Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc oko relacija

[es] :: Access :: pomoc oko relacija

[ Pregleda: 3451 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon pomoc oko relacija24.01.2006. u 11:37 - pre 221 meseci

Treba da napravim bazu za automehanicarsku radnju.Tabele su KUPCI:sifra_kupca, ime itd; VOZILA:sifra_vozila,sifra_kupca,reg_broj itd. ;PROIZVODI:sifra_proiz naziv itd;DOBAVLJACI:sifra_dobav,naziv itd.
Posto jedan KUPAC(vozac) moze voziti vise vozila, a jedno vozilo ima samo jednog vozaca, na strani tabele KUPAC je 1, a na strani tabele VOZILO je vise.
Posto za odredjeno vozilo treba da se prikaze (izmedju ostalog) predhodne intervencije, ja sam dodao jos jednu tabelu:SERVIS:naziv_servisa,dat_servisa,cena_servisa itd.
E tu imam problem, dakle:na jednom vozilu se moze vise puta raditi isti servis. a isto tako isti servis (npr zamena ulja) se moze raditi na vise vozila.Dakle imam relaciju vise prema vise, ako ne gresim?Znaci trebla bi mi jedna vezna tabela izmedju sa spoljnim kljucem (sifra_vozila,sifra_servisa) ali nijedan vise atribut koji bi opisivao ovu tabelu.Kako bih ovu tabelu popunjavao, kojim podacima?
Zatim tabele i SERVIS i PROIZVODI su u relaciji jedan prema jedan, jer u jednom servisu (zamena ulja ili zamena lamele itd) ucestvuje samo jedan proizvod (ulje ili lamela itd.).Kako da ostvarim ovu relaciju?
Tabele PROIZVODI i DOBAVLJACI su u relaciji vise prema vise jer jedan proizvod se kupuje od vise dobavljaca,a isto tako od jednog dobavljaca se kupuje vise proizvoda.Da li se i tu stvar komplikuje novom tabelom? Hvala unapred
 
Odgovor na temu

tabi
BGD

Član broj: 81691
Poruke: 33
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: pomoc oko relacija25.01.2006. u 23:35 - pre 221 meseci
Ja bih napravila novu referentnu tabelu VRSTE SERVISA sa poljima:SifraServisa,NazivServisa.....U nju unosis podatke servisa koji se obavljaju npr...zamena ulja,reglaza trapa itd.....
u prethodnu tabelu SERVISI bih unela izmenu polja NazivServisa u polje formata Number.Uspostavis relaciju izmadju ove dve tabele na poljima SifraServisa iz tabele VRSTE SERVISA i polja NazivServisa iz tabele SERVIS VOZILA .Popunjavanje tabele SERVISI VOZILA radis iz obrasca u kom je na polju NazivServisa Combo box to jest padajuca lista koja prikazuje sve vrste servisa koje si uneo u tabelu VRSTE SERVISA.Ne znam da li ti je pomoglo ovo uputstvo ali pokusaj da odradis, unesi podatke pa ce ti se valjda kasti samo koja mi je namera .Sto se tice Proizvoda tu moras da preciziras zahtev.Da li hoces da za svaki servis koji uradis preciziras upotrebljene proizvode ili su proizvodi vezani za vrstu servisa koji obavljas .......U svakom slucaju ne gine ti jos neka tabela.......
 
Odgovor na temu

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon Re: pomoc oko relacija26.01.2006. u 13:20 - pre 221 meseci
Kapiram sta hoces da kazes ali ako za tip podatka naziv_servisa upisem number ne mogu polja popunjavati textom a trebao bih(naziv servisa je npr. zamena ulja, zamena ramena...)?Sto se tice proizvoda najbolje bi bilo da za odredjeni servis prikaze naziv, oznaku proizvoda koji je ugradjen.Probaci jos...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon Re: pomoc oko relacija27.01.2006. u 16:51 - pre 221 meseci
Izmenio sam nesto i dodao jos neke tabele ali ime jedna stvar koja ne valja: stavio sam combo box na veznu tabelu SERVIS atributi naziv_serv,reg_broj i naziv_proizv i prva dva dobro rade ali za naziv_proizv kada kliknem na padajucu listu uvek izlazi umesto naziva proizvoda (lamela L1,Rrame r1...) redni broj proizvoda (1,2,3...).Ne znam zasto?Ovo sam resio tako sam u tabeli SERVIS combo box za row source napravio upit da prikaze naziv proizvoda i radi (umesto rednih brojeva prikazuje nazive proizvoda kao sto treba), ali u obrasci koji sam napravio opet se isto desava (za izbor proizvoda koji su ucestvovali u servisu daje mi njihove redne brojeve umesto nazive proizvoda).Probao sam u formi u polju naziv_proizv za countrol source da napisem opet upit kojim ce prikazivati nazive proizvoda ali nista????
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tabi
BGD

Član broj: 81691
Poruke: 33
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: pomoc oko relacija27.01.2006. u 19:03 - pre 221 meseci
 
Odgovor na temu

tabi
BGD

Član broj: 81691
Poruke: 33
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: pomoc oko relacija27.01.2006. u 20:22 - pre 221 meseci
Vidim da uz poruke imas attachment ali ne znam da ga otvorim.Elem mislim da znam sta je problem.Bitan je poredak polja u upitu i neka svojstva combo boxa koji treba da prikaze rezultate npr ako je prvo polje u upitu BrojProizvoda , drugo NazivProizvoda......Onda svojstva Combo boxa koji treba da prikaze zapise iz upita treba da izgledaju ovako

Property combo boxa
na tabu Data
Bound Column 1

na tabu Format
ColumnCount 2
ColumnWith 0



pozdrav
 
Odgovor na temu

tabi
BGD

Član broj: 81691
Poruke: 33
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: pomoc oko relacija29.01.2006. u 22:29 - pre 221 meseci
mozda ti bude korisno http://www.databaseanswers.org...odels/car_svc_center/index.htm
 
Odgovor na temu

darkog
Obrenovac

Član broj: 82291
Poruke: 147
*.beogrid.net.



+1 Profil

icon Re: pomoc oko relacija30.01.2006. u 17:58 - pre 221 meseci
Verovatno hoce, HVALA
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: pomoc oko relacija

[ Pregleda: 3451 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.