Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12023 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7174 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 12:56 - pre 261 meseci
SMIN mreza onakva kakva je zamisljena je samo plus za korisnike, jer se radi o vrlo modernoj pristupnoj mrezi koja je dimenzionisana na pravi nacin (ako je specifikacija postovana pri izradi projekta)

Dakle, od takve SMIN mreze korisnici imaju samo korist.

Problem je sto ISP-ovi gube, a na sudovima je da odrede da li je telekomova akcija zloupotreba monopola ili ne - u pravnoj drzavi o tome ne odlucuju politicari vec nezavisne sudije. ISP-ovi mogu da pokrenu spor kod nadleznih tela koja bi zaustavila nezakonit monopol Telekoma, ILI da lobiraju na politicke strukture da se promeni regulativa - ali korisnici svakako nemaju veze sa svim tim.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Rada

Član broj: 1733
Poruke: 15
*.absolutok.com

ICQ: 95045394


Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 13:24 - pre 261 meseci
Ivane, objasni mi molim te kako ti vidis da je SMIN mreza dobra za korisnike? Nisi valjda naseo na pricu Telekoma koji garantuju brzinu 9.600 koja je sasvim dovoljna za razgovor, a ako prijavis smetnje i kazes da imas problema sa Internet konekcijom samo ti odgovore da ih to ne zanima jer nemas prijavljen prenos podataka (mislim da je to kad imas fax pa trebas da ga prijavis). A da ne pricam ako si na PCM-u, to treba da imas debelu vezu pa da podvalis komsiji pa da tebe skinu a njega postave na isti. :)
Sto se prijave tice, YUISPA je vec podela tuzbu ali to verovatno nece imati velikog uticaja na Telekom i njegovo rukovodstvo jer su se vec oglusili o presudi suda i resornog ministarstva. Doduse, dodje djavo uvek po svoje, svako ko je iznad zakona jednog dana padne (pogledaj sta se dogadja u Hagu)
Za sve neverne Tome koje su verovale da je poziv YUISPA poziv na spam neka pogledaju www.isp.org.yu, licna razmisljanja i videce da je masa njih koji su to videli kao normalan protest a ne poziv na nezakonite operacije.

Jos me zanima zasto doticni "broker" mrzi provajdere i koji je to razlog? Ja znam jednog koji se od postanka trudi da bude u sluzbi korisnika, da poboljsa kvalitete svojih usluga i koji mrzi sto je posle duzeg vremena morao da poveca cenu (iako je od njegovog postanka Telekom nekoliko puta dizao cene) i koje je jos i monopilsta u svom malom gradu ali se ne ponasa bahato kao ostali monopolisti (citaj Telekom)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7174 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 13:37 - pre 261 meseci
Ne, samo sam pogledao projekat SMIN mreze sa dimenzijom linkova i dial-up prikljucima - projekat svakako deluje zrelije od "kicmi" vecine so-called ISP-ova (uz izuzetak 3-4 ISP-a) i garantuje visok QoS - pod uslovom da je projekat ispostovan.

Garantovano je 6 KB/s po jednoj B vezi.

Uostalom, evo SMIN projekta -

http://www.internodium.org.yu/depo/telekom/smin-rfp.pdf


Mreza je izuzetno dobro planirana. I moj komentar je bio na ovaj plan - a ne na nesto drugo, i ne zelim da se izvlaci iz konteksta. U svakom slucaju, ova mreza je svakako sa tehnicke strane unapredjenje domace IP infrastrukture (i to veliko unapredjenje) - a monopolske akcije koje Telekom paralelno sprovodi sa uvodjenjem SMIN mreze su predmet za veoma dugu raspravu, i zahtevaju intervenciju kod nadleznih sudskih organa a ne jadikovanje politicarima.

Unapredjenje Interneta u YU vise nije dovodjenje novih PRI-ISDN prikljucaka i malih linkova, vec izgradnja backbone-a koji je tesno integrisan sa telefonskom mrezom i koji je u stanju da podnese nove usluge (ADSL, cable, VoIP) - ako se grubo gleda, SMIN mreza je korak u tom pravcu - mnogo veci korak od uvodjenja gomile SOHO internet provajdera bez medjunarodnih linkova.

Ono sto je lose se mora razdvojiti od samog uvodjenja SMIN-a , a to je kaubojsko podesavanje cena od strane Telekoma - ali sprecavanjem izgradnje SMIN-a (ono sto ISP-ovi hoce) samo izaziva dodatno unazadjivanje Internet razvoja kod nas.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 13:52 - pre 261 meseci
Citat:
Rada:
Pa dobro da li ti ocekujes da neko radi iz cistog entuzijazma, tj da neko ko je ulozio ne mali novac u opremu i vec dao brdo para Telekomu radi da bi bio u minusu samo zbog toga da bi ti bio zadovljan. Naravno da svako radi da bi zaradio! Da li ti radis za platu ili za entuzijazam i osmeh na icu?
Mislim, ako si imao za cilj da budes po "svaku cenu" originalan i da izazoves bas ovakvu reakciju, poslo ti je za rukom.
P.S. Ne shvatam zelju da budes vulgaran, ili je u tebi proradio ono sto ja zovem "tipikus balkanikus"


Rado zar sam bio vulgaran? :)

Inace gadjas u pogresnu metu. Nadji ijednu poruku u kojoj ja kukam na povecanje cena. Mozda ja nesto dramaticnije izrazavam misljenje ali kad vidis sustinu ne razlikujem se od drugih koji ne podrzavaju ovu inicijativu provajdera, cak stavise, izjasnise se ljudi da se slazu sa mnom.

