Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rad preko neta i plaćanje poreza

[es] :: Vodič za posao :: Rad preko neta i plaćanje poreza

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24761 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza19.01.2006. u 23:38 - pre 222 meseci
Ajde neko lepo neka objasni: Ako fizicko lice ima vise od 1.5miliona dinara primanja iz inostranstva, da li treba da plati porez ili ne?

I ako treba.. koji je rok?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza20.01.2006. u 02:27 - pre 222 meseci
Pise sve na prethodnoj strani, samo treba procitati.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.01.2006. u 17:06 - pre 222 meseci
Godisnji porez:

Godišnji porez na dohodak građana plaćaju fizička lica, koji su u kalendarskoj godini ostvarili dohodak veći od četvorostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici---neoporezivi dohodak (prema podacima RZS).

Dohodak je godisnji zbir: 1) zarada 2) oporezivog prihoda od samostalne delatnosti 3) oporezivog prihoda od autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine 4) oporezivog prihoda od nepokretnosti 5) oporezivog prihoda od davanja u zakup pokretnih stvari 6) oporezivog prihoda od osiguranja lica 7) oporezivog prihoda sportista i sportskih stručnjaka 8) oporezivih drugih prihoda 9) prihoda po osnovima iz tač. 1) do 8) ovog stava, ostvarenih i oporezovanih u drugoj državi članici, odnosno drugoj državi.

Zarade i prihodi se umanjuju za iznose poreza koji su u toj godini placeni za iste (bilo kod nas ili u drugoj drzavi).

Dohodak za oporezivanje čini razlika između dohotka u smislu godišnjeg zbira i neoporezivog dela koji iznosi 4* prosečna godišnja zarada u Srbiji.

Osnovica godišnjeg poreza na dohodak građana je oporezivi dohodak, koji čini razlika između dohotka za oporezivanje i ličnih odbitaka koji iznose:

1) za poreskog obveznika - 40% od prosečne godišnje zarade u Republici;

2) za izdržavanog člana porodice - 15% od prosečne godišnje zarade u Republici, po članu.

Ukupan iznos ličnih odbitaka ne može biti veći od 50% dohotka za oporezivanje.

I na osnovicu se primenjuje stopa od 10%.

Prosečna zarada u trećem kvartalu 2005 u Republici je bila 26277 dinara, pa računajte.

Prijave se podnose do 15 marta, a posle se čeka rešenje nadležne poreske uprave, a po izdavanju rešenja rok je 15 dana da se plati porez.




[Ovu poruku je menjao maji dana 23.01.2006. u 18:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.01.2006. u 17:35 - pre 222 meseci
Primer:

Za prihode (po odbitku svih placenih poreza na njih tokom godine) od 1.5 miliona dinara, i prosecnu bruto zaradu u Srbiji od 26 277:

Dohodak: 1.5 mil. din
Godisnji neoporezivi dohodak: 12*4*26 277=1 261 296
Dohodak za oporezivanje: 1 500 000 - 1 261 296 = 238 704
Licni odbitak (recimo: poreski obveznik i jedno izdrzavano lice)= 0.4*26 277*12 + 0.15*26 277*12 = 173 428.2, sto je vise od 50% dohotka za oporezivanje, znaci uzimamo 50%
Osnovica godisnjeg poreza:238 704 - 238 704/2 = 119 352
Porez: 119 352 * 0.10 = 11 935.2

Po meni, samo na osnovu tumacenja zakona i bez iskustva u obracunu poreza, ovako treba da izgleda kalkulacija za porez.

Istina, ima jedna stvar koja me buni, a to je: ako se uzimaju zarade i prihodi umanjeni za poreze i doprinose za socijalno osiguranje, to znaci da se dohodak obracunava na bazi neto zarada, pitanje je da li onda treba uzeti i neto prosecnu zaradu u Republici.


 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza25.01.2006. u 14:20 - pre 221 meseci
Pozovem ja danas, da se konacno informisem o ovome direktno call centar poreske uprave: 011/3950555 (tako su mi rekli ovi iz ministarstva finansija, da se ovde daju informacije o porezima).

