Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je bolje ai ili cd?

[es] :: Grafički dizajn :: Šta je bolje ai ili cd?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10875 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MEGRAPORTAL.COM
BEOGRAD

Član broj: 79960
Poruke: 37
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: WWW.MEGRAPORTAL.COM


Profil

icon Šta je bolje ai ili cd?18.01.2006. u 15:38 - pre 221 meseci
Da li je bolji Adobe illustrator ili Corel draw?
WEB ZAJEDNICA VIRTUELNE SRBIJE: www.megraportal.com/forum
 
Odgovor na temu

vaske555
Milan Vasic
Stari Zednik

Član broj: 42246
Poruke: 79
*.nordnet.ws.

ICQ: 287637844
Sajt: www.milanvasic.com


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?19.01.2006. u 12:05 - pre 221 meseci
Zavisi cime zelis da se bavis, u sustini trebao bi u slucaju da zelis da se bavis dizajnom da zna oba i to veoma dobro, ja sam vise za AI, vecina novih stvari koje vidis na ambalazama, bilbordima, oglasima je radjena u AI... ja radim u njemu!
Vaske
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.etf.bg.ac.yu.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?22.01.2006. u 19:41 - pre 221 meseci
Probaj oba pa vidi koji ti više odgovara. AI je uglavnom standard po ozbiljnijim firmama, ali ti ćeš najbolje znati šta ti se više sviđa.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

sponge_bob
ts

Član broj: 83501
Poruke: 25
*.86.eunet.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?03.02.2006. u 23:25 - pre 220 meseci
corel - radim u svim programima bitnim za DTP i jedino u njemu ostvarujem vezu sa svim ostalim a i mogucnosti su mu, za onog ko zna, ogromne i dosta jednostavne

Ilustrator jeste mocan ali treba znati raditi u njemu.... ne svidja mi se shto nema kompatibilnost izmedju programa u okviru istog CS paketa (fontovi radjeni u AI se ne vide u PShopu npr. i tako neke nebuloze...) mozda je to samo kod mene...
 
Odgovor na temu

[nq]

Član broj: 31959
Poruke: 221
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?05.02.2006. u 21:39 - pre 220 meseci
Definitivno AI, pa pobogu imas ceo paket zaokruzen...... :)
Dok je corel sam na ovom svetu, inace i iz mog iskustva vise njih koristi ai.

poz :)
 
Odgovor na temu

sponge_bob
ts

Član broj: 83501
Poruke: 25
*.121.eunet.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?05.02.2006. u 23:07 - pre 220 meseci
profesionalno pripremu radim od 89-te godine (atari 1024 st), znachi da nisam neki pochetnik kad to tvrdim - Adobe paket jeste profesionalni, vecina radi sa njim ali...
Profesionalnom pripremom su se bavili ljudi na MAC rachunarima a tamo je to bio sastavni deo sistema. Pojavom jeftinije varijante (PC) ljudi su polako pocheli da prelaze na njega jer se nije imalo novca za MAC. E sad, PShop je neprevazidjen, tu nema rasprave - za ostalo vec mozemo da raspravljamo. Radim za velike firme i uglavnom prepravljam njihove izvorne fajlove (razni studiji iz BG-a i austrije) iz AI jer je teshko odraditi montazu na B2 i B1 onog shto su oni napravili. U Corelu imash apsolutno sve shto ti je potrebno za zavrshnu pripremu (vektorska i rasterska grafika, svi moguci konvertori...) i ako poznajesh dobro program a znash kako treba napraviti, veruj mi, nema jednostavnijeg programa. To govorim iz iskustva od preko 25 godina pripreme a radim sa svim programima tako da mogu to da tvrdim.
 
Odgovor na temu

sponge_bob
ts

Član broj: 83501
Poruke: 25
*.121.eunet.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?05.02.2006. u 23:14 - pre 220 meseci
ispravka, 15 godina (25 je druzenje sa kompjuterima, ZX)

p.s. Da se razumemo, Corel samo kao zavrshni program (kompletiranje + tekst i vektorska grafika) za izradu PS i PDF fajlova, a rasterska grafika u PShop-u

- imam i osvetljivach Dolev4Press tako da neke primedbe da su bolji ps fajlovi iz AI ne stoje
 
Odgovor na temu

vaske555
Milan Vasic
Stari Zednik

Član broj: 42246
Poruke: 79
*.yunord.net.