Nismo svi naivni.
 
Odgovor na temu

Rada

Član broj: 1733
Poruke: 15
*.absolutok.com

ICQ: 95045394


Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 14:56 - pre 261 meseci
Broker, OK, svako ima pravo na svoje misljenje ali ne vidim da su se svi slozlili sa tobom. Evo npr. ja nisam.:)
Ivane, naravno da je SMIN dobro zamisljen kao i svaki projekat koji naprave pravi strucnjaci, ali kako ce se to sprovesti u delo? Da li znas koliko je strucnjaka otislo iz Telekoma, pa koliko ih je ostalo iz cistog entuzijazma? Da li si ikada imao kontakte sa njihovim direkcijama, gde jedan obican nalog putuje po nekoliko meseci, pa kako onda ocekujes da ce i tu SMIN mrezu raditi profesionalno? Da li si video cene SMIN-a koje su katastrofalno velike? Lepo sedi i izracunaj koliko bi te kostalo da otvoris svoj ISP u okviru te mreze, i koliko bi cene formirao korisnicima.
Ja na sve to gledam sa ekonomske strane a ti ocigledno sa tehnicke i ja je ne sporim.
Mozda imam i suvise veliku averziju (opravdanu, veruj mi) prema Telekomu da bih racionalno razmiljala.:)
Evo i jedan od razloga. Ja sam moj telefonski prikljucak platila koliko se secam oko 1800 dem-a, doduse pre izvenog boja godina, uz obrazlozenje da ulazem u infrastrukturu Telekoma. Da bi tamo neka sela u mojoj opstini imala telefon, i to je OK, ali gde su mi onda akcije Telekoma?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7174 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 15:04 - pre 261 meseci
Voleo bih da se zadrzimo na efektu SMIN mreze na korisnike, ako se doticna mreza razvije kako je i planirano - dakle, ako je implementiraju onako kako su napisali da hoce, i ponude tu uslugu krajnjim korisnicima po konkurentnim cenama - to ce biti veliki + za korisnike. Na duze staze je mozda lose za ISP-ove, ali svi znamo da do 2005 ne moze nista da se uradi po tom pitanju zbog nemogucnosti izgradnje nezavisne opticke transportne mreze.

O problemima sa "ulaganjem" u Telekom (prikljuci od preko 1500 dem), cenama i politici mozemo raspravljati do sutra - svi znamo za te probleme. Ja dok sam ziveo u YU nisam nikako mogao da dobijem ISDN i neke stvari koje su mi trebale, ali to je problem sa svim ex-drzavnim firmama.

Sto se SMIN cene za ISP-ove tice, tu jedino resenje moze biti pravljenje nezavisne transportne mreze uz strano ulaganje - a to je kapitalna investicija koja je izuzetno komplikovana, ali ne i neizvodljiva, ali svakako mora da ceka 2005 bar za realizaciju. Ali kada bi izgradnja pocela, recimo, sledece godine - do 2005 bi cela transportna mreza bila gotova i spremna za vrlo kvalitetan rad.

O strucnjacima u Telekomu i ZJPTT-u - ima tu jos dosta vrlo kvalitetnih ljudi, licno poznajem neke od njih i neki kljucni ljudi su ostali u YU, i pored vrlo finih ponuda iz inostranstva.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Rada

Član broj: 1733
Poruke: 15
*.absolutok.com

ICQ: 95045394


Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 15:50 - pre 261 meseci
Pricas kao da su to ne povezane stvari, kao da jedna iskljucuje drugu. Na zalost to nije tako, od te price O SMINU ostaje samo jedna dobra zamisao i jedan dobra projekat. Sve dok su JP ma koliko oni trazili AD nece ni njima ni nama biti bolje.
Naravno da ima izuzetnih ljudi koji su i pored dobrih ponuda ostali u Telekomu, iz samo njima znanih razloga (licni stav). Nema potrebe da ih branis od mene jer ih i ja poznajem i izuzetno ih cenim i kao ljude i kao strucnjake. Sa njima sam imala vrlo konstruktivnih razgovora, i veruj mi da se oni pitaju mnogo sta bi promenili u Telekom-u. Isto znam i moju drugaricu koja je pre dve godine otisla u Belgiju i vec je kupila stan.
Sta mislis da li ce preci kod nekog novog Telekoma kad doje i ta famozna 2005. ili 2010. ( ma kad to bilo) od entuzijazma se ne zivi.
Interesuje me samo jos nesto, gde je jos uradjen SMIN (oprosti mi na neiformisanosti) i kako funcionise?
Znas i sam da je od samog pocetaka Telekomov Internet nerelano skup. Veruj mi da bi ja najvise volela da taj SMIN proradi kako treba i da ima povoljne cene, ali...
Ko zna, mozda ti budes u pravu, mada ne verujem.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 16:19 - pre 261 meseci

Rado, nije to Mihajlo mislio u bukvalnom prevodu. Ja samo uvek polazim od zaključka da provajderi korisnike tretiraju samo koliko da im uzmu pare. Od početka se petljam sa njima i uglavnom su se trudili da me uvere da mi je
stav ispravan.

