Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a

[es] :: Linux :: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5202 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 20:56 - pre 221 meseci
Nabavio sam Slackware 10 i namjeravam da napravim dual boot sa windows
xp-om, ali pošto je ovo prvi put da instaliram linux imam nekoliko pitanja:

1. Na hard disku od 40GB odlučio sam da 30 ostavim za windows xp, oko 8GB za linux i 1GB za swap particiju (imam 512MB RAM-a). Trenutno mi je hard disk podjeljen na 2 particije (15 i 25GB). PITANJE: Da li ću sa fdisk /dev/hda vidjeti te particije i da li cu moći da ih prepravim na gore objašnjen način bez gubitka podataka?

2. Ukoliko ipak budem morao formatirati kompletan hard disk, da li da windows particiju formatiram sa FAT32, pošto sam čuo da ako je windows particija formatirana NTFS-om (kao što je kod mene slučaj) ima problema oko boot loadera, tj. linux ne vidi windows.

3. Pošto nikad nisam imao više od jednog sistema (windows xp), nije mi baš jasno kako napraviti dual boot loader. Ako sam dobro shvatio, linux "pokreće" LILO. Da li je (zbog jednostavnosti) moguće da LILO stavim na disketu pa da, ukoliko je disketa u kompjuteru da se pokrene linux, a inače windows, pošto ne shvatam dobro to sa dual boot-om, a sve moram da uradim sam... Tražio sam neka uputstva i na googlu i na ES-u, ali tu samo kažu "koristi ovo" a iskreno meni nije jasno kako...

4. I na kraju, pošto što više tutoriala čitam to više pitanja imam, da li mislite da je pametno da se uopšte upustim u sve ovo sam? Pošto linux nikad uživo nisam ni vidio, ali kako da naučim na njemu da radim dok ga ne instaliram!?

Bavim se programiranjem u c++ (a i to u početnim fazama) pa mi je bilo nekako logično preći na linux.

HVALA!

 
Odgovor na temu

homoludens
marko djordjevic
bgd

Član broj: 7020
Poruke: 307
195.252.89.*

Sajt: www.linux-beograd.org.yu


Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 22:04 - pre 221 meseci
1. fdisk ne moze da odradi resize particije. tako da mozes da ostavis winu tu od 25GB, a ovu drugu da podelis (ili ne podelis) za linux i win.

2. ocigledno da ne moras da formatiras ceo hdd i boot loader nema problema sa ntfs particijama. jedino ogranicenje jeste sto ne moze dapise po ntfsu. ustvari moze alinije preporucljivo. za pisanje po ntfs particiji potrazi captive ntfs driver.

3. logicno je sto vidis razlicite informacije i verovatno s sve istinite. jednostavno imas slobodu da boot loader stavis gde god zelis: na hdd, na fdd, ili na MBR hdd-a. ja licno preferiram MBR i nikada nisam imao problema.
sa druge strane slack to sve lepo sredi.

4. samo ti napravi backup (ovo vise protiv uroka nego sto ti stvarno treba), mozda i image wina i kreni u instalaciju. samo malo povedes racuna o particijama - da ne kliknes na pogresnu i nemas problema.

za sve osnovne stvari, ukljucujuci i instalaciju pogledaj: slackbook.org

btw. slack 10 je dosta stara stvar, nadji negde 10.2.


PS. zbog ovakvih stvari ljudi misle da je instalacija linuxa teska: hoce da imaju dual boot - samo da kazem za to nije kriv linux, nego windoze koji se pravi da je jedini na svetu i ne vidi nista drugo. kada se linux lepo instalira na prazan hdd instalacija bilo kog je 10x laksa od instalacije windozea.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 22:48 - pre 221 meseci
Citat:
kada se linux lepo instalira na prazan hdd instalacija bilo kog je 10x laksa od instalacije windozea.


Ne znam da li sam dobro shvatio, ali ako je tako da li mogu onda da formatiram obe particije, pa napravim:
C: linux (15GB)
D: windows (25GB)
Dakle, prvo instaliram linux, pa tek onda windows. Da li će biti išta lakše pošto mi ionako ne gine formatiranje jer mi je windows trenutno na manjoj (C:) particiji.
Da i mogu li da uopšte ne napravim swap particiju, čitao sam da je 512 MB RAM-a sasvim dovoljno za običnog smrtnika na linux-u. Dakle da pokušam da izbjegnem particionisanje diska.