ICQ: 287637844
Sajt: www.milanvasic.com


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?07.02.2006. u 17:32 - pre 220 meseci


Citat:
Re: Šta je bolje ai ili cd? 04.02.2006. u 00:25

corel - radim u svim programima bitnim za DTP i jedino u njemu ostvarujem vezu sa svim ostalim a i mogucnosti su mu, za onog ko zna, ogromne i dosta jednostavne

Ilustrator jeste mocan ali treba znati raditi u njemu.... ne svidja mi se shto nema kompatibilnost izmedju programa u okviru istog CS paketa (fontovi radjeni u AI se ne vide u PShopu npr. i tako neke nebuloze...) mozda je to samo kod mene...



Koji tacno fontovi???...

[Ovu poruku je menjao vaske555 dana 07.02.2006. u 18:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vaske555 dana 07.02.2006. u 18:33 GMT+1]
Vaske
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?07.02.2006. u 22:43 - pre 220 meseci
Citat:
sponge_bob: profesionalno pripremu radim od 89-te godine (atari 1024 st), znachi da nisam neki pochetnik kad to tvrdim - Adobe paket jeste profesionalni, vecina radi sa njim ali...
Profesionalnom pripremom su se bavili ljudi na MAC rachunarima a tamo je to bio sastavni deo sistema. Pojavom jeftinije varijante (PC) ljudi su polako pocheli da prelaze na njega jer se nije imalo novca za MAC. E sad, PShop je neprevazidjen, tu nema rasprave - za ostalo vec mozemo da raspravljamo. Radim za velike firme i uglavnom prepravljam njihove izvorne fajlove (razni studiji iz BG-a i austrije) iz AI jer je teshko odraditi montazu na B2 i B1 onog shto su oni napravili. U Corelu imash apsolutno sve shto ti je potrebno za zavrshnu pripremu (vektorska i rasterska grafika, svi moguci konvertori...) i ako poznajesh dobro program a znash kako treba napraviti, veruj mi, nema jednostavnijeg programa. To govorim iz iskustva od preko 25 godina pripreme a radim sa svim programima tako da mogu to da tvrdim.


Hm. Kao prvo, ni Corel ni AI nisu predviđeni za montažu tabaka za izlaz. To može da se radi, naravno, ali postoje daleko zgodniji programi za to (danas pre svih InDesign, mada će i šugavi Quark sasvim fino poslužiti ako je samo montaža u pitanju - znači, ako dobiješ zatvorene fajlove tipa tiff ili eps, pa samo da ih naslažeš, a da se ništa ne pojebe u njima od fontova i dalje).

Dalje, ako radiš sa level 3 ripom, AI je daleko zgodniji, zato što iz njega opušteno šalješ na osvetljavanje kompozitni pdf (koji je Adobeov native format i savršenog kvaliteta) da ga rip separiše, dakle, preskačeš jedan korak (.ps). Corelov export u pdf ume da bude j****, pogotovo u starijim verzijama (ispod 12), gde nisi mogao da koristiš normalne unicode fontove, nego yuscii budževine ako ti trebaju domaći karakteri, što često dovodi do pucanja fonta. To je jedna prednost, a ima ih još.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

MiniMacSale
Beograd

Član broj: 61148
Poruke: 18
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?08.02.2006. u 21:56 - pre 220 meseci
Podrazumeva se AI!
Kompatibilnost sa Adobe paketom, svi graficki programi podrzavaju ovu ekstenziju, Dobra podrska Open Type fontova, Save as PDF, Paleta Appearance, alatke: Mesh (Corel ladno mazno ovu alatku), Live Paint, najbolja do sad vektorizacija slika i josh masa drugih stvari.
 
Odgovor na temu

sponge_bob
ts

Član broj: 83501
Poruke: 25
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?09.02.2006. u 00:10 - pre 220 meseci
Citat:
henrik: Hm. Kao prvo, ni Corel ni AI nisu predviđeni za montažu tabaka za izlaz. To može da se radi, naravno, ali postoje daleko zgodniji programi za to (danas pre svih InDesign, mada će i šugavi Quark sasvim fino poslužiti ako je samo montaža u pitanju - znači, ako dobiješ zatvorene fajlove tipa tiff ili eps, pa samo da ih naslažeš, a da se ništa ne pojebe u njima od fontova i dalje).

