Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trofazni tajmer?

[es] :: Elektronika :: Trofazni tajmer?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 47419 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 00:00 - pre 222 meseci
Citat:
guja011: apsolutno netačno.


Bolje da neko drugi reaguje nego ja...
Ja sam nesto stariji i zivci su mi dosta slabi.
Guja, preuzmi...

[Ovu poruku je menjao buljko dana 17.01.2006. u 01:01 GMT+1]

Pa, sad tek vidim, nisi ni ti daleko od mene (ipak sam stariji :).
Verovatno su ti zivci sacuvani pa, ako nemas gde da ih trosis...

[Ovu poruku je menjao buljko dana 17.01.2006. u 01:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 00:14 - pre 222 meseci
Citat:
tdjokic: Ono sto neko rece da je kod kontaktora poklonjena posebna paznja naleganju odnosno sili koja pritiska kontakte mislim da nije tacno.


taj koji je to rekao, je to lepo i tačno rekao. imalo bi tu da se napiše štošta ali je jednostavnije da lepo otvoriš jedan kontaktor/sklopku i uporediš sa apsolutno bilokojim relejem.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 00:31 - pre 222 meseci
Ehej masinac, ne brukaj struku. Nisi valjda kovac.
Elem, nije bitno sta si ti video, ako nisi porazmislio sta je osnovna ideja konstrukcije. Da ne spominjem naziv "rele". Prvobitno pravljen za komunikacije, a onda za malo jace struje, pa i uz enormnu primenu u automobilskoj industriji (zbog koje se i napravise standardi, ponajvise u masinstvu).
Kontaktor, sklopka, prekidac, rastavljac su za vise napone (od auta i sl), i vece stuje. Naravno da pronalazaci i inovatori mogu da "povezu" i grebenastu sklopku da im ukljucuje svetlo. I radice, naravno, ali to ne znaci da je za to napravljena.
Kontaktor je otprilike napravljen za doticni slucaj. Jako malo elemenata mu je pod naponom kada je iskljucen. Kod relea je pod naponom jedno ili tri pera, plus spulna, blizu perca, sa laganim poklopcem koji moze da otpadne, varnicenja (par KW) ce da ga za sezonu umlati, a da ce raditi, radice, u pocetku sigurno, a posle relativno kratkog perioda (s obzirom na nase "navike" da sve trajegodinama) ce biti opasan po ukucane i sa potencijalnom opcijom pozara. Pa sad da preporucimo takvo resenje, ako nam je rodjak zidar, mozda mu "nabacimo" posao kada se desi...
 
Odgovor na temu

zzipp
Nis

Član broj: 37617
Poruke: 28
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 00:35 - pre 222 meseci
Ljudi, slusajte me ovamo...
Kontaktori i releji vrse apsolutno istu funkciju,samo sto su releji predvidjeni za mnogo slabije struje i koriste se u elektronici, a kontaktori se koriste za jacu struju, tj preko 10 A i koriste se za motore i velike potrosace, kao sto su kaloriferi, kotlovi itd....znaci razlika je samo u jacim i vecim kontaktima, i to sto kontaktor obicno ima spulnu na 220v, a kad treba da ga pokrene jednosmerni napon od 12v, onda se koristi dodatni rele...releji su mnogo manji od kontaktora, bas zbog toga sto su im i kontakti manji....nista vise...
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 00:59 - pre 222 meseci
Citat:
zzipp: Kontaktori i releji vrse apsolutno istu funkciju... kontaktori se koriste za jacu struju...i velike potrosace, kao sto su kaloriferi, kotlovi itd....znaci razlika je samo u jacim i vecim kontaktima, i to sto kontaktor obicno ima spulnu na 220v (kazi to amerikancima), a kad treba da ga pokrene jednosmerni napon od 12v, onda se koristi dodatni rele... releji su mnogo manji od kontaktora, bas zbog toga sto su im i kontakti manji....nista vise...



