Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tv predajnik projekat!

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Tv predajnik projekat!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 95095 | Odgovora: 189 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.PPPoE-4639.sa.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 15:26 - pre 211 meseci
ovo sto si zakacio je isti ovaj predajnik o kojem mi pricamo ,samo je izgled plocice drugaciji
i ja sam tako pravio i nije radio.
pa sam onda pravio sa drugacijim izgledom plocice kao sto je ovdje na forumu stavljen,ali opet nece.
odustao sam dok nebudem imao nove dijelove i bas one koji pisu na semi.
ja bi bio zadovoljan sa dometom 500m,ali neces eto ni toliko.

 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 15:40 - pre 211 meseci
@pepelence

1. Gde kacis ulazni signal? Lici mi da je DIREKTNO na bazu prvog tranzistora sto bi moglo objasniti odsustvo modulacije tj. crnilo.
2. Kakva je to zavojnica (7-8 navoja) na izlazu?
 
Odgovor na temu

Stojke PN
Sasa Stoiljkovic
Srbija Paracin

Član broj: 92523
Poruke: 26
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 20:47 - pre 211 meseci
Pravio sam i po ovakvoj plocici i nije htelo da mi radi isto samo crnilo.
Sto vise ucim to vise vidim koliko naznam
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 21:00 - pre 211 meseci
Koja je to shema? Crnilo moze biti posledica i promasene radne tacke kao i samooscilovanja. Mozete li da postavite tu shemu?
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 22:10 - pre 211 meseci
Da se malo upoznamo i uputimo u moje probleme.

Pokusavam vec 5 dana da uradim link sa kojim cu da pokrijem jedno selo sa kanalom koji u tom selu niko neprima. Ja se nalazim na brdu i imam odlican prijem svih kanala pocevsi od Kragujevca do Beograda, takvo je podrucje da imam skoro opticku vidljivost.

Sema i kompletna uputstva sam skinuo sa www.elektronika.ba/el.sheme

Na sajtu imate kompletna upustva (mada je neko to postavio u wordu na pocetku foruma).

Ispostovao sam sve sto su rekli i preporucili. Pocevsi od plocice do vodova, pregrada.....

Neko me je pitao da li je na bazu doveden RF signal jeste, ali preko 22p.
Kalem na izlazu je valjda P filter 9 navoja na precniku 5mm.
Signale sam dobio i na UHF-u i na VHF-u, nemam instrumente za neko dostojanstveno stelovanje, ali odprilike nema neke prevelike efekte na 100metara radi kako radi, ali crno. Sto se tice RF-a pokusavao sam preko videa (direktno sa RF izlaza za TV) da posaljem signal, ali nista.

Nisam se susretao sa ovim frekvencijama i nisam radio sa njima, pa mi je sve pomalo nejasno. Nije mi problem da napravim nista sto se tice elektronickih sklopova ni plocica od vit.pertinaksa pa i do pregrada i imam sve delove tako da bi pokusao... ako neko ima nekakav drugi sklop sa jacim izlazom (fetom)
Jer se moram zaustaviti sa izradom kada dobijem 4 km kristalnog dometa, opticka vidljivost nije problem jer je imam i sve vidim kao na dlanu.

Pozdrav!

Tacna lokacija: http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc=daj_shemu&idshema=336



[Ovu poruku je menjao pepelence dana 12.12.2006. u 00:39 GMT+1]
pepelence
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 23:03 - pre 211 meseci
To sto hoces, mnogo je lakse uraditi konverzijom kanala + pojacavacki stepen nego tako kao sto si ti poceo da radis! Npr. za "seljenje" kanala u UHF opsegu ce ti jako dobro posluziti UHF mixer sa standardnim kristalima (ili oscilatorima) 32, 40, 48, 64, 80MHz i sl. Mesanjem osnovnog signala sa npr. oscilatorom 64MHz, preselices kanal koji primas 8 kanala navise (ili nanize), zatim stepen rezonantnog filtera, stepen pojacanja pa, na kraju, izlazni stepen. Izgleda komplikovano ali je u sustini prostije nego raditi klasican predajnik, znaci, repetitor, ne predajnik! Ali... bez minimuma instrumenata, nema takvog posla! Pet dana nije nista za takav projekat, toliko traje samo priprema i planiranje. 4Km nije velika daljina i za to ti ne treba velika snaga (ako imas opticku vidljivost i antene usmerene ka tebi) tako da nema potrebe da juris BLF ili slicnu seriju koja je otrovno skupa i tesko se nalazi. Ako bi nam izlozio konkretno raspored kanala na tom podrucju, frekvenciju prijemnog kanala sa svim ostalim kanalima u etru, mozda bi ti mogli pomoci sa konkretnijim predlozima.