Dalje, ako radiš sa level 3 ripom, AI je daleko zgodniji, zato što iz njega opušteno šalješ na osvetljavanje kompozitni pdf (koji je Adobeov native format i savršenog kvaliteta) da ga rip separiše, dakle, preskačeš jedan korak (.ps). Corelov export u pdf ume da bude j****, pogotovo u starijim verzijama (ispod 12), gde nisi mogao da koristiš normalne unicode fontove, nego yuscii budževine ako ti trebaju domaći karakteri, što često dovodi do pucanja fonta. To je jedna prednost, a ima ih još.


Izgleda da je ipak sve stvar iskustva... Quark sam davno izbacio zbog nepodrzavanja Unicode fontova i zbog velike verovatnoce da se neshto zezne pochev od slika pa do fontova. Kad su u pitanju EPS fajlovi.... hm... dal ti je poznato ....Missing Font..... meni jeste, zato ga i izbegavam sem ako ga ja sam ne napravim. Kompozitni PDF - vidish, ja shaljem kompozitni *.PS fajl na RIP Brisque koji vrlo brzo i savrsheno prolazi a po potrebi i separisani PS - razlike nema osim shto iz separisanog PS fajla radi malo brze ! Corel radi skoro sve shto je potrebno kao zavrshni program sa mogucnoshcu direktne promene svih elemenata. Napominjem, to govorim iz iskustva (privatna firma, grafichki studio, shtamparija) u vezi pripreme za ofset, flexo, sito, tampon.... Ustvari, meni je najlakshe da u njemu sve zavrshim jer mi je potrebno najmanje vremena i imam potpunu kontrolu nad svim elementima. Fajlove koje dobijam iz Austrije i Beograda za HENKEL-MERIMU uvek prepravljam jer su ili u AI ili EPS formatu koje jednostavno ne mogu da koristim jer im ili fale fontovi ili nemaju sve slike (linkovano). Sa te strane Corel je za njih tata sa opcijom Prepare for Service Bureau.... sa kojom ti sve lepo povadi u jedan direktorijum (i fontove) a to nisam nashao u ostalim programima (mozda u novijim verzijama ima i toga). Na kraju, izaberite sami koji vam odgovara, ja sam izabrao i primedbi na kvalitet dosad nije bilo - obratno, samo pohvale (ne mora da bude do programa, ljudski faktor je presudan). Ako mene pitate za savet PShop i Corel a na ostalo zaboravite osim ako ne radite knjige....
 
Odgovor na temu

MiniMacSale
Beograd

Član broj: 61148
Poruke: 18
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?09.02.2006. u 13:44 - pre 220 meseci
Code:
[b]sponge_bob::[/b] Ako mene pitate za savet PShop i Corel a na ostalo zaboravite osim ako ne radite knjige....


Ti si bash na mukama!
Ocigledno je da slabo poznajes Illustrator sto se vidi iz tvog posta.
Godinama sam radio u Corelu a radim i danas ako bas moram.
Ako pitate profesionalce za savet (koji su radili u AI i CDR i jos uvek rade) samo Adob a na ostalo ako bash morate.
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?09.02.2006. u 21:20 - pre 220 meseci
Citat:
sponge_bob: Izgleda da je ipak sve stvar iskustva... Quark sam davno izbacio zbog nepodrzavanja Unicode fontova i zbog velike verovatnoce da se neshto zezne pochev od slika pa do fontova. Kad su u pitanju EPS fajlovi.... hm... dal ti je poznato ....Missing Font..... meni jeste, zato ga i izbegavam sem ako ga ja sam ne napravim. Kompozitni PDF - vidish, ja shaljem kompozitni *.PS fajl na RIP Brisque koji vrlo brzo i savrsheno prolazi a po potrebi i separisani PS - razlike nema osim shto iz separisanog PS fajla radi malo brze ! Corel radi skoro sve shto je potrebno kao zavrshni program sa mogucnoshcu direktne promene svih elemenata. Napominjem, to govorim iz iskustva (privatna firma, grafichki studio, shtamparija) u vezi pripreme za ofset, flexo, sito, tampon.... Ustvari, meni je najlakshe da u njemu sve zavrshim jer mi je potrebno najmanje vremena i imam potpunu kontrolu nad svim elementima. Fajlove koje dobijam iz Austrije i Beograda za HENKEL-MERIMU uvek prepravljam jer su ili u AI ili EPS formatu koje jednostavno ne mogu da koristim jer im ili fale fontovi ili nemaju sve slike (linkovano). Sa te strane Corel je za njih tata sa opcijom Prepare for Service Bureau.... sa kojom ti sve lepo povadi u jedan direktorijum (i fontove) a to nisam nashao u ostalim programima (mozda u novijim verzijama ima i toga). Na kraju, izaberite sami koji vam odgovara, ja sam izabrao i primedbi na kvalitet dosad nije bilo - obratno, samo pohvale (ne mora da bude do programa, ljudski faktor je presudan). Ako mene pitate za savet PShop i Corel a na ostalo zaboravite osim ako ne radite knjige....