 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 23:01 - pre 221 meseci
Citat:
peromalosutra: Dakle, prvo instaliram linux, pa tek onda windows. .

Ne, prvo Win pa onda Linux. Windows će ti samo prebrisati MBR bez pitanja, dok će Slack "vidjeti" Windows i unijeti ga u lilo.conf automatski.
Citat:
peromalosutra: Da i mogu li da uopšte ne napravim swap particiju, čitao sam da je 512 MB RAM-a sasvim dovoljno za običnog smrtnika na linux-u. Dakle da pokušam da izbjegnem particionisanje diska.

Pa, meni je swap aktivan jedino kad radim u gimp-u ili inscape-u. U svim ostalim slučajevima je dovoljno 512MB ram-a
Ne bi trebalo da se brineš zbog Slack-a 10.0. Na:
http://uselesstree.org/live/tree/grow?node=The_Complete_Slacker
imaš uputstvo kako da apgrejduješ na current.
 
Odgovor na temu

baranjac
Beli Manastir

Član broj: 24840
Poruke: 81
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: miodrag.mokricki.info


+7 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 23:01 - pre 221 meseci
Ja sam se zajebavao sa raznim distribucijama linuxa, negde sam sam pravio particije za linux ali najjednostavnije rešenje mi se učinilo kad sam uzeo od jedne particije(40 gb) 10 gb prostora i u partition magic-u napravio od nje unformated space ili kako se to zove. Odnosno ostaviš deset gigabajta neformatiranog prostora na hardu i pokreneš instalaciju linuxa - instalacija sve lepo odradi bez ikakvih problema. Samo bi trebao imati neku noviju distribuciju linuxa. Ja sam uspio sa mandrake 9.2 linuxom. Novija distribucija će prepoznati windozu na kompu i u boot loaderu će ga sama postaviti tako da nemaš nikakve brige,sa linux-ovog loadera butaš ili win ili linux. Odabrao sam da mi lilo loader instalira u mbr i nisam imo problema kao što mnogi znaju pričati. Ako ti zezne mbr možeš sa win cd-a ponovo ga srediti sa naredbom fixmbr.
Preporuka- zapiši sve komponente kompa na papir grafika, zvuk, modem i dr.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 23:26 - pre 221 meseci
A da li će možda biti problema što windows instaliram na drugu particiju (D:), a ne na prvu? Pitam to zato što nisam siguran da li lokacija MBR-a zavisi od toga gdje je OS instaliran. Valjda MBR zauzima prvih 512B diska, e sad da li se to odnosi na prvih 512B particije D: ili na prvih 512B "fizičkog" diska. Da ne dođem u situaciju da linux ne nađe MBR zato što je on u D: particiji...

Instalaciju ću najvjerovatnije odložiti za sledeći vikend, do tada ću uraditi backup i još malo se informisati o svemu.
Hvala svima, javiću vam se uskoro sa linux-om. (bar se nadam)

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 23:30 - pre 221 meseci
Ako nemas nista vazno na Windowsu i smes da biras sta ces instalirati gde, onda ti je mnogo lakse. Uobicajeno se radi ovako:

Instaliras prvo Windows. Ja sad ne znam napamet jer nemam vise Windows, ali tamo imas mogucnost da odredis koliko ces uzeti za Windows. Uzmi koliko si rekao, 25GB i formatiraj samo taj deo, ostalo ostavi slobodno, to ces kasnije odraditi sa Linuxom.

Znaci, normalno instaliras Windows na onih 25GB, bez ikakvih promena u odnosu na nacin kako si to obicno radio. Windows sw instalira prvi, jer on "pregazi" eventualni boot loader koji se nalazi u MBR i nista ne pita, dok je kod Linuxa malo drugacije (vidi nize)

Sada krenes u instalaciju Linuxa. Ides redom kako pokazuje program za instalaciju. Tamo ces naici na savet kako da particionises slobodan prostor za Linux. Ako radis pazljivo, program za particionisanje slobodnog prostora nece ti uraditi nista na vec instaliranom Windowsu.

Moglo bi se reci da ti je 512MB RAM-a dovoljno ali sam vise puta citao da nije lose napraviti makar mali swap, recimo 128MB ili 256MB, da se program ne bi zbunjivao i javljao neke cudne poruke.

