izmedju motora i satelitske koji okreta. To me interesuje kako da napravim da sto vise mi okreta antenu?

Od prilike kolko stepeni mogu tako da napravim za okretanje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Rotator za wireless antenu !?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12703 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.