Javi mi se neka zenska osoba. Ja rekoh: "Dobar Dan, imam par pitanja u vezi poreza". Kad ona: "Gospodine, nemam vremena sad da vam bilo sta objasnjavam. Pozovite kasnije". I bum spusti slusalicu.

Zamislite. Pa ovo treba direktno da se uputi do Dinkica:)

Sta ona to tamo radi kad nema vremena da mi objasnjava. Katastrofa.
Ja bi njoj odmah otkaz dao.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza28.01.2006. u 22:28 - pre 221 meseci
Bože, kakva idiotkinja. Baš me zanima da li još uvek želiš da im platiš porez?
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza30.01.2006. u 11:13 - pre 221 meseci
Ja sam platila porez na kapitalnu dobit od akcija za prethodnu godinu. U mojoj poreskoj upravi rade sve sami idioti, a samo da mi izdaju resenje cekala sam satima.
 
Odgovor na temu

Frederic Bastiat

Član broj: 59097
Poruke: 75
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza30.01.2006. u 12:03 - pre 221 meseci
CITIRAM: "U mojoj poreskoj upravi rade sve sami idioti, a samo da mi izdaju
resenje cekala sam satima."

Ne verujem da su idioti samo su sklonjeni pod stakleno zvono politickog
sistema i zive daleko od efikasnih poticaja nagrade i kazne...da im plata
zavisi od tebe verujem da bi te mnogo bolje tretirali
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza30.01.2006. u 14:12 - pre 221 meseci
Sugurna sam da im plate i pozicije zavise od mene da bi se mnogo bolje ponasali, ali takodje smatram da kultura i ne zavisi bas od plate...

Primer od toga dana: u poreskoj upravi u Cacku gde mi je i dalje prebivaliste, resenja se izdaju u kancelariji 28. Ali pre nego sto udju u proces izrade resenja mora da se ode na famozni salter 14 da vam odstampaju omot predmeta (A3 papir presavijen na pola sa vasim imenom??). Naravno to tek saznas kad dodjes na red za resenje.

Situacija na salteru 14: Nema guzve, zena gleda u neke papire...na dva moja: "Izvinite, da li biste bili ljubazni..." , bivam prekinuta u pola recenice sa : "Sacekaj!!!", posle jedno 10-15 minuta cekanja na moj komentar: "Izvinite, meni treba samo omot", dobijam odgovor bez njenog podizanja pogleda: "Dobro, sta sad TI 'oces?", na to joj odgovaram: "Prvo da me pogledate, da spustite glas, a zatim uradite to za sta ste placeni da radite"... dobijam omot, uz frktanje iste...

Opet cekam red za kancelariju 28. Konacno ulazim unutra...samo jedna zena radi na ovoj vrsti poreza...ali, ona je zauzeta caskanjem sa nekim prijateljem oko nekog njihovog treceg poznanika koji je zaglavio u zatvoru zbog neplacanja poreza. I tako oni caskaju jedno 15-20 minuta, ona se ne okrece, apsolutno ne konstatuje nas troje koji smo u tom naletu usli u kancelariju. Na nase komentare da prestane da nas tretira kao majmune i konacno pocne da radi na resenjima, ona krece da vice kako ona sama to radi i ne moze sve odmah da postigne, da nas ima 300 svakog dana, da nije koristila pauzu za dorucak tog dana. Na moju opasku sto caska u vreme kada treba da radi sa strankama, ona me pita ko je to mene ovlastio da budem istrazno lice koje proverava sta to ona prica sa kolegom, i to btw prica o necemu sto je vezano za njenu struku. Tu sam je obavestila da cu samoincijativno da se ovlastim za podnosenje zalbe njenom nacelniku za neprofesionalnost na radnom mestu, ali s'obzirom da sam zurila da se sto pre vratim u Bgd, nisam imala vremena, a ni zivaca da isterujem neku pravdu. Tu smo jos svi dobili par saveta da treba da radimo na strpljenju, razumevanju i toleranciji; da nije njena stvar sto sam ja uzela slobodan dan na poslu da to zavrsim, jeste da ja imam kompletnu dokumentaciju, ali da li znam koliko njih dodje kod nje dnevno koji nemaju pojma sta im treba i ona sve to mora da trpi....itd.