Ja lično verujem da će SMIN biti dobra stvar.

Isto tako smo svi godinama pljuvali PTT kada je krenuo sa provajdingom, i to uglavnom sa istim argumentima: da nemaju stručnjake, da su nesposobni, tromi, neorganizovani i da im je cilj da unište ostale provajdere. U početku je i bilo tako. Štaviše i dan danas imaju gomilu rupa i gluposti. Međutim, kada se sve svede na to da ti treba dialin pristup iništa više, PTT se pokazuje dobar takmac. On sada ima dobre linkove veliki broj linija i bar ovde kod mene, po tome prednjači nad drugim provajderima. Tehnička podrška im radi odlično, jer ti i ne treba, ne zato što sve radi kako treba nego zato što koristiš samo dialin koji radi sasvim korektno. Ista je cena bez obzira da li koristiš analogni modem, ili ISDN.

Otprilike tako nešto očekujem i sa SMIN, u početku će verovatno biti prolema ali kada jednom krennu biće to sasvim dobar i upotrebljiv servis a siguran sam i jeftin, ne samo zato što će Telekom nastojati da niskim cenama istisne konkurenciju, nego i zato što se tu radi na veliko a kad se radi na veliko, troškovi su manji što utiče i na niže cene.

Sama ideja da se u YU smanji broj provajdera i opstanu samo veliki je takođe sasvim normalna i očekivana. Na zapadu je tako, sve se svodi na tri-četiri velika provajdera koji se takmiče cenama, kvalitetom i raznovrsnošću usluga.

Tačno, tamo nijedan od njih nije u poziciji kao Telekom ovde ali nije sve u tome. Kad se preračuna u celom ovom intrent biznisu najviše para uzme država kroz višestruko naplaćen porez na istu uslugu.

E sad, umesto da svi napadnemo državu da ukine taj porez ili ga bar naplaćuje jednostruko i da stvori druge uslove da internet bude jeftiniji, mi imamo situaciju da provajderi u želju da brzo zarade zloupotrebljavaju resurese, vrše nezakonite radnje (VoIP u funkciji javnog telefonskog saobraćaja) a onda kada im Telekom to uskrati dignu buku i napadaju Telekom kao da je on za to kriv. I još sebi dozvoljavaju da se na nizak, nemoralan i prljav način obračunavaju sa pojedinim čelnicima Telekoma. Vrhunac je ovaj poziv korisnicima da mailom zatrpavaju navedeni spisak email adresa ne bi li pomogli provajderima da se izbore za svoje mesto u otimačini.

Znam da ima provajdera koji pre svega žele da izgrade imidž korektnim i poslovnim odnosom prema korisnicima alise po pravilu radi o malim provajderima, sitnim ribama u celoj priči. I oni vremenom ili ispadnu iz posla ili postanu isti kao veliki, ne zato što hoće nego zato što je to jedini izlaz. Mali provajder dok je mali radi odlično, međutim, kako počne da ulazi u krug velikih, a ipak je mali, stvari se tako brzo promene i on se iskvari vrlo brzo.

Kako god okrenemo, mi korisnici, uvek moramo imati na umu da provajderi nisu na našoj strani.

Ako nisi u toku, prema predloženoj novoj organizaciji YU NIC-a u kojoj stoji da joj je osnovna namena da obezbedi napredak i povećanje kvaliteta Interneta za dobrobit njegovih korisnika, glavnu reč vode upravo provajderi. Prema predloćenim dokumentima, korisnici se ništa ne pitaju, jer se podrazumeva da provajderi predstavljaju njihove interese i ni na koji način nije predviđeno da korisnik ima uticaja na rad ove organizacije ili na neki drugi način bude zaštićen od provajdera. Nije predviđena nikakva obaveza za provajdera ni po pitanju tehničkih uslova, ni organizacije. Čak će i sam servis registracije domena biti delegiran provajderima da i na tome zarade. Zašto? Pa zato što su ti dokumenti upravo i pisani od strane ljudi koji zastupaju interese provajdera.

Nas tek čekaju crni dani, kada sada "ugroženi" provajderi. Nadam se da ti je sada jasnije zašto ja ne podržavam sve inicijative provajdera. Ja u njima uvek čitam ono što je između redova.

Što se tiče telefonskih linija, nije to slučaj sam sa njima, isto je i sa električnim vodovima i sa vodovodom. Eto ja recimo imam prolem što živim u stanu iz koji mi sleduje podrumska ili tavanska pomoćna prostorija kao i parking prostor. Ali nemam ni jedno i to ne samo je nego to nema niko u naselju. Sve je to opština pretvorila u poslovni i parking prostor koji se naplaćuje po poslovnim tarifama. To mi ne daje za pravo da predsednika opštine nazivam kojekakvim uvredljivim imenima i pozivam građane Užica da mu zatrpavaju email ili faks i štatigajaznam šta sve ne. Postoje legalni načini da se to rešava.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 16:54 - pre 261 meseci
Citat:
broker:

Rado, nije to Mihajlo mislio u bukvalnom prevodu. Ja samo uvek polazim od zaključka da provajderi korisnike tretiraju samo koliko da im uzmu pare. Od početka se petljam sa njima i uglavnom su se trudili da me uvere da mi je
stav ispravan.