Moram priznati da te nisam razumeo u vezi ovoga sa .ai i .eps fajlovima koji ti prave probleme - ako si ih dobio spolja, slike su linkovane, i nisu priložene uz fajl, fontovi su loše embedovani... ne može ti pomoći ni jedan program, ni Corel ni Prepare for Service Bureau. Jednostavno ne postoji način da rekonstruišeš sliku iz niskorezolucijskog prikaza u rezoluciju za štampu. To nije do Illustratora.

Inače, PfSB se u Quarku zove Collect for Output, a u InDesignu Package. I radi istu stvar.

Ovo za Quark (pucanje fontova i slično) je tačno. Ume često da se desi. Nisam bio precizan, pod zatvorenim fajlovima sam mislio na tiff i rasterski eps.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

sponge_bob
ts

Član broj: 83501
Poruke: 25
*.241.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?10.02.2006. u 00:22 - pre 220 meseci
MiniMAc..... kad smo vec kod ilustratora..... ajd probaj da uvezesh dokument radjen u inDesign-u (iz istog su paketa, CS)

Henrik.... koliko ja znam Collect u Quarku skuplja samo slike i informacije o formatu kao i koji su fontovi korishteni - od fontava ni F (il ja nisam upucen, ispravi me).

al da ne ulazimo u raspravu..... shto se tiche sveobuhvatnosti i mogucnosti obrade svega i svachega mislim da je Corel ipak u prednosti (skoro da ne mora nijedan drugi program osim PShopa da se koristi). Ovaj posao radim veoma dugo, od novina, kataloga, prospekata, plakata, kalendara, transportnih kutija, razne ambalaze, etiketa, vizitki....... jednom rechju svega shto ide u shtampu i Corel se pokazao kao najlakshi, najbrzi i najjednostavniji program - mozete vi da njega volite ili ne ali to su chinjenice - na stranu to shto na zapadu koriste CS paket - to je vec stvar poslovne politike firmi. Svaki od tih programa ima svojih prednosti i mana ali meni su Corel-ove prednosti presudne. Veliki broj opcija ne znachi da je neshto dobro - u praksi je potrebnija upotrebna vrednost toga.... a i brzina mi je bitna jer je obim posla veliki

za mene.... PShop, Corel i InDesign - ostalo treba poznavati i koristiti u krajnjoj nuzdi..... vi kako vam volja





[Ovu poruku je menjao sponge_bob dana 10.02.2006. u 01:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

HodaoSaDrvećem
Novi sad

Član broj: 84262
Poruke: 21
*.studioveris.co.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?10.02.2006. u 09:38 - pre 220 meseci
Citat:
sponge_bob: MiniMAc..... kad smo vec kod ilustratora..... ajd probaj da uvezesh dokument radjen u inDesign-u (iz istog su paketa, CS)


Šta će ti nešto iz InDesigna u Illustratoru?
Ništa iz InDesigna ti ne treba u Illustratoru, a da to što hoćeš da uradiš ne možeš u InDesignu.
Prelom teksta - illustrator tome i nije namenjen
Slike - sve zahvate radiš u photoshopu, ne u illustratoru
Vektorska grafika - primitivna u InDesignu i ne radi se u njemu nego u illustratoru pa se uvozi u InDesign

Ceo proces je zamišljen kao illustrator > in design, a ne obrnuto.