PS. Ne znam na koju shemu mislis sa navedenog sajta!? Po onome sto si opisao, ne vidim da je to shema koja je postavljena na pocetku ove teme.
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!11.12.2006. u 23:59 - pre 211 meseci
Nije mi problem da ispisem raspored kanala, ali to mogu da uradim tek za vikend, putujem u BiH poslovno.

OK ti je predlog, ali mislim da cu ipak pokusati sa cistom predajom, jer imam razradjem sistem preko GSM-a komandovanje kanalima na daljinu i imam u planu iz vikendice da svicujem kanale koje zelim da gledam. Osnovni kanal bi mi bio PINK a sekundarnih naj vise 15.
Citam svi ljudi koji su radili po ovoj semi nisu dobili domet i jacinu signala da bi bio zadovoljan na naekih 4 km. Odradicu i plocicu koja je postavljena na ovom sajtu pa cu se javiti sa razultatima.

Ako je neko raspolozen i ima opremu za merenje signala ja mu mogu odraditi plocice i poslati sve delove i za uzvrat pokloniti jos 2 seta delova i plocica ili pak da mu odradim plocice po zelji, jer imam kabinet za sito stampu u kome se one vrlo lepo rade.
pepelence
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 01:13 - pre 211 meseci
E pa omladino, ako vam je to interesantno (ali stvarno ako vam treba a ne samo da bi videli semu i konstatovali da nije to to), moze cica da potrazi jednu svoju staru semu ultra-linearnog izlaznog stepena, koja je krajem 80-tih bila od strane mog druga radio-amatera Milana YU1ZZ i njegove ekipe koriscena kao izlazni stepen za eksperimentalnu televiziju u Uzicu. To je radilo na 28V sa BLY93A na III bandu (170-230MHz) i davalo oko 12Wpeak sync. Razmislite i recite jer nemojte da trazim to i ponovo crtam na PC-u ako vam ne zavrsava posao (posto nije na UHF-u)!
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 01:49 - pre 211 meseci
Ne verujem da mu to treba, bacice ga na jos vece muke! Vidis da hoce da pravi predajnik a to znaci da ce morati da PRAVI i AV modulator za VHF sto ce biti mnogo komplikovanije od onoga sto je planirao. Pa jos 15 komada (ili nisam dobro razumeo)!!! Mislim da ce da mu i ovako presedne posle prvog (ako ga uradi).
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 02:12 - pre 211 meseci
ha,ha,ha.... Dobri ste nemojte me stedeti, zasto da ne pokusam da uradim jeste da nemam iskustva sa predajnom tehnikom na ovoj duzini, ali da se nauciti.
Imam podrsku kolega iz radio kluba ARANDJELOVAC mogu dosta da saznam od njih. Pravio sam predajike na srednjem i kratkom talasu pre 4-5 god.

Nisi me razumeo za 15. Nisam mislio na 15 predajnika vec na jedan, ali bi mu menjao RF signal i linkovao kanale koje ja hocu preko GSM mreza. Jer mi je potrebno da imam prijem u vikendici kanala koji ja zelim. A kada tamo nisam linkovao bi samo 1 kanal non stop.

Trazio sam u ITC-u cenu BLY i nisam nasao? Da li ima da se kupi u Srbiji i koja li je cena, trazio sam do malo pre i nisam nasao.

Nije ni problem ako neces da crtas skeniraj nekako ja cu da uradim semicu u eagle-u. Mada mozda to nije dobra ideja, jer ne znam koji su rasporedi dozvoljeni, a i idem u Uzice svaki vikend po 2 puta pa da svratim....do Cacka.

Par pitanja zar to nije malo prevelika snaga za mene, i za taj domet?
Meni licno nesmeta sto je na lll.
Nerazumem izraz peak-sunc