Gujoooooo, evo ti ga jos jedan!
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 10:44 - pre 222 meseci
Ljudi, zasto se prepirete oko releja i kontaktora nisu oni toliko vazni za nas! Nisam gledao sve rasprave ali odgovoricu na pitanje:
Citat:
: Dobro, hoce li ipak neko objasniti za mene (i mozda jos nekog) laika sustinsku razliku izmedju relea i kontaktora (sklopke) ako postoji?
Razlika izmedju kontaktora i releja je u tome sto releji nemaju komoru za gasenje elektricnog luka a kontaktori je imaju jer prekidaju mnogo jace struje pri cemu dolazi do pojave el. luka. El. luk je varnica koju vidite u prekidacu kada palite ili gasite svetlo u sobi.
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 11:28 - pre 222 meseci
Citat:
vladd: Ovo je dobar tajmer, ali ako ga "ubaci" na sprat, onda nece imati struju dok ne dodje jeftina..
Jeftino moze da se kupi tajmer sa jednim prikljucnim mestom, u koje ce buti utaknut kontaktor koji ce prekidati sve tri faze. Tajmer ne moze da izdrzi struju TA peci. Kontaktor sa spulnom za 220V. Sve to moze da se "upakuje" blizu TA peci i da zameni produzni kabl. Jednoj fazi (koja je za tajmer) ostaviti slobodan kraj sa kojeg moze da se "napaja" termostat u kontrolise rad ventilatora, koji ne trosi puno struje a moze da se koristi i kada nije jeftinijaa struja.


Mislio sam da, ako ima tropolni osigurač samo za tu jednu utičnicu, može utičnicu spojiti preko kontaktora u "glavnoj" spratnoj tabli.

Nisam razmišljao o termostatu, i ventilatoru...


Sve ovo može lepo da se izvede preko male spratne table, sa jednom din šinom.

Napojiti je iz te trofazne utičnice, ubaciti izborni prekidač 1-0-2 (ručni i automatski rad), tajmer i kontaktor.
Treba još ubaciti termostat, i kontaktor za ventilator (ako termostat ne može da izdrži struju ventilatora).

I instalirati ovo na zid blizu TA peći...

[Ovu poruku je menjao mitar1982 dana 17.01.2006. u 12:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 15:46 - pre 222 meseci
Ja sam sa povezivanje kontaktora na tajmer imao dosta problema, sto se može videti ovde:
http://www.elitesecurity.org/t...e-induktivnosti-kalema-za-220V
Ovo je slika gotove prve verzije.



Pretpostavljam da bi ti ovakvo nesto odgovaralo. Normalno, MORAŠ prevezati ventilator sa njegovim termostatom da budu stalno ukljuceni. Ovde toga nema jer je meni bilo potrebno obicno uključenje/isključenje.

[Ovu poruku je menjao Stojan Trifunovic dana 17.01.2006. u 16:53 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 16:03 - pre 222 meseci
Ovako izgleda sve sklopljeno

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 16:06 - pre 222 meseci
Super! Tako nešto hoću da napravim....

Da li bi i mehanički tajmer pravio isti problem kao i taj tvoj elektronski? Šta tačno znači "inductance current"? Spakovao si kontaktor u kućište od PC napajanja?

// Edit: sad vidim da si promenio sliku i time odgovorio na moje treće pitanje.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 17.01.2006. u 17:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?17.01.2006. u 16:14 - pre 222 meseci
Neće sigurno, jer on nema nijednog elektronskog dela u kome bi bila smestena memorija.
Kuciste napajanja za PC delovalo mi je najpogodnije, a kako se kasnije ispostavilo bilo je pravi izbor. Samo da napomenem da trofazni kabl za napajanje savrseno pasuje u plastični držač običnih PC-jevih kablova. Jedino moraš zatvoriti otvor za priključnicu kabla za 220V. Ja sam to uradio pomoću male metalne pločice i 2 šrafa sa maticama. Postojeći prekidač iskoristio sam za nasilno isključenje potrošača nezavisno od tajmera.
Termin označava maksimalno dozvoljenu struju za induktivne potrošače (tipa motor, namotaj...). Ipak mislim da je kod ovog modela ta struja nešto niža od propisane.

[Ovu poruku je menjao Stojan Trifunovic dana 17.01.2006. u 17:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?19.01.2006. u 01:07 - pre 222 meseci
Eto, covek napravio, genijalno, a ne da se davimo da li rele ili stap i kanap. Bravo.
Prosto me cudi da nije komercijalno uradjena kompletna sprava.

Poz.
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?19.01.2006. u 05:24 - pre 222 meseci
Pozrdrav Stojane, ovo ti je jako praktična svarčica. Zanima me onaj bjeli timer jel bio skup, koliko si ga platio?