Ne znam kako je konkretno sa verzijom Slackware-a koji imas ali treba da znas da neke distribucije automatski prepoznaju Windows i stave ga u odgovarajuci fajl za pokretanje Linuxa, tako da prilikom starta racunara mozes da biras - Windows ili Linux. Ako ga ne prepozna, to mozes i rucno da dodas, vrlo je jednostavno i o tome ima bezbroj tema i na ES-u i inace.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a27.01.2006. u 23:45 - pre 221 meseci
Citat:
peromalosutra: A da li će možda biti problema što windows instaliram na drugu particiju (D:), a ne na prvu? Pitam to zato što nisam siguran da li lokacija MBR-a zavisi od toga gdje je OS instaliran. Valjda MBR zauzima prvih 512B diska, e sad da li se to odnosi na prvih 512B particije D: ili na prvih 512B "fizičkog" diska. Da ne dođem u situaciju da linux ne nađe MBR zato što je on u D: particiji...


MBR je tamo gde je i ne mrda. Tvoje pitanje je na mestu i postoji nesto drugo u vezi sa tim. Recimo instaliras jedan Linux na hdd pa hoces jos jedan, drugaciji ili bilo sta. Kod prvog recimo stavis boot loader u MBR i to radi. Ako kod drugog opet uradis isto, on ce obrisati onaj prvi boot loader i na to mesto instalirati svoj i moci ces da pokrenes samo drugi Linux. Tu takodje postoje neke varijante - mozda i taj drugi prepozna onog prvog, pa ga unese u svoj boot loader, ali o tome u ovom momentu ne govorimo.

Da se to ne bi dogadjalo, mozes boot loader drugog Linuxa instalirati na njegovu root particiju i to vecina distribucija jasno pita: hoces li da instaliras boot loader u MBR ili na root particiju. Naknadno se to unese u glavni boot loader, rucno, i onda mozes pokretati oba Linuxa.

Ako se zeznes, pa boot loader PRVOG Linuxa instaliras u root particiju, prilikom pokretanja racunara dobices samo Windows.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

homoludens
marko djordjevic
bgd

Član broj: 7020
Poruke: 307
195.252.89.*

Sajt: www.linux-beograd.org.yu


Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a28.01.2006. u 09:50 - pre 221 meseci
@peromalsutra
jel da da si sada zbunjeniji nego pre nego sto si pitao? :)

kako god evo kako bih ja na tvom mestu odradio:
1. ne bih dirao windows. iz prostog razloga sto bi me mrzelo da ga instaliram - to dugo traja.
2. od diska 25GB bih sa Partition Magic-om napravio jedan disk od 15GB za win i 10GB za linux (naravno ovo 10GB je u stvari bilo sta od 5GB do 10GB) i swap veci od 500MB ti ne treba.
3. krenuo u instalaciju slacka i kada biras gde da se instalira za swap izaberes ovu od 500MB, a za OS ovu od 10GB.
4. lilo bih stavio u MBR
5. sacekao jedno 15min (da se zavrsi instalacija) i on ce sam da se rebootuje. i iz lilo-a izabrao slack i pokrenuo novi sistem :)
6. slack po defaultu ne startuje X pa ces se naci u konzoli. za start X-a ukucas (logicno)
Code:
$startx

7. prelistao slackbook.org (ovo moze da ide i ovde, i pod broj 0)

slack prepoznaje winoze i win particije i automatski to ubacuje u lilo i fstab, tako da se oko toga ne brines.

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a28.01.2006. u 10:57 - pre 221 meseci
Hvala na savjetima! Skinuo sam slackbook-2.0.pdf, iz top teme installslackwareHowto.pdf, i još par tema koje sam našao na ES-u pa mislim da sam pročitao dovoljno literature za početak!

@homoludens:
Uradicu to sa Partition Magic-om i drugdje ga preporučuju. Što se tiče duge instalacije windows-a, navikao sam na to jer instaliram windows XP media centar+sp2, tako da potraje najmanje 50 minuta samo instaliranje OS-a, plus instalacija svih drajvera posebno...

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a28.01.2006. u 22:32 - pre 221 meseci
Instalirao sam Partition Magic, i podjelio sam hard disk na sledeći način:

1. particija: 30GB (NTFS)
2. particija: 8GB (EXT2)
3. particija 300MB (koristio sam opciju swap u Partition Magic-u)

Da li sam koristio dobre fajl sisteme (NTFS, EXT2 i SWAP) i da li će ih linux sada sve lijepo vidjeti?