pepelence
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 02:59 - pre 211 meseci
To sto ti je 1OXB predlozio je najjeftinije resenje ali podrazumeva izradu RF modulatora kojeg neces naci gotovog za taj opseg. I jos nesto, moraces da imas i predstepen dovoljne snage za pobudu tog tranzistora sto je samo za sebe vec mali predajnik. Ne razumem kako ces da menjas RF pobudu? Svi stepeni su podesni na odredjenu frekvenciju (ne mora biti ali, u samogradnji je obicno tako) i promenom frekvencije RF signala javice se degradacija jer je svaki stepen usko podesen. Ono sto mozes preklapati je AV na ulazu u modulator. To sto ti ne treba tolika snaga, nije problem, naprotiv. Posto je stepen linearan, radice pri svakoj pobudi, znaci, manja pobuda - manja i izlazna snaga. Ako ti nije problem sto ce raditi na BIII, to ti je najoptimalnije resenje! Ako vec ne mozes naci taj tranzistor, pogledaj sta mozes za te frekvencije pa se shema lako da prilagoditi za neki drugi. Ako bas stigne do toga da ti je bas on neophodan a sve ostalo si nasao i zavrsio, javi se pa cemo vec naci i njega! Veci problem ce ti sada biti RF modulator, pogotovu ako ti treba tacna i stabilna frekvencija (sto podrazumeva PLL ili quartz po narudzbini) nego sve ostalo ali, ako si resio, samo napred!
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 03:36 - pre 211 meseci
Malo pre se nisam dovoljno dobro izrazio i mislio sam na menjanje AV ulaza u RF.
Nikakav problem mi nije da napravim nesto, imam veoma lepo opremljenu radionicu privatno imam TV servis i sve potrebne delove, distributere... za delove mi nije problem, ako postoje u Srbiji ja ih mogu nabaviti. Ali opet ponavljam nikada do sada se niisam bavio TV predajom, Ako dobijem odgovarajuce seme nesumljam ni 1% da necu ispeti da napravim nesto slicno o ovome sto pricamo. Znacilo bi mi kada bi pokusali da nadjemo sve potrebne seme koje su mi potrebne od izlaza pa do AV signala, da bi imao vremena da odradim plocice sakupim teoriju i principe rada!

Sada nesto razmisljam mozda je bolje naci semu linearac na UHF-u i pobuditiga sa RF-om iz videa preko ove male predaje oko koje se vodi polemika u celoj diskusiji?

Neznam koliko je tesko pogoditi i napraviti RF na BIII
pepelence
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
80.93.227.*

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 09:16 - pre 211 meseci
Evo, mozda cu ja imati koju pametnu za zemljaka ( @pepelence). Prvo i osnovno pitanje je koliko novca zelis da "skrkas" na taj projekat? Za pare <50-100 eu tesko da ces naci neko solidnije resenje od toga sto si vec zapoceo da pravis. Za vece pare, druga prica...
Treba napomenuti da je na VHF, a pogotovo UHF-u, dobra sema mozda samo 1-5% garancije da ce ti DIY projekat proraditi. Mnogo stvari je u igri, nista se "ne cuje" i ako nemas odgovarajuce instrumente/iskustvo, mrka kapa, pogotovo za nesto vece snage ( >1W, a ako koristis stare BJT poluprovodnike i za manje snage), odnosno vise stepeni pojacanja .
Ono sto ti verovatno moze zavrsiti posao, a nije tesko (u smislu proradice "i na sluh", ako budes dovoljno uporan) je neki visestepeni linearni pojacavac (jedno 3-4 stepena sa BJT tranzistorima i koristi SMD elemente gde god mozes!), izlazni stepen bi bio sa "gomilom trimera" tj uskopojasan, i bez ikakvog BP filtera. Znaci, bas kao sto si rekao u zadnjem postu! Bitno je samo da znas da u zavisnosti od toga kakav RF modulator imas u videu/sega-mega/receiveru/ , mozes ocekivati cela dva bocna opsega na izlazu (znaci, primera radi, ako je RF modulator podesen na CH36, vrlo verovatno ces imati (skoro) ceo signal i na CH35 ) Problem se resava sa BP filterom, ali to je vec uzasno komplikovano za DIY... i vise je mehanicki problem, neko elektronicarski.
Kada bi ja pravio na brzinu nesto slicno za sebe, uzeo bi ovako: dobar RF modulator, dva - tri stepena pojacanja sa nekim MMIC-om (ERA3, Gali5... - proguglaj ako slucajno nisi sreo do sada ovakve integrisane pojacavace), i na izlazu u zavisnosti od pobednika "finansije vs. snaga"...
Dosta sam radio sa npr. Philipsovim LDMOS-ovima, koji su jedno 10dB (i bukvalno) bolji od bilo kog BJT-a, tako da mi je tesko da predlazem za izlazni stepen nesto losije od recimo BLF 1043 (za neke snage do 5W) ili BLF1046 za 10-20W... I tu je verovatno kraj za DIY, sto se tice snaga i cene.
Neka bude za pocetak, taj 2N3886 za verovatno 200-500mW snage! On kosta oko 100din, a LDMOSovi, em se tesko kupuju u slobodnoj prodaji u zemlji Srbiji, em su skuplji najmanje 10-20 puta.