 
Odgovor na temu

zoomtronic
CRM administrator

Član broj: 61978
Poruke: 188
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 177966434
Sajt: zoomtronic.blogspot.com


+28 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?20.01.2006. u 08:29 - pre 222 meseci
Rele se uglavnom koristi za pobudu kontaktora, a razlika izmedju njih je u struji koju mogu da prenesu preko svojih kontakata. I jedni i drugi se prave kako za naizmeničnu, tako i za jednosmernu struju, princip rada je identičan i kod jednih i drugih. U zavisnosti od namene, i funkcije koju treba obaviti upotrebljavaju se ili jedni ili drugi. Bilo kako bilo mislim da je najjednostavnije da kupiš tajmer sa buvljaka za 700 din. i da na njegovi izlaz (utičnicu) staviš kontaktor koji ima 3 ili 4 kontakta za vezivanje uredjaja na koji je potrebno preneti EMS, Kontaktore takodje možeš kupiti na buvljaku, samo pazi za koju su struju deklarisani, pazi ovako:
TA peć snage:
2000 W - 8.9 A na 230VAC - 2.9 A po fazi
4000 W - 17.3 A na 230VAC - 5.7 A po fazi
6000 W - 26 A na 230VAC - 8.6 A po fazi

Nadam se da sam malo pomogao...


Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.
Mark Twain

http://www.codeproject.com
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?25.01.2006. u 15:58 - pre 221 meseci
Citat:
mdj300B: Pozrdrav Stojane, ovo ti je jako praktična svarčica. Zanima me onaj bjeli timer jel bio skup, koliko si ga platio?

Javi mi se na pp pa cu ti odgovoriti. Nije ovo mesto za reklamu.
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?25.01.2006. u 18:20 - pre 221 meseci
Ok, bez reklama
Pozdrav
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?03.02.2010. u 12:35 - pre 172 meseci
Citat:
vladd: Eto, covek napravio, genijalno, a ne da se davimo da li rele ili stap i kanap. Bravo.
Prosto me cudi da nije komercijalno uradjena kompletna sprava.

Poz.

Jeste uradjen i ima da se kupi na OTC(buvljak) na Novom Beogradu, mislim da je cena od 2500 do 4000 din. u zavisnosti da li je tajmer mehanicki ili digitalni.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

dule1101

Član broj: 275013
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?27.12.2010. u 15:12 - pre 161 meseci
Upravo sam ovih dana napravio trofazni tajmer za moju TA pec, i jako sam zadovoljan. Poceo sam sa listom svojih zahteva, a to su:
- Automatsko ukljucivanje u vreme kad ja to hocu, recimo od ponedeljka do petka, 00:00 - 08:00
- Potpuni automatski rad, znaci da ne palim/gasim punjenje peci, a da mi ventilator duva u toku dana
- Da to izgleda lepo, jednostavno..
- Da bude kvalitetno i da se ne kvari
- Da ne prodjem previse skupo

Moja TA pec je Igotherm, tek kupljena, prikljucena na tri faze. Odatle sam zakljucio da mi treba:
- Trofazna sklopka, minimum 16A po fazi (ne volim granicne vrednosti)
- Kvalitetan tajmer, sa nedeljnim planom
- Dobra zica za povezivanje, odnosno upravo ona iz gumenog kabla 5 x 2.5

Velika dilema na koju sam naisao u pocetku jeste da li da sve izvedem sa spoljnom kutijom ili ugradim direktno u TA. Kad sam u stvari razmislio bolje, meni treba da ventilator radi i u toku dana, sto znaci da mi treba jedna faza pre sklopke, a to je mnogo lakse i kulturnije ako sve ugradim u TA. U tom slucaju nemam spoljne kablove i komplikacije.
Moja pec TA Igotherm 4KW dozvoljava to, pa sam tako i otkacio opciju spoljne kutije. Sklopku i Tajmer sam nasao preko firme SAH iz Beograda (Tajmer €18, Sklopka - CJX2-D18N €6). Cak nisam ni morao da idem tamo, pozvao ih i narucio, poslali brzom postom.

Ugradio sve unutra, zatvorio TA i sad radi ko satic.

Drago mi je ako sam nekome dao inspiraciju
Dule

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Civijev

Član broj: 174179
Poruke: 12
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?08.02.2012. u 16:59 - pre 148 meseci
Neka Bog pozivi elitesecurity i coveka dule1101. Ovih dana smisljam kako da napravim ovu varijantu a covek to uradi stvarno kulturishka.Bra`o majstore. Ugraditi sve to u TA pec je mnogo bolje resenje nego ona silna "crevca" van, plus se izbegava akcija sa napajanjem ventilatora. Joj Dule kad sam video ideju slatko sam se nasmejao. Sjajno i jos jednom bra`o.
 
Odgovor na temu

Civijev

Član broj: 174179
Poruke: 12
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Trofazni tajmer?16.02.2012. u 15:51 - pre 148 meseci
Inspirisan Duletovim radom zavrsio sam i ja svoj projekat.Evo par slika.Projekat vredan: Kontaktor=1100; Utikač=150;Tajmer=450;Og uticnica=200;Sve ukupno=1900din;


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Trofazni tajmer?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 47419 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.