A zasto bi inace postojali? Ako ocekujes da je provajder dobrotvorna ustanova, debelo si promasio temu..

Citat:


Nas tek čekaju crni dani, kada sada "ugroženi" provajderi. Nadam se da ti je sada jasnije zašto ja ne podržavam sve inicijative provajdera. Ja u njima uvek čitam ono što je između redova.


To se zove paranoja. Nadam se da, kad tvoju firmu pojede neka drzavna firma puna idiota, neces traziti pomoc. Neces je dobiti.

Citat:

Što se tiče telefonskih linija, nije to slučaj sam sa njima, isto je i sa električnim vodovima i sa vodovodom. Eto ja recimo imam prolem što živim u stanu iz koji mi sleduje podrumska ili tavanska pomoćna prostorija kao i parking prostor. Ali nemam ni jedno i to ne samo je nego to nema niko u naselju. Sve je to opština pretvorila u poslovni i parking prostor koji se naplaćuje po poslovnim tarifama. To mi ne daje za pravo da predsednika opštine nazivam kojekakvim uvredljivim imenima i pozivam građane Užica da mu zatrpavaju email ili faks i štatigajaznam šta sve ne. Postoje legalni načini da se to rešava.


Koji su to "legalni nacini". Da sedimo i cekamo nekoga da brani nase interese?

Pedja, probudi se i razmisli sta pricas... Dobra vila ne postoji. Deda Mraz ne postoji. Ako nesto ne valja, nemoj cekati da dodje Betmen i resi tvoje probleme, jer nece doci.

Ili da trazis da se donese zakon kojim samo tvoja firma sme da zaradi?

Vec godinama pricas o "zlim" ljudim koji oce da ti uzmu pare. Ako mislis da trziste ne valja, zasto ne pustis svoje programe kao Open Source? Zasto ne radis Web stranice "for free"? Sta ti tacno hoces? Da svi rade u interesu tvoje firme? Pa cak i konkurencija? Ako neces da radis u trzisnoj ekonomiji, predji u Irak. Tamo sve drzava odredjuje...

Off topic: Zasto bi tebi "sledovao" parking? Na osnovu cega? Zasto placas grejanje po ceni koja je niza od cene goriva za grejanje? Zasto ne placas taksu za centralnu gradsku zonu? Od poreza koji ja placam, novac ide za tvoje grejanje. Nemoj biti licemer...
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.drenik.net

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 17:20 - pre 261 meseci
Citat:
broker:
Sama ideja da se u YU smanji broj provajdera i opstanu samo veliki je takođe sasvim normalna i očekivana. Na zapadu je tako, sve se svodi na tri-četiri velika provajdera koji se takmiče cenama, kvalitetom i raznovrsnošću usluga.


potpuno netacno, na zapadu i u evropi postoji veliki broj provajdera, ono sto ti brkas jeste da postoje backbone provajderi i internet provajderi, prvih jeste tacno da ih ima malo, a drugih ima dosta. I ideja je vrlo losa, jel ce korisnici u koje i ti spadas, prvenstveno imati lose uslove, i relativno viskoe cene, a druga je sto ti isti korisnici nece moci da biraju vec ce biti prisiljeni da koriste jednog ili eventualno 2 provajdera.

A sto se tice SMIN mreze, ideja i tehnicki plan su odlicni, a realizacija je prilicno losa (da ne kazem katastrofalna) kako sam cuo.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 17:56 - pre 261 meseci
Citat:
McKracken:
Rado, nije to Mihajlo mislio u bukvalnom prevodu. Ja samo uvek polazim od zaključka da provajderi korisnike tretiraju samo koliko da im uzmu pare. Od početka se petljam sa njima i uglavnom su se trudili da me uvere da mi je
stav ispravan.


A zasto bi inace postojali? Ako ocekujes da je provajder dobrotvorna ustanova, debelo si promasio temu..


Ti Zak kao da radiš za nekog provajdera :) A izvrćeš kao da si iz neke Staljinove škole :) Mislim da je razlika između posla i uzimanja para sasvim očigledna.

Za početak, probaj da razumeš da je rad pre svega stvaranje nove vrednosti, koja ne mora da se ogleda samo u parama.


Citat:
McKracken:
Koji su to "legalni nacini". Da sedimo i cekamo nekoga da brani nase interese?

Pedja, probudi se i razmisli sta pricas... Dobra vila ne postoji. Deda Mraz ne postoji. Ako nesto ne valja, nemoj cekati da dodje Betmen i resi tvoje probleme, jer nece doci.


Zašto misliš da ja sedim i čekam da mi se reše problemi? Radim, samo što koristim legalne načine da nešto postignem. I naravno, trudim se da rešavam one probleme koji mi se čine bitni.


Citat:
McKracken:
Ili da trazis da se donese zakon kojim samo tvoja firma sme da zaradi?


Odakle li ti smo ideja da ovo napišeš? Šta ovim hoćeš da kažeš? Kakve veze ima moj posao sa celom ovom pričom oko provajdera?

Citat:

Vec godinama pricas o "zlim" ljudim koji oce da ti uzmu pare. Ako mislis da trziste ne valja, zasto ne pustis svoje programe kao Open Source? Zasto ne radis Web stranice "for free"? Sta ti tacno hoces? Da svi rade u interesu tvoje firme? Pa cak i konkurencija? Ako neces da radis u trzisnoj ekonomiji, predji u Irak. Tamo sve drzava odredjuje...