[Ovu poruku je menjao maji dana 30.01.2006. u 15:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza30.01.2006. u 21:19 - pre 221 meseci
Eto to je ono o cemu ja pricam...

Citat:
Bože, kakva idiotkinja. Baš me zanima da li još uvek želiš da im platiš porez?


Naravno da ne zelim:) Ali moram:)

Kako sam saznao, prijave idu do 15. marta. Obracuvanje: Odete u svaku banku u kojoj ste imali devizne prilive iz inostranstva da vam izdaju potvrdu u visini tih priliva. Zatim sa tim dokumentima i sa popunjenim ppdg 5 obrascem odete u poresku upravu u vasoj opstini. Za izracunavanje poreske osnovice oduzima se 40% od bruto prihoda za troskove... Zatim 10% od te osnovice je porez koji treba platiti. I to se sve preda i ceka se da neka komisija to sve resi..

E sad.. ako su me pogresno obavestili.. molim neka neko reaguje:)

Posto kada sam pitao da li mi mozete objasniti sledece: "Imam devizne prilive iz inostranstva preko 10000$ godisnje, da li mi mozete objasniti kako treba da obracunam porez?" Oni su me slali sa jednog broja telefona na drugi, jer svako ko se javi nikad nije cuo da treba da se plati porez na ovo. A zamislite rade ljudi u call centru poreske uprave:)

Samo jedan decko koji radi u nekom odelenju za velike poreske obaveznike (a naravno mi je prvo rekao da njegovo odelenje nije nadlezno za ovo i da zovem drugi broj), kad sam mu rekao da niko nista ne zna na ove brojeve call centra rece: "Cekajte da uzmem zakon da procitam pa cu da vam objasnim!" i stvarno je bio ljubazan i objasnio mi ovo sto sam naveo iznad... :)

[Ovu poruku je menjao bokili dana 30.01.2006. u 22:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bokili dana 30.01.2006. u 22:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza22.02.2006. u 10:11 - pre 221 meseci
Sad su mi u banci rekli da se porez placa samo na kamatu a ne na prilive i izdali potvrdu koju treba da odnesem u upravu prihoda i da platim porez...

Kad sam im ja rekao da treba da se plati porez na prilive pa od toga minus troskovi pa onda 10%.. oni rekose da nije tacno:)

Da li u ovoj zemlji zna neko pouzdano da objasni, jer koga god da sam zvao bilo i ministarstvu finansija, bilo u upravi prihoda... niko nista ne zna.. ili da prevedem: nije ni cuo da se na to placa porez:) tj. nema blage veze o cemu ja pricam:)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza22.02.2006. u 10:31 - pre 221 meseci
Mogli ste barem da se raspitate kako se tacno zove taj porez i po kom zakonu, sa tim podacima bi vam svako proverio za minut.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza22.02.2006. u 14:13 - pre 221 meseci
A ko kaze da se nismo raspitali?

Ajde posto si ti izgleda vrlo pametan, raspitaj se umesto nas, pa nam ovde napisi sta i kako treba... okay?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza22.02.2006. u 15:28 - pre 221 meseci
Kako da ne, evo sve trcim. Polovicno znam, ali nadjite sami, nije tako tesko. Ja se za sebe raspitam i kad dodjem u poresku upravu kazem "dajte mi resenje o porezu na to i to po zakonu tom i tom, sluzbeni glasnik taj i taj" i onda to dobijem u roku od minut. Ovako, ti dodjes i hoces da platis a niti znas koji je tacan naziv poreza, niti po kom sluzbenom glasniku.
Inace, cela zbrka oko svega toga nastala je u trenutku kada je postalo moguce da gastarbajter ne mora da sedne u autobus i ode u Nemacku na privremeni rad, vec taj isti rad moze da obavlja i iz svoje sobe. Tu se poreska uprava nasla u "nebranom grozdju", jer ne zna kako da tretira taj rad. Zakon predvidja da se plati porez na zaradu koju ti isplati domaca firma za poslove obavljane u inostranstvu, ili domaca firma isplati strancu za poslove obavljene ovde. E, sad, posto si ti prakticno stranac u zemlji gde je firma za koju obavljas poslove, to znaci da tamo treba da platis porez, a ne ovde. I, tako, ima puno zackoljica, ali ja niti sam advokart niti sam ekonomista niti sam najpametniji niti sam obveznik ovog poreza tako da se dalje necu baviti tim pitanjima.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza22.02.2006. u 18:25 - pre 221 meseci
Pa zasto onda odgovaras na ovaj post? Ako ne znas bolje citaj druge postove...

