Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?

[ Pregleda: 3675 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 14:42 - pre 221 meseci
Prije nekoliko dana sam radeci na jednom racunaru sasvim slucajno zapazio jednu aplikaciju koja se ustvari sastoji od uobicajene kombinacije: baza podataka + Delphi aplikacija. Medjutim ono sto mi je zapalo za oko je cinjenica da je u pomenutoj aplikaciji izmedju ostalog moguce izabrati azbucno sortiranje podataka. Interesuje me kako se to izvodi. Naravno, jasno mi je da je moguce koristiti abecedno sortiranje kao uobicajeno (default), ali me interesuje kako je moguce dobiti azbucno sortiranje podataka. Da li se to (u primjeru ove aplikacije) izvodi na nivou Delphi aplikacije ili baze podataka. Bio bih veoma zahvalan ako bi neko mogao da pokaze nekakav programski kod ili nacin na koji je ovo moguce izvesti.
Hvala.
tyranBL
 
Odgovor na temu

Bojan Kopanja
Bojan Kopanja
Senior Web Developer, ZeusSoftware
Stara Pazova

Član broj: 6155
Poruke: 507
80.93.238.*

ICQ: 346697685
Sajt: www.zeussoftware.rs


Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 14:56 - pre 221 meseci
Ja mislim da se i to resava obicnim SQL upitom
Code:
Order by Name


gde je "Name" neko polje koje sadrzi cirilicna slova... To bi trebalo da se izvrsi kako treba bez ikakvog zezanja programera .
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 15:08 - pre 221 meseci
Znaci po tebi se to radi na nivou Delphi-ja, stavljanjem bloka citave azbuke u SQL upit na nacin koji si ti izlozio: Order by A,B,V,G,D itd. Jel ovo govoris iz licnog iskustva ili pretpostavljas da bi tako trebalo biti. Da li je jos neko ovo radio ili ima neko rjesenje (misljenje).
tyranBL
 
Odgovor na temu

nikola.j
Nikola Janković

Član broj: 15712
Poruke: 85
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 17:41 - pre 221 meseci
>

Nisi rekao koja je baza u pitanju, ali cini mi se da pricas o COLLATION ORDER-u.
Znaci baze bi trebalo da imaju mogucnost da saopstis collation order tabeli (u
FB/IB) je komanda COLLATE, pri kreiranju tabele (moze i u alter). E sad, koje
baze tacno imaju podatke za collation order za cirilicu ...
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 19:42 - pre 221 meseci
Mislim da se radi o Paradox bazi. Jel i za nju vrijedi ovo sto je gore receno o azbucnom sortiranju podataka u aplikaciji?
tyranBL
 
Odgovor na temu

Bojan Kopanja
Bojan Kopanja
Senior Web Developer, ZeusSoftware
Stara Pazova

Član broj: 6155
Poruke: 507
80.93.238.*

ICQ: 346697685
Sajt: www.zeussoftware.rs


Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 20:17 - pre 221 meseci
Da, po meni se to odvija na nivou Delphija kako ti kazes, ali nisam imao prilike da ovo probam pa ne mogu da garantujem... Jendostavno to su neki karakteri koji imaju neku svoju ASCII vrednost i Delphi bi ih trebao po tome i slagati... Ja sam probavao sa specijalnim znakovima ( tipa onaj za copyright i sl. ) i radilo mi je pa zato pretpostavljam da je i za ovo isti slucaj...

Srecno .
 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?03.01.2006. u 20:30 - pre 221 meseci
Hvala vam na odgovorima. Ukoliko u narednim danima opet budem imao pristup pomenutoj aplikaciji pogledacu nacin na koji je to izvedeno i javicu vam.
tyranBL
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.162.219.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?06.01.2006. u 10:16 - pre 221 meseci
Evo i ja da dodam nesto.

Sortiranje se ne vrsi u Delphi, vec u DB engine-u. Takvo sortiranje mozes da izvrsis bilo gde (Excel, Access, anySQL) ukoliko je kucano na cirilici (podrska, ne font, font nije cirilica).

Znaci, Delphi ima vezu sa neku bazu (recimo Access, iako Access ne smatram bazom), i kad izvrsi upit, Access engine vrati vec sortirane podatke.

Paradox nikad nisam koristio (niti Access), ali sigurno radi na isti ili slicni princip.
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Cirilicno sortiranje u Delphiju. Kako?

[ Pregleda: 3675 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.