Odakle ti sad pa ovo? Gde sam ja to pričao. I kad si ti to mogao da čuješ kada se nismo pošteno videli godinama?

Izivni ali ja jesam pustio i free source i besplatne programe i shareware i mnogo štošta još potpuno besplatno i to što sam radio se vrlo visoko kotira u svojim oblastima. Ti Zak kao da me ne poznajes i ne znas sta sam ja sve radio potpuno besplatno za korist svih.

Off topic: Zasto bi tebi "sledovao" parking? Na osnovu cega? Zasto placas grejanje po ceni koja je niza od cene goriva za grejanje? Zasto ne placas taksu za centralnu gradsku zonu? Od poreza koji ja placam, novac ide za tvoje grejanje. Nemoj biti licemer... [/quote]

E tu si se zeznuo, ja bih vrlo rado da mogu da se grejem kao i ti na svoje gorivo, uhvati mi se 30-tak posto jeftinije. Ovako em je skuplje em moram da dogrevam.. A zaista mi nije jasno zašto to pokrećeš ovde gde mu nije mesto. :)

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 20:37 - pre 261 meseci

Posto je quote postao malo zapetljan. brisnuo sam ga.

Ceo problem je u tome sto unistavanje provajdera cini direktnu stetu krajnjim korisnicima. Nigde u svetu se unistavanjem konurencije ne dobija korist za krajnje korisnike. Jednostavno, konkurencija je jedini nacin da korisnik dobije ono sto zeli po pristupacnim cenama. Da li mislis da bi bilo problema sa uvodjenjem telefonskih prikljucaka da ima jos nekoliko firmi koje nude takvu uslugu? Mislis li da ce telekom, posto unisti male provajdere, ostaviti ovakve cene pristupa internetu? Da li bi pre kupio Yuga ili nesto bolje? Situacija je jednostavna i ocigledna. Telekom pokusava da ostvari svoj monopol da bi nam svima zabiberio. U tom slucaju ja potpuno podrzavam provajdere u borbi (bez obzira sto "lako mlate pare") jer ce njihove usluge lako regulisati zdrava konkurencija.

Pomenuo sam tvoju firmu jer je stvar ista, tvoja firma bi u slucaju pojave drzavne web agencije bila u istom polozaju kao provajderi sada.

Zar mislis da ce Telekom boleti uvo za kvalitet usluge preko SMIN-a? Ako su jedini, nema razloga da se poravljaju. Uzmi ili ostavi.

Jedni razlog sto je PTT poboljsao (koliko toliko) svoju uslugu, je zato sto su mu mali provajderi bili konkurencija.


Citat:

E tu si se zeznuo, ja bih vrlo rado da mogu da se grejem kao i ti na svoje gorivo, uhvati mi se 30-tak posto jeftinije. Ovako em je skuplje em moram da dogrevam.. A zaista mi nije jasno zašto to pokrećeš ovde gde mu nije mesto. :)



offtopic:
Oces da se menjamo? Ne izadje to 30% jeftinije nego 30 puta skuplje. Ako sad kazes da placas preko 2000$ eura godisnje onda cela prica pada u vodu jer ne razumes osnovne stvari. Isto je sa Telekomom, jer sam sada mali provajder grejanja.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU28.10.2002. u 22:44 - pre 261 meseci
Citat:
McKracken:
Posto je quote postao malo zapetljan. brisnuo sam ga.


Ma da nešto loše radi citiranje na ES.

Citat:
McKracken:
Ceo problem je u tome sto unistavanje provajdera cini direktnu stetu krajnjim korisnicima. Nigde u svetu se unistavanjem konurencije ne dobija korist za krajnje korisnike. Jednostavno, konkurencija je jedini nacin da korisnik dobije ono sto zeli po pristupacnim cenama. Da li mislis da bi bilo problema sa uvodjenjem telefonskih prikljucaka da ima jos nekoliko firmi koje nude takvu uslugu? Mislis li da ce telekom, posto unisti male provajdere, ostaviti ovakve cene pristupa internetu? Da li bi pre kupio Yuga ili nesto


Aha, stvar je u tome što ne čitaš šta sam napisao nego tumačiš po svojoj volji.

Ja nisam rekao da će da puknu svi provajderi nego mali. Ostaće dosta ovih velikih provajdera koji uistinu i jesu konkurencija i Telekomu i međusobno. Pući će firme koje se bave svim i svačim pa i provajdingom usput.

Ili ti možda smatraš da su svi provajderi osim Telekoma mali provajderi?
Ja tako ne mislim.

Citat:
McKracken:
Pomenuo sam tvoju firmu jer je stvar ista, tvoja firma bi u slucaju pojave drzavne web agencije bila u istom polozaju kao provajderi sada.


Ne bi, moj biznis je razvijen, ima izgrađeno tržište, sposoban je da se prilagodi promenama i naravno da izdrži i nelojalnu konkurenciju. To je već provereno u praksi :)

Citat:

Zar mislis da ce Telekom boleti uvo za kvalitet usluge preko SMIN-a? Ako su jedini, nema razloga da se poravljaju. Uzmi ili ostavi.