Ja jesam otisao u poresku upravu i objasnio situaciju ali nisam dobio nikakav odgovor nego samo to da oni nemaju pojma kako da tretiraju tu situaciju... Niti znaju kako da tumace zakon:) Pa ti sad vidi u kakvoj zemlji mi zivimo...

A evo sad slusam na BK kako ce biti velike kazne za utaju poreza... Znaci nismo mi krivi sto ne znamo, nego su krivi nadlezni ljudi koji treba da nam objasne a nemaju pojma o cemu se radi...

[Ovu poruku je menjao bokili dana 22.02.2006. u 19:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.02.2006. u 05:51 - pre 221 meseci
Citat:
bokili: Sad su mi u banci rekli da se porez placa samo na kamatu a ne na prilive i izdali potvrdu koju treba da odnesem u upravu prihoda i da platim porez...

Kad sam im ja rekao da treba da se plati porez na prilive pa od toga minus troskovi pa onda 10%.. oni rekose da nije tacno:)

Da li u ovoj zemlji zna neko pouzdano da objasni, jer koga god da sam zvao bilo i ministarstvu finansija, bilo u upravi prihoda... niko nista ne zna.. ili da prevedem: nije ni cuo da se na to placa porez:) tj. nema blage veze o cemu ja pricam:)


Odakle ti ideja da takve informacije tražiš u banci?! Pa oni najčešće ne znaju da ti nabroje/objasne usluge iz svoje ponude, a kamoli nešto drugo (čast malobrojnim izuzecima).

Dakle, jasno je da bankarski službenici nemaju pojma o čemu ti govoriš. Stoga zanemari i zaboravi to što su nalupetali i poslušaj instrukcije koje si dobio u poreskoj upravi.

Pozdrav,
Buum
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.02.2006. u 09:35 - pre 221 meseci
@Bokili:
U smislu poreza za fizicka lica, sve nase obaveze proisticu iz Zakona o porezu na dohodak gradjana.

Na sledecoj adresi http://www.mfin.sr.gov.yu postoji trenutno aktuelna verzija ovog zakona (zapravo stara verzija iz 2002 i zakon o izmenama ovog zakona iz 2004).

Obrati paznju na deo o porezu od autorskih, srodnih i prava intelektualne svojine (od clana 52---tu se od prihoda odbijaju troskovi (normirani ili stvarni) i stopa je 20%) i na deo o godisnjem porezu na dohodak gradjana (od clana 87), o kome sam u ovoj temi vec pisala.

Srecno sa porezima :)





[Ovu poruku je menjao maji dana 23.02.2006. u 10:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bokili
Manager
Niš

Član broj: 11012
Poruke: 398
82.208.208.*



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.02.2006. u 11:41 - pre 221 meseci
A kakve ja veze imam sa autorskim pravima i ovim ostalim sto si nabrojala? :)
 
Odgovor na temu

Frederic Bastiat

Član broj: 59097
Poruke: 75
*.as54.sa-ma.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.02.2006. u 12:13 - pre 221 meseci
kad smo vec kod poreza, za mnoge bi moglo biti prosvetlenje da procitaju sledeci izvrsni napis pod naslovom

Taxation Is Robbery

by Frank Chodorov

http://www.mises.org/etexts/taxrob.asp
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Rad preko neta i plaćanje poreza23.02.2006. u 12:46 - pre 221 meseci
S obzirom da smo aktivni na ovom forumu, pretpostavila sam da su tvoji prihodi koje si pominjao u ranijim postovima naknade za pravljenje baza, programa, skripti i sl. za ino kupce (sto kad bolje razmislim ne mora da bude tacno:), ali ako to jeste slucaj ovakva dela se smatraju autorskim ili srodnim autorskim delima.

A godisnji porez ti sleduje ukoliko su ti svi prihodi koje si imao bez obzira od cega poticali veci od onih famoznih 1.2 mil. dinara.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Rad preko neta i plaćanje poreza

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24761 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.