Danas se dosta smanjila razlika između programa za vektorsku grafiku. Nezadovoljstvo Corel-om ne potiče od verzije 12 nego davno pre kada je patnja bila izražena kroz neverovatne rezultate na izlaznim uređajima. Nikad nisi znao kako će Corel da napravi .ps fajl (rotirani objekti su izgledali ok i u acrobatu a na osvetljivaču "nisu znali" da su rotirani...itd). Pa veličina dokumenta, pa menjajne kolornog profila bmp-e, integrisanje bmp-e u dokumenat pa ako još posle obrišeš sliku i moraš ponovo da je izvoziš na doradu..., pa nekompatibilnost sa adobe ps drajverom... mogao bih ovo u nedogled.
Elem, tada su ljudi tražili alternativu i našli je u illustratoru, quarku, freehand-u...

Jedina valjana stvar kod Corela je impozicija ali nju 99% Corel korisnika ne koristi (a 90% ne zna da postoji) nego, recimo, prave tabak sa vizit kartama multiplicirajući vizitku umesto da naprave jednu stranicu i prilikom printa multipliciraju. Em dobijaju veliki fajl, em se pate sa oznakama za sečenje...itd.
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
195.178.39.*

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?10.02.2006. u 11:22 - pre 220 meseci
Citat:
sponge_bob: MiniMAc..... kad smo vec kod ilustratora..... ajd probaj da uvezesh dokument radjen u inDesign-u (iz istog su paketa, CS)

Henrik.... koliko ja znam Collect u Quarku skuplja samo slike i informacije o formatu kao i koji su fontovi korishteni - od fontava ni F (il ja nisam upucen, ispravi me).

al da ne ulazimo u raspravu..... shto se tiche sveobuhvatnosti i mogucnosti obrade svega i svachega mislim da je Corel ipak u prednosti (skoro da ne mora nijedan drugi program osim PShopa da se koristi). Ovaj posao radim veoma dugo, od novina, kataloga, prospekata, plakata, kalendara, transportnih kutija, razne ambalaze, etiketa, vizitki....... jednom rechju svega shto ide u shtampu i Corel se pokazao kao najlakshi, najbrzi i najjednostavniji program - mozete vi da njega volite ili ne ali to su chinjenice - na stranu to shto na zapadu koriste CS paket - to je vec stvar poslovne politike firmi. Svaki od tih programa ima svojih prednosti i mana ali meni su Corel-ove prednosti presudne. Veliki broj opcija ne znachi da je neshto dobro - u praksi je potrebnija upotrebna vrednost toga.... a i brzina mi je bitna jer je obim posla veliki

za mene.... PShop, Corel i InDesign - ostalo treba poznavati i koristiti u krajnjoj nuzdi..... vi kako vam volja


Collect for Output skuplja i slike i fontove, svaku stavku u poseban folder.

Ako si već zapeo da ubaciš nešto iz InDesigna u AI (a ne vidim zašto bi to radio, ID po pravilu ide kao poslednji program pre osvetljavanja ili uopšte izlaza), onda lepo eksportuješ layout kao pdf i uvučeš ga u AI.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

MiniMacSale
Beograd

Član broj: 61148
Poruke: 18
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?10.02.2006. u 14:47 - pre 220 meseci
Jesi probao? Indesign CS2, file da sacuvas kao PDF i uvuces u AI CS2.
Lako je. Probaj.
 
Odgovor na temu

sponge_bob
ts

Član broj: 83501
Poruke: 25
*.98.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?11.02.2006. u 00:17 - pre 220 meseci
Nemam ja nishta protiv AI i ID ali zashto toliko potcenjujete Corel - pa ljudi su svashta dodali u njega da bi se pokrio shto veci broj operacija prilikom pripreme i jedino gde trazim pomoc je PShop - sve ostalo u njemu - probacu najnoviju verziju Corel Draw Graphics Suite X3 da vidim shta su noviteti...

Multipriciranje..... ja to radim na osvetljivachu ako mi bash zatreba, opcije su impozantne - RIP Brisque - daleko bolji nego MAC ripovi - tvrdim, a zashto su redje zastupljeni....jednostavno - instalacija Briska traje oko 6 sati dok se na MAC-u to odradi za 30 minuta - za 4 godine koliko ga imam nije nijednom zaglavio - dovoljan razlog da kazem da je najbolji (pokushavali su da opovrgnu ali chinjenice i praksa su ih demantovale).