Neće biti jedini. Neki provajderi su već izračunali da kada sračunaju povećanje cena dialup-ova i smanjenje cena uplinkova, dodju otprilike
tu gde su. Na jednom kraju izgube, n drugom dobiju. To naravno važi
za veće provajdere.


Citat:

Jedni razlog sto je PTT poboljsao (koliko toliko) svoju uslugu, je zato sto su mu mali provajderi bili konkurencija.


To kad neko daje zlonamernu ocenu. A kad neko pokusava da gleda realno pre će pomisliti da je ptt krenuo sa skromnim kapacitetom a onda kada su se pare obrnule (a uz provajdingu se okreću tone para) obezbedio je veće kapacitete i time poboljšao kvalitet.

Citat:

offtopic:
Oces da se menjamo? Ne izadje to 30% jeftinije nego 30 puta skuplje. Ako sad kazes da placas preko 2000$ eura godisnje onda cela prica pada u vodu jer ne razumes osnovne stvari. Isto je sa Telekomom, jer sam sada mali provajder grejanja.


E to bi morali da stavimo na papir. :) Hebiga ali ti porediš cenu grejanja svoje kućerine na tri sprata (plus fabrički pogon u podrumu) sa mojim dvosobnim stanom :) Ima ja priajtelje i rodbinu koji se gresju u sopstvenoj režiji i kako god saberemo meni dođe skuplje. Samo ima mpogodnost što plaćam na 12 rata a ni obično moraju da bubnu pare odjednom. E dosta s off topic-om :)
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.yubc.net



+82 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 06:03 - pre 261 meseci
Citat:
broker:
Ako nisi u toku, prema predloženoj novoj organizaciji YU NIC-a u kojoj stoji da joj je osnovna namena da obezbedi napredak i povećanje kvaliteta Interneta za dobrobit njegovih korisnika, glavnu reč vode upravo provajderi. Prema predloćenim dokumentima, korisnici se ništa ne pitaju, jer se podrazumeva da provajderi predstavljaju njihove interese i ni na koji način nije predviđeno da korisnik ima uticaja na rad ove organizacije ili na neki drugi način bude zaštićen od provajdera. Nije predviđena nikakva obaveza za provajdera ni po pitanju tehničkih uslova, ni organizacije. Čak će i sam servis registracije domena biti delegiran provajderima da i na tome zarade. Zašto? Pa zato što su ti dokumenti upravo i pisani od strane ljudi koji zastupaju interese provajdera.

Ovo sto si naveo apsolutno nije tacno. U novoj inicijativi za reorganizaciju registra .yu domena niti provajderi vode glavnu rec (http://www.internodium.org.yu/...gDisplay.php?id=20021025024404), niti je tacno da, po do sada predlozenim dokumentima, korisnici nece imati uticaja na rad organizacije. Nije tacno da ce samo provajderima biti poveren posao registracije domena, a takodje ni da nece biti propisani minimalni tehnicki uslovi za obavljanje takve delatnosti (http://nic.szi.sv.gov.yu).
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 10:43 - pre 261 meseci
Slobo kako si tako siguran kada je sledeca faza ona koja se radi iza zatvorenih vrata i u koju zainteresovani nece imati pristup?
 
Odgovor na temu

Rada

Član broj: 1733
Poruke: 15
*.absolutok.com

ICQ: 95045394


Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 10:44 - pre 261 meseci
Broker, ne znam ko je i zasto imao potrebu da ti se dokazuje ili da te ubedjuje u svoju ispravnost. Iz cele tvoje price vidim da bi voleo propast nekih malih firmi ali to nije moj zivotni stav, ja sam po prirodi i ubedjenju optimista i verujem u "heppy end". Zasto jednostavno ne zivis i pustis druge da zive, da se bore za sebe i za svoju firmu. Ti ako vidis to na neki tvoj nacin, tj. ako si citac izmedju redova, to je tvoj problem.
PTT je dobar provajder i bice jos bolji (clan YUISPA) i licno nemam nista protiv zdrave konkurencije koja ce korisnicima doneti samo bolji i brzi net.
Ne znam odakle ti samo da je VOIP nelegalan. Sam znas da je zakon o telekomunikacijama star i da ne tretira ni Internet a kamoli VOIP tehnologiju a u svim normalnim i pravnim drzavama je "dozvoljeno sve sto nije zabranjeno".
A sto se Telekoma tice ja ne znam o cemu ti pricas kad u 21. veku imamo jos dvojnika a takodje je siroko zastupljeno sledece: "Platili smo prikljucak ali kazu da nemaju tehnickih mogucnosti". Jednostavno ne mogu da verujem da strucnjaci koji nemaj "tehnickih mogucnosti" urade nesto od te SMIN mreze. Verovatno znas da se kuca pravi od temelja a na kraju dodje korv. Pa ko ce im se konektovati kad svi u kucama imamo po jednu tel. liniju pa trebaju da prekinu konekciju svaki put kad mama zove komsinicu na kafu (da se ne ohladi). Naravno, postoji mogucnost da se ta famozna mreza unisti sve provajdere, velike ili male nije bitno, ali to nece biti zato sto su dobri vec zato sto imaju mogucnost da na svirep nacin uniste sve je u sebi imalo i malo entuzijazma. ..(znam dosta sa demagogijom)
Jednostavno nemoj da pomazes ako neces, to je tvoje pravo, kao sto ima pravo i na svoje misljenje. Pusti nas de cekamo taj "heppy end". !
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 10:53 - pre 261 meseci
Citat:
broker:

Citat:


Ja nisam rekao da će da puknu svi provajderi nego mali. Ostaće dosta ovih velikih provajdera koji uistinu i jesu konkurencija i Telekomu i međusobno. Pući će firme koje se bave svim i svačim pa i provajdingom usput.