[Ovu poruku je menjao peromalosutra dana 28.01.2006. u 23:34 GMT+1]

 
Odgovor na temu

homoludens
marko djordjevic
bgd

Član broj: 7020
Poruke: 307
195.252.89.*

Sajt: www.linux-beograd.org.yu


Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 07:33 - pre 221 meseci
sve je ok osim particije ext2, mada to je ono sto ti daje partition magic.
kada krenes u instalaciju samo tamo gde te pita za particije izaberi da ova bude ext3 ili ReiserFS. kako koristis slack red bi bio da stavis ReiserFS jer ga Patrick fura kao default.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 10:34 - pre 221 meseci
Instalirao sam linux, ali imao sam problem tako da izgleda da instalacija nije uspjela kako treba. Sve je išlo dobro ali kada me na kraju pitao da unesom root pessword, tastatura mi nije radila, odnosno nisam mogao ništa da unesem. Ali sam uspio sa alt+ctrl+del da reboot-ujem sistem. LILO mi radi normalno, mogu da uđem i u windows i u linux, ali mi linux i dalje ne reaguje na tastaturu.

Odlučio sam da ponovim instalaciju. Javiću vam kako sam prošao.

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 11:06 - pre 221 meseci
Opet sam ga instalirao i sada je sve u redu. Vjerovatno nisam bio dobro podesio tastaturu. Hvala svima još jednom, sad odoh da tražim tutoriale pošto ne znam ništa da radim osim da se root-ujem. :-S

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 12:24 - pre 221 meseci
I još samo nešto. Kada se root-ujem. Kako mogu da izađem iz konzole i uđem u grafičko okruženje ili kako se to već zove. Probao sam sa $startx ali ništa se ne dešava.

 
Odgovor na temu

homoludens
marko djordjevic
bgd

Član broj: 7020
Poruke: 307
195.252.89.*

Sajt: www.linux-beograd.org.yu


Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 12:37 - pre 221 meseci
taj znak za dolar se ne unosi (ako si to probao).
to samo znaci da preostali tekst (naredba) mozes da uneses u konzolu/terminal kao obican korisnik. to je, valjda, neki nepisani dogovor.
znaci ukucas samo
Code:

startx

 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 14:50 - pre 221 meseci
Pokušao sam i bez ali izgleda da nisam dobro podesio sve parametre. Dakle kada ukucam startx iskoči sledeći error:
Code:
FATAL IO ERROR 104 (CONECTION RESET BY PEER) ON X SERVER ":0,0" AFTER 0 REQUESTS (0 KNOWN 
PROCESSED) WITH 0 EVENTS REMAINING.


Ne znam šta da stavim kod podešavanja grafičke kartice, imam Gforce 4 mx 440, i ne znam koju sa liste da odaberem kada podešavam sa xorgconfig.

[Ovu poruku je menjao peromalosutra dana 29.01.2006. u 15:51 GMT+1]

 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 18:24 - pre 221 meseci
Pokušaj sa:
xorgsetup
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 18:35 - pre 221 meseci
i probaj drugi put ceo aoutput da napises, ne samo zadnju liniju..

negde iznad one linije je sigurno pisalo nesto tipa;:
"unable to initiate graphics drivers" ..
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a29.01.2006. u 19:19 - pre 221 meseci
Evo skoro cijelog outputa:

Code:
PARSE ERROR ON LINE 51 OF SECTION MONITOR IN FILE
 /ETC/X11/XORG.CONF

...

THE HORIZSYNC KEYWORD MUST BE FOLLOWED BY LIST OF NUMBERS OR RANGES

...

FATAL SETVER ERROR: NO SCREENS FOUND
...
FATAL IO ERROR 104 (CONECTION RESET BY PEER) ON X SERVER ":0,0" AFTER 0 REQUESTS (0 KNOWN 
PROCESSED) WITH 0 EVENTS REMAINING.

Ovo je meni "zapalo" za oči izgleda xorgconfig nije podesio kako treba, probao sam i sa xorgsetup, ali opet isto. Ako neko zna rješenje bio bih zahvalan.

 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: par pitanja u vezi sa instalacijom linux-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5202 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.