Slichno je i sa Corelom i daleko hvaljenim Adobe paketom.... na stranu to shto je josh uvek pun bagova ali uz praksu shtete su male... najbolje bi bilo kada bi u nekom duelu mogli da prezentujemo na konkretnom poslu mogucnosti, brzinu i kvalitet... sva ova pricha je nekom ko hoce da pochne sa radom skoro kao SF - iza mene stoje godine rada i gomila uradjenih poslova a brzina i kontrola elemenata su mi na prvom mestu - kvalitet je odredjen ljudskim faktorom a ne programskim paketom.

Mozda i to negirate.....



[Ovu poruku je menjao sponge_bob dana 11.02.2006. u 01:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?11.02.2006. u 00:36 - pre 220 meseci
Citat:
sponge_bob: Nemam ja nishta protiv AI i ID ali zashto toliko potcenjujete Corel - pa ljudi su svashta dodali u njega da bi se pokrio shto veci broj operacija prilikom pripreme i jedino gde trazim pomoc je PShop - sve ostalo u njemu - probacu najnoviju verziju Corel Draw Graphics Suite X3 da vidim shta su noviteti...

Multipriciranje..... ja to radim na osvetljivachu ako mi bash zatreba, opcije su impozantne - RIP Brisque - daleko bolji nego MAC ripovi - tvrdim, a zashto su redje zastupljeni....jednostavno - instalacija Briska traje oko 6 sati dok se na MAC-u to odradi za 30 minuta - za 4 godine koliko ga imam nije nijednom zaglavio - dovoljan razlog da kazem da je najbolji (pokushavali su da opovrgnu ali chinjenice i praksa su ih demantovale).

Slichno je i sa Corelom i daleko hvaljenim Adobe paketom.... na stranu to shto je josh uvek pun bagova ali uz praksu shtete su male... najbolje bi bilo kada bi u nekom duelu mogli da prezentujemo na konkretnom poslu mogucnosti, brzinu i kvalitet... sva ova pricha je nekom ko hoce da pochne sa radom skoro kao SF - iza mene stoje godine rada i gomila uradjenih poslova a brzina i kontrola elemenata su mi na prvom mestu - kvalitet je odredjen ljudskim faktorom a ne programskim paketom.

Mozda i to negirate.....


Pazi, ja ne pričam u prazno. Svojevremeno sam pustio kilometre fima na ECRM Scriptsetteru i Screenovoj Katani iz Corela, sve na Harlequinu. Onda sam prešao na AI, i spasao sebe mnogih muka, i to odjednom. Dakle, govorim iz iskustva.

Da li ti možeš da kažeš da si pustio i završio bar 50 poslova iz Illustratora? Kako drugačije vagati iskustva?
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

HodaoSaDrvećem
Novi sad

Član broj: 84262
Poruke: 21
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta je bolje ai ili cd?11.02.2006. u 11:19 - pre 220 meseci
Citat:
sponge_bob:Multipriciranje..... ja to radim na osvetljivachu ako mi bash zatreba..


Ne može baš da ti zatreba, to ti treba uvek. Kako praviš tabak vizit karti, flayera, pozivnica, pamfleta, a4 i a3 kataloga...itd do unedogled. Uvek štampaš u štampariji koja ima baš taj format mašinu? Multipliciranje na ripu može da uradi samo onaj koji radi na tom uređaju. Šta je sa hiljadama koji ne rade u prepress studijima?
Da, mogu da odnesu fajl u neki CTP studio i zamole da oni multipliciraju, ili da puste 30 9x5cm tabaka pa da montažeri montiraju. I jedno i drugo je iz stotinu razloga ne prihvatljivo.

Malo je off topic ali me interesuje ta nesrećna instalacija od 6 sati. Šta tu toliko traje? Instalirao sam više rip-ova u životu na Pc, Mac, Alpha i Sun platformama i ništa tu ni blizu ne traje 6 sati čak i ako bih dodao vreme potrebno za instalaciju OS-a.
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: Šta je bolje ai ili cd?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10875 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.