Ili ti možda smatraš da su svi provajderi osim Telekoma mali provajderi?
Ja tako ne mislim.


Naravno da su mali provajderi, jer se ne pitaju nista. Meni se cini da bi ti voleo da se vratimo u vreme nekih drugih ljudi, kada su postojale 2-3 "velike" firme, pune nesposobnih idiota.


Citat:

Ne bi, moj biznis je razvijen, ima izgrađeno tržište, sposoban je da se prilagodi promenama i naravno da izdrži i nelojalnu konkurenciju. To je već provereno u praksi :)


Sa srecom. Znas li uopste sta je nelojalna konkurencija? Ako mislis na klince koji za lose sajtove uzimaju manje para nego sto ti uzimas za lose sajtove, onda ok. Zamisli da ti podignu porez 60 puta? Sa ciljem da se pobiju male firme za web dizajn (i ostalo),jer treba da ostanu samo veliki. Nadam se da ces i tada podrzavati drzavu.

Citat:

Jedni razlog sto je PTT poboljsao (koliko toliko) svoju uslugu, je zato sto su mu mali provajderi bili konkurencija.


To kad neko daje zlonamernu ocenu. A kad neko pokusava da gleda realno pre će pomisliti da je ptt krenuo sa skromnim kapacitetom a onda kada su se pare obrnule (a uz provajdingu se okreću tone para) obezbedio je veće kapacitete i time poboljšao kvalitet.


Cek, cek... Ptt krenuo sa "skromnim kapacitetima"??? Kad si monopolista onda nema skromnih kapaciteta... Jadni PTT sa svojim skromnim kapacitetima i ocajnom uslugom dampovao cene ostalima. A sada se slucajno cene zakupa vodova podignu koju desetinu puta. Na kraju ce biti "ako oces provajding" mora malo mrke-mrke. A posle.... Koliko provajdera ima sve poste po Srbiji kao prodajno mesto? Koliko provajdera nikada nije imalo problema sa prikljuckom vodova? Koliko provajdera je dobilo opremu kupljenu od mog i tvog poreskog dinara? U provajdingu se okrecu tone para kad si monopolista, kao i u svemu drugome.

Oni sto se efektivno postize ovakvom politikom onih zlotvora u Telekomu je da se broj provajdera smanji na dva ili tri. Nakon toga raznovrsnost usluga ce biti otprilike kao u studentskoj menzi. Seti se da li PTT daje flat rezim. Onda ce svi da pocnu da koriste SMIN, a njih ce boleti uvo da bilo sta urade kako treba - jer su jedini koje vredi koristiti. I tako onih 2% Srbije koje koristi internet postade 2ppm. Mislis li da bi stanje sa fiksnom telefonijom bilo ovakvo da Telekom ima bar jednog konkurenta? U telefoniji se obrce brdo para, ali njih boli uvo. I ovako obrcu brdo para, pa zasto jos i da rade?

A za onaj offtopic, ili ne znas da racunas ili te neko debelo laze.

@ostatak foruma: Malo sam zapenusao, ali me uzasno boli kad ljudi podrzavaju pravljenje novih "Kombinata Crvena Zastava" i suzavaju mi izbor.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7174 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 10:54 - pre 261 meseci
Citat:

Ne znam odakle ti samo da je VOIP nelegalan. Sam znas da je zakon o telekomunikacijama star i da ne tretira ni Internet a kamoli VOIP tehnologiju a u svim normalnim i pravnim drzavama je "dozvoljeno sve sto nije zabranjeno".


Ovo jednostavno nije tacno - firme vrse terminaciju telefonskih (voice) razgovora na fiksnoj telefonskoj mrezi Telekoma Srbije, a od kojih imaju profit od trecih lica - to po zakonu nije dozvoljeno osim javnim preduzecima, i to za interne potrebe (NIS, EPS..)

To sto je transportni sistem IP mreza nema ama bas nikakve veze, jer transportni sistem isto tako moze biti i radio veza, satelitska veza, opticki link, pa cak i HAM radio mreza - dakle, bitno je da se pruza usluga interkonekcije na fiksnu telefonsku mrezu koja je u monopolu u Srbiji, a kako se to radi to nije bitno sa stanovista >trenutnog< zakona.

VoIP je samo tehnologija za prenos informacija u realnom vremenu - niko ne brani ni jednoj firmi da razvuce VoIP veze po celom svetu - kao i da pozveze tu VoIP mrezu sa bilo kojom drugom telefonskom mrezom i da koristi kapacitete za svoje potrebe - ali ono sto zakonski nije dozvoljeno je interkonekcija VoIP mreze sa Telekomovom fiksnom mrezom za svrhe pruzanja telefonskih usluga trecim licima - u ovom slucaju se VoIP moze slobodno izbrisati i govoriti direktno o pruzanju telefonske usluge, a za takve usluge postoje malo drugacija pravila od ISP provajdinga.