Inace cene pravih prof. repetitora do 20W su nekoliko (do 3-4, kako koji proizvodjac) hiljada eu. Znaci, ne treba ocekivati spektakularne rezultate ni za 100 eu, a kamoli za manje










[Ovu poruku je menjao yugaja dana 12.12.2006. u 10:35 GMT+1]
R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 13:31 - pre 211 meseci
Potrazicu danas (veceras) tu staru semu. Mnogo od ovoga sto ti je napisao "yugaja" je susta istina i citaj to kao vazno upozorenje. Jeste da ti to verovatno treba za vise-manje amaterske svrhe pa ces biti spreman da "progutas" brojne nesavrsenosti i nedostatke svog uredjaja ali to i dalje ostaje vrlo ozbiljan poduhvat i bez adekvatnog instrumentarija verovatno nece biti mnogo uspesan. Ja se inace uvek trudim da razvijam volju mladjima da se bave DIY elektronikom, ali ponekad i u nekim oblastima samo volja i entuzijazam jednostavno nisu dovoljni!
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 16:33 - pre 211 meseci
Veoma vam hvala na iscrpnim objasnjenjima, dosta mi je slika jasnija i imam prestavu oko toga veoma jasnu. Nisam upoznat sa novim pojmovima i oznakama koje mi je yugaja rakao, ali vec cim se vratim iz BiH potrazicu!

Da se nelazemo tu kolicinu para necu dati, jer mi stvarni nije potrebna tolika snaga, a i da zarobim tolike pare za sta? za pomoc selu bez ikakve nadoknade ne sigurno. Ja imam odlicne kanale. Mislim da smo otisli daleko i sa snagom i sa novcem, Hade da odradimo nesto na 5 km, i to je to!
Posto se vi odlicno vidim razumete u ovo, jedno prosto pitanjce, da li ja mogu da dobijem snagu i koja snaga mi je potrebna za taj domet?

Uputicu vas u moj teren. (nemam sada sliku, ali postavicu je vec za neki dan) Razlika u nadmorskoj visini je oko 35 metara ugao koji treba da zahvatim predajom je 100* najdalja tacka je oko 3 km.
Zasto komplikovati sa nekim novim pojmovima i jakim linearcima za tako malom rastojanju, nemogu da poverujem da je potrebna tolika snaga, ako napravim malo jacu pracku mogu pojedinacno da gadjam svaku kucu.

Jos jedno pitanje i necu vise. Ako mene neko prijavi sta ce se desiti naravno, ako me nadju?
pepelence
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 19:58 - pre 211 meseci
Evo ga!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
213.244.197.*



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 20:10 - pre 211 meseci
E sada nastupa "buljko" da to odradi strucno u protelu, a ja cu da napravim da da idemo dalje.....

Moze?

Koliko su bitni materijali od kojih su napravljene komponente?
pepelence
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 22:22 - pre 211 meseci
Citat:
Koliko su bitni materijali od kojih su napravljene komponente?

Cudno mi je pitanje!

Obratite paznju:
-tranzistor mora jako dobro da se hladi
-stampa se radi na dvostranom vitroplastu tako da su bakarni vodovi sa iste strane kao i komponente a cela druga strana se ne dira tj. ostaje cela pokrivena bakrom
-ose zavojnica od 50nH stoje medjusobno pod uglom od 90 stepeni
-izlazni trimeri moraju biti vrlo kvalitetni pozeljno vazdusni TRONSER trimeri ili liskunski kompresioni ARCO trimeri
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!12.12.2006. u 22:52 - pre 211 meseci
Dobices PCB do vikenda ali bi dobro bilo da vidimo: kojim trimerima raspolazes, mozes li nabaviti SMD kondenzatore i, naravno, tranzistor!?
 
Odgovor na temu

pepelence
Elektronicar
Arandjelovac

Član broj: 78664
Poruke: 50
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Tv predajnik projekat!14.12.2006. u 20:00 - pre 211 meseci
Stigao sam od nasih prijatelje bosanaca!
Sve komponente koje postoje u svilajncu (ITC-u) i Beogradu mogu da narucim. Setove SMD otpora imam, kondenzatore nemam, sto naravno zeznaci da ih necu naruciti!
Dosta mi znaci, ako mi tacno kazete sta da kupim, nemam te trimere mada imam 2-3 modela obicnih minijaturnih (to su oni mali bele 5-5mm).
Sto se tice plocica imam dvoslojni vitroplast dimenzija 150*100.
Kako bi mogao da napravim RF (sema) Da li je neko uspevao da prepravi RF videa za BIII band.
Ako stignete da mi uradite nacrt za plocicu ja to mogu da uradim sutra ujutro, a potrebne delove da narucim!

Hajde da se radi nesto!


pepelence
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Tv predajnik projekat!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 95095 | Odgovora: 189 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.