Dakle - ovde se ne radi o "nedefinisanom" polju - vec o pruzanju javnih telefonskih usluga (javna telefonska usluga je povezivanje mreze sa telefonskom mrezom republike Srbije) - VoIP je samo jeftin (i ne bas tako kvalitetan) nacin prenosa glasa, ali je sustina u necemu sasvim drugom - i svi dobro znamo da su svi akteri u prici vrlo dobro svesni o cemu se radi.

U svim normalnim i pravnim drzavama pobedjuje onaj ko ima bolje advokate u sluzaju "sivih zona" . Bojim se da u slucaju VoIP-a provajderi nemaju sanse sve dok za komercijalnu dobit vrse interkonekciju na fiksnu telefonsku mrezu republike Srbije - tj. dok se zakon ne predvidi drugacije.

Pa cak i u tom slucaju, za VoIP ce biti potrebno malo vise od jedne PRI ISDN linije i direktne veze sa IP mrezom - postoje ITU regulative koje se moraju zakonski garantovati, itd..

Citat:

A sto se Telekoma tice ja ne znam o cemu ti pricas kad u 21. veku imamo jos dvojnika a takodje je siroko zastupljeno sledece: "Platili smo prikljucak ali kazu da nemaju tehnickih mogucnosti". Jednostavno ne mogu da verujem da strucnjaci koji nemaj "tehnickih mogucnosti" urade nesto od te SMIN mreze


Lakse je izgraditi SMIN mrezu nego kopati rupe po svim vu*ojebinama i menjati (vrlo skupe!) kablove, a da ne pricamo o monitiranju novih tandem-centrala i isturenih stepena svuda po brdima i dolinama - ovo je vrlo skup proces i zahteva vreme (jedna tandem centrala sa recimo 10-20 hiljada prikljucaka i 3-4 isturena stepena sa po 1000 prikljicaka i kablovima izmedju je vrlo skupa stvar, mnogo skuplja od IP kicme - za to je potrebno uzeti kredite od kreditnih institucija a povracaj love od toga u Srbiji je jos uvek mrsav da bi se krenulo sa momentalnom zamenom svih starih sistema). A SMIN mreza je manje-vise samo opticka infrastruktura i dogradjivanje kapaciteta digitalnih centrala.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Rada

Član broj: 1733
Poruke: 15
*.absolutok.com

ICQ: 95045394


Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 13:51 - pre 261 meseci
Citat izvesnog g-dina Pere
"Regulativa po pitanju VoIP (Voice over Internet Protocol)
a copy/paste sa CD-a Dragana Dj. Kovacevica (Telekom Srbija) Zasnivajuci se na aktu Evropske Unije “Status of Voice Communications on Internet under Community Law and, in particular, under Directive 90/388/EEC” kriterijumi za usluge u govornom telefonskom saobracaju su sledeci:
1.bice predmet komercijalne ponude
2.bice javne
3.ostvarivace vezu izmedju krajnjih tacaka u fiksnoj javnoj telefonskoj mrezi
4.podrazumevace direktan prenos i komutaciju u realnom vremenu
VoIP ne zadovoljava treci i cetvrti kriterijum te se nece smatrati uslugom govornog saobracaja. Osim toga VoIP za sada ne zadovoljava kriterijume za kvalitet govornog signala, propisane ITU preporukama."
GLAS JAVNOSTI - SMIN mreza "Telekoma" nastavlja probni rad: Prenos podataka brzi 20 puta
September 28Spremni smo da isključene provajdere uključimo, ako prestanu da se bave nelegalnom delatnošću, a to je šverc međunarodnog telefonskog saobraćaja, jer oni zovu jedan telefon u inostranstvu, pa ga povezuju sa telefonom u našoj zemlji. To nije VoIP, koji je, ustvari, prenos glasa preko interneta. "Telekom" nema ništa protiv VoIP-a, planiramo da kupimo opremu koja će omogućiti takvu vrstu razgovora - naveo je Kovačević.

Naravno da je lakse izgraditi SMIN mrezu ali cemu to vodi? Imamo fantastican Internet koji mogu da koriste samo povlasceni. Ma daj, cemu sve to, zasto jednostavno ne urade ono zbog cega postoje? Zato sto nemaju ni plan za 2001 a kamoli za 2002. godinu, i zato sto pucaju na visoko. Jednom sam cula da kad bi pao meteor na tlo SAD-a da bi se odbio od mreze optickih kablova, a gde smo mi? Opticki kabal izmedju mog mesta i Bgd-a je popunjen maksimalno 20%, a ostatak zvrji prazno i to sve zbog filozofija "radio ne radio svira ti radio". Dokle bre tako???
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.yubc.net



+82 Profil

icon Re: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU29.10.2002. u 14:52 - pre 261 meseci
Citat:
broker:
Slobo kako si tako siguran kada je sledeca faza ona koja se radi iza zatvorenih vrata i u koju zainteresovani nece imati pristup?

Ja sam glasao za to da kompletan proces rada bude potpuno otvoren, ali sam, na zalost, preglasan po tom pitanju. No, ni ovo sto je usvojeno nije toliko strasno - javna rasprava ce svakako uslediti nakon sto grupa usaglasi prvi draft pravilnika.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: YUISPA: obavestenje svim korisnicima Interneta u YU

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12023 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.